ZATWIERDZAM Dęblin dnia. 05.07.2007r.
DOWÓDCA
DYWIZJONU ZABEZPIECZENIA
.................................
PLAN - KONSPEKT
Do przeprowadzenia zajęć z żołnierzami KOL
w ramach szkolenia dodatkowego
w dniu 06.07.2007r.
TEMAT: Problematyka samobójstw - wybrane zagadnienia.
CEL:
Przedstawienie zasięgu zjawiska samobójstw w środowisku cywilnym i wojskowym.
Zapoznanie uczestników zajęć z podstawowymi pojęciami dotyczącymi omawianej problematyki.
Przedstawienie cech i wskaźników zespołu przedsamobójczego.
Zapoznanie uczestników zajęć z formami działań zapobiegających występowaniu aktów samobójczych wśród żołnierzy.
CZAS: 2 x 45`
MIEJSCE: Świetlica,
FORMA: Wykład z pokazem slajdów
ZAGADNIENIA:
Informacje wstępne oraz dane statystyczne dotyczące samobójstw.
Podstawowe pojęcia dotyczące problematyki samobójstw.
Symptomy zespołu przedsamobójczego.
Czynniki ryzyka zachowań samobójczych - rozpoznawanie skłonności do autoagresji wśród żołnierzy.
Przeciwdziałanie zachowaniom autodestrukcyjnym żołnierzy.
Zasady postępowania dowódcy wobec żołnierza wskazującego objawy zagrożenia samobójstwem.
Gdzie można uzyskać pomoc?
LITERATURA:
Araszkiewicz A. Interwencje kryzysowe w warunkach służby wojskowej. W: A. Florkowski, W. Gruszczyński (red.). Zdrowie psychiczne żołnierzy. Łódź 2000. ss.244 - 256.
Caban Z. Zapobieganie samobójstwom żołnierzy. W: A. Florkowski, W. Gruszczyński (red.). Zdrowie psychiczne żołnierzy. Łódź 2000. ss. 233 - 243.
Florkowski A., Gruszczyński W. Autoagresja w wojsku. W: A. Florkowski, W. Gruszczyński (red.). Zdrowie psychiczne żołnierzy. Łódź 2000. ss. 204 - 216.
Florkowski A. Zespół przedsamobójczy u żołnierzy. W: A. Florkowski, W. Gruszczyński (red.). Zdrowie psychiczne żołnierzy. Łódź 2000. ss. 229 - 232.
Hołyst B. Samobójstwo - przypadek czy konieczność. Warszawa 1983.
Jarosz M. Samobójstwa. Ucieczka przegranych. Warszawa 2004.
Kanarski L.(red.) Zachowania autoagresywne żołnierzy. Warszawa 1996.
Kanarski L. Negatywne zjawiska w służbie wojskowej i metody ich ograniczania. W: M.J. Dyrda (red) Psychologia w wojsku. Warszawa 1997. ss. 101 - 124.
Kocur J. Ocena czynników ryzyka samobójstwa u żołnierzy W: A. Florkowski, W. Gruszczyński (red.). Zdrowie psychiczne żołnierzy. Łódź 2000. ss. 217 - 228.
O'Connor R., Sheehy N. Zrozumieć samobójcę. Gdańsk 2002.
Ringel E. Gdy życie traci sens. Szczecin 1987.
Szlagura W., Madejski M. Interwencja kryzysowa. Podejście profesjonalne. Niepublikowane materiały szkoleniowe. Bielsko Biała 2000 - 2002.
Ułasiuk F.. Samobójstwa w wojsku. Warszawa 1994.
