Logo - procedury, Beata ˙miechowska Rzesz˙w 21


Beata Śmiechowska Rzeszów 21.04.98.

II Fizyka z programowaniem

i obsługą komputerów

Konspekt do lekcji elementy informatyki

w klasie VIII.

Temat: Uczymy żółwia - procedury.

Cele lekcji: -definicja nowych poleceń dla żółwia-procedur,

-redagowanie procedur,

-wykorzystanie procedur do rysowania rysunków.

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Powitanie, przedstawienie się uczniom.

Na drugiej lekcji będziemy kontynuować pracę w systemie LOGO. Na samym początku, w polu tekstowym, przepiszcie z kartek polecenia dla żółwia. Utworzymy w ten sposób pewien rysunek (rozdaję uczniom kartki).

Powiedzcie, co przedstawia ten rysunek?

Ten domek na ekranie możemy powielić, chcąc zbudować na przykład miasteczko. Aby na ekranie pojawił się nam drugi domek należałoby przenieść żółwia w inne miejsce na ekranie, a potem wypisać te same polecenia rysowania domku jeszcze raz. Czynność ta, jak się domyślacie jest długotrwała już
w przypadku dwóch domków, sami wiecie,

ile czasu zajęłoby rysowanie całego miasteczka. Jednak istnieje sposób, by miasteczko zbudować w dużo krótszym czasie. Z wielu prostych poleceń tworzymy opis, jak narysować pojedynczy domek. Opis ten będzie miał postać jednego, zdefiniowanego przez nas polecenia. W celu utworzenia miasteczka polecenie wywołujemy kilkakrotnie. Nowe polecenie definiujemy tworząc odpowiednie procedury.

Zapiszcie do zeszytów temat lekcji: „Uczymy żółwia - procedury”.

Definiowanie polecenia-procedury dokonuje się w Edycji. Rozpoczynamy od napisania słowa kluczowego OTO i, po odstępie, nazwy procedury np. domek. Piszemy: OTO domek i po naciśnięciu [ENTER] kursor przechodzi do następnego wiersza. Tu wpisujemy poszczególne polecenia rysowania domku. Po wypisaniu wszystkich poleceń piszemy w kolejnym wierszu słowo kluczowe JUŻ i wciskamy [ENTER]. Słowo to kończy definiowanie procedury.

Wyczyśćcie teraz ekran i wejdźcie do Edycji. Spróbujcie napisać procedurę rysującą domek, polecenia dla żółwia macie na kartkach.

Po wpisaniu słowa JUŻ i wciśnięciu [ENTER], musimy skompilować program. W tym celu naciskamy klawisz [ESC]. Pojawia się nam komunikat: „Domek zdefiniowano”, a po naciśnięciu dowolnego klawisza kursor przechodzi do okna tekstowego. Tu należy wpisać nazwę naszej procedury. Uczyńcie to, proszę.

Jeśli zdefiniowaliśmy procedurę bezbłędnie, pojawi się nam na ekranie oczekiwany rysunek. Jeśli zaś nie, możemy procedurę poprawić. Chcąc zmienić treść naszej procedury, najprościej wejść do okna Edycji, gdzie mamy treść naszej procedury. Kursor przemieszczamy po ekranie i za pomocą klawisza [BACKSPACE] kasujemy niepotrzebne znaki a wstawiamy nowe. Po poprawieniu tekstu procedury musimy zatwierdzić zmiany kompilując ponownie program.

Jak teraz, wykorzystując utworzoną przez nas procedurę, powielić domek? Otóż należałoby przenieść żółwia w inne miejsce i wywołać procedurę rysującą domek ponownie. Przepiszcie do komputerów procedurę z kartki, która przesunie żółwia w inne miejsce na ekranie.

Tak kolejno, przemieszczając żółwia w różne miejsca okna graficznego, moglibyśmy narysować kilka domków, tworząc miasteczko.

Proszę o skompilowanie procedury, wyczyszczenie pola tekstowego i wywołanie kilkakrotnie procedur: domek, skok, domek skok, itd.

Rozdam wam teraz karteczki z rysunkiem kota i psa. Spróbujcie sami napisać programy w formie procedury, które przedstawią te zwierzątka na ekranie.

(Rozdaję uczniom kartki: ZADANIA i objaśniam zadania z kartki.)

Koniec lekcji. Pożegnanie z uczniami.

Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach.

Uczniowie przepisują polecenia z kartek do komputerów.

np 60

pw 30

np 60

pw 120

np 60

pw 30

np 60

pw 90

np 60

pw 90

pod

np 60

pw 90

opu

np 60

Uczniowie odpowiadają: domek.

Uczniowie notują temat w zeszytach.

Uczniowie piszą procedurę.

OTO domek

np 60

pw 30

np 60

pw 120

np 60

pw 30

np 60

pw 90

np 60

pw 90

pod

np 60

pw 90

opu

np 60

JUŻ

Uczniowie kompilują program i wpisują nazwę procedury w polu tekstowym.

Uczniowie przepisują procedurę:

OTO skok

pod

np 20

pw 90

np60

lw 180

opu

JUŻ

Uczniowie wykonują polecenia.

Uczniowie wykonują zadania z kartki.

Piszą procedurę rysującą kota:

OTO kot

np 30 pw 90

np 40 lw 90

np 60 lw 45

np 28.2 pw 45

np 40 pw 135

np 28.2 lw 90

np 28.2 pw 135

np 40 lw 45

np 56.4 lw 45

np 60 pw 90

np 100 pw 90

JUŻ

OTO pies

np 95 lw 90

np 30 pw 90

np 20 pw 90

np 30 lw 90

np 30 pw 135

np 42,43 pw 45

np 55 lw 90

np 90 pw 135

np 42,43 lw 45

np 30 pw 90

np 30 pw 90

np 30l lw 90

np 30 lw 90

np 30 pw 90

np 30

JUŻ


