Marek Biesiada 14. 11. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Funkcje państwa
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
umie określić podstawowe funkcje państwa oraz granice konieczne władzy państwowej
potrafi określić korzyści, jakie daje obywatelowi państwo
potrafi wyjaśnić, na czym polega przymusowy charakter organizacji państwowej
umie nazwać i podać przykłady różnych form państwowości istniejących we współczesnym świecie oraz pokazać je na mapie
Metody:
rozmowa nauczająca
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
mapa współczesna świata
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Funkcje państwa
1. Funkcje państwa
2. Podział państw ze względu na formę władzy
3. Podział państw ze względu na sposób sprawowania władzy
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 56-58. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Funkcje państwa
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 58-60. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Podział państw ze względu na formę władzy: a) monarchie
b) republiki
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 60. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Podział państw ze względu na sposób sprawowania władzy:
|
Poddać pod dyskusję kwestię - czy państwo jest potrzebne?
Jakie korzyści, daje obywatelowi państwo?
Uczniowie wskazują na mapie państwa, które są monarchiami, republikami oraz państwa demokratyczne i dyktatorskie |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1