Wydział Prasowy Komendy Głównej Policji. Statystyka - Samobójstwa w 2003 roku.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp. |
Zagadnienie i czas |
Treść zagadnienia |
Wskazówki metodyczne |
|
Wstęp
|
|
|
Zagadnienie 1: Informacje wstępne oraz dane statystyczne dotyczące samobójstw. 10 min |
Informacje wstępne oraz dane statystyczne dotyczące samobójstw. Krótki wstęp na temat zjawiska samobójstw - ze skryptu. Omawiamy dane statystyczne przedstawione na wykresach dotyczących samobójstw w populacji ogólnej i wojsku: 1. Samobójstwa usiłowane i dokonane w ogólnej populacji w latach 1999 - 2003. 2. Samobójstwa usiłowane i dokonane w wojsku w latach 1999 - 2003 -ogólnie. 3. Samobójstwa usiłowane i dokonane żołnierzy służby zasadniczej w latach 1999 - 2003. 4. Samobójstwa usiłowane i dokonane żołnierzy zawodowych w latach 1999 - 2003. 5. Zamachy samobójcze, których przyczyna związana była ze służbą wojskową Najczęstsze sposoby popełnienia samobójstw: w populacji ogólnej: • powieszenie, • rzucenie się z wysokości, • zażycie środków nasennych w wojsku: • postrzelenie, • powieszenie. Najczęstsze przyczyny zamachów samobójczych: wśród kadry to: - nieporozumienia rodzinne, - trudności w służbie - zaburzenia zdrowia psychicznego. wśród żołnierzy służby zasadniczej: - zawód miłosny, - nieporozumienia rodzinne, - lęk przed karą, - trudna sytuacja materialna, - trudności adaptacyjne. Okoliczności i miejsce popełniania samobójstw: • w czasie pełnienia warty (służby), • na samowolnym oddaleniu, • na przepustce i urlopie, • w czasie wolnym na terenie jednostki wojskowej • w innych okolicznościach. Najwięcej zamachów samobójczych popełnianych jest przez żołnierzy w godzinach: 5.00 - 7.00, 19.00 - 22.00. Najczęściej w poniedziałki, zwłaszcza po powrocie żołnierza z przepustki lub urlopu. |
Slajdy: 2 - 6
Slajd: 7
|
|
Zagadnienie 2: Podstawowe pojęcia dotyczące problematyki samobójstw. 10 min |
Podstawowe pojęcia dotyczące problematyki samobójstw. Najczęściej pojęcie samobójstwa definiuje się następująco: Samobójstwo to proces stanowiący ciąg reakcji (fizycznych i psychicznych) składających się na tzw. zachowanie samobójcze, które istnieje od momentu, gdy w świadomości człowieka odebranie sobie życia pojawia się jako cel działania. Na samobójstwo składają się: • myśli, • tendencje, • decyzja samobójcza, • końcowy akt samobójczy. W procesie samobójstwa możemy wyróżnić: - fazę wyobrażeniową, w której dominują myśli o śmierci, wyobrażanie sobie własnej śmierci i sytuacji bezpośrednio lub pośrednio z samobójstwem związanych. Osoba akceptuje wewnętrznie śmierć samobójczą jako sposób na rozwiązanie swoich problemów, - fazę pragnieniową, w której wcześniejsze rozważania dotyczące rozwiązania własnych problemów na drodze samobójstwa, stają się realnymi dążeniami i w tym momencie podejmowane są już próby samobójcze. |
Slajdy: 8 - 9 |
|
Zagadnienie 3: Symptomy zespołu przedsamobójczego. 10 min |
Symptomy zespołu przedsamobójczego. Zespół przedsamobójczy (presuicydalny) to szczególny stan emocjonalny polegający na skierowaniu myśli i dążeń do spraw związanych ze śmiercią i samobójstwem oraz towarzyszącym mu przekonaniem o funkcjonowaniu w sytuacji bez wyjścia i braku możliwości uzyskania pomocy. Elementy składowe zespołu przedsamobójczego: - zawężenie funkcjonowania i dominacja negatywnych doznań emocjonalnych, - intensywne rozważania o samobójstwie, fantazje samobójcze, - hamowanie wybuchów agresji i kierowanie agresji na własną osobę. Objawy zespołu przedsamobójczego, które można zaobserwować: - prezentowanie przekonania, że jest się w sytuacji bez wyjścia, - w zachowaniu dominuje lęk, bezradność, widzenie świata przez tzw. „czarne okulary”, - poczucie mniejszej wartości, - dominacja sfery emocjonalnej, racjonalne myślenie spychane jest na dalszy plan, - zawężenie stosunków międzyludzkich, - wybuchy agresji są hamowane, dominuje tendencja do kierowania agresji przeciwko samemu sobie, - ucieczka od realnych trudności w świat fantazji o śmierci i samobójstwie, - wypowiadanie myśli o swojej śmierci, porządkowanie spraw, UWAGA !!! Nagły powrót do dobrego funkcjonowania - może być sygnałem ostrzegawczym o podjęciu decyzji o samobójstwie i związanej z tym ulgi. |
Slajd: 10
Slajd: 11
|
|
Zagadnienie 4.: Czynniki ryzyka zachowań samobójczych - rozpoznawanie skłonności do autoagresji wśród żołnierzy. 15 min |
Czynniki ryzyka zachowań samobójczych - rozpoznawanie skłonności do autoagresji wśród żołnierzy. Główne czynniki ryzyka zamachu samobójczego: • czynniki społeczno-demograficzne: wiek, płeć, sytuacja rodzinna, sytuacja zawodowa, sytuacja społeczna, • usiłowanie samobójstwa w ostatnim okresie, • stan somatyczny: przewlekłe bóle, przewlekłe choroby, ciężkie operacje, zaawansowane stadium choroby o złym rokowaniu; • stan psychiczny: depresja, uzależnienia, choroby psychiczne, stany silnego napięcia emocjonalnego i rozdrażnienia, zwłaszcza u osób z zaburzeniami osobowości. Swoistość zagrożenia samobójstwem w służbie wojskowej: 1. Zmienne społeczne, które mogą negatywnie wpływać na psychikę żołnierza: - zmiana rytmu i warunków życia, - zerwanie lub ograniczenie więzi rodzinnych i koleżeńskich, - ryzyko rozpadu związku z sympatią, - zmiana pozycji społecznej, - zmiana zwyczajów i obyczajów - nowe sposoby zachowania, - przeciążenia służbą i pracą; - ryzyko kontaktu z patologicznymi zachowaniami; w tym tzw. „falą” 2. Zmienne psychologiczne, które mogą negatywnie wpływać na psychikę żołnierza: - przymus szkolenia i działania z bronią, - ograniczenie wolności osobistej, - ograniczone możliwości odpoczynku, regeneracji sił itp., - konieczność podporządkowania się rygorom, działanie na rozkaz, - zagrożenie utraty zdrowia lub życia w działaniach wojskowych, - ograniczone wsparcie osób bliskich, - odpowiedzialność za wykonanie zadania, - brak motywacji do służby, - hierarchizacja, czasami przedmiotowe traktowanie żołnierza. 3. Inne zjawiska - stopień skomplikowania zadań i obowiązków wynikających ze specyfiki rodzaju wojsk, - skłonność do oceny aktów samobójczych, samookaleczeń jako metod na uchylania się od służby wojskowej lub uniknięcia odpowiedzialności za przewinienia. Rozpoznawanie skłonności do autoagresji: 1. Obserwacja Pojawienie się lub nasilenie zachowań, reakcji zauważalnie innych od dotychczas spotykanych, oznacza potrzebę bliższego zainteresowania się żołnierzem, i wyjaśnienia przyczyn tego stanu rzeczy. Sygnały ostrzegawcze dotyczą głównie zmian w: - ilości spożywanego jedzenia, - ilości czasu snu, odpoczynku, - dbałości o wygląd zewnętrzny, - intensywności kontaktów koleżeńskich, - aktywności i usposobieniu. Obserwacją należy objąć szczególnie tych żołnierzy, którzy: - podejmowali w przeszłości próby zachowań autoagresywnych, - bliska im osoba ciężko choruje, zmarła, zwłaszcza śmiercią samobójczą, - mają kłopoty w domu (finansowe, socjalne, kłótnie rodziców, rozwód rodziców), - rozstali się z dziewczyną, - doświadczali przemocy fizycznej lub psychicznej, - stronią od kolegów, - przez długi czas nie mieli informacji od najbliższych, - stopniowo pogarszają się ich wyniki szkolenia i dyscypliny. 2. Wywiad i rozmowa a) prowadzenie rozmów przy każdej nadarzającej się okazji, b) rozmowy wcześniej przygotowane, których celem jest zebranie interesujących nas informacji, 3. Zbieranie i wymiana informacji o żołnierzu poprzez:
