3478, Scenariusz zajęć z okazji Świąt Wielkanocnych


Scenariusz zajęć z okazji Świąt Wielkanocnych

z udziałem rodziców

Prowadząca : Łucja Piecha

Grupa wiekowa: 6 latki

Data: 06.04.2006 r.

Temat zajęć: Wielkanocne niespodzianki.

Cele szczegółowe: potrafi ustalić związek przyczynowo - skutkowy zawarty w historyjce, opowiedzieć o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych, odróżnić pojęcia-kraszanki i pisanki, dostrzec różnice i podobieństwa w obserwowanych przedmiotach, klasyfikować je, wykazać się podczas zabaw umiejętnością czytania i liczenia, zgodnie uczestniczyć w zadaniach zespołowych.

Środki dydaktyczne: trzy ilustracje przedstawiające historyjkę obrazkową

(pierwsza - zajączki malują , jajka w kolorowe wzory, druga - zajączki wiozą

jajka na wózku, wjechały na kamień i jajka zaczynają pękać , trzecia - z jajek wykluwają się kurczątka we wzory), papierowe pisanki pocięte na części (puzzle), ugotowane na twardo jajko , ilustracje przedstawiające wielkanocne zwyczaje, papierowe pisanki pocięte na dwie części z sylabami, koperty z jajkami (podział na kolor , wielkość, wzór), zdania do czytania.

Przebieg zajęć:

1 Dzieci słuchają opowiadania o zajączkach. W czasie opowiadania nauczycielka pokazuje historyjkę obrazkową i zadaje pytania.

,,Zbliżają się Święta Wielkanocne, zajączki miały pełne ręce roboty , bo

im kury w okolicy naznosiły jajek . Kto je zliczy? Każda z kurek chciała,

aby jej jajko kolorową było bajką. Więc zajączki pędzlem w lewo , pędzlem

w prawo- taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki , tamte w paski, uwijały się szaraczki (nauczycielka odsłania 1 ilustrację).

Nagle …………..wypowiedzi dzieci ( druga ilustracja )

Jednak to nie koniec przygody…………..wypowiedzi dzieci (trzecia ilustracja)

2 Mimo, że zajączki były bardzo zapracowane, znalazły czas i przygotowały dla

was zadania, które zostawiły w koszyku. Nauczycielka prosi jedno dziecko o przyniesienie z szatni koszyka.

3 Dzieci wspólnie z nauczycielką oglądają zawartość koszyka, szukają zadań , które ukryte są w kopertach ponumerowanych od 1 do 9 . Nauczycielka proponuje , aby koperty uporządkować według cyfr, od najmniejszej do największej. Następnie przedszkolaki wykonują zadania zawarte w kopertach,

a nauczycielka odczytuje treść zadania i kieruje ich wykonaniem.

Koperta 1

Malowanie pisanek to wiosenny zwyczaj związany ze zbliżającymi się świętami . Pisanki to jajka malowane w różnobarwne wzory. Te jednobarwne

to kraszanki. Kilka wam prześlę, spróbujcie je ułożyć w całość. Dzieci łączą się w pary , każda para stara się ułożyć pisankę pociętą na części w całość.

Koperta 2

Dawno temu pisanki służyły do urządzania zabaw . Zabawa polegała na tym, że toczyło się jajka do siebie tak, aby zderzyły się ze sobą. Wygrywała osoba, której jajko zostało w całości. Pęknięte jajko trzeba było oddać zwycięscy, który

natychmiast musiał je zjść. Skorupki natomiast należało rozrzucić po kątach na

strychu, aby chroniły dom przed myszami. Spróbujcie zabawić się w taką zabawę. Każda para otrzymuje dwa jajka , dzieci stoją w wyznaczonych szarfami miejscach i toczą jajka po dywanie , tak aby zderzyły się ze sobą.

Koperta 3

Dzieci wyjmują z koperty ilustracje przedstawiające różne zwyczaje i obrzędy.

Zadaniem ich jest wybrać tylko te , które są związane ze Świętami Wielkanocnymi i opowiedzieć o nich . Dzieci opowiadają o świątecznych

zwyczajach.

Koperta 4

Nadszedł czas na zagadkę . Poszukajcie , gdzie jest ukryta zagadka. Każde dziecko otrzymuje połowę pisanki, zagadka polega na tym , aby dzieci odszukały drugą połowę pisanki i odczytały wyraz utworzony z sylab znajdujących się na połowach pisanek.

Koperta 5

Czas na zabawę. Dzieci dobierają się w pary, jedno jest zajączkiem, a drugie

pisanką, zajączki biorą pędzle i podczas głośnej muzyki ,,malują”jajka, następnie przy cichej muzyce następuje zmiana ról.

Koperta 6

Zadania matematyczne. W kopertach znajdują się różne jajka. Dzieci tworzą

grupy czteroosobowe, ich zadaniem jest posegregowanie jajek według danej cechy . Dzieci klasyfikują jajka ze względu na : wielkość, -duże, małe; kolor-

żółte, zielone; wzorki-paski, kółka; fakturę - gładkie , szorstkie.

Koperta 7

Koperta oznaczona jest nutką . Teraz zaśpiewamy sobie piosenkę o pisankach.

Dzieci śpiewają piosenkę .

Koperta 8

To zadanie dla prawdziwych zuchów. Ciekawa jestem , czy potraficie odczytać zdania, znajdziecie je w koszyku.

Dzieci wspólnie odczytują zdania:

Agata ma ładne pisanki.

Ola ma kolorowe pisanki.

Pisanka Oli ma kwiatki.

Pisanka Agaty jest w biedronki.

Koperta 9

To już ostatnie zadanie. Zajączek - maskotka prosi dzieci aby wyczarowały dla niego coś wielkanocnego. Dzieci wykonują według pomysłów rysunki dla zajączka. Po wykonaniu zadania , pakują prace do dużej koperty i odnoszą, na wyznaczone miejsce, za piękne niespodzianki dzieci od zajączka otrzymują słodki poczęstunek.


