KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI
Data: 12.04.2003 Przedmiot: Technika Klasa: I Gimnazjum
Temat jednostki metodycznej: Rysunek techniczny.
Temat jednostki lekcyjnej: Zasady wymiarowania przedmiotów
Cele lekcji:
Uczeń:
P - zna zasady wymiarowania przedmiotów,
U - umie zwymiarować określony przedmiot,
W - wyrabia staranność.
Metody pracy nauczyciela:
Wykład informacyjny, pokaz z instruktażem, ćwiczenia rysunkowe.
Środki dydaktyczne:
plansze z rysunkami przedmiotów i sposoby ich wymiarowania,
plansze ze znakami i liniami wymiarowymi,
przybory rysunkowe.
Forma organizacji pracy uczniów :
indywidualna
Czas trwania lekcji:45 min.
Prowadzący lekcję:
Część szczegółowa lekcji i przebieg lekcji: |
||||
Ogniwa lekcji: |
Przebieg lekcji, czynności: |
Czas |
||
|
Nauczyciela |
Ucznia |
|
|
1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego |
Powitanie i sprawdzenie obecności |
Podporządkowanie się uczniów |
3 min. |
|
2. Poznanie faktów i opracowanie nowego materiału |
Wprowadzenie do tematu i zapisanie tematu lekcji na tablicy: „Zasady wymiarowania przedmiotów.” |
Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytu. |
2 min. |
|
3. Kształtowanie pojęć |
Nauczyciel mówi, że jest kilka pojęć i zagadnień dotyczących miar, które każdy uczeń powinien znać (mm, cm). |
Uczniowie odpowiadają. |
2 min. |
|
|
Nauczyciel rozdaje przykłady zwymiarowanych rysunków. |
Uczniowie przeglądają rysunki. |
1 min |
|
|
Wymiarowanie od bazy wymiarowej. Nauczyciel przy pomocy planszy z rysunkiem objaśnia co to bazy wymiarowe i na czym polega ta zasada. Nauczyciel wyjaśnia, że stosując zasadę wymiarowania od baz wymiarowych, łatwiej sprawdzić czy umieściliśmy wszystkie wymiary na przedmiocie.
|
Uczniowie zapisują krótką notatkę w zeszycie przedmiotowym. Wymiarowanie od bazy wymiarowej polega na podaniu wszystkich wymiarów równoległych od jednej bazy (powierzchni lub linii), wyjątkowo zaś od więcej niż jednej. Nauczyciel wyjaśnia, że stosując zasadę wymiarowania od baz wymiarowych, łatwiej sprawdzić czy umieściliśmy wszystkie wymiary na przedmiocie. Następnie przerysowują przedmiot z planszy do zeszytu. |
6 min. |
|
|
Nauczyciel objaśnia zasadę wymiarowania łańcuchowego posługując się planszą. Zwraca uwagę, że łańcuch wymiarowy powinien być otwarty, tzn. zawierać wszystkie wymiary z wyjątkiem jednego, najmniej ważnego i ten brakujący wymiar można zawsze w razie potrzeby obliczyć, odejmując od wymiaru całkowitego sumę pozostałych wymiarów łańcucha.
|
Uczniowie zapisują krótką notatkę. Wymiarowanie łańcuchowe polega na wpisywaniu wymiarów jeden za drugim na jednej linii. Następnie przerysowują przedmiot z planszy do zeszytu. Po narysowaniu porównują obie zasady wymiarowania i ustalają zalety i wady.
|
5 min. |
|
|
Nauczyciel objaśnia trzecią zasadę wymiarowania, wymiarowanie mieszane |
Uczniowie zapisują krótką notatkę. Wymiarowanie mieszane jest połączeniem wymiarowania od jednej bazy wymiarowej i wymiarowania łańcuchowego.
|
4 min. |
|
4. Wiązanie teorii z praktyką |
Nauczyciel rozdaje kartki z narysowanym przedmiotem i prosi o zwymiarowanie go wg wcześniejszych wskazówek Każdy uczeń rysuje indywidualnie, a nauczyciel sprawdza i doradza jak prawidłowo zwymiarować przedmiot.
|
Uczniowie wymiarują element. |
7 min. |
|
5. Kształtowanie umiejętności i nawyków |
Nauczyciel kształtuje u uczniów umiejętności starannego wymiarowania elementów |
Uczeń potrafi samodzielnie zwymiarować elementy i wie jakie metody wymiarowania zastosować |
|
|
6. Utrwalenie wiadomości |
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne dotyczące zasad i potrzeby wymiarowania: -do czego służy wymiarowanie elementów - w którym miejscu na linii wymiarowej umieszcza się wymiar, - jakie są metody wymiarowania |
Uczniowie odpowiadają na pytania. |
5 min. |
|
7. Kontrola ocen |
TEST: Uczniowie mają zwymiarować obiekt
|
Uczniowie wymiarują element wg dowolnie wybranej metody wymiarowania. |
10 min. |
|
|
Obiekt do zwymiarowania: |
|||
|
Ocenianie: + i - ,zależnie od ilości poprawnych wymiarów i staranności.
|
4