Sprawdzenie nośności zmniejszonego filarka międzyokiennego w ścianie zewnętrznej nośnej
Dane :
Grubość ściany : 51 cm
Szerokość filara międzyokiennego (I, II, III piętro) : 202 cm
Szerokość filara międzyokiennego (parter) : 142 cm
Wymiary otworów okiennych po obu stronach filara (I, II, III piętro) : 160 x 176 cm
Wymiary projektowanego otworu drzwiowego (parter) : 280 x 260 cm
Wysokość kondygnacji (brutto) : 330 cm
Grubość konstrukcyjna stropu : 27 cm
Rozpiętość stropu w świetle ścian : 583 cm
Materiał konstrukcyjny ściany nośnej : cegła ceramiczna pełna
Przyjęto :
Ciężar stropu DMS : 2 kN/m2
Obciążenie zmienne : 1,50 kN/m2
Wysokość obliczeniowa muru ( wg PN-87/B-03002 )
l0 = h ⋅ v ⋅ l
dla obliczanego filara : h = 1,0
v = 1,0
l0 = 1,0 ⋅ 1,0 ⋅ 3,03 = 3,03 m
Rc = 10 MPa
Rz = 3 MPa
Rmk = 2 MPa
Rm. = ( Rmk ⋅ mm ) / γm
mm = 1,00
γm. = 1,50
Rm = ( 2,0 ⋅ 1,0 ) / 1,50 = 1,33 MPa
Obliczenia statyczno - wytrzymałościowe kondygnacji III, II i I piętra oraz parteru.
1. Filar międzyokienny na III piętrze
Zebranie obciążeń :
Rodzaj obciążenia |
Wartość char. [ kN ] |
γf [ - ] |
Wartość obl. [kN] |
Obciążenie z połaci dachowej |
24,89 |
1,2 |
29,87 |
Strop DMS 2,0 ⋅ 0,5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
22,15 |
1,1 |
24,37 |
Tynk cementowo - wapienny 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0.5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
3,16 |
1,3 |
4,10 |
Obciążenie użytkowe 1,5 ⋅ 0,5 ⋅ 6,12 ⋅ 3,62 |
16,61 |
1,4 |
23,26 |
PhgIII = |
66,63 kN |
- |
81,16 kN |
Obciążenie z połaci dachowej |
24,89 |
1,2 |
29,87 |
Wieniec żelbetowy 0,27 ⋅ 0,30 ⋅ 24,0 ⋅ 3.62 |
7,03 |
1,1 |
7,73 |
Gzyms 0,10 ⋅ 0,25 ⋅ 24,0 ⋅ 3,62 |
2,17 |
1,1 |
2,40 |
Ścianka nad stropem 0,51 ⋅ 0,40 ⋅ 18,0 ⋅ 3,62 |
13,29 |
1,1 |
14,62 |
NvgIII` = |
47,38 kN |
- |
54,62 kN |
Mur z cegły pełnej [(3,62 ⋅ 3,03 - 1,6 ⋅ 1.76)] ⋅ 0,51 ⋅ 18,0 ⋅ 0,5 |
34,42 |
1,1 |
41,16 |
Tynk cementowo - wapienny 2 ⋅ [(3,62 ⋅ 3,03 - 1,6 ⋅ 1,76)] ⋅ 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0,5 |
2,32 |
1,3 |
3,02 |
0,5 G |
36,74 kN |
- |
44,18 kN |
Sprawdzenie nośności filarka :
NvgIII = NvgIII` + 0,5 G = 54,62 + 44,18 = 98,8 kN
mimośród od wyższych kondygnacji :
evg = 51/2 - 41/2 = 5 cm = 0,05 m.
mimośród od stropu :
ehg = 51/2 - 41/3 = 11,8 cm = 0,118 m.
eg = ( NvgIII ⋅ evg + PhgIII ⋅ ehg) / ( NvgIII + PhgIII )
eg = ( 98,8 ⋅ 0,05 + 81,16 ⋅ 0,118 ) / (98,8 + 81,16 ) = 0,08 m.
ed = evg = 0,05 m.
