I.WYCHOWANIE OBYWATELSKIE, 6.Symbole narodowe, Marek Biesiada


Marek Biesiada 17. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Symbole narodowe

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest naród?

    • Jak powstaje naród?

    • Jakie czynniki narodowotwórcze mają wpływ na tworzenie narodu

    • Co to jest przynależność narodowa?

    • Jakie mamy państwa wielonarodowe?

    • Jak powstawały państwa wielonarodowe?

    • Jakie mamy obecnie narody bez państw?

    • Jakie czynniki na przestrzenie wieków spowodowały ukształtowanie się narodu polskiego?

    • Kiedy w historii Polska była państwem wielonarodowym?

    • Czy poddani Rzeczpospolitej Obojga Narodów i obywatele II Rzeczpospolitej mogą uważać się za Polaków?

    • Jakim państwem pod względem narodowościowym jest III Rzeczpospolita?

    • Co to jest ojczyzna?

    • Czy w ojczyźnie są szczególne miejsce związane z naszą przynależnością narodową?

    • Jaki jest stosunek ludzi do ojczyzny?

    • Jak jest nazywany człowiek, który kocha swoją ojczyznę?

    • Co to jest patriotyzm?

    • Kiedy objawiał się polski patriotyzm?

    • Jak w dawnych czasach objawiał się patriotyzm?

    • Jak obecnie możemy wyrażać swój patriotyzm?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Symbole narodowe

    Polskie symbole narodowe

    1) Godło państwowe

    • Jakie są symbole narodowe Polski?

    • Dlaczego ważne są polskie symbole narodowe?

    • Jaka jest historia godła państwowego?

    • Kiedy używano znaku orła białego?

    • Gdzie wykorzystuję się wizerunek orła białego?

    2) Barwy państwowe

    • Jakie są barwy państwowe Polski?

    • Od kiedy biel i czerwień jest uznawana za barwy narodowe?

    3) Hymn państwowy

    • Co to jest hymn?

    • Jak nazywa się hymn Polski?

    • Kiedy powstał „Mazurek Dąbrowskiego”?

    • Kto był autorem „Mazurka Dąbrowskiego”?

    • Jakie wydarzenie miału wówczas miejsce?

    • Od kiedy „Mazurek Dąbrowskiego” był śpiewany jako hymn państwa polskiego?

    • Gdzie w Polsce mamy Muzeum Hymnu Narodowego?

    Świadomość (tożsamość narodowa)

    • Dlaczego są ważne polskie symbole?

    • Jaką rolę pełnią polskie symbole narodowe?

    • Dlaczego trzeba z szacunkiem odnosić się do polskich symboli narodowych?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 37-41.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    Polskie symbole narodowe

    1) Godło państwowe

    2) Barwy państwowe

    3) Hymn państwowy

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 41.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie są symbole narodowe Polski?

    • Dlaczego ważne są polskie symbole narodowe?

    • Jaka jest historia godła państwowego?

    • Kiedy używano znaku orła białego?

    • Gdzie wykorzystuję się wizerunek orła białego?

    • Jakie są barwy państwowe Polski?

    • Od kiedy biel i czerwień jest uznawana za barwy narodowe?

    • Co to jest hymn?

    • Jak nazywa się hymn Polski?

    • Kiedy powstał „Mazurek Dąbrowskiego”?

    • Kto był autorem „Mazurka Dąbrowskiego”?

    • Jakie wydarzenie miału wówczas miejsce?

    • Od kiedy „Mazurek Dąbrowskiego” był śpiewany jako hymn państwa polskiego?

    • Gdzie w Polsce mamy Muzeum Hymnu Narodowego?

    • Dlaczego są ważne polskie symbole?

    • Jaką rolę pełnią polskie symbole narodowe?

    • Dlaczego trzeba z szacunkiem odnosić się do polskich symboli narodowych?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


