b)    dwa dotknięcia — przyjęcie — podanie.

c)    podania bez przyjęcia.

W bramkach bramkarze. Ułatwienie: jak w ćwicz. 15.

17. a) 5:5 b) 7:7

Trzy drużyny każda po trzech zawodników, dwie bramki z chorągiewek. Drużyna „białych” organizuje obronę przed własną bramką, dwaj strzegą bramki, jeden przeszkadza w rozgrywaniu drużynie „czarnych” (koszulki czarne).

Po strzale lub po odebraniu piłki drużyna „czarnych” (koszulki) organizuje obronę a „biali" atakują na przeciwną bramkę itd.

Wskazówka: zwrócić uwagę na wybieganie w wolne pole i utrzymanie ustawienia w trójkącie.

Utrudnienie: gra na dwa kontakty z piłką.

20. Gra'4:2 na zmianę z trzema drużynami

Obserwacje i spostrzeżenia poczynione przy nauczaniu dzieci gry w piłkę nożną w szkołach i klubach, potwierdzają u dzieci szerokie możliwości adaptacji podstawowych elementów piłkarskich prowadzących do właściwej gry w piłkę nożną.

Na tym etapie rozwoju należy pozwolić młodym adeptom przede wszystkim na grę 5:5 i 7:7 z bramkarzami na zmniejszonych polach gry z małymi bramkami i lżejszą piłką.

Od 10-12 lat — piłka siatkowa 12-14 lat — piłka nr 4 15- i wyżej piłka nr 5

18. Kombinacja w trójkącie

Trzy drużyny liczące po trzech zawodników. Dwie drużyny zajmują miejsca w obu bramkach, trzeci zespół rozgrywa kombinację w trójkącie i próbuje strzelić bramkę.

Odległość strzału ustala się w zależności od możliwości zawodników.

Trzy drużyny: biało-czarni, biali i czarni. Przebieg gry patrz nr

19.

Wskazówka:

Wykorzystanie pola (rozciągnięcie gry). Przebieganie na wolne pole. Aktywna gra obrońców. Jeden obrońca kryje na swej połowie krótko, drugi luźno.

21. Gra 3:2 ze zmianą w trzech drużynach