NvdIII = NvgIII + PhgIII + 0,5 G = 98,8 + 81,16 + 44,18 = 224,14 kN
mimośród statyczny
es = ( 0,6 ⋅ eg + 0,4 ⋅ ed ) > 0,4 ⋅ ed
es = ( 0,6 ⋅ 0,08 + 0,4 ⋅ 0,05 ) = 0,07 m > 0,4 ⋅ 0,05 = 0,02 m.
mimośród niezamierzony
en = h / 30 = 51 / 30 = 1,7 cm = 0,017 m > 0,010 m.
mimośród początkowy
e0 = es + en = 0,07 + 0,017 = 0,087 m
Wyznaczenie współczynnika
e0 / h = 0,087 / 0,51 = 0,17
l0 / h = 3,03 / 0,51 = 5,94
= 0,74 ( wg tablicy 4 PN-87/B-03002 , dla m. = 650 )
Nośność filarka :
N = Rm ⋅ Fm ⋅ > NvdIII
N = 1330 ⋅ ( 0,51 ⋅ 2,02 ) ⋅ , , kN > NvdIII = 224,14 kN
Filar międzyokienny w poziomie III piętra spełnia wymagania stanu granicznego nośności.
2. Filar międzyokienny na II piętrze
Zebranie obciążeń :
Rodzaj obciążenia |
Wartość char. [ kN ] |
γf [ - ] |
Wartość obl. [kN] |
Strop DMS 2,0 ⋅ 0,5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
22,15 |
1,1 |
24,37 |
Tynk cementowo - wapienny 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0.5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
3,16 |
1,3 |
4,10 |
Obciążenie użytkowe 1,5 ⋅ 0,5 ⋅ 6,12 ⋅ 3,62 |
16,61 |
1,4 |
23,26 |
PhgII = |
41,92 kN |
- |
51,73 kN |
NvdIII + 0,5 G 224,14 + 44,18 |
- |
- |
268,42 |
NvgII = |
- |
- |
268,42 kN |
Mur z cegły pełnej [(3,62 ⋅ 3,03 - 1,6 ⋅ 1.76)] ⋅ 0,51 ⋅ 18,0 ⋅ 0,5 |
34,42 |
1,1 |
41,16 |
Tynk cementowo - wapienny 2 ⋅ [(3,62 ⋅ 3,03 - 1,6 ⋅ 1,76)] ⋅ 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0,5 |
2,32 |
1,3 |
3,02 |
0,5 G |
36,74 kN |
- |
44,18 kN |
Sprawdzenie nośności filarka :
mimośród od wyższych kondygnacji :
evg = 51/2 - 41/2 = 5 cm = 0,05 m.
mimośród od stropu :
ehg = 51/2 - 41/3 = 11,8 cm = 0,118 m.
eg = ( NvgII ⋅ evg + PhgII ⋅ ehg) / ( NvgII + PhgII )
eg = ( 268,42 ⋅ 0,05 + 51,73 ⋅ 0,118 ) / (268,42 + 51,73 ) = 0,06 m.
ed = evg = 0,05 m
NvdII = NvgII + PhgII + 0,5 G = 268,42 + 51,73 + 44,18 = 364,33 kN
mimośród statyczny
es = ( 0,6 ⋅ eg + 0,4 ⋅ ed ) > 0,4 ⋅ ed
es = ( 0,6 ⋅ 0,06 + 0,4 ⋅ 0,05 ) = 0,06 m > 0,4 ⋅ 0,05 = 0,02 m.
mimośród niezamierzony
en = h / 30 = 51 / 30 = 1,7 cm = 0,017 m > 0,010 m.
mimośród początkowy
e0 = es + en = 0,06 + 0,017 = 0,077 m
Wyznaczenie współczynnika
e0 / h = 0,077 / 0,51 = 0,15
l0 / h = 3,03 / 0,51 = 5,94
= 0,75 ( wg tablicy 4 PN-87/B-03002 , dla m. = 650 )
Nośność filarka :
N = Rm ⋅ Fm ⋅ > NvdII
N = 1330 ⋅ ( 0,51 ⋅ 2,02 ) ⋅ , , kN > NvdII = 364,33 kN
Filar międzyokienny w poziomie II piętra spełnia wymagania stanu granicznego nośności.
3. Filar międzyokienny na I piętrze
Zebranie obciążeń :
Rodzaj obciążenia |
Wartość char. [ kN ] |
γf [ - ] |
Wartość obl. [kN] |
Strop DMS 2,0 ⋅ 0,5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
22,15 |
1,1 |
24,37 |
Tynk cementowo - wapienny 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0.5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
3,16 |
1,3 |
4,10 |
Obciążenie użytkowe 1,5 ⋅ 0,5 ⋅ 6,12 ⋅ 3,62 |
16,61 |
1,4 |
23,26 |
PhgI = |
41,92 kN |
- |
51,73 kN |
NvdII + 0,5 G 354,52 + 44,18 |
- |
- |
398,70 |
NvgI = |
- |
- |
398,70 kN |
Mur z cegły pełnej [(3,62 ⋅ 3,03 - 1,6 ⋅ 1.76)] ⋅ 0,51 ⋅ 18,0 ⋅ 0,5 |
34,42 |
1,1 |
41,16 |
Tynk cementowo - wapienny 2 ⋅ [(3,62 ⋅ 3,03 - 1,6 ⋅ 1,76)] ⋅ 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0,5 |
2,32 |
1,3 |
3,02 |
0,5 G |
36,74 kN |
- |
44,18 kN |
Sprawdzenie nośności filarka :
mimośród od wyższych kondygnacji :
evg = 51/2 - 41/2 = 5 cm = 0,05 m.
