Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Siatkówka. Doskonalenie odbicia oburącz sposobem górnym i dolnym.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi poprawnie wykonać odbicie oburącz sposobem górnym, Uczeń potrafi poprawnie wykonać odbicie oburącz sposobem dolnym
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje koordynację ruchową, Uczeń kształtuje orientację przestrzenną.
- Wiadomości : Uczeń wie jakie są rodzaje odbić w siatkówce.
- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, Uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów.
Data: 19.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki do siatkówki
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2d dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
Tok lekcji |
Treści lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
I. Część wstępna (10' - 15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka.
a) bieżna
b) kształtująca |
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę doskonalonych elementów technicznych w grze.
Zabawa ożywiająca: |
„Berek z piłką”
berkiem jest uczeń z piłką, gdy
złapie kogoś daje mu piłkę i
następna osoba jest berkiem.
- krążenia nadgarstków wypady
na PN i LN z pogłębieniem,
- wyrzut piłki w górę i chwyt
- przerzut piłki z prawej ręki do
lewej i odwrotnie
- wyrzut piłki z tyłu i chwyt z
przodu i odwrotnie
- przekładanie piłki pod kolanami
- toczenie piłki prawą i lewą ręką
po podłodze
PiM 1
|
Dwuszereg
|
||
II. Część główna (20' - 25') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
|
Ćwiczenia w parach: - odbicia piłki sposobem oburącz górnym do partnera,
- ciągłe podania sposobem górnym z partnerem,
- odbicia piłki sposobem oburącz dolnym do partnera,
- 2 odbicia sposobem oburącz górnym nad sobą i podanie sposobem dolnym do partnera,
- jedna osoba podaje piłkę sposobem górnym druga dolnym (ciągłe podania),
- odbicia piłki sposobem górnym do partnera z przysiadem po odbiciu (ciągłe podania)
|
U1,SM1,2, W1, PiM1,2
U1, SM1,2, W1, PiM1,2
U2, SM1,2, W1, PiM1,2
U1,2; SM 1,2 W1, PiM 1,2
U1,2; SM 1,2 W1, PiM 1,2
U1, SM 1,2 W1, PiM 1,2
|
|
III. Część końcowa (3' - 5')
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjno - porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
Zabawa uspokajająca: "Parzy - łapki"- Pary ustawiają się w dwuszeregu naprzeciwko siebie. Uczestnicy wyciągają ręce przed siebie. Pierwszy stara się uderzyć oburącz w ręce partnera, ten unikając uderzenia, szybkim ruchem cofa ręce. W razie trafienia zabawa trwa dalej, w razie chybienia następuje zmiana ról.
1. Zebranie przyborów i sprzętu.
2. Zbiórka. 3. Omówienie lekcji. Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących.
4. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami. |
PiM 1, 2,
W 1
PiM 1 |
Dwuszereg
Wyznaczenie dwóch uczniów do zebrania skakanek, hula-hop, gazet, woreczków i szraf.
Zbiórka w szeregu |