Disk Operation System, I


KONSPEKT

I. Metryczka konspektu.

    1. 1.Imię i nazwisko: - Marek Knap

    2. 2.Data prowadzenia zajęć: - 1998-09-17, 24, 1998-10-01

    3. 3.Typ szkoły: - Szkoła podstawowa nr 17

    4. 4.Nauka przedmiotu: - Informatyka

    5. 5.Klasa: - VIII „c”, VIII „e”

6.Miejsce realizacji lekcji: - Pracownia komputerowa

II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.

    1. 1.Temat lekcji poprzedniej: - Elementy zestawu komputerowego

    2. 2.Temat lekcji prowadzonej: - Dyskowy system operacyjny.

    3. 3.Temat lekcji następnej: - Norton Commander.

    4. 4.Czas trwania lekcji: - 2 x 45 minut, 2 x 45 minut, 2 x 45 minut

5.Czas trwania jednostki metod. - 6 x 45 minut.

III. Cele.

    1. 1. Cele operacyjne lekcji.

1.1 Wiadomości do zapamiętania:

a). Uczeń będzie posługiwał się prawidłowymi nazwami komend stosowanych w systemie operacyjnym DOS (CD, MD, RD, DEL, COPY, FORMAT, SYS, LABEL, MOVE, DELTREE, VER, DISKCOPY, MORE, CLS, REN, CHKDSK);

1.2 Wiadomości do zrozumienia:

a). Uczeń poprawnie wyjaśni cel zastosowania konkretnej komendy DOS'a.

b). Uczeń poprawnie wyjaśni cel stosowania systemu operacyjnego w komputerze.

1.3 Umiejętności intelektualne.:

a). Uczeń poprawnie określi jaką komendę należy użyć do wykonania konkretnego polecenia bez korzystania z dodatkowych pomocy naukowych.

b). Uczeń bezbłędnie opisze zasadę działania systemu operacyjnego DOS.

1.4 Umiejętności praktyczne:

a). Uczeń poprawnie zastosuje wyuczone komendy w celu wykonania konkretnych poleceń.

1.5 Zdolności poznawcze:

a). Pobudzenie u uczniów wyobraźni technicznej - przestrzennej (związaną z podłączaniem zestawu komputerowego;

b). Wyrobienie u uczniów myślenia technicznego - abstrakcyjnego (związanego z działaniem systemu operacyjnego DOS);

c). Wytworzenie u uczniów zainteresowań w dziedzinie informatyki.

2. Cele kierunkowe prowadzonej lekcji:

a). Uczeń zrozumie cel stosowania w komputerach PC systemów operacyjnych

b). Uczeń wymieni zalety i wady systemu operacyjnego DOS.

IV. Treści nauczania.

    1. 1. Dyskowy System Operacyjny - wiadomości ogólne

    2. 2. Zalety i wady DOS'a

    3. 3. Komendy stosowane w systemie operacyjnym DOS

    4. 4. Obowiązujące reguły podczas stosowania komend DOS'owskich

Praktyczne zastosowanie komend

V. Metody nauczania.

1. Faza przygotowawcza.

a). Zorientowanie się: „Co wiedzą uczniowie?” - pogadanka;

b). Luźna rozmowa na wybrany temat związany z tematem lekcji, który już jest opanowany przez uczniów - dyskusja.

c). Przedstawienie podstawowych systemów operacyjnych stosowanych w komputerach typu PC

d). Wykład na temat systemu operacyjnego DOS

2. Faza wykonawcza.

a). Przedstawienie komend DOS'owskich

b). Określenie reguł rządzących podczas stosowania komend

c). Praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy poprzez:

VI. Formy nauczania.

1. Faza przygotowawcza:

a). Forma podstawowa - praca zespołowa;

b). Forma awaryjna - praca zespołowa;

2. Faza wykonawcza:

a). Forma podstawowa - praca zespołowa;

b). Forma awaryjna - praca zespołowa;

VII. Środki dydaktyczne.

    1. 1. Tablica

Kreda

Komputery

Książki o tematyce informatycznej

VIII. Przebieg lekcji.

    1. 1. Faza przygotowawcza.

    1. 1.1 Czynności organizacyjne.

    2. a). Przywitanie klasy;

    3. b). Sprawdzenie obecności;

    4. c). Podanie tematu lekcji;

    5. d). Wprowadzenie w temat lekcji.

1.2 Określenie celów lekcji.

a). Celem będzie zapoznanie się z dziedziną techniki jaką jest informatyka.

2. Faza wykonawcza.

a). Pytania ogólne do klasy typu „Co wiedzą o systemie DOS?”

b). Pogadanka związana z tematem lekcji.

c). Zapoznanie uczniów z systemami operacyjnymi w szczególności z systemem DOS.

d). Przedstawienie uczniom komend DOS'owskich

e). Wykład na temat systemu operacyjnego DOS

f). Wykład na temat zastosowania poszczególnych komend

g). Nadzór i kontrola samodzielnego posługiwania się komendami DOS'owskimi podczas pracy z komputerem

3. Faza końcowa.

a). Sesja pytań na temat przeprowadzonej lekcji (uczniowie zadają pytania);