mimośród od stropu :
ehg = 51/2 - 41/3 = 11,8 cm = 0,118 m.
eg = ( NvgI ⋅ evg + PhgI ⋅ ehg) / ( NvgI + PhgI )
eg = ( 398,70 ⋅ 0,05 + 51,73 ⋅ 0,118 ) / (398,70 + 51,73 ) = 0,06 m.
ed = evg = 0,05 m
NvdI = NvgI + PhgI + 0,5 G = 398,7 + 51,73 + 44,18 = 494,61 kN
mimośród statyczny
es = ( 0,6 ⋅ eg + 0,4 ⋅ ed ) > 0,4 ⋅ ed
es = ( 0,6 ⋅ 0,06 + 0,4 ⋅ 0,05 ) = 0,06 m > 0,4 ⋅ 0,05 = 0,02 m.
mimośród niezamierzony
en = h / 30 = 51 / 30 = 1,7 cm = 0,017 m > 0,010 m.
mimośród początkowy
e0 = es + en = 0,06 + 0,017 = 0,077 m
Wyznaczenie współczynnika
e0 / h = 0,077 / 0,51 = 0,15
l0 / h = 3,03 / 0,51 = 5,94
= 0,75 ( wg tablicy 4 PN-87/B-03002 , dla m. = 650 )
Nośność filarka :
N = Rm ⋅ Fm ⋅ > NvdI
N = 1330 ⋅ ( 0,51 ⋅ 2,02 ) ⋅ , , kN > NvdI = 494,61 kN
Filar międzyokienny w poziomie I piętra spełnia wymagania stanu granicznego nośności.
4. Filar międzyokienny na parterze
Zebranie obciążeń :
Rodzaj obciążenia |
Wartość char. [ kN ] |
γf [ - ] |
Wartość obl. [kN] |
Strop DMS 2,0 ⋅ 0,5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
22,15 |
1,1 |
24,37 |
Tynk cementowo - wapienny 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0.5 ⋅ 6.12 ⋅ 3,62 |
3,16 |
1,3 |
4,10 |
Obciążenie użytkowe 1,5 ⋅ 0,5 ⋅ 6,12 ⋅ 3,62 |
16,61 |
1,4 |
23,26 |
Phgp = |
41,92 kN |
- |
51,73 kN |
NvdI + 0,5 G 484,80 + 32,08 |
- |
- |
516,88 |
Nvgp = |
- |
- |
516,88 kN |
Mur z cegły pełnej [(3,62 ⋅ 3,03 - 0,5 ⋅ 2,8 ⋅ 2,6 - 0,5 ⋅ 1,60 ⋅ 1,76)] ⋅ ⋅ 0,51 ⋅ 18,0 ⋅ 0,5 |
27,17 |
1,1 |
29,89 |
Tynk cementowo - wapienny 2 ⋅ [(3,62 ⋅ 3,03 - 2,8 ⋅ 2,6 - 0,5 ⋅ 1,60 ⋅ 1,76)] ⋅ 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0,5 |
1,69 |
1,3 |
2,19 |
0,5 G |
28,86 kN |
- |
32,08 kN |
Sprawdzenie nośności filarka :
mimośród od wyższych kondygnacji :
evg = 51/2 - 41/2 = 5 cm = 0,05 m.
mimośród od stropu :
ehg = 51/2 - 41/3 = 11,8 cm = 0,118 m.
eg = ( Nvgp ⋅ evg + Phgp ⋅ ehg) / ( Nvgp + Phgp )
eg = ( 516,88 ⋅ 0,05 + 51,73 ⋅ 0,118 ) / (516,88 + 51,73 ) = 0,06 m.
