Marek Biesiada 12. 02. 2007
Konspekt lekcji WOS
w klasie II A
Temat: Etapy rozwoju miłości.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
stonuje młodzieńcza niecierpliwość, że „miłość jeszcze nie zapukała do drzwi...”
uzna za sensowne spokojne oczekiwanie na swoją miłość
będzie pracował nad sobą, aby powitać ją kiedyś wzbogaconym
poznaje etapy miłości i odróżnianie stanu zakochania od miłości dojrzałej
uzmysławia sobie, że do miłości się dorasta
kształtuje w sobie dystans wobec pochopnych deklaracji, wobec słowa „kochać”
Metody:
pogadanka,
wykład
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Etapy rozwoju miłości.
1. Miłość upodabnia
2. Miłość pożądania (gr. eros)
3. Miłość przyjaźni (gr. philia)
4. Miłość życzliwości (gr. agape)
5. Podsumowanie etapów miłości
6. Różnice w przeżywaniu miłości
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 101-102. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Miłość upodabnia
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 102-104. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Miłość pożądania (gr. eros)
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 104. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Miłość przyjaźni (gr. philia)
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 104-105. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Miłość życzliwości (gr. agape)
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 104-105. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Podsumowanie etapów miłości
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 105-106. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 6. Różnice w przeżywaniu miłości
|
Uczniowie muszą zdać sobie sprawę, że każdy w miarę upływu czasu zmienia się i starzenie może osłabić miłość
B.S. Clair, B. Jones “Seks. Jak wykorzystać go najlepiej” |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1