konspekty, rozne, Zabytki ÔÇô Âwiadectwem naszej kultury.


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: IV

Temat lekcji: Zabytki - świadectwem naszej kultury.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Zabytki to źródła historyczne, które mają wartość naukową bądź artystyczną.

  • Dlaczego chronimy zabytki.

  • Wymienić instytucje, w których chronione są zabytki.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi,

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy „My i historia. Historia i społeczeństwo 4” Wiesława Surdyk - Fertsch, Bogumiła Szeweluk - Wyrwa; Wydawnictwo Demart Sp. z o.o., Warszawa 2005,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika.

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Zadanie domowe: ćw. 1 i 2, s. 44 z zeszytu ćwiczeń.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki, przygotowują się do sprawdzenia zadań domowych.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wspólnie sprawdzamy poprawność odpowiedzi i wyjaśniamy wątpliwości.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Pytanie do klasy: ostatnio rozmawialiśmy na temat źródeł historycznych. Jakie znacie rodzaje źródeł?

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wymieniają: źródła pisane (roczniki, kroniki, dokumenty, listy, pamiętniki), źródła materialne (ruiny starych budowli, broń, monety, obrazy, zdjęcia).

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Dziś porozmawiamy na temat specyficznego rodzaju źródeł historycznych, jakim są zabytki. Cechuje je przede wszystkim to, że mają one wartość naukową i artystyczną. Z tych powodów podlegają ochronie. Są pamiątką po przodkach, świadectwem rozwoju kultury.

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Pytanie do uczniów: gdzie można obejrzeć zabytki?

  • Pytanie do klasy: kto i jakie muzeum w Toruniu i w Polsce? Co tam można zobaczyć? Kto był w skansenie? Jakie zabytki Torunia i polski potraficie wymienić?

  • Wiemy już, jak chroni się źródła materialne. A gdzie przechowuje się źródła pisane, jak stare dokumenty, książki, rękopisy?

  • Dlaczego chronimy zabytki?

  • Uczeń zapisuje: Zabytki - świadectwem naszej kultury.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wymieniają: zabytki można zobaczyć w muzeach, w skansenach, na ulicach - na przykład kamienice, kościoły, zamki.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Dzielą się z innymi swoimi wrażeniami.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Wymieniają: Przechowuje się je w archiwach i bibliotekach.

  • Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Praca w grupach: ćw. 2, s. 46 - gdzie chronimy jakie eksponaty?

  • Uczniowie rozwiązują zadanie. Wspólnie czytamy odpowiedzi i sprawdzamy ich poprawność. Wyjaśniamy wątpliwości.

  • Zadnie domowe: korzystając z dowolnego źródła, znajdź 5 polskich zabytków i napisz, gdzie się znajdują - w jakim mieście, w jakim muzeum lub archiwum.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

2


