Marek Biesiada 16. 03. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Europa po wojnach napoleońskich. Obrady kongresu wiedeńskiego.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcia: legitymizm, restauracja, Święte Przymierze, liberalizm, konserwatyzm
daty: 1814-1815 r.
główne decyzje przyjęte na kongresie wiedeńskim;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
przyczyny wystąpień przeciwko porządkom ustalonym na kongresie
dlaczego utworzono Święte Przymierze
różnice między programem liberalnym a konserwatywnym;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
zaznaczyć na osi czasu daty obrad kongresu wiedeńskiego
omówić, z wykorzystaniem mapy, zmiany terytorialne w Europie po 1815 r.
przedstawić i pokazać na mapie decyzje kongresu w sprawie ziem polskich.
Metody:
rozmowa nauczająca,
praca z podręcznikiem
praca pod kierunkiem nauczyciela,
praca tekstem źródłowym,
praca mapą,
wykonanie zadań w skoroszycie,
dyskusja
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
tekst źródłowy - Traktat Świętego Przymierza,
oś czasu,
mapa ścienna „Europa w latach 1789-1914”,
słowniki wyrazów obcych,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Europa po wojnach napoleońskich. Obrady kongresu wiedeńskiego.
1. Główni uczestnicy kongresu wiedeńskiego (1814-1815)
2. Decyzje kongresu wiedeńskiego
3. Utworzenie Świętego Przymierza
4. Decyzje w sprawie polskiej
5. Liberałowie przeciwko konserwatystom
6. Wystąpienia przeciwko porządkowi ustalonemu na kongresie
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 163. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Główni uczestnicy kongresu wiedeńskiego (1814-1815)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 163-164. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Decyzje kongresu wiedeńskiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 164. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Utworzenie Świętego Przymierza
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 163-164. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Decyzje w sprawie polskiej
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 164-165. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Liberałowie przeciwko konserwatystom a) poglądy liberałów
b) poglądy konserwatystów (monarchów, arystokratów i duchownych)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 165. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Wystąpienia przeciwko porządkowi ustalonemu na kongresie
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania: 1,2,3,4,5/95-96. P Zadania: 4/166. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |