Marek Biesiada 18. 09. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie II A
Temat: Polskie konstytucje
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie:
umieją wymienić najważniejsze historyczne konstytucje
potrafią określić kontekst historyczny poszczególnych konstytucji
rozumieją, czym jest mała konstytucja i potrafi je wymienić
Metody:
praca z podręcznikiem,
wykład,
praca z tekstem źródłowym
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: Wiedza o społeczeństwie Wokół nas, pod red. E. Kosińskiej, Kraków 2001, ss. 11-15.
Broszura: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe
|
|
|
II. Rekapitulacja wtórna
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
III. Realizacja nowych treści Temat: Polskie konstytucje.
1. Polskie konstytucje Nauczyciel zadaję pytania:
2. Małe konstytucje
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 13-16. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Polskie konstytucje a) Konstytucja 3 Maja - 1791 r. b) Konstytucja Księstwa Warszawskiego - 1807 r. c) Konstytucja Królestwa Polskiego - 1815 r. d) Konstytucja Marcowa - 1921 r. e) Konstytucja Kwietniowa - 1935 r. f) Konstytucja PRL - 1952 r. g) Konstytucja III Rzeczypospolitej - 1997 r.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 13-16. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Małe konstytucje a) Mała Konstytucja - 1919 r. b) Mała Konstytucja - 1947 r. c) Mała Konstytucja - 1992 |
|
IV. Rekapitulacja pierwotna
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu. Wymienić wszystkie konstytucje w historii Polski - daty ich uchwalenia, nazwy konstytucji |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1