Ilona Kolonko
PSP Rozwadza
PSP Januszkowice
Scenariusz lekcji Wychowania do Życia w Rodzinie
Temat: Rodzina jako wspólnotą dobra i miłości.
Cele operacyjne - uczeń powinien:
dostrzegać siebie jako członka wspólnoty rodzinnej,
wiedzieć, że rodzinę tworzą tylko osoby,
potrafić współpracować z grupą w tworzeniu rebusu,
potrafić samodzielnie wykonać „swój skarb” z kawałka papieru,
umieć podjąć samodzielnie decyzję o obdarowaniu lub nie obdarowaniu wspólnoty swoimi skarbami,
potrafić ułożyć wyraz z rozsypanki,
dostrzec rodzinę jako wspólnotę dobra i miłości,
zrozumieć, że i on ma wpływ na dobro i miłość w rodzinie.
Metody i techniki pracy:
praca w małych grupach,
rebus,
tworzenie „dzieła”.
Środki dydaktyczne:
rebus z hasłem RODZINA,
jedno duże serce i dwie małe kolorowe karteczki dla każdego ucznia,
rozsypanka literowo - wyrazowa w kopertach,
kartki A4 dla uczniów,
mazaki, masa mocująca,
magnetofon i kaseta ze spokojną muzyką,
cukierki (pięć lub sześć rodzajów, po jednym dla każdego ucznia).
Czas trwania: 45 min.
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie
Nauczyciel umieszcza na tablicy rebus i zachęca uczniów do rozwiązania go. Hasło rebusu „RODZINA” zapisuje na tablicy.
Prowadzący zajęcia dzieli klasę na grupy (po pięć lub sześć osób). Częstuje uczniów cukierkami. Osoby, które wybrały te same cukierki tworzą poszczególne grupy. Każda z tych grup ma za zadanie ułożyć rebus, w którym hasłem jest ktoś lub coś, co ma związek z rodziną. Po wykonaniu zadania prowadzący zajęcia zbiera rebusy i rozdaje je innym grupom w taki sposób, aby żadna z nich nie dostała swojego rebusu. Uczniowie rozwiązują rebusy i odczytują głośno otrzymane hasła.
(Czas: 15 min.)
2. Rozwinięcie
Nauczyciel stawia pytanie : Z kim lub czym kojarzy wam się rodzina?
Uczniowie wypisują odpowiedzi w swoich grupach na kartkach. Po wykonaniu zadania przedstawiciele grup odczytują odpowiedzi i umieszczają kartki na tablicy.
Nauczyciel stwierdza: Z wyrazem rodzina macie różne skojarzenia. Jednak tworzą ją tylko i wyłącznie osoby. Potocznie przez rodzinę rozumiemy wspólnotę osób powiązanych ze sobą więzami krwi, wspólnymi wydarzeniami i wspólnym mieszkanie.
Nauczyciel umieszcza na tablicy duże serce i rozdaje uczniom po dwie małe kartki papieru. Włącza spokojną muzykę i mówi do uczniów: Wyobraźcie sobie, że jesteście wielkimi artystami i potraficie z tej małej kartki wykonać wielkie cenne arcydzieło…. Postarajcie się samodzielnie zrobić coś swojego, niepowtarzalnego w ciszy, słuchając muzyki. To co zrobicie jest dla was ogromnym skarbem, czymś cennym, tylko waszym…(chwila przerwy). Teraz spójrzcie w kierunku serca umieszczonego na tablicy i wyobraźcie sobie, że jest to nasze wspólne serce, które jest puste, nie ma w nim nic cennego, ani ważnego. Zastanówcie się i podejmijcie decyzję, czy chcecie dać wasz skarb, a może skarby do naszego wspólnego serca. Kto się zdecyduje dać swoje dzieło, czy dzieła podchodzi do tablicy i przypina go do serca.
Uczniowie podejmują decyzję i umieszczają (lub nie) swoje skarby w sercu. Nauczyciel wyłącza muzykę i komentuje: Podobnie, jak w tym naszym sercu, tak też jest w naszych rodzinach. Byłyby one puste, gdyby nikt nie zdecydował się obdarzyć ich swoim skarbem. Dlatego też dziękuję wszystkim, którzy takie piękne skarby, wymagające wiele trudu podarowali naszemu wspólnemu sercu.
(Czas: 20 min.)
3. Utrwalenie
Nauczyciel stwierdza: Rodzina może nam się kojarzyć z wieloma osobami, rzeczami, zwierzętami, roślinami, wydarzeniami…. Tworzą ją jednak tylko i wyłącznie osoby połączone więzami pokrewieństwa, wspólnymi wydarzeniami i rzeczami (umieszcza na tablicy kartki z tymi wyrazami: osoby, rzeczy, wydarzenia). O tym ile dobra i miłości jest i będzie w rodzinie decydują jej członkowie. Największym skarbem dla rodziny nie są rzeczy materialne, ale skarby niematerialne. Tymi skarbami mogą być: jakiś dobry uczynek, miłe słowo, dobry gest, a także chętne wykonywanie codziennych obowiązków. W rodzinie jest tyle dobra i miłości, ile wnoszą go ludzie należący do niej. Jeżeli nikt by nic nie dawał z siebie dla rodziny byłaby ona pozbawiona piękna i radości, a zarazem smutna i nieszczęśliwa.
(Czas: 5 min.)
4. Podsumowanie
Nauczyciel rozdaje uczniom ponumerowane (1-19) koperty w których umieszczone są rozsypanki wyrazowe lub litery tworzące hasło:
Uczniowie kolejno odczytują wyrazy z rozsypanek i litery, które tworzą powyższe hasło. Nauczyciel zapisuje go na tablicy.
(Czas: 8 min.)
5. Zadanie domowe
Nauczyciel stwierdza: Od każdego z nas zależy, jaka jest i jaka będzie nasza rodzina. Każdy z nas może dać coś swojego dla dobra wspólnego. Zachęcam was abyście teraz chwilę pomyśleli i postanowili zrobić coś dobrego dla swojej rodziny. Postarajcie się zrealizować to postanowienie dzisiaj.
(Czas: 2 min.)
6. Ewaluacja
Nauczyciel prosi uczniów, aby zaznaczyli na kartkach prawidłową odpowiedź.
Lekcję tę oceniam jako:
bardzo dobrą dobrą złą
Co na lekcji najbardziej
podobało mi się nie podobało mi się
(Czas: 5 min.)
Opracowała: mgr Ilona Kolonko