7035, SCENARIUSZ ZAJĘCIA ADAPTACYJNEGO DLA RODZICÓW I DZIECI, KTÓRE PO RAZ PIERWSZY PRZYJDĄ DO PRZEDSZKOLA


Lucyna Byszko

Przedszkole nr 9, Bielsko-Biała

SCENARIUSZ ZAJĘCIA ADAPTACYJNEGO DLA RODZICÓW I DZIECI, KTÓRE PO RAZ PIERWSZY PRZYJDĄ DO PRZEDSZKOLA

DATA: 12.06.2008r.

GRUPA: „MALUCHY”

PROWADZĄCA: Lucyna Byszko

TEMAT ZAJĘCIA: „Poznajmy się - zajęcia i zabawy umożliwiające wzajemne zapoznanie się dzieci, ułatwiające adaptację w przyszłej grupie przedszkolnej.

CELE OGÓLNE:

  1. Wprowadzenie dziecka w życie przedszkola i grupy.

  2. Pokonanie lęku i nieśmiałości

CELE OPERACYJNE :

Dziecko:

METODY:

Podające: rozmowa z dziećmi, polecenia nauczycielki, słowne objaśnienia zabaw i zajęć

Eksponujące: pokaz ilustracji ruchowych do zabaw i piosenki, objaśnienia do zajęć przy stolikach

Praktycznego działania: ruch i zabawa dzieci, wykonywanie poleceń nauczycielki

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: piłka, odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniami muzyki do zabaw, plansze z sylwetami krasnali, kredki pastele, sztalugi, „Muzyczna Akademia Przedszkolaka cz.1” - M. Staniek - książka z płytą CD.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Przywitanie rodziców i dzieci, zaproszenie ich do sali i rozdanie wizytówek.

  2. Dowolne zabawy dzieci - ok. 10 minut (w tym czasie rodzice wypełniają ankiety adaptacyjne).

  3. Zaproszenie wszystkich do koła do zabaw zapoznawczych.

  4. „Gadająca piłka” - otrzymując piłkę dziecko mówi swoje imię, rodzic swoje imię i co jego dziecko lubi najbardziej (do wyboru: potrawa, zabawa, zwierzątko).

  1. „Jak się nazywasz?” - zabawa integracyjna: Wszystkie dzieci siadają na podłodze tworząc duże koło. Nauczyciel wraz z przedszkolakami rozpoczyna śpiewać piosenkę, podczas której kula piłkę do wybranej przez siebie osoby. Przedszkolak, który otrzyma piłkę odpowiada na zadane mu pytanie tj. odśpiewuje swoje imię i kula piłkę nauczycielce. Zabawą jest powtarzana tyle razy ile jest dzieci.

  1. „Zabawa z imionami” - dzieci wraz z rodzicami stoją w kole, nauczycielka zaczyna śpiewać piosenkę: „Z imionami się bawimy kogo teraz wymienimy. W koło koła, w koło koła biegnie (skacze, tupie, maszeruje itp.)..........” w tym miejscu nauczyciel wyśpiewuje imię wybranego dziecka. Osoba, która została wymieniona wykonuje czynności, o której śpiewała nauczycielka i wraca na swoje miejsce.

  1. „Słonko świeci deszcz pada” - na hasło „słonko świeci” - dzieci spacerują po sali kłaniając się spotkanym osobom, na hasło „deszcz pada” - dzieci biegną do swoich rodziców i chronią się pod „parasolami”, które rodzice tworzą z rąk.

  1. „Lustra” - zabawa w parach - dzieci stoją naprzeciwko rodziców i wykonują różne ruchy, miny rodzice naśladują dzieci. Potem następuje zmiana ról.

  1. „Krasnoludki” - nauczycielka informuje dzieci, że ich grupa nazywać się będzie „Krasnale” i rozdaje im kolorowe krasnalkowe czapki i zaprasza dzieci w czapeczkach do zabawy przy piosence „My jesteśmy krasnoludki”.

  1. Kolorowanie wraz z rodzicami sylwety krasnoludka nadanie mu imienia. Umieszczenie obrazków na sztalugach i poinformowanie dzieci, że krasnoludki będą czekały na nie całe wakacje, aż we wrześniu przyjdą do przedszkola.

  1. Zakończenie zajęcia, podziękowanie rodzicom za przybycie, rozdanie dzieciom baloników.


