Marek Biesiada 15. 01. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie IV B
Temat: Obliczanie czasu minionych wydarzeń
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
wskazać narodziny Chrystusa jako wydarzenie początku naszej ery (P)
omówić zasady podziału czasu na p.n.e. i n.e. (P)
określić czas trwania wieku i tysiąclecia (P)
określić wiek podanego wydarzenia (za pomocą daty) i zapisać go cyfrą rzymską (P)
uporządkować chronologicznie podane daty (PP)
obliczyć, ile czasu upłynęło od podanych wydarzeń historycznych do czasów współczesnych (w zakresie naszej ery) (PP)
posługiwać się pojęciami era, wiek, tysiąclecie (P).
Metody:
metoda praktyczna
taśma czasu
Środki dydaktyczne:
oś czasu
podręcznik
encyklopedia
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Obliczanie czasu minionych wydarzeń
1. Zasady określania czasu minionych wydarzeń wg kalendarza chrześcijańskiego
2. Era - pojęcie i jego zakres
3. Tysiąclecie - pojęcie i jego zakres
4. Wiek - pojęcie i jego zakres
5. Obliczanie upływu czasu
6. Chronologiczne porządkowanie wydarzeń
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. B. Szeweluk-Wyrwa, W. Suderek-Fertsch, Historia..., Poznań 2005, s. 76. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Zasady określania czasu minionych wydarzeń wg kalendarza chrześcijańskiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. B. Szeweluk-Wyrwa, W. Suderek-Fertsch, Historia..., Poznań 2005, s. 77. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Era - pojęcie i jego zakres Era - Dłuższy okres zapoczątkowany jakimś ważnym wydarzeniem
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. B. Szeweluk-Wyrwa, W. Suderek-Fertsch, Historia..., Poznań 2005, s. 78. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Tysiąclecie - pojęcie i jego zakres
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. B. Szeweluk-Wyrwa, W. Suderek-Fertsch, Historia..., Poznań 2005, s. 78-79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Wiek - pojęcie i jego zakres
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. B. Szeweluk-Wyrwa, W. Suderek-Fertsch, Historia..., Poznań 2005, s. 79-80. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Obliczanie upływu czasu
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. B. Szeweluk-Wyrwa, W. Suderek-Fertsch, Historia..., Poznań 2005, s. 80. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Chronologiczne porządkowanie wydarzeń
|
Przedstawienie czasu i podziału na ery przy pomocy osi czasu
Obliczanie tysiącleci przy pomocy osi czasu
Obliczanie wieku przy pomocy osi czasu
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania 1,2,3,4,5,6,7/s.35 P Zadania 1,2,4/s.80 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |