Zatwierdzam
.......................... podpis dn...................... |
Zezwalam na wielokrotne wykorzystanie |
||
|
Grupa szkoleniowa |
Data |
Podpis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z „Regulaminów i musztry”
Temat:
Cel:
Metoda:
Czas:
Miejsce:
szkoleniowe:
Zabezpieczenie materiałowe: |
Zasady żołnierskiego zachowania się;
-doskonalić wcześniej poznane zagadnienia z regulaminów; -nauczyć słuchaczy właściwego zachowania podczas wchodzenia do pomieszczeń służbowych, składania meldunku i służbowego przedstawiania się, zachowania w wąskim przejściu;
Praktyczna;
45'
świetlica
Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry-poradnik metodyczny; Regulamin ogólny SZRP;
-telefon -plakietka służby dyżurnej -hełm -beret -7,62 mm kbk AKM -peleryna |
PLAN ZAJĘĆ
L.p. |
Czas |
Zagadnienia |
1 2
3 |
5 min. 35 min.
5 min. |
Część wstępna Część główna: -wchodzenie do pomieszczeń służbowych; -składanie meldunku i służbowe przedstawianie się; -zachowanie się w wąskim przejściu; Część końcowa |
PRZEBIEG ZAJĘĆ
L.p. |
Zagadnienia i czas |
Treść |
Wskazówki organizacyjno-metodyczne |
-1- |
-2- |
-3- |
-4- |
1 |
Część wstępna 5 min.
|
-przyjęcie meldunku; -sprawdzenie obecności i wyglądu zewnętrznego; -nawiązanie do poprzednich zajęć, pytania kontrolne: 1. Wymienić stopnie w korpusie podoficerów; 2. Kto to jest starszy, młodszy, przełożony, podwładny; 3.Omówić zasady opuszczania koszar i garnizonu. |
-meldunek składa pomocnik dowódcy plutonu lub dowódca drużyny; -zwrócić uwagę na zachowanie szkolonych w czasie składania meldunku; -nakazać zanotować temat zajęć, |
2 |
Część główna 75 min. |
Żołnierz wchodzi do pomieszczenia służbowego za zgodą przełożonego (starszego). Przed wejściem pozostawia wierzchnie okrycie (płaszcz, pelerynę, czapkę), jeżeli warunki na to pozwalają, lub -po wejściu-zdejmuje tylko nakrycie głowy, oddaje honory i melduje cel przybycia. Po otrzymaniu rozkazu lub załatwieniu sprawy oddaje honory, wykonuje zwrot w kierunku wyjścia, nakłada nakrycie głowy i wychodzi. 2. Składanie meldunku i służbowe przedstawianie się. Meldunek jest to zwięzła informacja, którą składa podwładny przełożonemu. W informacji tej podaje się kolejno: tytuł (,,pan”), stopień wojskowy przełożonego lub urząd-stanowisko osoby cywilnej, swoje stanowisko, stopień, nazwisko i czynność wykonywaną przez oddział (pododdział) lub meldującego albo cel przybycia, np.: ,,PANIE MAJORZE- Dowódca trzeciego plutonu - chor. Kowalski melduje (przedstawiam) pluton w czasie zajęć z regulaminów na temat....” Inne sytuacje kiedy, komu, w jaki sposób składa się meldunek przytaczam za regulaminem ogólnym SZRP (str.26/pkt70-73str.27). 3. Zachowanie się w wąskim przejściu. W grupie żołnierzy znajdujących się w wąskim przejściu pierwszy, który zauważy zbliżającego się przełożonego (starszego), podaje komendę ,,PRZEJŚCIE”. Żołnierze zatrzymują się, przepuszczają przechodzącego, oddają honory przez ,,sfrontowanie” i przyjęcie postawy zasadniczej. W warunkach uniemożliwiających swobodne mijanie się żołnierze dostosowują swoje zachowanie do zasad poszanowania przełożeństwa (starszeństwa), ogólnych reguł ruchu i okoliczności (sytuacji). |
-słuchacze notują ważniejsze zagadnienia podane przez prowadzącego zajęcia; -po teoretycznym omówieniu zagadnienia przystąpić do ćwiczenia praktycznego, należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu poziomu trudności kolejnych ćwiczeń; -w czasie prowadzenia części praktycznej można zezwolić na dyskusję kierowaną i po zakończeniu dokonać podsumowania efektów dyskusji. -zwrócić uwagę na zachowanie porządku i dyscypliny w trakcie zajęć. |
3 |
Część końcowa 10 min. |
-podanie stopnia opanowania tematu i zadań na naukę własną; -podanie tematu i terminu następnych zajęć; -przyjęcie meldunku o zakończeniu zajęć; |
-zadając pytania sprawdzić stopień opanowania materiału; -wskazać najaktywniejszych; -meldunek składa pomocnik dowódcy plutonu; |
OPRACOWAŁ:
......................................