Marek Biesiada 23. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie
Temat: Gospodarka i społeczeństwo polskie w XVI w.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: folwark szlachecki, poddaństwo, pańszczyzna, nobilitacja, cech
z jakich warstw składało się mieszczaństwo
przywileje ograniczające prawa chłopów;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
wpływ przemian gospodarczych w Europie na powiększanie folwarków w Rzeczypospolitej
oddziaływanie rozwoju gospodarczego na polepszenie warunków życia ludzi
dlaczego doszło do zahamowania rozwoju miast;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
omówić przykłady działalności szlachty zmierzające do ograniczenia praw mieszczaństwa i chłopów
analizować źródła statystyczne i na ich podstawie formułować wnioski
opowiedzieć o przemianach, jakie nastąpiły w życiu codziennym.
Metody:
rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne:
praca z mapą,
tekstem źródłowym,
analiza źródeł statystycznych i diagramów,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Gospodarka i społeczeństwo polskie w XVI w.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. 1. Folwark szlachecki podstawą gospodarki rolnej
2. Miasta polskie w XVI w.
3. Pozycja ekonomiczna
4. Przemiany w życiu codziennym społeczeństwa polskiego
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Klasa zostaje podzielona na 3 grupy Grupa 1 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 56-58.) pt. „Folwark pańszczyźniany podstawą gospodarki rolnej” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Folwark szlachecki podstawą gospodarki rolnej
Uczniowie przerysowują schemat ze strony 57
Grupa 2 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 58.) pt. „W miastach polskich” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Miasta polskie w XVI w. a) produkcja zboża i handel sprzyjały rozwojowi miast na ziemiach polskich b) największe miasta polskie: Kraków, Poznań, Lwów, Elbląg, Lublin i Warszawa c) najważniejsze szlaki handlowe:
d) wzrost liczby cechów rzemieślniczych
Grupa 3 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 59.) pt. „W miastach polskich” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela.
3. Pozycja ekonomiczna a) podział społeczny miast
b) prawa ograniczające prawa mieszczan
Grupa 4 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 59-61.) pt. „Przemiany w życiu codziennym” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela. 4. Przemiany w życiu codziennym społeczeństwa polskiego a) zmiana w jadłospisie - włoszczyzna b) moda na cudzoziemszczyznę - stroje włoskie, hiszpańskie, francuskie, niemieckie, węgierskie c) zmiany w architekturze - budowa pałaców i rezydencji d) zmiana wystroju wnętrz budynków - gobeliny, kilimy, meble, szyby w oknach |
Wyjaśnić pojęcia: folwark szlachecki, poddaństwo, pańszczyzna (pieszą i sprzężajna),
Wyjaśnić pojęcia: cech,
Wyjaśnić pojęcia: nobilitacja, |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4,5,6,7,9/37-40. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |