Konspekt do zajęć zintegrowanych
w klasie trzeciej
Temat: Opowiadanie przebiegu wydarzeń w baśni H.Ch. Andersena pt. „Dzikie łabędzie”
Ocena postępowania głównej bohaterki utworu. Zapisywanie zdań na temat
myśli przewodniej utworu.
Cele operacyjne zajęć:
Uczeń:
- Czyta ze zrozumieniem tekst baśni pt. „Dzikie łabędzie”
- Wyszukuje w tekście fragmenty na podany temat: najistotniejsze wydarzenia, bohaterów
utworu, główna myśl utworu.
- Odpowiada na pytania związane z tekstem.
- Omawia treść ilustracji i nadaje im tytuły.
- Opowiada treść przeczytanego tekstu.
- Układa plan przebiegu wydarzeń w postaci zdań.
- Wyodrębnia pierwszo- i drugoplanowe postaci utworu.
- Ocenia postępowanie głównego bohatera, określa cechy wyglądu zewnętrznego i cechy
charakteru w formie przymiotników.
- Wskazuje przewodnią myśl utworu w postaci morału.
- Układa (uzupełnia) zdania na temat przeczytanej baśni (wydarzeń, bohatera, morału)
w dłuższej kilkuzdaniowej formie pisemnej.
- Określa nastrój utworu.
Metody: praca z tekstem, rozmowa kierowana, poglądowa, gier i zabaw dydaktycznych, zadaniowa, dyskusja.
Formy pracy uczniów: praca indywidualna i zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne: tekst baśni H. Ch. Andersena pt. „Dzikie łabędzie”, trzy ilustracje przedstawiające najważniejsze wydarzenia z baśni, krzyżówka, karteczki z wypisanymi postaciami utworu, tabela w dużym formacie do klasyfikowania postaci, dwa duże kartony z narysowanymi symbolami postaci księżniczki i serca, flamastry, kolorowe kartki z wypisanymi morałami.
Przebieg zajęć.
1. Sprawdzenie znajomości lektury -samodzielne rozwiązanie przez uczniów krzyżówki.
Liczba braci występujących w baśni.
Imię głównej bohaterki utworu.
Zrobione przez Elizę dla odczarowania braci.
To ona podała sposób na odczarowanie braci.
Upleciona i niesiona przez braci, podróżowała w niej Eliza.
Stan w którym ukazała się Elizie wróżka.
Owoce, które Eliza zjadła w lesie.
Jej zawiść spowodowała nieszczęścia rodzeństwa.
Człowiek, który śledził Elizę i spowodował jej uwięzienie.
Miejsce do którego wtrącono Elizę.
Jedna z wielu cech charakteru Elizy.
Z tych roślin Eliza zrobiła koszulki dla braci.
Znalezione przez Elizę nad brzegiem morza a zgubione przez zaczarowanych braci.
Miejsce, gdzie Eliza zbierała pokrzywy.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
2. Ogólne przedstawienie treści.
A) Prezentacja przypiętych na tablicy w przypadkowej kolejności trzech ilustracji oddających ogólną treść baśni.
Wypędzenie Elizy z pałacu i przemienienie jej braci w jedenaście łabędzi.
Szycie przez Elizę koszulek z pokrzywy.
Odczarowanie braci.
B) Ustalenie właściwej kolejności ilustracji.
Uczniowie opowiadają treść ilustracji i ustalają właściwą kolejność poszczególnych ilustracji.
C). Nadawanie tytułów poszczególnym ilustracjom.
Uczniowie podają propozycje tytułów dla poszczególnych ilustracji.
3. Porządkowanie przebiegu wydarzeń i zapisywanie ich w formie zdań na tablicy.
Opowiadanie treści baśni.
Wybrany uczeń przedstawia ogólną treść baśni w formie dłuższej rozwiniętej wypowiedzi na podstawie ilustracji i przeczytanego tekstu. W trakcie jego wypowiedzi układany jest plan wydarzeń:
Przemienienie królewiczów w dzikie łabędzie.
Wypędzenie Elizy z pałacu.
