SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO

TEMAT: Dbamy o nasze podręczniki

METODY: Pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z ćwiczeniami, opis

FORMY PRACY: praca indywidualna, zbiorowa

KLASA: 2

CELE:

Uczeń:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyty ćwiczeń

PLAN LEKCJI:

Ogniwo lekcji

Treści lekcji

Metody kształcenia

Media dydaktyczne

Czas

1. Czynności organizacyjne

Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu.

-

Tablica

2 minuty

2. Ewaluacja wiedzy
i sprawdzanie zadania domowego

Przypomnienie tego co robiliśmy n ostatnich zajęciach, (omawianie podręcznika)

-

Podręcznik

3 minut

3. Wprowadzenie nowego tematu

Wyjaśnienie słowa podręcznik

Szacunek

Przeczytanie wiersza i pogadanka na jego temat- pytania do wiersza, zapisanie zdania w zeszycie

Opis, metoda poglądowa

Podręcznik

15 minut

4. Realizacja treści tematu, ćwiczenia i sporządzenie notatek

Rozwiązywanie zadań praktycznych z ćwiczeń

Metoda praktyczna

Ćwiczenia ucznia

20 minut

5. Rekapitulacja- powtórzenie

Powtórzenie wiadomości
z lekcji - makulatura!

Metoda ustna

-

5 minut

6. Zadanie i omówienie pracy domowej

-

-

-

-

AD 3.

- podręcznik

Podręcznik szkolny - książka przeznaczona dla ucznia, w której zawarty jest materiał nauczania, przedstawiony za pomocą tekstów, ilustracji, schematów. Autorami podręczników powinni być specjaliści z danej dziedziny wiedzy naukowej. W Polsce podręcznik pisany jest do konkretnego programu nauczania i zatwierdzany przez MEN

Słowo podręcznik wzięło się od dwóch słów pod i ręka (pod + ręka), czyli podręcznik

- przypomnienie wniosków z poprzedniej lekcji. Szanujemy podręczniki, bo

- otwórzcie podręczniki na stronie 6-7 przeczytamy teraz wiersz „Daję słowo” i odpowiemy na kilka pytań

AD 5.

- Kto z Was wie co to znaczy zbiórka makulatury?

- zbiórka makulatury, która prowadzona jest w naszej szkole

Makulatura jest powszechnie wykorzystywana jako surowiec wtórny. Początkowo powstawał z niej głównie papier do pakowania, z czasem zastosowano ja do produkcji papieru toaletowego i tektury falistej, a od lat 90. XX w. z makulatury produkuje się również papier gazetowy.

Ciekawostki

Recykling - jeżeli nie zbieramy makulatury powinno się ją wrzucać do kontenerów koloru niebieskiego, które są specjalnie przygotowane na papier