znaki drogowe, KONSPEKT


KONSPEKT

1. Data: 3.X.2003r. Przedmiot: Technika 4 klasa Miejsce: Szkoła podstawowa

2. Temat jednostki lekcyjnej: Poznajemy podstawowe znaki drogowe i ich znaczenie.

3. Cele lekcji:

I. dydaktyczne:

a. poznawcze:

- zna grupy na jakie dzielimy znaki drogowe (zakazu, nakazu itd.)

- zna wygląd i znaczenie ważniejszych znaków drogowych

- zna zasady bezpiecznego poruszania się po drodze jako pieszy i jako rowerzysta

b. kształcące:

- umie nazwać i podać znaczenie wybranych znaków drogowych

- umie bezpiecznie i zgodnie ze znakami poruszać się po drodze

II. wychowawcze:

- uczeń jest świadomy zagrożeń płynących z niestosowania się do znaków drogowych

- uczeń staje się świadomym i odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego

- uczeń uświadamia sobie znaczenie przepisów ruchu drogowego

4. Metody pracy nauczyciela: Wykład informacyjny, pogadanka

5. Środki i pomoce dydaktyczne: plansze ze znakami i opisem ich znaczenia, plansze ze skrzyżowaniami na których znajdują się wybrane znaki drogowe

6. Forma pracy uczniów: Praca indywidualna, praca całej klasy

7.Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.

8. Prowadzący lekcję: www.wychowanietechniczne.prv.pl

Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji, czynności

Czas

Nauczyciela

Ucznia

1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

-przedstawienie się

-sprawdzenie listy obecności

-napisanie tematu lekcji

10 min.

2.Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

-zadawanie uczniom pytań zw. z tematem lekcji np. „Jakie znają znaki drogowe?, Jak one wyglądają?, Jak należy zachowywać się na drodze?”

-naświetla zagrożenia płynące z niestosowania się do znaków drogowych oraz nieodpowiedzialnego i nieuważnego zachowania się na drodze

-odpowiadają na zadawane pytania

15 min.

3.Kształtownie pojęć.

-pokazanie, nazwanie wybranych znaków drogowych (plansze ze znakami)

-wskazanie znaków drogowych które uczniowie przerysowują do zeszytów, podyktowanie notatki opisującej ich znaczenie

-przerysowują do zeszytów wybrane znaki drogowe, notują ich znaczenie

20 min.

4.Wiązanie teorii z praktyką.

Opisanie sposobu stosowania się do wybranych znaków drogowych

(plansze ze skrzyżowaniami)

-uważają

10 min.

5.Kształtowanie umiejętności i nawyków.

-prosi niektórych uczniów o podejście do planszy ze skrzyżowaniem i opisanie sposobu zachowanie się wybranego pojazdu

-uczniowie wykonują polecenia nauczyciela

15 min.

6.Utrwalenie wiadomości.

-nauczyciel wskazuje wybrane znaki drogowe i razem z uczniami opisuje ich znaczenie oraz sposób stosowania się do nich

-współpracują z nauczycielem, odpowiadają

10 min.

7.Kontrola i ocena.

-Zadaje pytania związane z tematem lekcji, nagradza najaktywniejszych uczniów plusami lub ocenami.

-Mówią, co zapamiętali z lekcji

10 min.


