KONSPEKT
Temat: Doskonalenie kraulowych ruchów nóg na grzbiecie.i piersiach.
Nauka pracy RR do kraula na piersiach.
Cele główne lekcji:
1. Umiejętności: doskonalenie ruchów NN do nauki kraula na grzbiecie, nauka pracy RR do kraula na piersiach, skoki na NN do wody głębokiej,
2. Motoryczność: kształtowanie koordynacji ruchowej i siły mięśni RR ,
3. Wiadomości: Prawidłowe ułożenie ciała na wodzie .
4. Akcent wychowawczy : pomoc koleżeńska , samodyscyplina.
Miejsce zajęć: pływalnia kryta
Czas trwania: 45 min.
Klasa: II
Liczba ćwiczących: 15
Przybory i przyrządy: deski, żerdź ratownicza, piłki.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
1.Czynności organizacyjno- porządkowe. 2.Motywacja do zajęć.
3.Rozgrzewka
4. Zabawa ożywiająca. |
Na lądzie:
Przejście pod natrysk.
1 „Parzące piłeczki.”- 2 grupy po przeciwnych stronach basenu przedzielonego liną torową.na sygnał N U przerzucają piłki
|
3-4 min
7min.
|
W dwuszeregu.
Rozsypka.
2 grupy stoją na przeciwległych stronach basenu. Basen podzielony na dwie części. 2x |
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
5. Część główna -kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności
6.Ćw. Uspakajające.
7.Czynności organizacyjne
8.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
z jednej na drugą strone tak szybko , aby jak najkrócej znajdowały się one na własnym akwenie .Wygrywa zespół ,który w momencie zakończenia zabawy będzie miał jak najmniej piłek po swojej stronie.
.
Doskonalenie pracy NN do kraula na piersiach i grzbiecie : -poślizg na piersiach z deską (chwyt niski )naprzemianstronne ruchy nóg -poślizg na grzbiecie z deską (chwy deski przy piersiach ) naprzemianstronne ruchy nóg -poślizg na grzbiecie z deską (chwyt deski przy kolanach) naprzemianstronne ruchy nóg -poślizg na grzbiecie z deską (Chwyt deski przy kolanach ,następnie U stara się przenieść deskę za głowę )
Nauka ruchów ramion do kraula na piersiach 1. Kraulowe ruchy rąk nad wodą w opadzie tułowia .To samo ćwiczenie z zanurzaniem ramion. 2. Ruch jednego ramienia z imitacją oddechu (wdech przez skręt głowy)-to samo z drugim ramieniem . 3.Kraulowe ruchy rąk w wodzie w marszu ,w opadzie tułowia -bez oddechu i z oddechem. 4.Leżenie na piersiach przy brzegu basenu , głowa w wodzie ,nogi oparte o brzeg -kraulowe ruchy ramion . 5.Ze współ ćwiczącym ,leżenie na piersiach ,partner przytrzymuje za nogi -kraulowa praca rąk ;najpierw w staniu ,następnie w ruchu 6.Ramiona z deską w przodzie -„dokładanka” 7.Praca ramion do kraula z deską -bez oddechu , następnie próba wykonania ćwiczenia z oddechem. 8.Próba przepłynięcia kilku metrów bez deski -bez oddechu ,kto potrafi z oddechem.
Skoki do wody -kto wyżej -kto dalej -do celu
RR oparte o brzeg basenu-U wykonują wdechy i wydechy do wody.
Zbiórka i sprawdzenie obecności .Omówienie lekcji ,pochwała dla wszystkich uczniów -wyróżnienie dla najlepszych.
Zachęcenie U do korzystania z pływalni w czasie wolnym |
2 - 3 min.
20min. . 2x
2x
2x
2x
5min
2-3min
2-min
1min |
Strefa wody płytkiej oddzielona liną od pozostałej części basenu.
Rozdanie desek N zwraca uwagę na poprawną pracę nóg. i poprawnie ustawione ramiona adekwatnie do wykonywanego ćwiczenia
Nauczyciel stosuje pokaz ,motywuje ,nagradza. Czuwa nad odpowiednim tempem ćw.,koryguje U
-na brzegu basenu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Najlepsza strona o Kulturze Fizycznej: