B, Szablon dla tlumaczy

Pobierz dokument
b.szablon.dla.tlumaczy.doc
Rozmiar 295 KB

Dodatek B. Zgodność z przeglądarkami

Czyż nie byłoby wspaniale, gdybyś mógł po prostu usiąść i umieścić na ekranie parę warstw, zdefiniować połączenie do zewnętrznego arkusza stylów, wstawić tekst, obrazy i jakieś pliki multimedialne, wyświetlić całość w ulubionej przeglądarce i mieć pewność, że dokument będzie wyglądał tak samo na dowolnej platformie i w każdej przeglądarce? Odpowiedź oczywiście brzmi tak. I choć standardy tworzenia stron WWW zdążają nieustannie w stronę tego „ostatecznego” celu, jakim jest jednolita interpretacja dokumentu przez wszystkie przeglądarki, to jednak ktoś, kto wstrzymałby oddech czekając na dzień, gdy to się stanie, mógłby go po prostu nie dożyć.

Projektanci chyba najczęściej skarżą się na niejednolitą interpretację języka HTML (oraz innych niedawno powstałych standardów, takich jak CSS, XML, JavaScript DHTML) nawet przez najpopularniejsze z przeglądarek. Z tego powodu projektanci zmuszeni są tracić czas (lub ~pieniądze, jeśli wynajmują kogoś, kto wykona zadanie za nich) na testowanie stron w różnych przeglądarkach, w celu upewnienia się, że po opublikowaniu, strony będą prezentować się dobrze w przeglądarkach takich jak Nawigator Netscape czy Opera, nawet jeśli powstały z przeznaczeniem przede wszystkim dla przeglądarki Internet Explorer. Udane przeprowadzenie testów w przeglądarkach mogłoby Cię wprowadzić w dobry nastrój, lecz ten sukces nie oznacza, że witryna jest bez zarzutu. Musisz jeszcze raz powtórzyć testy na innych platformach, takich jak na przykład Macintosh i Linux.

Początek ramki

Podpowiedź

Istnieje dobra (i oczywista) zasada praktyczna, która mówi, że im nowsza przeglądarka, tym więcej standardów obsługuje. Jeśli jakiś element działa prawidłowo w przeglądarce Internet Explorer 4, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że będzie on działał także w wersji 5.5 tej przeglądarki. W jakimś stopniu dotyczy to również porównania przeglądarek różnych firm (opcje przeglądarki Explorer 4 są porównywalne z opcjami Navigatora 4), ale nie powinieneś zakładać, że dotyczy to wszystkich opcji.

Koniec ramki

Współczesna idealna strona WWW ma być nie tylko zgodna z większością standardów, lecz także obsługiwana w większości przeglądarek. Twoim zadaniem jest perfekcyjne zrównoważenie jednego i drugiego (poprzez całe godziny testów). W tym dodatku znajdziesz połączenia, dzięki którym będziesz mógł pozbyć się ukrytych i często uporczywych niezgodności ze standardami W3C (www.w3c.org/) i ich implementacją w popularnych przeglądarkach.

Początek ramki

Uwaga

W3C - World Wide Web Consortium - to oficjale ciało, odpowiedzialne za ustanawianie standardów sieciowych. Oto cytat pochodzący z witryny W3C (www.w3c.org):

„World Wide Web Consortium powstało w październiku 1994 roku w celu rozwinięcia potencjału ogólnoświatowej sieci WWW poprzez tworzenie wspólnych protokołów gwarantujących działanie na różnych platformach. W skład W3C wchodzi ponad 300 organizacji z różnych krajów, a wkład konsorcjum w rozwój sieci jest doceniany na całym świecie.”

Koniec ramki

Webmonkey

http://hotwired.lycos.com/webmonkey/reference/browser_chart/

Witryna Webmonkey zawsze była uważana z doskonały punkt startowy dla wszystkich autorów stron WWW, którzy dopiero zaczynają, oraz tych, którzy już teraz chcą się nauczyć tego, co wkrótce zacznie obowiązywać. Znajdziesz tu także tabelę kompatybilności przeglądarek, ze wszystkich dostępnych w sieci chyba najprostszą w odbiorze. Dane prezentowane są dla różnych systemów operacyjnych: Windows, Macintosh, Linux, UNIX czy nawet NextStep i OS/2. Porównaniem objęto ponad 32 przeglądarki, co przy uwzględnieniu różnych wersji daje 63 pozycje. W tabeli zebrano informacje na temat zgodności w kwestii obsługi języka Java, ramek, tabel, modułów dodatkowych, rozmiarów czcionek, kolorów czcionek, języka JavaScript, kaskadowych arkuszy stylów (CSS), formatu gif89, języka DHTML, ramek wpisanych, koloru tabeli i języka XML. Chociaż nie ma tu szczegółów, dowiesz się przynajmniej czy dane elementy HTML będą działać w wybranych przeglądarkach. Bardzo gorąco polecam tę stronę!

