SCENARIUSZ LEKCJI
WYKONAŁ: www.wychowanietechniczne.prv.pl
SZKOLA: Gimnazjum
KLASA:
PRZEDMIOT: Edukacja techniczna
DZIAŁ PROGRAMU: Materiałoznawstwo.
ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWYCH: Materiały konstrukcyjne; wymagania użytkowe, bezpieczeństwa, ekonomiczne i konstrukcyjne.
CEL OGÓLNY (temat zajęć): Jakie materiały budowlane warto stosować i dlaczego?
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Uczeń zna:
przykłady różnych materiałów budowlanych stosowanych obecnie oraz w przeszłości
podstawowe źródła i metody wytwarzania wybranych materiałów
praktyczne zastosowania różnych materiałów
kilka nowych - specjalistycznych słów związanych z budownictwem.
2. Uczeń rozumie:
występowanie ciągłych zmian w technologii budowlanej
wpływ nowoczesnych metod na jakość materiałów (funkcjonalność, trwałość, bezpieczeństwo, ekonomia)
konieczność wyspecjalizowania (wysoka jakość) oraz współpracy między różnymi gałęziami przemysłu!
3. Uczeń potrafi:
rozpoznać i nazwać wybrane materiały
opisać z czego się składają, są zbudowane
wymienić właściwości i scharakteryzować poznane materiały.
METODY: Pogadanka, dyskusja, prezentacja, praca w grupach,.
FORMY PRACY: Zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1. Artykuły pt.:
Materiały konstrukcyjne
Elewacje
Izolacje
Okna
Pokrycia dachowe.
2. Przykładowy projekt domu jednorodzinnego.
CZAS PRACY: 45 minut.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA (ZAANGAŻOWANIE: przyciąganie uwagi, rozpoznawanie wiedzy, wzbudzanie pozytywnego nastawienia do tematu ...).
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do poprzedniej lekcji, krótkie odpowiedzi związane z materiałami konstrukcyjnymi, sprawdzenie zadania domowego - „Materiały budowlane wczoraj i dziś” - dyskusja na temat zawarty w zadaniu oraz na temat: „materiały przyszłości” (azbest, nowoczesne izolacje, nietrwałość - trwałość budowli ...).
3. Wyjaśnienie celu obecnej lekcji i zapisanie tematu na tablicy: „Jakie materiały budowlane warto stosować dlaczego”. (10 min.)
FAZA REALIZACJI (BADANIE: poznawanie nowego materiału).
1. Nauczyciel prezentuje przykładowy projekt domu. Uczniowie oglądają projekt i zwracają uwagę na wyszczególnione w nim materiały. (5 min.)
2. Uczniowie w grupach czytają przygotowane materiały w celu zapoznania się z treścią i przygotowania odpowiedzi na pytania (dyskusja):
jakie materiały obecnie stosuje się w budownictwie
jakie materiały warto stosować i dlaczego.
To równocześnie FAZA PRZEKSZTAŁCANIA (przetwarzanie informacji, ćwiczenia utrwalające, wzbogacające myśli i działanie...). (10 min.)
FAZA PREZENTACJI NOWYCH UMIEJĘTNOŚCI (rozpoznawanie efektów uczenia się). Uczniowie z danych grup kolejno przedstawiają zagadnienia, z którymi się zapoznali, odpowiadają na zadawane przez kolegów i nauczyciela pytania, zapisują nowopoznane nazwy materiałów budowlanych (pogadanka). (10 min.)
FAZA PODSUMOWUJĄCA, REFLEKSJI (wzmaganie trwałości i transferu kształcenia).
1. Uczniowie stwierdzają kiedy i gdzie może się im przydać zdobyta wiedza oraz zdobyte doświadczenia (praca w grupie, umiejętność czytania specjalistycznych tekstów i odczytywania projektów, poszerzenie horyzontów myślowych). Przewidywane odpowiedzi: nauka, praca, życie codzienne. (5 min.)
2. Uczniowie wymyślają temat zadania domowego. Propozycja: Mój dom w przeszłości, obecnie, lub w przyszłości (do wyboru). (5 min.)
Literatura:
Materiały konstrukcyjne www.