Wędrówka przez las i niezwykły sen Elizy.
Spotkanie z zaczarowanymi braćmi.
Eliza poznaje sposób na odczarowanie braci.
Plecenie koszulek z pokrzyw.
Spotkanie z królem i zamieszkanie w jego zamku.
Podstęp arcybiskupa.
Uwięzienie Elizy.
Odczarowanie braci.
4. Ustalenie pierwszo- i drugoplanowych postaci utworu.
Uczniowie odczytują podkreślonych w tekście bohaterów a następnie przypinają karteczki z wypisanymi postaciami w odpowiednich rubrykach tabelki.
Postaci pierwszoplanowe |
Postaci drugoplanowe |
Eliza, bracia |
król, królowa, wróżka, książę, arcybiskup, |
5.Ocena postępowania głównej bohaterki utworu.
Uczniowie wyszukują w tekście fragmenty odnoszące się do wyglądu zewnętrznego i cech charakteru Elizy.
Następnie wpisują flamastrami cechy postaci na dwóch kartonach dużego formatu na których narysowane są symbole: postać dziewczynki (wygląd zewnętrzny) i serce (cechy charakteru)
Wygląd zewnętrzny: młoda, piękna, zgrabna, długie gęste włosy, śliczna twarzyczka,
duże lśniące oczy, piękne gładkie dłonie.
Cechy charakteru: dobra, oddana, wierna, cierpliwa, pogodna, skromna, odważna,
pracowita, wytrwała, szlachetna, uczciwa, kochająca,miła.
Określenie głównej myśli utworu (morału) - dyskusja.
Nauczyciel przypina na tablicy kolorowe kartki na których zapisane są zdania w formie sentencji.
Uczenie się na błędach innych może nam przynieść wiele korzyści, gdy sami znajdziemy się w podobnej sytuacji.
Wygląd zewnętrzny nie świadczy o człowieku tak jak jego serce.
Miłość siostrzana i braterska zdolna jest do największych poświęceń.
Przewidywanie skutków własnego postępowania zawsze powinno poprzedzić czyn.
Tylko uczciwą pracą można zgromadzić w życiu najcenniejsze skarby, które nie zawsze dadzą nam bogactwo.
Uczniowie odczytują podane zdania a następnie poprzez dyskusję, przedstawiając własne argumenty decydują, które ze zdań najpełniej oddaje główną myśl utworu.
Następnie w tekście wyszukują oznaczone wykrzyknikiem fragmenty, które potwierdzałyby dokonany wybór.
Redagowanie zdań na temat przeczytanej baśni.
Może mieć formę:
Pracy zbiorowej pod kierunkiem nauczyciela.
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wspólnie układają i zapisują na tablicy i w zeszytach zdania w formie notatki z przeczytanej baśni.
Uzupełniania wyrazami podanego tekstu.
Autorem baśni pt. „…………… ………………….” jest …………………………....
Główną bohaterką baśni jest ………………….. i jej jedenastu ……………………….
Eliza była córką króla lecz została wypędzona z pałacu przez złą …………………..
a jej bracia przemienieni w dzikie ………………………. .
Eliza tak bardzo kochała swych braci, że za wszelką cenę postanowiła im pomóc.
Z ……………….. zrobiła niezwykłe …………………, dzięki którym odczarowała swych braci. Baśń ta uczy nas ……………… do rodzeństwa oraz tego, że powinniśmy sobie pomagać w trudnych ……………… .
Samodzielnego układania i zapisywania zdań w formie odpowiedzi na postawione pytania.
- Jaki tytuł nosi poznana baśń i kto jest jej autorem?
- Kto jest głównym bohaterem utworu?
- Jaka krzywda spotkała Elizę i jej braci?
- W jaki sposób Eliza pomogła braciom?
- Czego nauczyła nas ta baśń?
Zadanie domowe.
Przepisz do zeszytu fragment baśni, który najbardziej cię wzruszył, możesz wykonać ilustrację do tego fragmentu.
Opracowała mgr Agnieszka Gwóźdź
nauczyciel kształcenia zintegrowanego
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Jarosławiu