|
Slajd: 12
Slajd 13
Slajdy: 14 - 15: |
|
Zagadnienie 5: Przeciwdziałanie zachowaniom autodestrukcyjnym żołnierzy. 10 min |
Przeciwdziałanie zachowaniom autodestrukcyjnym żołnierzy. Przeciwdziałanie zachowaniom autoagresywnym wśród żołnierzy może być realizowane poprzez (szersze omówienie w skrypcie): 1. Przezwyciężanie sytuacji kryzysowych. - możliwe jest w większości przypadków uchwycenie momentu pojawienia się trudności i problemów, np.: poprzez śledzenie przebiegu adaptacji, - należy stworzyć możliwość kontrolowanego upustu agresji i odreagowania emocji dzięki np.: zajęciom sportowym, - żołnierza zagrożonego autoagresją nie wolno pozostawić samego, - nie można dopuszczać do naruszania godności osobistej żołnierza, poniżania go lub instrumentalnego traktowania. 2. Wspomaganie procesu adaptacji. - racjonalne obciążanie nowymi obowiązkami i zadaniami, - dostosowywanie wymagań do indywidualnych możliwości podwładnych, - dbałość o możliwości odpoczynku i regeneracji sił, - zapewnienie kontaktu z bliskimi. 3. Doskonalenie stosunków interpersonalnych. - stanowcze i sprawiedliwe reagowanie na sygnały i przypadki naruszania zasad wspólnego życia w pododdziale, - skuteczne i szybkie przeciwdziałanie próbom łamania tych zasad, - nagradzanie za dobre efekty pracy czy ponadprzeciętne wywiązywanie się z obowiązków, - sprawiedliwy system przepustek i urlopów. 4. Organizacja pracy i wypoczynku. - właściwa i jednocześnie atrakcyjna organizację przebiegu zajęć szkoleniowych, przeciwdziałanie monotonii, unikanie bezczynności, - właściwy wypoczynek, odpowiednia ilość snu, - tworzenie możliwości efektywnego zaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych. 5. Właściwa organizacja systemu pełnienia służb.
|
Slajdy 16 - 18
|
|
Zagadnienie 6: Zasady postępowania dowódcy wobec żołnierza wskazującego objawy zagrożenia samobójstwem. 15 min |
Zasady postępowania wobec żołnierza wykazującego objawy zagrożenia samobójstwem. Pomoc dla żołnierza powinna opierać się o ogólne i podstawowe zasady pracy indywidualnej z podwładnym: • wysłuchanie, • okazywanie zainteresowania, • zrozumienie, • bycie bliskim i wczuwającym się w sytuację żołnierza. Zasady obowiązujące w trakcie przeprowadzania interwencji wobec osoby zagrożonej samobójstwem: 1. Nawiązanie kontaktu, słuchanie i zrozumienie. Aby nawiązać kontakt: słuchaj, okazuj zrozumienie i zainteresowanie. Nie oceniaj, bądź spokojny, cierpliwy, życzliwy, bliski i empatyczny. 2. Ocena rzeczywistości. - dokonaj oceny sytuacji, na ile poważne są zamiary samobójcze, - dowiedz się, jak wysokie jest ryzyko podjęcia próby samobójczej, zadbaj o bezpieczeństwo tej osoby - nie wolno pozostawiać go samego. 3. Ocena natężenia emocji. - oceń jak silne są w tej chwili emocje danej osoby, zwłaszcza lęk, rozpacz, agresja, rozmawiaj o tych emocjach, aby umożliwić ich ekspresję, - nie pocieszaj w stylu: „weź się w garść”, „nie myśl o tym”, „inni mają gorzej”, „wszystko będzie dobrze”, zazwyczaj takie słowa wywołują przeciwną reakcję. 