Nr6. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 25, 26,27, 28 02.2002
Klasa :2d gr.1, 2h gr.1, 2b gr.1, 2l gr.1
Gimnazjum nr.2 w Jaśle
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej:. Edytor równań - ćwiczenia.
Temat lekcji prowadzonej:. Ćwiczenia - test.
Temat lekcji następnej: Tabele i krawędzie. Opcje tworzenia i konfiguracji tabel.
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości, uczeń będzie wiedział, że każde równanie można napisać w programie edytora równań.
Wiadomości do zrozumienia.
Uczeń wyjaśni kolejne czynności, które należy wykonać podczas zadanego mu równania.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń będzie umiał poprawnie omówić zastosowanie każdej opcji znajdującej się w edytorze równań.
Umiejętności praktyczne.
Poprzez ćwiczenia i test uczeń będzie w stanie poprawnie wykorzystać w danym momencie odpowiednią opcję przy pisaniu zadanego mu równania.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie wyobrażeniowe - (wykorzystanie możliwości technicznych i odpowiedniej opcji)
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń będzie rozwijał zainteresowanie techniczne poprzez pokazanie im bardziej skomplikowanych równań, które można napisać w tym programie.
3.3.Rozwijanie procesów pamięci.
Rozwijanie procesów pamięci będzie wynikiem podania im równań na ćwiczeniach i zrobienie im testu z edytora.
Cele operacyjne kierunkowe.
wdrażanie uczniów do zdyscyplinowania i utrwalenia prawidłowych nawyków i zachowań przy pracy z komputerem
poprzez wykonanie ćwiczenia i testu uczeń będzie umiał prawidłowo obsługiwać się tym programem
Metody nauczania.
wykład, ćwiczenia
test
Środki dydaktyczne.
mazak, tablica
komputer (program edytor równań)
Formy organizacyjne lekcji:
W czasie wykładu uczniowie słuchają, w pozostałym okresie wykonują zadane równania a następnie każdy dostaje osobno test.
Struktura lekcji.
sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji
wykład (uświadomienie uczniom czego i po co mają się uczyć)
zadanie uczniom 3 równań
rozdanie testów
sprawdzenie testów
Przebieg lekcji.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
1.Sprawdzenie wiadomości, podyktowanie tematu lekcji. |
Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. |
5 min. |
2.Podanie uczniom przykładowych równań, które mają wykonać w tym programie.
a)
b)
c)
|
Wykonywanie zadanych równań. |
40 min. |
3.Rozdanie testów. |
Wykonywanie równań testowych. |
40 min. |
4. Sprawdzenie i ocena. |
|
5 min. |
Uwagi końcowe.
Klasa 2d gr.1 - Uczniowie nie sprawiali większych kłopotów wychowawczych. Test napisali w bardzo dobrym stopniu.
Klasa 2h gr1 - Grupa ta wykazała się dużym zdyscyplinowaniem i wiadomościami podczas testu.
Klasa 2b gr.1 - Mimo małego zdyscyplinowania na ćwiczeniach uczniowie test napisali w dobrym stopniu.
Klasa 2l gr.1 - Grupa ta bardzo dobrze wykazała się wiadomościami na teście, mimo małego zdyscyplinowania.
3