KONSPEKT LEKCJI PROBLEMOWEJ
I CZĘŚĆ OGÓLNA LEKCJI
Data: 14.06.2005
Przedmiot: Technika. Wychowanie komunikacyjne.
Klasa: VI
2. Temat jednostki metodycznej: Podstawy ruchu drogowego.
3. Temat jednostki lekcyjnej: Wycieczka rowerowa i problemy związane z poruszaniem się rowerem w ruchu drogowym.
4. Cel główny: Bezpieczne poruszanie się rowerem w ruchu drogowym rowerowym.
5. Cele szczegółowe dla ucznia:
Bierze udział w ruchu drogowym zgodnie z zasadami
Przewiduje zagrożenia mogące wystąpić na drodze
Dostosowuje swoje zachowanie do sytuacji panującej na drodze
Ocenia sytuacje drogowe, w których należy zachować szczególną ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania
Przewiduje konsekwencje wynikające z poruszania się na rowerze w miejscach o wzmożonym ruchu drogowym
Umie ocenić stan techniczny roweru i dostosować go do wybranej trasy oraz czasu trwania podróży
Zna podstawowe numery telefonów alarmowych w razie niebezpieczeństwa
7.Czas trwania lekcji: 45 minut
8. Prowadzący lekcje:
II. Cześć szczegółowa lekcji (przebieg lekcji)
Lekcja ma mieć charakter problemowy, zatem jej cechą charakterystyczną będzie rozwiązanie stworzonej sytuacji problemowej. W tym przypadku będą to sytuacje teoretyczne, jednak dotyczące jak najbardziej realnych sytuacji oraz zachowań ucznia na drodze.
Budowa lekcji problemowej zawiera w sobie pewne części stałe:
Stworzenie sytuacji problemowej przez nauczyciela.
Wycieczka rowerowa
Określenie trasy: a) do miasta, b) poza miasto: park, las, łąka c) po nieznanym terenie
Określenie długości trasy, czas trwania wycieczki: a) 5 km b) ok. 10 km c) ok. 15 km
Określenie pory dnia: a) rano, b) południe, c) wieczór
Prognozowanie pogody - a) dobra, słoneczna b) zachmurzenie duże c) opad deszczu
Ilość uczestników - a) indywidualna b) 3 osoby, rówieśnicy c) wycieczka z rodzicami
Stan techniczny roweru - a) uszkodzone hamulce tylnie, przednie sprawne, b) luźne mocowanie kierownicy, c) dobry stan techniczny roweru, d) mało powietrza w kołach, e) brak świateł
Skrzyżowania drogowe: a) ze światłami, b) oznaczone znakami pierwszeństwa przejazdu, c) rondo
Rodzaj drogi: a) ścieżka rowerowa, b) droga miejska z 2 pasami ruchu, c) droga polna.
Problemy
Nawierzchnia terenowa, nierówna. Zagrożenie przebiciem opony. Zagrożenie zabłądzeniem. Zakupy w mieście i ich transport. Poruszanie się po chodnikach w mieście. Zabezpieczenie roweru w mieście - zamknięcie rowerowe.
Trasa krótka a trasa długa. Prowiant na wycieczce. Określenie warunków kondycyjnych uczestników
Mocne słońce w południe. Nakrycie głowy. Ograniczona widoczność wieczorem - oznakowanie roweru światłami, kamizelki odblaskowe.
Nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Nakrycie przeciwdeszczowe.
Zachowanie się w grupie rowerowej. Powiadomienie o wyjeździe.
Usterki w rowerze: łańcuch, brak powietrza, możliwość przebicia opony, brak świateł, brak hamulców, luźne mocowanie części rowerowych, zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.
Zachowanie się na skrzyżowaniach miejskich. Pierwszeństwo przejazdu na drodze podporządkowanej. Zachowanie się na rondzie. Tramwaj. Autobus. Samochody. Piesi. Inni rowerzyści.
Zachowanie się na ścieżce rowerowej. Zagrożenia na ruchliwej drodze miejskiej. Poruszanie się po polnej ścieżce.
Poszukiwanie hipotez przez uczniów w celu znalezienia rozwiązania. Źródłem mogą być własne doświadczenia, literatura, telewizja.
Uczniowie podają rozwiązania na postawione problemy dotyczące wycieczki rowerowej. Trasa wybrana podlega dyskusji; w zależności od wybranej trasy różne czynniki wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Rower musi być przygotowany odpowiednio do każdej wyprawy. Inaczej przygotowany jest rower do trasy leśnej a inaczej do miejskiej. Pogoda determinuje ubiór rowerzysty. Ilość uczestników i ich wiek jest istotny w określeniu hierarchii grupy oraz zachowania się uczestników. Pora dnia ogrywa istotną rolę w planowaniu wycieczki rowerowej i wyposażenia roweru.
Sformułowanie hipotez przez uczniów przy pomocy nauczyciela
Hipoteza dotycząca trasy rowerowej, powiązania ze stanem technicznym roweru. Wpływ pogody na ubiór rowerzysty. Przewidywanie potencjalnych zagrożeń w podróży - przebicie opony, kradzież roweru. Jazda w grupie rowerowej.
Sytuacje na skrzyżowaniu, pas ruchu dla rowerzysty.
Weryfikacja hipotez - podtrzymanie lub obalenie.
Dobór najlepszych i najbardziej sensownych rozwiązań wycieczki rowerowej sugerowanej przez uczniów. Zgodnie z podpunktami.
Sformułowanie prawidłowych rozwiązań.
Na podstawie weryfikacji hipotez, zgodnie z punktami ustalenie trasy wycieczki i stanu technicznego roweru. Ubioru rowerzysty, zachowania się odpowiednio do sytuacji i panujących warunków.
Utrwalenie zdobytych wiadomości.
Powtórzenie wiadomości.
Wysunięcie dalszych zagadnień do rozwiązania.
Porównanie wycieczki rowerowej i motorowerowej.
Metody:
Pogadanka
Dyskusja sytuacyjna
Burza mózgów
Formy pracy:
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Kodeks drogowy
Plansze ze znakami drogowymi
Ilustracje ze zdjęciami dróg
Plansza z częściami roweru
Tablica
Lp. |
Ogniwa lekcyjne |
Czynności Nauczyciela |
Czynności uczniów |
Czas |
1. |
Stworzenie ładu w klasie |
- Przedstawienie swojej osoby - sprawdza obecność - przypomnienie lekcji poprzedniej. - podaje uczniom charakter lekcji - problem do rozwiązania. - wprowadza uczniów do problemu - podział na grupy
|
- przygotowuję się do zajęć
|
10 min |
2. |
Poznanie problemu oraz propozycje rozwiązania go. Ocena rozwiązań. |
|
- Uważnie słuchają, - Dzielą się swoimi spostrzeżeniami i uwagami
Wypisywanie rozwiązań na tablicy
|
20min |
3.
|
Kształtowanie hipotez Weryfikacja hipotez |
|
Wybrana grupa do oceny odpowiedzi kształtuje hipotezy w konsultacji z twórcami. Zapisanie rozwiązania w tabelce. |
10 min |
4. |
Utrwalenie wiadomości
|
|
- po jednym reprezentancie z każdego zespołu - podsumowują krótko rozwiązania problemu. Przypominają najlepsze rozwiązania na wycieczkę rowerową.
|
5 min
|