IV.CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA, 38.Wielka Emigracja, Marek Biesiada


Marek Biesiada 13. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Wielka Emigracja. Powstanie krakowskie - 1846 r.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie było główne zadanie Sprzysiężenia Podchorążych?

    • Jaki plan działania mieli spiskowcy?

    • Dlaczego Sprzysiężenie Podchorążych podjęło decyzję o rozpoczęciu powstania w dniu 29 listopada 1830 r.?

    • Jaki był przebieg wydarzeń w nocy z 29/30 listopada 1830 r.?

    • Kto przejął władzę nad powstaniem po nocy listopadowej?

    • Jakie działania podjął gen. Józef Chłopicki?

    • Dlaczego Chłopicki zrezygnował z urzędu dyktatora i dowództwa armii polskiej?

    • Kiedy miała miejsce bitwa pod Grochowem?

    • Kiedy i gdzie armia polska odnosiła zwycięstwa?

    • Komu armia polska zawdzięczała zwycięstwa w bitwach?

    • Dlaczego zwycięstwa nie zostały wykorzystane?

    • Gdzie i kiedy armia polska poniosła klęskę pod Ostrołęką?

    • Jakie były konsekwencje klęski pod Ostrołęką?

    • Kto przejął dowództwo nad armią polską po dymisji gen. Skrzyneckiego?

    • Jak porażki armii polskiej wpłynęły na nastroje w Warszawie?

    • Kto przejął dowództwo armii polskiej po gen. Dembińskim?

    • Kiedy została zdobyta Warszawa?

    • Jakie skutki miało zdobycie Warszawy przez wojska rosyjskie?

    • Jakie były przyczyny upadku powstania listopadowego?

    • Dlaczego najwyżsi oficerowie nie wierzyli w sukces powstania listopadowego?

    • Jakie było znaczenie powstania listopadowego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wielka Emigracja. Powstanie krakowskie - 1846 r.

    1. Represje władz carskich po upadku powstania listopadowego

    • Jakie były konsekwencje upadku powstania listopadowego?

    2. Polska emigracja

    • Do których państw Polacy udawali się na emigrację?

    • Jak Polacy byli przyjmowani w państwach, do których przybywali?

    • Jak Polacy byli traktowani przez rządy państw europejskich?

    • Na jakie wydarzenia czekali Polacy?

    • Jakie konflikty istniały wśród polskich emigrantów?

    • Jakie powstały polityczne ugrupowania wśród polskiej emigracji?

    • Jakie były programy polskich ugrupowań emigracyjnych?

    • Jak polska emigracja utrzymywała kontakt z krajem?

    3. Kultura polska na emigracji

    • Którzy polscy artyści i pisarze znaleźli się na emigracji?

    • Jaką działalność na emigracji prowadzili polscy pisarze i artyści?

    4. Sytuacja w kraju po klęsce powstania listopadowego

    • Jaka była sytuacja w kraju po klęsce powstania listopadowego?

    • Jaką działalność prowadzili Szymon Konarski i księdza Piotr Ściegienny?

    5. Powstanie krakowskie - 1846 r.

    • Jak doszło do powstania krakowskiego?

    • Jaki był przebieg powstania krakowskiego?

    • Dlaczego chłopi z Galicji wystąpili przeciwko szlachcie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 174. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Represje władz carskich po upadku powstania listopadowego - noc paskiewiczowska

    • uczestników powstania skazywano na śmierć, więzienie lub zesłanie na Syberię

    • konfiskata majątków

    • wcielanie szeregowych żołnierzy do armii rosyjskiej

    • ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego

    • zniesienie konstytucji Królestwa Polskiego

    • likwidacja sejmu, wojska polskiego oraz odrębnej koronacji cara

    • powierzanie urzędów Rosjanom

    • niszczenie oświaty i kultury polskiej (likwidacja uniwersytetów w Warszawie i Wilnie)

    • rusyfikacja szkół średnich

    • rabunek dzieł polskiej kultury i zbirów towarzystw naukowych

    • wybudowanie w Warszawie twierdzy (cytadeli), która miała terroryzować miasto

    • politykę represji prowadził namiestnik Królestwa Polskiego gen. Iwan Paskiewicz

    • rozpoczęcie polityki antypolskiej przez Austrię i Prusy

    • układ z 1833 r. - państwa zaborcze zobowiązały się zwalczać polskie próby powstańcze i wymienić informacje o ich przygotowaniach oraz wydawać sobie wzajemnie ewentualnych zbiegów politycznych

    • papieża potępił powstanie listopadowe i udzielił poparcia dla państwa zaborczych

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 174-175. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Polska emigracja

    a) kierunki polskiej emigracji

    • Francja, Wielka Brytania, Belgia i Szwajcaria

    • Polacy witani byli w tych państwach jak bohaterowie

    • wrogość rządów państw europejskich do polskich emigrantów

    b) działalność polityczna polskiej emigracji

    • liczono na wybuch nowej rewolucji w Europie, która przyniesie Polsce niepodległość

    • polska emigracja była podzielona; główną przyczyną podziałów był spór o klęskę powstania listopadowego, w którym emigranci nawzajem się obwiniali

    • obóz Hotelu Lambert (Adam Jerzy Czartoryski) - chcieli odbudowy państwa polskiego w granicach przedrozbiorowych oraz w oparciu o Konstytucję 3 maja 1971 r.; mieli nadzieję, że niepodległość uda się odzyskać wówczas kiedy Francja i Anglia pokona Rosję

    • Towarzystwo Demokratyczne Polski - odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpi wówczas, gdy w Europie wybuchnie rewolucja; domagali się zniesienia pańszczyzny i uwłaszczenia chłopów

    • Gromady Ludu Polskiego - likwidacja przywilejów szlachty oraz zniesienie własności prywatnej

    • emisariusze - wysłannicy polskiej emigracji do krajów, którzy przenosili informacje

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 176. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Kultura polska na emigracji

    • na polskiej emigracji znaleźli się Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Fryderyk Chopin

    • wydawano na emigracji pisma i dzieła, które były przemycane do kraju

    • literatura kształtowała postawy patriotyzmu, zachęcając do walki o niepodległość

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 176. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Sytuacja w kraju po klęsce powstania listopadowego

    • powstawanie w kraju nowych organizacji spiskowych

    • działalność emisariuszy: Szymona Konarskiego i księdza Piotra Ściegienny

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 176-177. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Powstanie krakowskie - 1846 r.

    a) przyczyny wybuchu powstania krakowskiego

    • nieudana próba wywołania powstania we wszystkich trzech zaborach

    • powstanie udało się rozpocząć jedynie w Krakowie i dążono do rozszerzenia je na całą Galicję

    b) przebieg powstania krakowskiego

    • Edward Dembowski chciał skłonić chłopów do przyłączenia się

    • stłumienie powstania przez wojska austriackie i anektowanie Rzeczpospolitej Krakowskiej przez Austrię

    • rabacja galicyjska - wystąpienie chłopów pod przywództwem Jakuba Szeli przeciwko szlachcie; działania chłopskie były inspirowane przez Austriaków, którzy szerzyli kłamliwe informacje, że szlachta wywołała powstanie w celu zwiększenia pańszczyzny

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były konsekwencje upadku powstania listopadowego?

    • Do których państw Polacy udawali się na emigrację?

    • Jak Polacy byli przyjmowani w państwach, do których przybywali?

    • Jak Polacy byli traktowani przez rządy państw europejskich?

    • Na jakie wydarzenia czekali Polacy?

    • Jakie konflikty istniały wśród polskich emigrantów?

    • Jakie powstały polityczne ugrupowania wśród polskiej emigracji?

    • Jakie były programy polskich ugrupowań emigracyjnych?

    • Jak polska emigracja utrzymywała kontakt z krajem?

    • Którzy polscy artyści i pisarze znaleźli się na emigracji?

    • Jaką działalność na emigracji prowadzili polscy pisarze i artyści?

    • Jaka była sytuacja w kraju po klęsce powstania listopadowego?

    • Jaką działalność prowadzili Szymon Konarski i księdza Piotr Ściegienny?

    • Jak doszło do powstania krakowskiego?

    • Jaki był przebieg powstania krakowskiego?

    • Dlaczego chłopi z Galicji wystąpili przeciwko szlachcie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,2,3,4,5,6,7/101-103.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


