Matematyka klasa 3 cyfry rzymskie, Joanna Tkaczyk


Joanna Tkaczyk

Konspekt zajęć dnia 11 września 2009

Szkoła: Szkoła podstawowa nr 7 im. Kazimierza Wielkiego Czechowicach- Dziedzicach

Opiekun praktyki: mgr Beata Połowczuk

Opiekun lekcji: mgr Anna Dzida

Temat: Nasza szkoła jest wesoła

Metody: Pogadanka, praca z podręcznikiem,

Forma pracy: praca indywidualna

Klasa: 3C

Cele:

Uczeń:

•znajomość przez uczniów cyfr rzymskich
•znajomość przez uczniów reguł zapisywania i odczytywania liczb w systemie rzymskim
•ćwiczenia prowadzące do uzyskania sprawności w odczytywaniu i zapisywaniu liczb wielocyfrowych w systemie rzymskim
•ćwiczenia prowadzące do uzyskania sprawności w stosowaniu cyfr rzymskich do zapisywania dat
•ćwiczenia w podawaniu liczb największych i najmniejszych w systemie rzymskim za pomocą podanych cyfr

Środki dydaktyczne:

-podręcznik

- karta pracy ucznia

-przybory szkolne

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie dzieci, przedstawienie się, sprawdzenie listy obecności (ok.5 MINUT)

  2. Rozmowa z dziećmi o tym, nad czym dziś będziemy pracować. Znaczenie liczb rzymskich (ok.5 MINUT)

  3. Przypomnienie liczb rzymskich klasy drugiej- ćwiczenia praktyczne (ok. 5 MINUT)

  4. Wprowadzenie wysokich liczb rzymskich 50, 100, 500, 1000 (ok. 5 MINUT)

  5. Porządkowani liczb rzymskich na tablicy (ok. 5 MINUT)

  6. Ćwiczenia praktyczne związane z liczbami rzymskim. Rozwiązywanie zadań z karty pracy ucznia.(ok. 20 MINUT)

  7. Podsumowanie. Podziękowanie dzieciom za współpracę. (ok. 2 MINUT)