ed = evg = 0,05 m
Nvdp = Nvgp + Phgp + 0,5 G = 516,88 + 51,73 + 32,08 = 600,69 kN
mimośród statyczny
es = ( 0,6 ⋅ eg + 0,4 ⋅ ed ) > 0,4 ⋅ ed
es = ( 0,6 ⋅ 0,06 + 0,4 ⋅ 0,05 ) = 0,06 m > 0,4 ⋅ 0,05 = 0,02 m.
mimośród niezamierzony
en = h / 30 = 51 / 30 = 1,7 cm = 0,017 m > 0,010 m.
mimośród początkowy
e0 = es + en = 0,06 + 0,017 = 0,077 m
Wyznaczenie współczynnika
e0 / h = 0,077 / 0,51 = 0,15
l0 / h = 3,03 / 0,51 = 5,94
= 0,75 ( wg tablicy 4 PN-87/B-03002 , dla m. = 650 )
Nośność filarka :
N = Rm ⋅ Fm ⋅ > Nvdp
N = 1330 ⋅ ( 0,51 ⋅ 1,60 ) ⋅ , , kN > Nvdp = 600,69 kN
Filar międzyokienny w poziomie parteru spełnia wymagania stanu granicznego nośności.
Wymiarowanie nowego nadproża nad powiększonym otworem okiennym
Wymiary projektowanego otworu drzwiowego (parter) : 280 x 260 cm
Długość belki nadproża: lo=1,05⋅2,80 = 2,94 m
Jako nadproże przyjęto dwie belki stalowe o przekrojach skrzynkowych złożonych z dwóch ceowników 200 każda
Belki nadproża oparte są na słupkach stalowych o przekrojach skrzynkowych złożonych z dwóch ceowników 160
Obciążenie od ściany i stropu przekazywane jest na belki za pomocą czterech dwuteowników 160
Zebranie obciążeń
Obciążenie od ściany
F1 = 1,60*1,386*0,5 = 1,11 m2
F2 = 0,5*0,67*1,16*2 = 0,78 m2
F3 = 2*0,67*0,6 = 0,80 m2
F4 = 1,54*2,94 = 4,53 m2
F = 1,11+0,78+0,8+4,53 = 7,22 m2
qś = 7,22*0,51*18*1,1 = 72,90 kN/m
Obciążenie od stropu
Rodzaj obciążenia
|
Wartość char. [ kN/m ] |
γf [ - ] |
Wartość obl. [kN/m] |
Strop DMS 2,0 ⋅ 0,5 ⋅ 6.12 |
6,12 |
1,1 |
6,73 |
Tynk cementowo - wapienny 0,015 ⋅ 19,0 ⋅ 0.5 ⋅ 6.12 |
0,87 |
1,3 |
1,13 |
Obciążenie użytkowe 1,5 ⋅ 0,5 ⋅ 6,12 |
4,59 |
1,4 |
6,43 |
Suma: |
11,58 kN/m |
- |
14,29 kN/m |
qstr = 14,29 kN/m
Ciężar własny belki.
qb = 2*0,253*1,1 = 0,556 kN/m
Ostatecznie: q = 72,90+14,29+0,556 = 87,75 kN/m
Obciążenie ciągłe zamieniono na 4 siły skupione:
Pq = 87,75*2,94/4 = 64,49 kN
Ciężar dwuteownika 160 o długości l = 0,81 m: qt = 0,179 kN/m,
stąd Pt = 0,179*0,81*1,1 = 0,159 kN
Ostatecznie : P' = 64,49+0,159 = 64,65 kN
Na jedną belkę: P = 0,5*P' = 32,325 kN
Sprawdzenie nośności nowego nadproża
Belka.
Reakcja na podporze: R = 32,325*2 = 64,65 kN
M = 64,65*(2,94/2)-32,24*(0,294+0,882) = 56,83 kNm = 5683 kNcm
W = 191*2 = 382 cm3
σ = M/W < R
Przyjęto stal St3SX : R = 215 MPa = 21,5 kN/cm2
σ = 5683/382 = 14,88 kN/cm2 < 21,5 kN/cm2
Warunek spełniony
Słupki.
Sprawdzenie nośności słupa
gdzie; NRC=ψ×A×fd ψ =1
NRC=1,0×2×24,0×10-4×215×103=1032 kN
N = 64,65 kN
ϕ- współczynnik wyboczeniowy zależny od smukłości wzglednej
-) smukłość względna:
λp=
λx= - smukłość słupka; lw=2,6m
ix==(2*925/2*24)-2 = 6,21 cm
λx =
= 41,87
=
Na podstawie tablicy 11 (wg krzywej c) PN ϕX = 0,865
Zatem :
Warunek nośności jest spełniony
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA LĄDOWEGO