Temat- Parametry populacji, Konspekt lekcji Parametry populacji. Krzywa przeżywania i struktura wiekowa., Krzysztof Oleś


Konspekt do lekcji biologii w klasie III gimnazjum

Temat: Parametry populacji. Krzywa przeżywania i struktura wiekowa.

CELE DYDAKTYCZNE

  1. Wiadomości:

Uczeń zna:

- pojęcie populacji,

- cechy populacji,

- podstawowe rodzaje krzywych przeżywania,

- piramidy wieku dla populacji rozwijających się, ustabilizowanej, wymierającej.

  1. Umiejętności:

Uczeń potrafi:

- rozpoznać cechy populacji,

- wyjaśnić, co jest przyczyną śmiertelności populacji,

- zinterpretować krzywą przeżywania,

- określić strukturę wiekową mieszkańców swej miejscowości.

  1. Postawy:

- konieczność ochrony niektórych gatunków w okresie rozrodu.

  1. Strategie:

- asocjacyjna,

- organizacyjna.

  1. Metody:

- pogadanka,

- elementy wykładu,

- obserwacja.

  1. Forma pracy:

- zbiorowa

  1. Środki dydaktyczne:

- foliogramy,

- podręcznik,

- tablica, kreda.

PRZEBIEG LEKCJI

  1. FAZA WSTĘPNA (10min)

  1. Sprawdzenie listy obecności

  1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. Nauczyciel zadaje pytania:

- Co to jest populacja?

POPULACJA- zbiór osobników jednego gatunku, wzajemnie na siebie wpływających, zamieszkujących ten sam obszar.

- Podaj przykłady populacji.

- Czy jeden gatunek może tworzyć kilka populacji?

Tak, bo gatunek tworzą populacje osobników mających wspólne pochodzenie i odznaczają się tymi samymi cechami, które są przekazywane płodnemu potomstwu.

- Co to jest liczebność?

Liczebność- liczba osobników zamieszkująca obszar zajęty przez daną populację.

- Jakie czynniki wpływają na liczebność?

  1. FAZA REALIZACYJNA (20-25min)

    1. Nauczyciel sprawdza uczniom zadanie domowe, a jednocześnie nawiązuje do dzisiejszej lekcji. Zadaje pytania:

- Co to jest śmiertelność?

- Jakie są przyczyny śmiertelności?

    1. Nauczyciel prowadzi krótki wykład o krzywych przeżywania, zawierając w nim następujące zagadnienia:

- o czym mówią krzywe przeżywania?

- wyjaśnienie opisów osi rzędnych i odciętych,

- charakterystyka krzywej wypukłej,

- charakterystyka krzywej wklęsłej,

- charakterystyka krzywej prostej.

    1. Po analizie krzywych, nauczyciel pyta uczniów, o to, co było zawarte w wykładzie. Uczniowie przerysowują rysunek z foliogramu. Kolejno nauczyciel dyktuje notatkę o krzywych przeżywania:

Krzywa A- śmiertelność niewielka we wczesnym okresie życia i dopiero rośnie wśród osobników starych np. człowiek, słonie.

Krzywa B- bez względu na wiek tempo wymierania osobników jest stała (krzywa teoretyczna)

Krzywa C- wydawane na świat potomstwo z którego tylko nie liczne osobniki przeżywają np. tasiemce, żaby, kasztanowiec.

    1. Nauczyciel wprowadza kolejny nowy element wiedzy w formie wykładu. Są to piramidy wiekowe osobników. W swoim wykładzie nauczyciel zawiera:

      • jakie okresy życia wyróżniamy w życiu osobników żywych,

      • co to jest struktura wiekowa,

      • analiza piramid wieku populacji rozwijającej się, populacji ustabilizowanej i populacji wymierającej.

    1. Uczniowie przerysowują piramidy wieku z tablicy do zeszytu i podpisują je odpowiednio. Nauczyciel chodzi po sali i sprawdza jakość narysowanych rysunków.

  1. FAZA PODSUMOWUJĄCA (10-15 min)

    1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie wykonują kartę pracy, mają czas do końca lekcji. Mogą korzystać z zeszytu i podręcznika.

    1. Nauczyciel zbiera i ocenia karty pracy.


