Stworzenie świata wg Biblii - konspekt


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Z EDUKACJĄ KULTUROWĄ
W KLASIE
I GIMNAZJUM (klasa I „c” i „d”)

Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela

Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.

TEMAT LEKCJI: Co było na początku? - wizja narodzin świata
w B
iblii.

CELE LEKCJI:

Na poziomie umiejętności:

Na poziomie wiadomości:

Na poziomie postaw:

MATERIAŁY:

METODA: pogadanka heurystyczna, rebus, przekład intersemiotyczny;

FORMA PRACY: praca indywidualna i zbiorowa;

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czynności

Nauczyciela

Czynności

Ucznia

Umiejętności

Kluczowe

Zaangażowanie

- Informacja o celach lekcji.

- Sprawdzenie obecności.

- Zasady: aktywność będzie wynagradzana; szanujemy siebie wzajemnie i pracujemy w ciszy;

- Nauczyciel rozdaje rebusy i daje uczniom czas do rozwiązania; zapowiada, że hasło rebusu poinformuje wszystkich o czym będzie dzisiejsza lekcja.

- Jakie jest hasło?

- Nauczyciel prosi o zapisanie tematu lekcji: Co było na początku? - wizja narodzin świata w Biblii.

- Uczniowie rozwiązują rebus.

- Hasłem rebusu jest „Stworzenie świata”.

- Uczniowie zapisują temat lekcji.

-umiejętność kreatywnego logicznego myślenia

- komunikacja: nauczyciel - uczeń

Badanie

- Nauczyciel prosi uczniów, by otworzyli podręczniki na stronie 14.

- Nauczyciel prosi ucznia o przeczytanie tekstu.

- Nauczyciel pyta, czy tekst jest jasny, czy nie ma żadnych niejasności, czy jest zrozumiały. Po wyjaśnieniu ewentualnych trudności prosi uczniów o ponowne, indywidualne przeczytanie tekstu.

-Nauczyciel zadaje pytania:

W jakiej księdze w Biblii znajduje się ten fragment?

Księga Rodzaju znajduje się
w Sta
rym czy Nowym Testamencie?

Według Biblii kto stworzył świat?

Z czego Bóg stworzył świat? Co było wcześniej?

Ile dni Bóg stwarzał świat? (Co robił dnia siódmego?)

Każdy dzień jest kolejnym etapem dzieła stworzenia;

Co Bóg stworzył pierwszego dnia?

Następnie?

A co trzeciego dnia?

Co uczynił dnia czwartego?

A piątego?

Co Bóg stworzył szóstego dnia?

W jaki sposób zakończył swoje stwarzanie świata?

Po opisie Bożego działania w każdym dniu pojawiają się zawsze dwa takie same zdania. Jakie, proszę zacytować?

Ma to formę refrenu- czyli rytmiczne powtarzanie się, takiego samego, bądź podobnego, elementu co jakiś czas w tekście.

W jakim celu autor natchniony stosuje te powtórzenia?

- Uczniowie wykonują polecenie.

- Uczeń odczytuje tekst.

- Uczniowie czytają tekst.

- Uczniowie odpowiadają:

Fragment o stworzeniu świata znajduje się w Księdze Rodzaju.

- Księga Rodzaju jest pierwszą Księgą Starego Testamentu.

- Według Biblii świat został stworzony przez Boga.

- Bóg stworzył świat z niczego.

- Twórca stwarzał świat przez sześć dni, siódmego dnia odpoczywał.

- Pierwszego dnia Bóg stworzył niebo ziemię i światło i oddzielił je od ciemności.

- Drugiego dnia Bóg stworzył sklepienie niebieskie i wody.

- Trzeciego dnia stworzył lądy i roślinność.

- Czwartego dnia uczynił Słońce, Księżyc, planety i gwiazdy.

- Piątego dnia Pan stworzył zwierzęta wodne i ptaki.

- Szóstego dnia stworzył zwierzęta lądowe i człowieka na swój obraz i podobieństwo.

- Bóg zakończył dzieło stworzenia odpoczynkiem siódmego dnia.

- „A Bóg widział, że były dobre. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień…”

- Autor natchniony podkreśla, że świat stworzony przez Boga był piękny i dobry.

- komunikacja: nauczyciel - uczeń

- efektywne współdziałanie w grupie

- skuteczne porozumiewanie się

- poprawność językowa

Prezentacja

-Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie notatki:

Opis stworzenia świata znajduje się w Księdze Rodzaju (Genesis). Jest to pierwsza księga starotestamentalna.

Podstawą Biblii jest idea monoteizmu, zakładająca istnienie jednego Boga - Stwórcy i Pana całego świata oraz człowieka.

Bóg pozostający ponad światem, stwarza go w ciągu sześciu dni, siódmy przeznaczając na odpoczynek.

Etapy stworzenia:

Dzień

Dzieło

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Niebo, ziemia i światło; oddzielenie go od ciemności;

Sklepienie niebieskie i wody;

Ląd pokryty roślinnością;

Słońce, Księżyc, planety i gwiazdy;

Stworzenia pływające i latające;

Zwierzęta i człowiek.

Każdy dzień stworzenia autor natchniony kończy refrenem, który brzmi: „A Bóg widział, że były dobre. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień…”

- Uczniowie zapisują notatkę do zeszytów.

- efektywne współdziałanie w grupie

- skuteczne porozumiewanie się

- poprawność językowa

- rozumowanie

- komunikacja: się nauczyciel- uczeń

Przekształcanie

- Nauczyciel prosi uczniów, by wybrali sobie jeden dzień i narysowali doń ilustrację w zeszytach. Rysunkowi mają nadać tytuł.

- Uczniowie wykonują rysunek w zeszytach.

-umiejętność kreatywnego logicznego myślenia

Posumowanie

Nauczyciel zadaje pytania:

- W jakiej księdze odnajdziemy fragment o stworzeniu świata?

- Ile dni Bóg stwarzał świat?

- Jaki był świat stworzony przez Boga? Jak Bóg ocenia swoje dzieło?

- Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie zadania domowego: Dokończ swój rysunek.

- Fragment ten odnajdziemy w Księdze Rodzaju.

- Bóg stwarzał świat 6 dni; siódmego dnia odpoczywał

- Świat stworzony przez Boga był dobry.

- Uczniowie odnotowują zadanie domowe.

- mówienie

- poprawność językowa

- efektywne współdziałanie w grupie

-samokształcenie


