I.I WOJNA ŚWIATOWA, 7.Walka granice Polski w latach 1918-1922, Marek Biesiada


Marek Biesiada 3.10.2006

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Walka o zachodnie, północne i południowe granice Polski

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

- wybuchu powstania wielkopolskiego

- powstań śląskich

- plebiscytów na Warmii i Mazurach

  1. Metody:

Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Kiedy Niemcy i Austriacy wydali dokument tzw. Akt 5 listopada?

    • Dlaczego Niemcy i Austriacy powołali polskie władze na terenach okupowanych?

    • Kiedy powołano Radę Regencyjną i Radę Stanu?

    • Jakim organem władzy była Rada Regencyjna?

    • Jakim organem władzy była Rada Stanu?

    • Jakie kompetencje miała Rada Regencyjna?

    • Jakie kompetencje miała Rada Stanu?

    • Jaką politykę prowadzili Niemcy i Austriacy na terenach okupowanych?

    • Dlaczego doszło do kryzysu przysięgowego?

    • Kiedy miał miejsce kryzys przysięgowy?

    • Jakie były skutki dla żołnierzy, którzy odmówili złożenia przysięgi na wierność Niemiec i Austro-Węgier?

    • Gdzie został internowany Piłsudski?

    • Co to była POW?

    • Jakie zadania miała POW?

    • Dlaczego doszło do upadku orientacji proaustriackiej?

    • Jakie wydarzenie nastąpiły w wyniku upadku orientacji proaustriackiej?

    • Gdzie i kiedy powstały pierwsze polskie lokalne ośrodki władzy?

    • Gdzie i kiedy powstał pierwszy rząd polski?

    • Kiedy do Warszawy powrócił Józef Piłsudski?

    • Jaką funkcję objął Józef Piłsudski po powrocie do Warszawy?

    • Kto stanął na czele pierwszego rządu polskiego?

    • Jakie trudności przeżywało młode państwo polskie?

    • Kto nie popierał rządu J. Moraczewskiego?

    • Dlaczego na czele rządu polskiego stanął I. Paderewski?

    • Kiedy miały miejsce wybory do Sejmu Ustawodawczego?

    • Jaki akt prawny uchwalił Sejm Ustawodawczy?

    • Jakie były najważniejsze zadanie Sejmu Ustawodawczego?

    • Jakie kompetencje miały władze państwowe wg małej konstytucji?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Walka o zachodnie, północne i południowe granice Polski

    1. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

    • Jaka powstała w Poznaniu organizacja polityczna reprezentująca ludność polską w Wielkopolsce?

    • Jakie były przyczyny wybuchu powstania w Wielkopolsce?

    • Kiedy doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego?

    • Jakie polskie organizacje paramilitarne brały udział w powstaniu?

    • Kto dowodził powstaniem w Wielkopolsce?

    • Jak i kiedy zakończyło się powstanie w Wielkopolsce?

    • Jakie znaczenie miało Powstanie Wielkopolskie dla przebiegu granic zachodnich Polski?

    2. Powstania Śląskie

    • Jakie były decyzje państw Entanty na konferencji pokojowej w sprawie Górnego Śląska?

    • Dlaczego doszło do wybuchu I powstania Śląskiego?

    • Kiedy wybuchło I powstanie śląskie?

    • Jak zakończyło się I powstanie śląskie?

    • Co to była Komisja Międzysojusznicza?

    • Dlaczego doszło do wybuchu II powstania śląskiego?

    • Kiedy wybuchło II powstanie śląskie?

    • Kiedy miał miejsce plebiscyt na Górnym Śląsku?

    • Jakie były wyniki plebiscytu?

    • Dlaczego doszło do wybuchu III powstania śląskiego?

    • Kiedy wybuchło III powstanie śląskie?

    • Jakie były skutki III powstania śląskiego?

    • Jakie były decyzje Rady Ambasadarów w sprawie Górnego Śląska?

    • Jaki obszar Górnego Śląska został przyłączony do Polski?

    3. Plebiscyt na Warmii i Mazurach - 11 lipca 1920 r.

    • Kiedy miał miejsce plebiscyt na Warmii i Mazurach?

    • Jakie były wyniki plebiscytu na Warmii i Mazurach?

