pobawmy siÄ™ razem-zaj[1].gimnastyczne, SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH


SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH

DLA DZIECI 4-5 LETNICH

TEMAT: Pobawmy się razem.

Cele operacyjne:

Dziecko:

• weźmie udział w zabawach ruchowych w sali z

przestrzeganiem określonych reguł,

• umiejętnie współdziała z partnerem,

• przyjmie właściwą postawę podczas określonych ćwiczeń

Metody pracy:

Czynna- zadania stawiane do realizacji

- elementy pedagogiki zabawy

- elementy W.Sherborne

Forma aktywności:

- ruchowa

Pomoce:

Szarfy w czterech kolorach, ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń, chusta animacyjna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

(zbiórka, przywitanie)

Dwie grupy przedszkolaków stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. N-lka rozdaje dzieciom szarfy: dwa kolory jednej grupie, dwa kolory drugiej grupie.

2.Zabawa „Witam was”

Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii płynącej z magnetofonu, wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.

WSZYSCY SĄ, WITAM WAS

ZACZYNAMY-JUŻ CZAS

JESTEM JA, JESTEŚ TY

RAZ, DWA, TRZY

3.Zabawa orientacyjno-porządkowa- „OGONKI”

Wszystkie dzieci maja ogonki (szarfy zaczepione za spodenki),luźno biegają po sali. Każde dziecko stara się zabrać jak najwięcej ogonków.

4.Zabawa o charakterze ożywiającym- BEREK BOCIAN

Dzieci biegają po sali. Obroną przed łapiącym berkiem jest przyjęcie pozycji na jednej nodze z ramionami w bok.

5.Dzieci ustawione w parach. DOTYK

Dzieci dotykają się różnymi częściami ciała wymienianymi przez n-lkę. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.

6.Zabawa ROWEREK

Dzieci dotykają się stopami. Naśladują jazdę rowerem-na przemian naciskają stopami.

7.Zabawa ŻOŁNIERZE

Dzieci o określonym kolorze szarf maszerują energicznie, dynamicznie po sali w rytm muzyki.Na sygnał zmiana koloru szarf.

8.Zabawa TANIEC WĘŻA

Dzieci węże pełzają, wyciągają się, rozwijają ciało, zwijają się w kłębki.

9.Zabawa LUSTRZANE ODBICIE

Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie; jedno dziecko z pary robi śmieszne minki, a drugie stara się je naśladować.

10.Zabawa na czworakach PRZEJDŹ POD MOSTKIEM

Dzieci o określonym przez n-lkę kolorze szarf tworzą mostek, pozostałe dzieci kolejno przechodzą pod tym mostkiem.

11.Zabawa bieżna PRZEPLOTEM

Dzieci biegają swobodnie po sali, każde trzyma szarfę w ręku, na sygnał każde dziecko stara się przepleść przez siebie szarfę jak najszybciej.

12.Ćwiczenie przeciw płaskostopiu, KTO SZYBCIEJ

Dzieci siedzą w parach, twarzami do siebie. Podnoszą jedną szarfę palcami stóp (raz lewą, raz prawą stopą)

13.Zabawy Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

morze- dzieci trzymają chustę i falują nią w różnym

tempie i z różną siłą,

kąpiel w wodzie- jedno dziecko wchodzi na chustę,

pozostałe leciutko nią falują,

rybak i rybka- jedno dziecko „rybka” wchodzi pod chustę,

dziecko „rybak” ma za zadanie złapać rybkę,

traf do dziurki- n-lka wrzuca piłeczkę, zadaniem dzieci jest

trafienie piłką do dziury znajdującej się w środku

chusty.

14.Marsz po kole przy spokojnej muzyce


