KONSPEKT ZAJĘĆ

PRZEDMIOT: Dydaktyka Ratownictwa Przedmedycznego

TEMAT: Zatrucia

PROWADZĄCY:

CZAS: 45 minut

ILOŚĆ OSÓB: 26

AUDYTORIUM: klasa I wydziału ratownika medycznego

CEL OGÓLNY: wiedza na temat zatruć i postępowania z nimi

CELE SZCZEGÓŁOWE:

*dziedzina poznawcza:

- rozpoznawać rodzaje zatruć

*dziedzina psychoruchowa:

- wiedzieć kiedy wezwać pomoc

*afektywna:

- uświadomić o szkodliwym działaniu narkotyków i leków

- rozpoznawać grzyby trujące i jadalne

PLANOWANE METODY: pokaz, instruktaż, ćwiczenia

PLANOWANE ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

LITERATURA:

*Artur Dziak „Wypadki i zachorowania nagłe - pierwsza

pomoc” IWZZ; Warszawa 1989,

*dr med. Aleksy Pytel „Pomoc w nagłych wypadkach u

dzieci” PZWL; Warszawa 1976,

*prof. dr. hab. med. Bogdan Kamiński i doc. dr. hab. med.

Artur Dziak „Doraźna pomoc lekarska” PZWL;

Warszawa 1988,

*M. i A. Buchfelder „Podręcznik pierwszej pomocy“ PZWL;

Warszawa 1997,

*internet;

PLAN ZAJĘĆ:

  1. Przedstawienie się - 1min.,

  2. Temat zajęć, plan, cele, motywacja - 3 min.,

  3. Omówienie poszczególnych zatruć i postępowania z nimi - 10 min.,

*środkami chemicznymi,

*lekami,

*alkoholem,

*grzybami,

*tlenkiem węgla,

*narkotykami;

  1. Pokaz z instruktażem metod odtruwania - 10 min.,

  2. Ćwiczenia - 16 min.,

  3. Sprawdzenie wiadomości/umiejętności - 3 min.,

  4. Zakończenie - 1 min.;

Tok zajęć:

Ogniwo zajęć

Treść nauczania

Metoda

Środki dydaktyczne

Uwagi

Temat, plan, cele, motywacja

Omówienie nowego materiału

Pokaz z instruktażem

Podsumowanie

Sprawdzenie wiadomości i umiejętności

Zakończenie zajęć