    • Dlaczego Polska przegrała plebiscyt na Warmii i Mazurach?

    4. Śląsk Cieszyński

    • Jakie były przyczyny konfliktu polsko-czechosłowackiej?

    • Co miało zadecydować o przyszłości Śląska Cieszyńskiego oraz Spiszu i Orawy?

    • Jaki obszar zajęła Czechosłowacja?

    • Jakie były decyzje Rady Najwyższej Ligi Narodów w sprawie Śląska Cieszyńskiego?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 30-33-34. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

    a) Naczelna Rada Ludowa

    b) wybuch powstania - 26-27 grudnia 1918 r.

    c) organizacje wojskowe - POW, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, organizacje harcerskie (skauting)

    d) dowódcy - mjr Stanisław Taczak, gen. Józef Dowbór-Muśnicki

    e) rozejm w Trewirze - 16 luty 1919 r.

    f) decyzje konferencji pokojowej w Paryżu:

    • przyznanie Polsce Wielkopolski

    • przyłączenie do Polski Pomorza Gdańskiego bez Gdańska, z którego utworzono Wolne Miasto Gdańsk, nad którym kontrolę sprawowała Liga Narodów

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 30-34-36. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Powstania śląskie

    a) I powstanie śląskie - sierpień 1919 r.

    b) II powstanie śląskie - sierpień 1920 r.

    c) plebiscyt - 20 marca 1921 r.

    d) III powstanie śląskie - 2/3 maja 1921 r.

    • Wojciech Korfanty - dyktator powstania

    • bitwa o Górę Świętej Anny

    e) Decyzje Rady Ambasadorów

    • przyłączenie do Polski 29% obszaru plebiscytowego z 46% ludności

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 30-36-37. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Plebiscyt na Warmii i Mazurach - 11 lipca 1920 r.

    • za Polską głosowało jedynie 3,4% głosujących

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 30-37. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Śląsk Cieszyński

    • zajęcie przez Czechosłowację w lipcu 1920 r. Zaolzia oraz większej części Spiszu i Orawy

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka powstała w Poznaniu organizacja polityczna reprezentująca ludność polską w Wielkopolsce?

    • Jakie były przyczyny wybuchu powstania w Wielkopolsce?

    • Kiedy doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego?

    • Jakie polskie organizacje paramilitarne brały udział w powstaniu?

    • Kto dowodził powstaniem w Wielkopolsce?

    • Jak i kiedy zakończyło się powstanie w Wielkopolsce?

    • Jakie znaczenie miało Powstanie Wielkopolskie dla przebiegu granic zachodnich Polski?

    • Jakie były decyzje państw Entanty na konferencji pokojowej w sprawie Górnego Śląska?

    • Dlaczego doszło do wybuchu I powstania Śląskiego?

    • Kiedy wybuchło I powstanie śląskie?

    • Jak zakończyło się I powstanie śląskie?

    • Co to była Komisja Międzysojusznicza?

    • Dlaczego doszło do wybuchu II powstania śląskiego?

    • Kiedy wybuchło II powstanie śląskie?

    • Kiedy miał miejsce plebiscyt na Górnym Śląsku?

    • Jakie były wyniki plebiscytu?

    • Dlaczego doszło do wybuchu III powstania śląskiego?

    • Kiedy wybuchło III powstanie śląskie?

    • Jakie były skutki III powstania śląskiego?

    • Jakie były decyzje Rady Ambasadarów w sprawie Górnego Śląska?

    • Jaki obszar Górnego Śląska został przyłączony do Polski?

    • Kiedy miał miejsce plebiscyt na Warmii i Mazurach?

    • Jakie były wyniki plebiscytu na Warmii i Mazurach?

    • Dlaczego Polska przegrała plebiscyt na Warmii i Mazurach?

    • Jakie były przyczyny konfliktu polsko-czechosłowackiej?

    • Co miało zadecydować o przyszłości Śląska Cieszyńskiego oraz Spiszu i Orawy?

    • Jaki obszar zajęła Czechosłowacja?

    • Jakie były decyzje Rady Najwyższej Ligi Narodów w sprawie Śląska Cieszyńskiego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 3, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2/s. 27-28. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj (ustnie) Zadanie 3/s. 38.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


