Nr 9. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 2002-III-04,05,06,07.
Klasa 2d gr.2, 2k gr.1, 2c gr.1, 2g gr.1,
Gimnazjum nr 2. w Jaśle.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej: Edytor równań - ćwiczenia - test.
Temat lekcji prowadzonej: Tabele i krawędzie. Opcje tworzenia i konfiguracji tabel.
Temat lekcji następnej: Tabele. Wiersz i komórka. Autoformatowanie.
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
W trakcie lekcji uczeń zapoznaje się z poszczególnymi czynnościami związanymi z tworzeniem tabel. (Będzie umiał tworzyć tabele za pomocą kreatora i za pomocą opcji „rysuj tabelę”
Wiadomości do zrozumienia.
Przed przystąpieniem do wykonywania różnego rodzaju tabel, uczeń poprawnie wyjaśni na czym polega tworzenie tabel, oraz wyjaśni sposoby ich wykonywania.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń zapisuje w zeszycie poprawne zalecenia, czynności i sposoby w celu wykonania wymaganej tabeli.
Uczeń odpowiada na pytania:
Czy można tworzyć tabele o dowolnej grubości krawędzi ?
Czy można wykonywać kolorowe tabele ?
Czym różni się wykonywanie tabel za pomocą kreatora a opcją „rysuj tabelę” ?
Umiejętności praktyczne.
Uczeń poprawnie będzie umiał wykonać tabelki wykorzystując do tego opcję „rysuj tabelę” i kreatora.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie graficzne - uczeń rozwija myślenie graficzne poprzez tworzenie własnych tabel.
Myślenie wyobrażeniowe - uczeń odtwarza z pamięci poszczególne warianty, które są potrzebne do utworzenia tabel, różnych stylów krawędzi oraz kolorów.
Myślenie pojęciowe - uczeń posługuje się pojęciami i poprawnymi zasadami w celu wykonania danego zadania (scal komórki, podziel komórki, wyrównaj do lewej, prawej, do środka, rozłóż wiersze (kolumny) równolegle, autoformatowanie, kolor obramowania, zewnętrzna krawędź, kolor cieniowania, styl linii ).
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię podczas tworzenia tabel o różnych krawędziach i kolorach.
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń rozwija swoje zainteresowanie ze względu na przydatność wyuczonych czynności oraz wykorzystanie ich do innych zadań w programie Microsoft Word.
Cele operacyjne kierunkowe.
Uczeń poznając sposoby wykonywania tabel będzie miał ułatwione zadanie z dalszą pracą w programie Microsoft Word.
Metody nauczania.
Ćwiczenie - uczniowie wykonują poszczególne czynności związane z tworzeniem tabel w celu sprawdzenia ich umiejętności i wiadomości.
Praktyka - uczniowie na tym etapie kształcenia poprawnie i sprawnie wykonują ćwiczenie.
Środki dydaktyczne.
Program Microsoft Word.
Formy organizacyjne lekcji: uczeń pracuje indywidualnie.
Przebieg lekcji.
Cykl organizacyjny lekcji. |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przewidywany czas uwagi |
Faza przygotowawcza |
Czynności organizacyjne lekcji:
|
Uczniowie zapisują temat lekcji |
5 min.
|
Faza wykonawcza |
Uświadamiam cel lekcji. Omawiam sposoby tworzenia tabel. |
Uczniowie słuchają |
10 min.
|
|
Podaje i dyktuje do zeszytu zasady wykonywania tabel za pomocą kreatora i za pomocą opcji „rysuj tabelę” |
Zapisują do zeszytu |
10 min. |
|
Podaje rodzaj tabeli, którą uczniowie mają za zadanie wykonać za pomocą kreatora. |
Wykonują zadaną tabelę odpowiadającą zadanym wymaganiom. |
20 min.
|
|
|
Po przerwie dokańczają tabelę. |
10 min.
|
|
Podaje rodzaj tabeli, która mają za zadanie wykonać za pomocą opcji „rysuj tabelę” |
Wykonują zadaną tabelę odpowiadającą zadanym wymaganiom. |
20 min. |
|
Sprawdzam i oceniam prace. |
|
15 min. |
Uwagi o realizacji lekcji.
Klasa 2d gr.2 - Realizując tę jednostkę metodyczną należało zwrócić szczególną uwagę na umiejętności uczni w wykonywaniu zadanego ćwiczenia. Zakres materiału został zrealizowany.
Klasa 2k gr.1 - Realizując tę jednostkę metodyczną uwidoczniła się dobra znajomość uczni w wykonywaniu tabel. Uczniowie szybko i sprawnie wykonywali zadane ćwiczenia, nie sprawiali większych kłopotów wychowawczych.
Klasa 2c gr.1 - Podczas lekcji uczniowie wykazywali małe zainteresowanie omawianym tematem. Mimo małego zdyscyplinowania, uczniowie w dobrym stopniu opanowali przerabiany na lekcji materiał.
Klasa 2g gr.1 - Ta klasa nie posiadała żadnych wiadomości związanych z tematem, dlatego praca z tą klasą wymagała dokładnego i odpowiedniego podejścia, dopiero po powtórzeniu informacji uczniowie w tej klasie zrozumieli całość materiału.
1