4. Traktowanie rozmówcy poważnie. - nie lekceważ ani nie umniejszaj znaczenia tego co mówi. Każda skarga i każde odczucie wyrażone przez zagrożoną osobę jest dla niej ważne, 5. Zadawanie właściwych pytań. Nie należy bać się zadawania pytań wprost osobie mającej myśli samobójcze. Badania wykazały, że bezpośrednie pytania o samobójstwo, zadane w odpowiednim czasie, rzadko powodują szkodę. 6. Odnalezienie osobistego systemu wsparcia. - oceń, czy rozmówca ma w sobie siły, które mogą być dla niego oparciem w pokonywaniu kryzysu, co mu dotąd pomagało, - pomóż mu odkryć alternatywne rozwiązania kryzysu, - warto abyś dowiedział się, kto jest ważną osobą w jego życiu (mającą największy wpływ na jego życie), oświadczając jednocześnie, że znajomość tych osób jest jednym z elementów pomocy, (poprzez pytania typu: Kogo chciałbyś mieć teraz przy sobie?, Czy chcesz, abym cię z kimś skontaktował) 7. Podjęcie działania. - staraj się skłonić (ale nie wymuszaj) rozmówcę do podjęcia decyzji, by zrobił coś konstruktywnego w celu zmiany swojej sytuacji, - jeśli jest to potrzebne, przejmij inicjatywę i bądź stanowczym, - miej na uwadze, że kryzys niekoniecznie można uznać za miniony tylko dlatego, że osoba zagrożona twierdzi, że tak się stało. 8. Organizacja wsparcia i pomocy profesjonalnej - staraj się zapewnić system wsparcia dla zagrożonej osoby, w tym celu, w działanie włączyć powinno się jak najwięcej pozytywnie nastawionych i życzliwych osób, - skontaktuj osobę w kryzysie z lekarzem lub psychologiem, - jeśli podejrzewasz, że istnieje realne zagrożenie życia (wypowiadany zamiar pozbawienia się życia) wezwij pomoc lekarską. Podsumowanie: Co jest wskazane w kontakcie z osobą zagrożoną samobójstwem a co przeciwwskazane. 1.Wskazania - prowokować i zachęcać do „wygadania się”, - tworzyć atmosferę pełnej akceptacji (osoby zagrożonej samobójstwem), - otwarcie podejmować temat, zadawać pytania, - ocenić zagrożenie - myśli, plany, fantazje, - kontrolować sytuację, - wydobywać „mocne strony” i zasoby wewnętrzne osoby, - odwoływać się do wcześniej przeżytych trudnych sytuacji, z którymi osoba sobie poradziła skutecznie, - zorganizować system wsparcia, - pokazywać tymczasowość sytuacji, otwierać perspektywy, możliwości, - kierować do specjalisty - konkretnej osoby (uprzedzonej o sytuacji), - wezwać pomoc lekarską, 2. Przeciwwskazania - zbyt szybkie oceniane - tzw. etykietowanie, - powoływanie się na własny system wartości, - lekceważenie problemów osoby zagrożonej samobójstwem, - zbyt szybkie kończenie kontaktu - ze względu na brak czasu, - ograniczanie czasu spotkania, rozmowy, - zadawanie pytań w formie „przesłuchania”, - wymuszanie zobowiązań, podejmowania decyzji, dokonywania wyborów, - używanie sloganów w stylu „wszystko będzie dobrze”, „to nie jest aż taki problem”, „weź się w garść” itp., - dawanie „dobrych rad”, - wzbudzanie poczucia winy, - ujawnianie własnych negatywnych stanów emocjonalnych - np.: zniecierpliwienia, zniechęcenia, złości itp., - zostawianie osoby bez opieki, pomocy, - obiecywanie nierealnych działań na rzecz osoby zagrożonej samobójstwem, |
Slajdy: 19 - 23
Slajdy: 24 - 25
|
|
Zagadnienie 7: Gdzie można uzyskać pomoc? 5 min |
Gdzie może uzyskać pomoc osoba doświadczająca kryzysu i przeżywająca poważne problemy? - Na terenie jednostki: gabinet konsultanta ds. psychoprofilaktyki, gabinet lekarski, kancelaria oficera społeczno - wychowawczego, itp., - Poradnie Zdrowia Psychicznego, Punkty Konsultacyjne działające w regionie stacjonowania jednostki wojskowej, - Ogólnopolskie i regionalne telefony zaufania. Podsumowanie zajęć, odpowiedzi na pytania uczestników. |
Slajd: 26 |
|
|
Zakończenie. |
|
|
OPRACOWAŁ
chor. Modest MALISZKIEWICZ