Westciv.com

www.westciv.com.au/style_master/academy/browser_support/

„Poradnik zgodności przeglądarek powstał, aby pomóc twórcom stron WWW uwolnić się od strachu przed korzystaniem z kaskadowych arkuszy stylów. Każda z wersji Navigatora i Explorera, czy to dla systemów Macintosh, czy też dla systemów Windows, obsługuje arkusze CSS inaczej. Dorzucając do tego przeglądarkę Opera i WebTV, mamy przepis na prawdziwy ból głowy. Arkusze stylów mogą przyczynić się do znacznego rozwoju sieci, lecz wspomniane różnice czynią to trudniejszym.

Jeśli zajmujesz się tworzeniem stron WWW i chcesz korzystać z arkuszy stylów (lub chcesz, by stosowanie arkuszy stylów było prostsze), to poradnik ten jest akurat dla Ciebie.

www.westciv.com.au/style_master/academy/browser_support/about_the_guide.html”

Sam bym tego nie powiedział lepiej! Jednak mówiąc serio, przewodnik dostarcza niezwykle precyzyjnych informacji na temat implementacji CSS w różnych przeglądarkach, w tym takich jak Internet Explorer 4.0x, 5.0x i 5.5 dla Windows, Internet Explorer 4.0x, 5.0x i 5.5 dla systemu Macintosh, Netscape Navigator 4.0x, 4.5 i wyższe wersje dla systemów Windows i Macintosh, Netscape 6.0 (Mozilla M14), Opera 3.61 dla Windows i w końcu WebTV. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zachowają się Twoje arkusze stylów w różnych przeglądarkach, to ta witryna wymaga odwiedzenia!

NetMechanic

www.netmechanic.com/cobrands/click2commerce/compat_check.htm

Robot z witryny Netmechanic, testujący kompatybilność stron z różnymi przeglądarkami, to zazwyczaj dobry sprawdzian, który pozwala szybko określić, ilu odbiorcom Twoich stron utrudnią życie nieobsługiwane elementy HTML. Jest parę kruczków odnośnie sposobu przetwarzania stron WWW przez robota, lecz zorientujesz się w nich bardzo szybko. Dwie oczywiste wady tej strony to błędna obsługa ramek oraz tendencja do zaznaczania nie rozpoznawanych znaczników i atrybutów jako błędnego kodu. Korzystaj z umiarem.

The Web Standards Project

www.webstandards.org/

Ta witryna to bardziej witryna „wiadomości” i akcji niż kompilacja tabel i opcji. Możesz założyć się, że jeśli cokolwiek można poprawić odnośnie standardów sieciowych, to ludzie z Web Standards Project tym się zajmą. Ich listy redakcyjne i otwarte, skierowane do różnych organizacji i pisane z punktu widzenia skwaszonego projektanta, są niezwykle zabawne. Jeśli nie masz innych powodów, to odwiedź tę witrynę choćby po to, aby zobaczyć, co aktualnie w społeczności zajmującej się standardami sieciowymi jest „gorącym tematem”.

Netscape Standards Challege

http://home.netscape.com/browsers/future/standards.html

Strona zajmuje się kompatybilnością standardów między przeglądarkami Internet Explorer a Netscape 6. Jak możesz wywnioskować z adresu, jest ona opublikowana przez Netscape i w związku z tym wskazuje na wyższość produktu Netscape. Jest to jednak prosty w odbiorze dokument, który pozwoli Ci poznać możliwości najnowszych wersji przeglądarek, a także, co ważniejsze, ich ograniczenia.

Na koniec naszych poszukiwań harmonii między ustanowionymi standardami i przeglądarkami WWW, zastanów się nad nakreślonymi poniżej kwestiami i pamiętaj o nich projektując swoje strony:

2 Część I Podstawy obsługi systemu WhizBang (Nagłówek strony)

2 G:\DREAM_trans\DW4\B.doc


Pobierz dokument
b.szablon.dla.tlumaczy.doc
Rozmiar 295 KB

Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Linux Programming Professional, r-13-01, Szablon dla tlumaczy
C++1 1, r00-05, Szablon dla tlumaczy
Praktyczne programowanie, R 5c-04, Szablon dla tlumaczy
Dreamweaver 4 Dla Każdego, ROZDZ07, Szablon dla tlumaczy
Dreamweaver 4 Dla Każdego, ROZDZ03, Szablon dla tlumaczy
Praktyczne programowanie, R 6-04, Szablon dla tlumaczy
Doc20, Szablon dla tlumaczy
Doc04, Szablon dla tlumaczy
Doc17, Szablon dla tlumaczy
C++1 1, r01-06, Szablon dla tlumaczy
Dreamweaver 4 Dla Każdego, STR 788, Szablon dla tlumaczy
Doc19, Szablon dla tlumaczy
C, Szablon dla tlumaczy
C++1 1, r07-06, Szablon dla tlumaczy
Doc24, Szablon dla tlumaczy
r12, chapter12 (kod dla outlooka), Szablon dla tlumaczy
Dreamweaver 4 Dla Każdego, ROZDZ22, Szablon dla tlumaczy
r01, invoice pl t, Szablon dla tlumaczy
Praktyczne programowanie, R 8-04, Szablon dla tlumaczy

więcej podobnych podstron