KONSPEKT ZAJĘCIA DLA 3-LATKÓW
Placówka: Przedszkole nr 14 w Tychach
Grupa wiekowa: 3-latki
Prowadząca: Lucyna Bąk,
Program: „ ABC... program wychowania przedszkolnego XXI wieku”
A. Łada-Grodzicka DKW-4013-1/00 , I. Majchrzak „ Odimienna metoda nauki czytania”
Obszar edukacyjny: Edukacja w zakresie mowy i myślenia : Uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć; Edukacja w zakresie przygotowania do pisania i czytania.
Temat: Jedziemy na wycieczkę.
Cel ogólny: Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania poleceń nauczycielki i dokładnego ich wykonywania. Rozpoznawanie swoich wizytówek.
Dziecko:
uważnie słucha poleceń nauczycielki i rozumie je,
dokładnie wykonuje polecenia nauczycielki,
rozpoznaje swoją wizytówkę,
rozpoznaje i nazywa wiejskie zwierzęta,
aktywnie uczestniczy w zabawie,
potrafi ułożyć obrazek z kilku części.
Metody: czynne, słowne, elementy metody I. Majchrzak
Środki wspomagające działanie: dla każdego dziecka wizytówka, kolorowe kartki z imionami dzieci ( na każdej kartce 4 imiona), naklejki ze zwierzętami wiejskimi, kwiatek z imieniem- dla każdego dziecka, w kopertach obrazki do układania, chusta animacyjna „Klanzy” , płyta z utworami: „Pszczółki” , „Jedzie pociąg”( akompaniament )
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Odszukanie na stoliku swojej wizytówki i umieszczenie jej na tablicy obecności.
Zaproszenie dzieci na wycieczkę na wieś. Zabawa do piosenki „Jedzie pociąg” ( akompaniament )- Dzieci stoją w gromadce, nauczycielka prowadzi pociąg. Kiedy muzyka zostaje przerwana , nauczycielka pokazuje kartkę z imionami 4 dzieci. Do pociągu wsiadają dzieci, których imiona znajdują się na kartce. Zabawa jest powtarzana, aż wszystkie dzieci wsiądą do pociągu. Pociąg wyjeżdża na holl.
Zabawa z chustą „Klanzy” : Dzieci otrzymują naklejki ze zwierzętami wiejskimi, oglądają je, nazywają i naklejają na bluzce. Na podane przez nauczycielkę hasło poszczególne „zwierzęta” przebiegają pod chustą.
Zabawa przy muzyce „Pszczółka”- Dzieci naśladują latające pszczółki, szukają kwiatka ze swoim imieniem i „zbierają pyłek”.
Dzieci przy piosence „Jedzie pociąg” wracają do sali. Nauczycielka prosi aby poszukały na stoliku koperty ze swoim imieniem, usiadły i ułożyły obrazek ze znajdujących się w kopercie części.
W nagrodę za poprawne ułożenie obrazka każde dziecko dostaje taki sam obrazek w całości.