KONSPEKT LEKCJI: 37
DATA: 13.X.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Nauka rzutu z przeskoku, doskonalenie poruszania się w obronie (blok, krok odstawno-dostawny).
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: II szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, szarfy
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzut z przeskoku
2.Wiadomości : uczeń zna technikę wykonania rzutu z przeskoku
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, zwinność, siła RR
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii. 2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki. 3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką. 4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył. 5.J. w. w przód. 6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami. 7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem. 8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN. 9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem. 10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera. 11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę. 12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami. |
2 min.
1 min. 3x 3x 3x 5x
5x 4x 5x 1i2
5x 1i2 1 min.
1 min.
|
- prowadzący wybiera berków (dwóch) - w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
-w parach na całej sali
-w parach na całej sali
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Pokaz i objaśnienie techniki wykonania rzutu z przeskoku. 1.Stojąc w wykroku lewa N z przodu(u praworęcznych, leworęcznych na odwrót) wykonujemy przeskok na N prawą z odprowadzeniem R rzucającej w tył jak do rzutu i jednoczesnym skrętem T. 2.Prawa N z przodu, wykonujemy jeden krok i reszta j. w. 3.W marszu wykonujemy przeskok i symulację rzutu z pracą R i T. 4.Ćw. z partnerem. W marszu zabieramy piłkę z ręki partnera i od razu wykonujemy przeskok z odprowadzeniem piłki. Następne ćwiczenie z prawidłowym rzutem. 5.W dwójkach podanie do partnera ,bieg otrzymanie podania i rzut z przeskoku na bramkę 6. „Lawina”. Jeden z ćwiczących oznaczony szarfą stara się chwycić pozostałych, którzy uciekają po całym boisku, dotknięty uczeń wkłada szarfę i pomaga chwycić pozostałych. W ten sposób zwiększa się liczba chwytających, a ucieczka staje staje się coraz trudniejsza. Przypomnienie techniki poruszania się w obronie. 7.Wszyscy na linii 6 metrów, krok odstawno-dostawny na określony sygnał doskok do linii 9 m. i powrót na linię 6 m. 8.W dwóch zespołach: zespół broniący stoi na 6m. z. atakujący na 9m.Atakujący podają do siebie kolejno z prawego skrzydła na lewe, zawodnik broniący ma za zadanie doskoczyć do atakującego naprzeciw siebie, gdy ten posiada piłkę. 9.Ustawienie i przebieg j. w. Broniący przemieszczają się krokiem odtawno- dostawnym za piłką. Zmiana zadań. 10.Połączenie ćw.7 i 8 z próbą przejęcia piłki. 11. Gra właściwa. |
1 min. 2 min.
2 min. 2 min. 2 min.
2 min.
2 min.
0,5 min. 1,5 min.
2 min.
1 min.
2 min. 5 min. |
korekcja wykonania przeskoku -do zaznaczenia przeskoku można położyć na ziemi jakąś przeszkodę np: szarfę -lewo ręczni mają prawą N z przodu
-przeskok ma być rozpoczęty z N przeciwnej do R rzucającej -partner stoi z boku(po stronie ręki rzucającej) -podanie i rzut z wyznaczonych linii |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|