KONSPEKT
1. Data: 19.01.2003 Przedmiot: Technika 5 klasa Miejsce: Szkoła podstawowa nr3 w Myślenicach
2. Temat jednostki metodycznej: Przyrządy pomiarowe.
3. Temat jednostki lekcyjnej: Suwmiarka-budowa, zastosowanie.
4. Cele lekcji:
I. dydaktyczne:
a. poznawcze:
- zna budowę suwmiarki
- zna zastosowania suwmiarki
- zna zasady dokonywania pomiarów suwmiarką
b. kształcące:
- umie mierzyć suwmiarką
II. wychowawcze:
- utrzymanie porządku w miejscu pracy
- szanowanie używanych urządzeń
- uczy się dokładności
5. Metody pracy nauczyciela: Wykład informacyjny, pokaz, opis
6. Środki i pomoce dydaktyczne: Plansze poglądowe, suwmiarki, tabele na wyniki pomiarów
7. Forma pracy uczniów: Praca indywidualna uczniów, praca całej klasy
8.Czas trwania lekcji: 1 x 45 min.
9. Prowadzący lekcję:
Ogniwa lekcji |
Przebieg lekcji, czynności |
Czas |
|
|
Nauczyciela |
Ucznia |
|
1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. |
-przedstawienie się -sprawdzenie listy obecności -podyktowanie tematu lekcji |
|
3 min. |
2.Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu. |
-zadawanie uczniom pytań zw. z tematem lekcji np.: Czy wiedzą, co to jest suwmiarka?, Czy wiedzą, do czego służy suwmiarka?, Czy wiedzą jak dokonywać pomiarów suwmiarką? -omówienie zastosowania przyrządów pomiarowych, ich podział -omówienie budowy suwmiarki, pokazanie jej na planszy -podyktowanie notatki |
-odpowiadają na zadawane pytania -notują |
8 min. |
3.Kształtownie pojęć. |
-pokazanie i nazwanie najważniejszych elementów suwmiarki (noniusz itp.) -podyktowanie notatki |
-notują, robią rys. suwmiarki w zeszytach |
7 min. |
4.Wiązanie teorii z praktyką. |
-pokazanie na przykładzie jak dokonuje się pomiarów -pokazanie i wypełnienie tabelki na dokonane pomiary danego przedmiotu |
-obserwują jak dokonuje się pomiarów -obserwują jak wypełnia się tabelkę |
7 min. |
5.Kształtowanie umiejętności i nawyków. |
-rozdanie uczniom suwmiarek, przedmiotów do mierzenia oraz przygotowanych tabelek, w które wpiszą wyniki pomiarów (praca indywidualna uczniów) |
-każdy uczeń indywidualnie dokonuje pomiarów oraz wypełnia tabelkę |
10 min. |
6.Utrwalenie wiadomości. |
-poproszenie ucznia o przedstawienie wyników pomiarów, kolejnego o omówienie budowy suwmiarki (uczeń robi to na środku klasy używając planszy z rys. suwmiarki) -polecenie uczniom, aby wkleili tabelki z pomiarami do zeszytów (w domu) |
-sprawdzanie wyników pomiarów, weryfikacja ich poprawności -omówienie budowy suwmiarki (wybrany uczeń), reszta klasy słucha |
5 min. |
7.Kontrola i ocena. |
-rozdanie uczniom testu sprawdzającego wiadomości zdobyte na lekcji |
-wypełnienie otrzymanych testów |
5 min. |
PYTANIA DO SPRAWDZIANU WIADOMOŚCI Z LEKCJI NA TEMAT: „Suwmiarka- budowa, zastosowanie.”:
1.Napisz, do czego służy suwmiarka.
2.Wymień w punktach najważniejsze elementy suwmiarki.
3.Podaj 3 znane ci dokładności, z jakimi można dokonywać pomiarów z pomocą suwmiarki.
4.Podaj, od czego zależy dokładność suwmiarki.