KO-Ksztalcenie Obywatelskie, Możliwość uczestnictwa żołnierzy w życiu kulturalnym jednostki wojskowej i garnizonu., Konspekty KO


"ZATWIERDZAM" dnia .....................r.

..................................

PLAN KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z żołnierzami kompanii obsługi lotnisk

z „ Kształcenia obywatelskiego”

w dn. ...........................r.

TEMAT: T 17 - Możliwość uczestnictwa żołnierzy w życiu kulturalnym jednostki wojskowej i garnizonu.

CEL: Scharakteryzować podstawowe formy działalności kulturalno-oświatowej w jedno- stce i garnizonie. Wskazać możliwości i miejsca kulturalnego spędzenia czasu wol- nego w placówkach kulturalnych garnizonu i okolicy.

METODA: Teoretyczna

CZAS: 2 x 45'

MIEJSCE: Świetlica kompanii.

POMOCE SZKOLENIOWE:

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp.

Zagadnienie

i czas

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

1.

Wstęp

5'

  • przyjęcie meldunku,

  • sprawdzenie obecności,

  • podanie tematu i celu zajęć.

2.

Część

główna

80'

Cele i zadania wojskowych ośrodków kultury

Działalność kulturalno-oświatowa to wszelkie działania mające na celu upowszechnianie i współtworzenie kultury. W Siłach Zbrojnych RP działalność ta stanowi jeden z ważniejszych elementów procesu wychowania i kształtowania określonych postaw żołnierskich, jest integralną częścią systemu wychowania wszystkich żołnierzy. Istotą działalności kulturalno-oświatowej jest:

- współuczestniczenie w kształtowaniu postaw żołnierzy zgodnych z wymogami służby wojskowej;

- kulturalne, moralne, intelektualne i emocjonalne rozwijanie osobowości uczestników działań, instytucji i osób zajmujących się w wojsku upowszechnianiem i animacją kultury;

- stwarzanie żołnierzom warunków do regeneracji sił psychicznych i fizycznych. Uczestnictwo żołnierzy w działalności kulturalnej w wojsku jest dobrowolne.

Jednakże dowódcom i wychowawcom wojskowym nie powinno być obojętne, czy podwładny i wychowanek uczestniczy czy też nie uczestniczy w imprezach kulturalnych, jakie proponuje mu wojsko. Proponowane żołnierzom różne formy aktywności kulturalnej to propozycje godnego i kształcącego spędzenia czasu wolnego, to również propozycje rekreacji i odnowy psychicznej.

Wyspecjalizowanymi ogniwami prowadzącymi działalność kulturalno - oświatową w wojsku (jednostce wojskowej) są:

- sekcja społeczno - wychowawcza (oficerowie do spraw społeczno - wychowawczych) - kieruje działalnością kulturalną i oświatową w jednostce wojskowej i poszczególnych pododdziałach. Sprawuje merytoryczny nadzór nad pracą kół zainteresowań, klubu żołnierskiego, biblioteki żołnierskiej i działaniem animatorów kultury w jednostce wojskowej;

- klub garnizonowy - jest to placówka zajmująca się upowszechnianiem i organizowaniem działalności kulturalnej na terenie garnizonu oraz udzielaniem pomocy merytorycznej i metodycznej jednostkom wojskowym znajdującym się na terenie garnizonu. Zadaniem klubu jest pobudzanie środowiska garnizonu do uczestnictwa w imprezach kulturalnych organizowanych przez klub i inne ośrodki kulturalne w garnizonie;

- klub żołnierski - organizator pracy kulturalnej w jednostce wojskowej. Działalność kulturalna klubu polega na organizowaniu imprez kulturalno -oświatowych w pododdziałach, umożliwianiu żołnierzom uczestnictwa w ruchu amatorskim, wypożyczaniu książek, wspomaganiu dowódców pododdziałów w działaniach mających na celu poprawienie estetyki pomieszczeń pododdziałów. Jednostki wojskowe prowadzą działalność kulturalno-oświatowa w następujących formach:

• wieczory literackie i muzyczne, koncerty estradowe, muzyczne, przedstawienia teatralne;

• projekcje filmowe, spotkania autorskie, wystawy twórczości artystycznej;

• konkursy, przeglądy, wycieczki;

• imprezy turystyczno-sportowe, rajdy, gry i zabawy towarzyskie.

Możliwości uczestnictwa w działalności kulturalnej

prowadzonej na terenie jednostki wojskowej i w okolicy

Uczestnictwo w imprezach kulturalno-oświatowych organizowanych w jednostce wojskowej jest dobrowolne. Czas wolny żołnierze mogą spędzać w sposób zgodny z ich indywidualnymi potrzebami i upodobaniami. Uczestnictwo w imprezach oświatowych, kulturalnych czy też sportowych powinno stanowić formę wypoczynku, relaksu i regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

Na terenie każdej jednostki wojskowej funkcjonują różne instytucje i ośrodki pracy kulturalno-oświatowej. Działają różnorodne koła pracy twórczej, koła zainteresowań, kluby miłośników, sekcje zrzeszające ludzi, którzy czas wolny poświęcają na doskonalenie własnych umiejętności czy poznawanie nowych i ciekawych dziedzin życia. Możliwości przyłączenia się, działania razem z członkami tych kół, sekcji lub klubów jest wiele - wystarczą jedynie chęć i umiejętność racjonalnego zagospodarowania swego czasu wolnego.

Uczestnictwo w życiu kulturalnym jednostki wojskowej może wyrażać się poprzez:

- przynależność do kół zainteresowań działających na terenie jednostki wojskowej, w klubie żołnierskim czy w klubie garnizonowym;

- czytelnictwo książek;

- uczestniczenie w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych organizowanych w okolice macierzystego garnizonu;

- poznawanie zabytków kultury, sztuki sakralnej, sztuki ludowej, znajdujących się na terenie garnizonu i w jego najbliższej okolicy;

- pracę w zespołach i sekcjach specjalistycznych, np. Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, którego koła działają niemal w każdej jednostce wojskowej;

- działalność sportową, przynależność do sekcji sportowych, drużyn i zespołów.

Zadania dla wykładowcy kształcenia obywatelskiego:

• w porozumieniu z kierownikiem klubu żołnierskiego, przedstawić możliwości uczestnictwa w imprezach kulturalno-oświatowych organizowanych przez klub oraz działające na terenie jednostki wojskowej koła i sekcje zainteresowań;

• wskazać żołnierzom zasadniczej służby wojskowej możliwości korzystania ze zbiorów biblioteki żołnierskiej i biblioteki klubu garnizonowego, zorganizować lekcję w bibliotece (ze współudziałem pracowników bibliotek);

• wskazać możliwości organizowania wycieczek turystycznych i krajoznawczych z wykorzystaniem pomocy merytorycznej i finansowej klubu żołnierskiego;

• zapoznać żołnierzy z ośrodkami kultury i muzeami działającymi na terenie garnizonu. Przedstawić miejsca pamięci narodowej, wskazać zabytki i historyczne budowle znajdujące się na terenie garnizonu;

• wskazać możliwości samodzielnego zwiedzania miejsc o znaczeniu historycznym, krajobrazowym lub poznawczym, znajdujących się na terenie garnizonu i w jego najbliższej okolicy.

3.

Zakończenie

5'

  • podsumowanie zajęć,

  • pytania kontrolne.

OPRACOWAŁ:

....................................


