Konspekt lekcji muzyki
Data: 06.05.2011
Klasa: V
Czas: 45 min.
Prowadzący: Tomasz Grzegorzek
Temat: Walc i jego odmiany. Piosenka „Wszystkie kolory tęczy”
Cele lekcji:
- zna cechy walca
- rozróżnia walca angielskiego od wiedeńskiego, zna ich cechy charakterystyczne
- zna najsłynniejszych twórców walców
- potrafi zaśpiewać piosenkę „Wszystkie kolory tęczy” z pomocą tekstu w książce
Metody pracy: burza mózgów, asocjacyjna, eksponująca (słuchanie utworów), ćwiczebna
Środki dydaktyczne: podręcznik Moja Muzyka 4-6, odtwarzacz i płyta CD z utworami:
Wszystkie kolory tęczy sł. Jacek Kotlica, muz. Włodzimierz Grzechnik , ...(?)
Przebieg zajęć:
A- Częśc organizacyjna:
Powitanie, sprawdzenie obecności
Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji.
B- Część wstępna:
Zapisanie tematu: „Walc i jego odmiany. Piosenka „Wszystkie kolory tęczy”
C- Realizacja tematu:
Odsłuchanie utworu muzycznego - walca. Burza mózgów:
- uczniowie słuchając utworu, próbują podać cechy walca - wszystkie zapisywane są na tablicy.
5. Podanie przez prowadzącego notatki w której zawarte są cechy walca i najsłynniejsi twórcy. Konfrontacja notatki ze skojarzeniami uczniów zapisanymi na tablicy.
6. Przeczytanie opisu walca angielskiego przez chętnego ucznia - uzupełnienie wiadomości przez prowadzącego. Powtórzenie czynności z walcem wiedeńskim
7. Zapisanie notatki o różnicach i podobieństwach omawianych rodzajów walca.
8. Prezentacja nagrań obu rodzajów walca - porównanie z poznanymi wiadomościami na ich temat.
9. Nauka piosenki „Wszystkie kolory tęczy”
- słuchanie odtwarzanego utworu
- pytanie do uczniów: „dlaczego właśnie taki utwór?”
- próby śpiewania wraz z tekstem piosenki - kilkakrotnie (podział na rzędy w klasie, płeć uczniów.
- śpiewanie samodzielne przez chętnych uczniów.
Część końcowa:
10. Zadawanie pytań całej klasie:
- Czego się dzisiaj nauczyliśmy?
- Jakie są cechy charakterystyczne walca?
- Czym wyróżniają się: walc angielski i wiedeński?
12. Zadanie pracy domowej: ćwiczenia, str.: 49.
11. Pożegnanie