Marek Biesiada 29. 11. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Kultura i sztuka baroku w Europie
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcia: barok, opera
postaci: Galileusz, Isaac Newton, Jan Kepler, Jan Sebastian Bach, Claudio Monteverdi, Jerzy Fryderyk Haendel
podstawowe cechy sztuki i architektury baroku;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
na czym polegała rewolucja naukowa w dobie baroku,
główne założenie sztuki barokowej - oddziaływanie na uczucia religijne;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
analizować źródła ikonograficzne i wskazać zabytki architektury baroku
wskazać i zaprezentować zabytek architektury barokowej w swoim regionie
przedstawić i scharakteryzować kontrasty występujące w epoce.
Metody:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
teksty źródłowe,
Środki dydaktyczne:
rozmowa nauczająca,
praca z podręcznikiem
praca pod kierunkiem nauczyciela,
ćwiczenia z osią czasu,
praca z mapą,
wykonanie zadań
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Kultura i sztuka baroku w Europie
1. Religijność doby baroku
2. Główne cechy sztuki baroku
3. Wybitni przedstawiciele epoki
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 89. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Religijność doby baroku
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 89-90. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Główne cechy sztuki baroku
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 91-92. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Wybitni przedstawiciele epoki a) sztuka i architektura
b) muzyka
c) nauka
d) filozofia
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,5,6,7,8/51-52. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 3,4/92. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |