background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

                                                                               

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Goworko 

 
 
 
 
 
 
 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska  
714[03].L1.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz 
mgr  Romuald Mazur 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Jan Goworko 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W.  Pietkiewicz  
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].L1.01 
,,Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy”,  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.Wprowadzenie 

2.Wymagania wstępne 

3.Cele kształcenia  

4.Przykładowe scenariusze lekcji  

5.Ćwiczenia 

11 

5.1.  Prawna  ochrona  pracy.  Przepisy  bezpieczeństwa.  Wymagania  higieniczno 

– 

sanitarne 

bezpieczeństwa 

pracy 

oraz 

bezpieczeństwa 

przeciwpożarowego w lakiernictwie. Przewidywanie zagrożeń. Skaleczenia, 
oparzenia termiczne. Oparzenia chemiczne. Zatrucia. Alergie. Uszkodzenia 
oka i ucha. Choroby psychosomatyczne i nerwice 

 
 
 
 

11 

      5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2.  Wentylacja  i  klimatyzacja  pomieszczeń  pracy.  Czynniki  szkodliwe, 

uciążliwe  i  niebezpieczne  występujące  w  procesach  pracy.  Zasady 
kształtowania 

bezpiecznych 

higienicznych 

warunków 

pracy. 

Zabezpieczenie  urządzeń  napędowych.  Bezpieczeństwo  pracy  przy 
urządzeniach elektrycznych 

 
 
 
 

12 

      5.2.1.Ćwiczenia 

12 

5.3.  Środki  ochrony  indywidualnej  i  zbiorowej.  Bezpieczeństwo  pracy  przy 

urządzeniach pod ciśnieniem 

 

13 

      5.3.1.Ćwiczenia 

13 

5. 4. Zagrożenia pożarowe, zasady ochrony przeciwpożarowej 

14 

      5.4.1.Ćwiczenia 

14 

5.5.  Zasady  ochrony  środowiska  na  stanowisku  pracy.  Zabezpieczenie  miejsca 

wypadku 

 

16 

      5.5.1.Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7. Literatura  

32 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Poradnik,  który  otrzymujesz  do  rąk,  będzie  Ci  pomocny  w  przygotowaniu  do  realizacji 

zajęć dydaktycznych o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 
oraz  przepisach  ochrony  środowiska,  a  także  ułatwi  praktyczne  wykonywanie  czynności 
dydaktycznych z uwzględnieniem przedmiotowej tematyki. 

Poradnik ten zawiera: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,  

– 

cele kształcenia,  

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel  może skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 

– 

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 

 

Bezpieczeństwo i higiena  pracy  

 

 

W  czasie  pobytu  w  pracowni  musisz  zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni, 

przepisami  bhp  oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  pożarowego,  wynikających  z  rodzaju 
wykonywanych czynności. Przepisy te należy przedstawić przed zajęciami oraz egzekwować 
ich  przestrzegania  w  czasie    trwania  nauki.  Obowiązujące  instrukcje  i  regulaminy  stanowią 
integralną część realizowanego modułu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

714 [03].L1 

Fizykochemicze podstawy 

lakiernictwa 

714 [03].L1.01 

Przestrzeganie przepisów bhp 

ochrony ppoż. i ochrony 

środowiska 

714 [03].L1.02 

Posługiwanie się 

podstawowymi pojęciami 

fizykochemicznymi

 

714 [03].L1.03 

Wykonywanie pomiarów 

laboratoryjnych

 

714 [03].L1.04 

Rozróżnianie metali i 

stopów 

714 [03].L1.05 

Zapobieganie korozji 

metali 

714 [03].L1.06 

Rozpoznawanie 

materiałów lakierniczych i 

pomocniczych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien: 

 

umieć korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

znać  obowiązujące  w  miejscu  nauki  przepisami  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

posiadać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nauki zawodu. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć: 

 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higiena pracy, 

 

dostrzec zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

wyjaśnić na wybranych przykładach działalności zawodowej zasady bezpiecznej pracy, 

 

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

zastosować odpowiednie zabezpieczenia miejsca wypadku, 

 

zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

 

zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze  zgodnie  z  zasadami  ochrony 
przeciwpożarowej, 

 

zastosować zasady ochrony środowiska naturalnego, 

 

dobrać  i  zastosować  odzież  ochronną  oraz  środki  ochrony  indywidualnej  we  zależności 
od prowadzonych prac lakierniczych, 

 

przewidzieć i zapobiec zagrożeniom życia i zdrowia pracowników, 

 

zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas styczności z urządzeniami elektrycznymi i 
mechanicznymi. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Lakiernik 314[03] 

Moduł: 

Przestrzeganie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska 714[03].L1.01 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska 714[03].L1.01                                                               

 

Temat:

 

Zabezpieczenie miejsca wypadku  

Cel ogólny: umiejętność udzielani pomocy w miejscu wypadku. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higiena pracy, 

 

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

zastosować odpowiednie zabezpieczenia miejsca wypadku, 

 
Metody nauczania– uczenia się:  

 

podająca – wykład, 

 

praktyczna- pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach. 

 
Czas:
  90 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

instrukcje, 

 

przepisy prawne, 

 

materiały piśmienne 

 

fantom 

 

podstawowe środki opatrunkowe. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy. 
4.  Realizacja tematu: 
 

Czynności nauczyciela - nauczyciel omawia:  

  podstawy prawne udzielania pomocy medycznej, 

  podstawowe określenia pierwszej pomocy 

  zasady oględzin miejsca wypadku 

  regulacje prawne wypadków przy pracy i chorób zawodowych  

  zabezpieczenie miejsca wypadku 

  podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  zagrożenia wynikające z udzielania pierwszej pomocy 

  zasady postępowania na miejscu wypadku 

Czynności ucznia - słucha, notuje. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel  analizuje samoocenę uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  podstaw  prawnych  udzielania  pierwszej 
pomocy; sporządź notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Lakiernik 314[03] 

Moduł: 

Przestrzeganie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska 714[03].L1.01 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska 714[03].L1.01 

Temat:

 

Bezpieczeństwo pracy przy urządzeniach elektrycznych 

Cel ogólny: wykształcenie umiejętności bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektrycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higiena pracy, 

 

dostrzec zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas styczności z urządzeniami elektrycznymi i 
mechanicznymi, 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach. 

 
Czas:
  90 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

instrukcje, 

 

przepisy prawne, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy. 
4.  Realizacja tematu: 

 

Czynności nauczyciela - nauczyciel omawia: 

  podstawowe wymagania la instalacji i urządzeń elektrycznych, 

  narzędzia elektryczne prowadzone ręcznie, 

  zagrożenia powodowane przez urządzenia elektryczne, 

  rodzaje ochrony przed porażeniem, 

  reguły przygotowania miejsca pracy, 

  zagrożenie pożarem i wybuchem, 

  urządzenia elektryczne w strefach zagrożonych wybuchem, 

  zagrożenia elektrycznością statyczną, 

  uwalnianie porażonego od napięcia, 

  bezpieczeństwo i higiena pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Czynności ucznia - słucha, notuje. 

5.  Uczeń wskazuje swoje zalety i wady. 
6.  Nauczyciel  analizuje samoocenę uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: zagrożenie pożarem i wybuchem
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.ĆWICZENIA 
 
5.1. Prawna ochrona pracy. Przepisy bezpieczeństwa. Wymagania 

higieniczno  –  sanitarne  i  bezpieczeństwa  pracy  oraz 
bezpieczeństwa 

przeciwpożarowego 

lakiernictwie. 

Przewidywanie  zagrożeń.  Skaleczenia,  oparzenia  termiczne. 
Oparzenia  chemiczne.  Zatrucia.  Alergie.  Uszkodzenia  oka 
i ucha. Choroby psychosomatyczne i nerwice 

 

5.1.1. Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1 

Przewidywanie 

zagrożeń 

bezpieczeństwa 

zdrowia 

człowieka 

na 

podstawie 

zidentyfikowanych nieprawidłowości w zakresie bhp i ochrony przeciwpożarowej. 
 
 
     Wskazówki do realizacji 
     Ćwiczenie realizować na zajęciach edukacyjnych powtórzeniowych. 
 
     Sposób wykonania ćwiczenia 
 
     Uczeń powinien: 
1)  Zapoznać się z jedną z niżej wymienionych instrukcji: 

 

instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, 

 

instrukcja technologiczno- ruchowa, 

 

instrukcja bhp obowiązująca w lakierni, 

2)  Przeanalizować istniejące warunki w przedmiotowym zakresie  
3)  Dokonać porównania stanu faktycznego z wymogami  
4)  Wskazać zagrożenia wynikające z niespełnienia wymagań 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje bezpieczeństwa pożarowego,  

 

technologiczno- ruchowa, bhp,  

 

materiały piśmienne. 

 

 
 
 
 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Wentylacja  i  klimatyzacja  pomieszczeń  pracy.  Czynniki 

szkodliwe,  uciążliwe  i  niebezpieczne  występujące  w 
procesach  pracy.  Zasady  kształtowania  bezpiecznych  i 
higienicznych  warunków  pracy.  Zabezpieczenie  urządzeń 
napędowych.  Bezpieczeństwo  pracy  przy  urządzeniach 
elektrycznych 

  

5.2.1. Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1  

Udzielanie zgodnie z zasadami pierwszej pomocy osobie rażonej prądem elektrycznym 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie realizować w formie zajęć praktycznych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  podstawowymi  metodami  uwalniania  porażonego  spod  działania  prądu 

elektrycznego, 

2)  zapoznać się ze sposobami wyłączenia napięcia, 
3)  zapoznać  się  ze  sposobami  odciągnięcia  porażonego  od  urządzeń  będących  pod 

napięciem, 

4)  zapoznać  się  ze  sposobami  odizolowania porażonego, uniemożliwiające  przepływ prądu 

przez jego ciało, 

5)  zapoznać się ze sposobami udzielania pierwszej pomocy – przećwiczyć.  
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

sprzęt dielektryczny, 

 

fantom. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.3.  Środki  ochrony  indywidualnej  i  zbiorowej.  Bezpieczeństwo 

pracy przy urządzeniach pod ciśnieniem 

 
 

5.3.1. Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1 

Dobieranie środków indywidualnej stosownie do rodzaju prac 

 

Wskazówki do realizacji:  
Ćwiczenie realizować w formie pisemnej pracy domowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić  czynniki  szkodliwe  i  niebezpieczne  występujące  w  procesach  pracy  i  rodzaj 

oddziaływania na organizm ludzki. 

2)  określić  sytuacje  zagrożenia  w  czasie  których  czynnik  szkodliwy  oddziałuje  na 

pracownika 

3)  dobrać środki ochrony indywidualnej ze względu na rodzaj zagrożenia i zakres ochrony 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wykaz czynników szkodliwych,  

 

wykaz klasyfikacja środków ochrony indywidualnej. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.4. Zagrożenia pożarowe, zasady ochrony przeciwpożarowej 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opanowanie sposobu alarmowania straży pożarnej zgodnie z instrukcją 

 

Wskazówki do realizacji:  
realizować w formie zajęć praktycznych 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcja postępowania na wypadek pożaru. 
2)  sprawdź spełnienie (w  miejscu pracy) poszczególnych punktów instrukcja postępowania 

na wypadek pożaru. 

3)  zrealizować w celach ćwiczeniowych symulacje działań zgodnie z w/w instrukcją 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z instruktażem 

 

Środki dydaktyczne:  

 

literatura z punktu 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2
 

Dobieranie sprzętu i środków gaśniczych w zależności od rodzaju pożaru 

   

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z grupami pożarów, wypisz je. 
2)  przyporządkować do grup pożarów środki gaśnicze, za pomocą których można je gasić. 
3)  zaznaczyć  w  powyższym  zestawieniu  te  środki  gaśnicze,  które  są  na  wyposażeniu 

zakładu pracy. 

4)  zapoznać się szczegółowo z właściwościami znajdujących się środków gaśniczych. 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

literatura z punktu 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Stosowanie podręcznego sprzętu i środków gaśniczych do gaszenia zarzewia pożaru 

 

Wskazówki do realizacji:  
Ćwiczenie realizować w formie zajęć praktycznych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zlokalizować  na  podstawie  instrukcji  bezpieczeństwa  pożarowego  na  terenie  zakładu 

podręczny sprzęt gaśniczy. 

2)  zapoznać się ze sposobem użycia posiadanego podręcznego sprzętu gaśniczego. 
3)  użyć podręczny sprzęt gaśniczy w kontrolowanych warunkach. 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

instrukcja bezpieczeństwa pożarowego,  

 

podręczny sprzęt gaśniczy,  

 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.5.  Zasady  ochrony  środowiska  na  stanowisku  pracy. 

Zabezpieczenie miejsca wypadku 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonanie (na fantomie)  sztucznego oddychania zgodnie z obowiązującymi zasadami. 

 

Wskazówki do realizacji:  
Realizować w formie wycieczki podsumowującej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć zasady oceny stanu poszkodowanego, 
2)  przypomnieć zasady prowadzenia resuscytacji, 
3)  przygotować  zestaw  do  wykonania  ćwiczenia:  fantom  (z    możliwością  kontroli 

wykonania). 

 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

instrukcja udzielania pierwszej pomocy, 

 

fantom. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

– 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 są poziomu podstawowego, 

– 

zadania od 14, 15, 16, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i 
higieną pracy 

2. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i 
higieną pracy 

3. 

Wyjaśnić na wybranych przykładach 
działalności zawodowej zasady bezpiecznej 
pracy 

4. 

Zastosować odpowiednie zabezpieczenia 
miejsca wypadku 

grawitacyjna, 
mechaniczna, 
miejscowa, ogólna; 
mieszana;awaryjna, 
nawiewna, 
wywiewna 

5. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i 
higiena pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. 

Dostrzec zagrożenia związane z 
wykonywaną pracą 

upadek, uderzenie, 
zetknięcie  
z substancją 

7. 

Zastosować zasady bezpiecznej pracy 
podczas styczności z urządzeniami 
elektrycznymi i mechanicznymi 

pożar, wybuch, 
porażenie 

8. 

Dobrać i zastosować odzież ochronną oraz 
środki ochrony indywidualnej w zależności 
od prowadzonych prac lakierniczych 

9. 

Zareagować w przypadku zagrożenia 
pożarowego zgodnie z instrukcją 
przeciwpożarową 

10. 

Zareagować w przypadku zagrożenia 
pożarowego zgodnie z instrukcją 
przeciwpożarową 

11. 

Zastosować podręczny sprzęt oraz środki 
gaśnicze zgodnie z zasadami ochrony 
przeciwpożarowej 

12. 

Zastosować podręczny sprzęt oraz środki 
gaśnicze zgodnie z zasadami ochrony 
przeciwpożarowej 

oględziny miejsca, 
przesłuchanie 
świadków, 
uporządkowanie 
faktów 

13. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i 
higieną pracy 

PP 

przestrzegać zasad 
bhp; stosować środki 
ochrony 
indywidualnej; 
badania 
profilaktyczne; 
szkolenie bhp 

14. 

Dostrzec zagrożenia związane z 
wykonywaną pracą 

PP 

15. 

Dostrzec zagrożenia związane z 
wykonywaną pracą 

PP 

a/ t+ 
b/ substancja 
toksyczna 
c/ substancja 
szkodliwa

 

16. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem i 
higieną pracy 

PP 

17. 

Zastosować zasady bezpiecznej pracy 
podczas styczności z urządzeniami 
elektrycznymi i mechanicznymi 

PP 

18. 

Przewidzieć i zapobiec zagrożeniom życia i 
zdrowia pracowników 

PP 

19. 

Zastosować zasady ochrony środowiska 
naturalnego 

PP 

20. 

Zastosować procedury udzielania pierwszej 
pomocy osobom poszkodowanym 

PP 

przy ustaniu 
krążenia i 
oddychania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką 

i wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  sprawia  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Wymień podmioty stosunków pracy w polskim prawie pracy. 

a.  pracodawca i pracownik, 
b.  pracodawca , pracownik i  właściciel, 
c.  pracodawca , zleceniodawca, pracownik, zleceniobiorca, 
d.  pracodawca. 

 

2.  Jakie pomieszczenia uznajemy za pomieszczenia stałej pracy? 

a.  jeżeli łączny czas przebywania tego samego pracownika w pomieszczeniu w ciągu 

jednej doby trwa dłużej niż 4 godziny, 

b.  jeżeli łączny czas przebywania tego samego pracownika w pomieszczeniu w ciągu 

jednej doby trwa dłużej niż 2 godziny, 

c.  jeżeli łączny czas przebywania tego samego pracownika w pomieszczeniu w ciągu 

jednej doby trwa ponad 6 godzin, 

d.  jeżeli łączny czas przebywania tego samego pracownika w pomieszczeniu w ciągu 

jednej doby trwa około 2,5 godzin. 

 

3.  Kto  powinien  informować  pracowników  o  właściwościach  materiałów  niebezpiecznych 

stosowanych w zakładzie pracy? 

a.  pracodawca, 
b.  kierownik zaopatrzenia, 
c.  producent, 
d.  pracownik. 

 

4.  Jakie kryterium decyduje o uznaniu pracy za pracę na wysokości? 

a.  praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 2,0 m, 
b.  praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m, 
c.  praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1piętra, 
d.  praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 3 piętra. 

 

5.  Uzupełnij znaki ostrzegawcze, symbole ostrzegawcze i napisz co one oznaczają. 

Znak ostrzegawczy 

Symbol ostrzegawczy 

Napisy określające znaczenie znaku 
ostrzegawczego 

a/ 

 

Substancja/preparat/ 
produkt bardzo toksyczna/y 
 

b/ 

 

c/ 

 

Substancja/preparat/ 
produkt szkodliwa/y 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. 

Wymień 3 rodzaje wentylacji (wpisz do karty odpowiedzi) 

a.  ............................................ 
b.  .............................................. .......... 
c.  ................................................ 

 

7.  Ile wymian powietrza na godzinę należy wykonywać w lakierni? 

a.  1 – 3  wymian na godzinę, 
b.  10 – 30 wymian na godzinę, 
c.  5 wymian na godzinę, 
d.  7 wymian na godzinę. 

 

8.  Które z poniższych grup zagrożeń są zagrożeniami chemicznymi? 

a.  substancje toksyczne, drażniące, żrące, rakotwórcze, mutagenne, teratogenne, 

powodujące alergie, 

b.  płyny, gazy, pary, dymy, mgły, 
c.  układy palne, źródła zapalenia, żar, otwarty płomień, iskry, rozgrzane powierzchnie, 

mieszaniny wybuchowe, materiały zapalne, nagromadzenie tlenu, 

d.  wszystkie odpowiedzi sa poprawne. 

 

9.  Bez którego rodzaju szkolenia nie można dopuścić pracownika do pracy? 

a.  instruktaż wstępny, 
b.  instruktaż stanowiskowy, 
c.  szkolenie okresowe: pracowników, pracodawców, osób kierujących pracownikami, 

pracowników inżynieryjno-technicznych, 

d.  wszystkie odpowiedzi sa poprawne. 
 

10.  Wymień 3 wydarzenia mechaniczne powodujące wypadek według GUS (wpisz w karcie 

odpowiedzi). 

a.  ................................. 
b.  .................................... 
c.  ................................... 

 

11.  Wymień 3 zagrożenia powodowane przez urządzenia elektryczne (wpisz w karcie 

odpowiedzi). 

a.  ................................. 
b.  .................................... 
c.  ................................... 

 

12.  Elektryczność statyczna jest to: 

a.  zespół zjawisk towarzyszących pojawieniu się na materiałach ładunku elektrycznego, 

który nie jest zrównoważony ładunkiem przeciwnego znaku, 

b.  zjawisko przepływu prądu stałego, 
c.  pozostawanie urządzeń elektrycznych pod stałym napięciem, 
d.  wszystkie odpowiedzi sa poprawne. 

 

13.  Ze względu na jaki czynnik w lakierni stosuje się sprzęt ochrony dróg oddechowych? 

a.  zanieczyszczone powietrze (występowanie szkodliwych substancji w postaci: 

(cząstek, gazów, par),  

b.  niedobór tlenu (zawartość poniżej 17%),  
c.  elektryczność statyczną, 
d.  przepływ prądu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14.  W jakiej odległości należy przechowywać butle od innych źródeł ciepła niż C.O.? 

a.  min. 1 m, 
b.  min. 5 m, 
c.  min. 10 m, 
d.  min. 11 m. 

 

15.  O jakim stężeniu podany niżej pył nie wybuchnie? 

a.  50% GGW, 
b.  110%DGW, 
c.  110% GGW, 
d.  76%GGW. 

 

16.  Która z poniższych klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem jest właściwa dla gazów? 

a.  20, 21, 
b.  0,1,2, 
c.  W1, Z1, Z2, 
d.  24, 45. 

 

17.  W jakim dokumencie zawarte są zasady alarmowania jednostek ratowniczo-gaśniczych? 

a.  instrukcji technologiczno- ruchowej, 
b.  instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, 
c.  instrukcji postępowania na wypadek pożaru, 
d.  wszystkie odpowiedzi sa poprawne.  

 

18.  W jakiej odległości od linii elektroenergetycznej niskiego napięcia mogą być składowane 

materiały ? 

a.  12 m, 
b.  6 m, 
c.  2 m, 
d.  5 m. 

19.  W  jakiej  sytuacji  wytwórca  odpadów  nieprowadzący  instalacji  jest  obowiązany  do 

uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi? 

a.  jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 1000 kg rocznie, 
b.  jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg rocznie, 
c.  jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 10000 kg rocznie, 
d.  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 
 

20.  Wymień  3  podstawowe  elementy  procesu  ustalenia  przyczyn  i  okoliczności  wypadków 

(wpisz do karty odpowiedzi) 

a.  ................................... 
b.  ................................... 
c.  ................................... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko: ............................................................................... 

 
Przestrzeganie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą odpowiedź, 

Nr  

ODPOWIEDŹ 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

 

11 

 

 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

 

 

Razem :   

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań: 

– 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 są poziomu podstawowego, 

– 

zadania od 14, 15, 16, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem 
i higieną pracy 

kodeks pracy i akty 
wykonawcze 

2. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem 
i higieną pracy 

3. 

Wyjaśnić na wybranych przykładach 
działalności zawodowej zasady 
bezpiecznej pracy 

bezpośredni 
nadzór, 

środki 

zapobiegawcze, 
instruktaż, 
wymagania bhp 

4. 

Zastosować odpowiednie zabezpieczenia 
miejsca wypadku 

5. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem 
i higieną pracy 

6. 

Dostrzec zagrożenia związane z 
wykonywaną pracą 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7. 

Zastosować zasady bezpiecznej pracy 
podczas styczności z urządzeniami 
elektrycznymi i mechanicznymi 

wyłączenie 
napięcia, 
odłączenie 
poszkodowanego, 
wyciągnięcie 
porażonego 

8. 

Dobrać i zastosować odzież ochronną oraz 
środki ochrony indywidualnej w 
zależności od prowadzonych prac 
lakierniczych 

sprzęt  odo,  odzież 
pyłoszczelna, 
ochronniki słuchu 

9. 

Zareagować w przypadku zagrożenia 
pożarowego zgodnie z instrukcją 
przeciwpożarową 

montażu, 
uruchomienia, 
użytkowania, 
konserwacji 

10. 

zareagować w przypadku zagrożenia 
pożarowego zgodnie z instrukcją 
przeciwpożarową 

11. 

Zastosować podręczny sprzęt oraz środki 
gaśnicze zgodnie z zasadami ochrony 
przeciwpożarowej 

12. 

Zastosować procedury udzielania 
pierwszej pomocy osobom 
poszkodowanym 

stan  świadomości, 
oddychanie, 
drożność 

dróg 

oddechowych, 
krążenie, kręgosłup 

13. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem 
i higieną pracy 

PP 

technologiczno 
ruchowa, 
bezpieczeństwa 
pożarowego, 
alarmowania 

na 

wypadek 

pożaru, 

magazynowania 

14. 

Dostrzec zagrożenia związane z 
wykonywaną pracą 

PP 

szkolenie, 
hermetyzacja 
procesów,  
zabezpieczenia 
techniczne 

15. 

Dostrzec zagrożenia związane z 
wykonywaną pracą 

PP 

chemiczne, 
fizyczne, 
biologiczne, 
względy  osobowe, 
organizacja pracy 

16. 

Zinterpretować podstawowe akty prawne, 
prawa i obowiązki pracownika oraz 
pracodawcy związane z bezpieczeństwem 
i higieną pracy 

PP 

17. 

Zastosować zasady bezpiecznej pracy 
podczas styczności z urządzeniami 
elektrycznymi i mechanicznymi 
 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

18. 

Przewidzieć i zapobiec zagrożeniom życia 
i zdrowia pracowników 

PP 

19. 

Zastosować zasady ochrony środowiska 
naturalnego 

PP 

wykaz 

odpadów, 

ilość 

odpadów, 

właściwosci 
odpadów, 
zapobieganie 
powstawaniu 
odpadów, 
zagospodarowanie, 
magazynowanie 

20. 

Zastosować procedury udzielania 
pierwszej pomocy osobom 
poszkodowanym 

PP 

maseczki  osobiste, 
rękawiczki, 
dezynfekcja 

rąk, 

brak  kontaktu  z 
krwią,  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką 

i wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  sprawia  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Wymień podstawowe źródło przepisów prawnych dotyczących bhp (odpowiedź wpisz do 

karty odpowiedzi). 

 
2.  Kto  powinien  zapewnić  i  utrzymywać  odpowiednie  warunki  bhp  w  obiektach  

i pomieszczeniach pracy. 

a.  pracownik bhp, 
b.  kierownicy na poszczególnych wydziałach, 
c.  pracodawca, 
d.  pracownik. 
 

3.  Jakie  wymagania  powinien  określić  pracodawca  przy  wykonywaniu  prac  szczególnie 

niebezpiecznych? Wymień 3 w karcie odpowiedzi. 

a.  .................................... 
b.  .................................... 
c.  .................................... 
 

4.  Ile wymian powietrza na godzinę należy wykonywać w lakierni? 

a.  1 – 3  wymian na godzinę, 
b.  10 – 30 wymian na godzinę, 
c.  5 wymian na godzinę, 
d.  100 m

3

 

 

5.  Czy można stosować w procesach pracy nieznane substancje niebezpieczne? 

a.  Niedopuszczalne jest stosowanie substancji i preparatów chemicznych nie 

oznakowanych w sposób widoczny, umożliwiający ich identyfikację, 

b.  Tak, po zapewnieniu środków ochrony osobistej, 
c.  Tak, po zapewnieniu ,środków ochrony zbiorowej i warunków ewakuacji , 
d.  Nie. 
 

6.  Jakie barwy ostrzegawcze powinny być stosowane w przypadku osłon narzędzi? 

a.  czerwona lub czerwona w białe pasy, 
b.  barwa żółta lub żółta w czarne pasy, 
c.  czerwona w czarne pasy, 
d.  biała. 
 

7.  Wymień  3  podstawowe  metody  uwalniania  porażonego  spod  działania  prądu 

elektrycznego o napięciu do 1kV (wpisz do karty odpowiedzi). 

a.  ................................. 
b.  .................................... 
c.  ................................... 
 

8.  Wymień  3  rodzaje  odzieży  ochronnej,  ze  względu  na  zagrożenia,  stosowanej  

w lakierni. 

a.  ..................................  
b.  ..................................  
c.  ................................. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Jakie  instrukcje  powinny  być  dołączane  do  urządzeń  ciśnieniowych?  Wymień  3  

i wpisz do karty odpowiedzi. 

a.  ........................................ 
b.  ......................................... 
c.  ......................................... 
 

10.  W jakim dokumencie zawarte są zasady alarmowania jednostek ratowniczo-gaśniczych? 

a.  instrukcji technologiczno- ruchowej, 
b.  instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, 
c.  instrukcji postępowania na wypadek pożaru, 
d.  książce telefonicznej. 

 

11.  W jakiej odległości należy przechowywać butle od innych źródeł ciepła niż C.O.? 

a.  min. 1 m, 
b.  min. 5 m, 
c.  min. 10 m, 
d.  min. 20 m. 

 

12.  Na czym polega ocena wstępna stanu poszkodowanego. 

 

13.  Jakiego rodzaju instrukcje powinien pracodawca udostępnić pracownikom, wymień trzy? 

a.  .......................................... 
b.  ......................................... 
c.  ......................................... 

 
14.  Jakie  przedsięwzięcia  należy  podjąć,  jeżeli  nie  jest  możliwe  wyeliminowanie  procesów 

z substancjami niebezpiecznymi? Wymień trzy. 

a.  ................................................ 
b.  ............................................ 
c.  ............................................ 

15.  Wymień  3  z  6  podstawowych  grup  zagrożeń  zawodowych,  które  występują  

w lakierni. 

a.  ......................................... 
b.  ......................................... 
c.  ......................................... 
 

16.  W jakim przypadku pracodawca sam może wykonywać zadania służby bhp? 

a.  zatrudnia do 10 pracowników, 
b.  zatrudnia do 20 pracowników, ma wyszkolenie i prowadzi odpowiednią grupę 

działalności, 

c.  ma wyszkolenie i wpisał sobie do zakresu czynności zadania bhp, 
d.  nigdy nie może. 

 

17.  Jakiej odzieży powinieneś używać w strefach zagrożonych wybuchem? 

a.  bawełnianej, 
b.  nieprzewodzącej, 
c.  przewodzącej i nieprzewodzącej, zależnie od części ubrania, 
d.  bardzo mocnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

18.  Jakiej  temperatury  nie  mogą  przekraczać  urządzenia  w  strefach  zagrożenia  pożarem  

i wybuchem pyłów? 

a.  1000 C, 
b.  2/3 temperatury zapalenia pyłów, 
c.  50% GGW, 
d.  2350 C. 

 

19.  Wymień    trzy  podstawowe  formy  działań  wytwórcy  odpadów  w  celu  ochrony 

środowiska. 

a.  ................................................. 
b.  .................................................. 
c.  .................................................. 

 

20.  Wymień  3  podstawowe  zasady  bezpieczeństwa  w  czasie  udzielania  pierwszej  pomocy 

aby uniknąć zakażenia AIDS. 

a.  ....................................................... 
b.  ....................................................... 
c.  ......................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko: ............................................................................... 

 
Przestrzeganie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą odpowiedź, 

Nr  

ODPOWIEDŹ 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

 

13 

 

 

 

 

14 

 

 

 

 

15 

 

 

 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

 

Razem :   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bezpieczeństwo  pracy  i  ergonomia.  Praca  zbiorowa  pod  red.  prof.  dr  hab.  med.  D. 

Koradeckiej, Warszawa, CIOP 1997. 

2.  Ocena ryzyka zawodowego. Cz.1. Podstawy metodyczne. Praca zbiorowa pod red. dr inż. 

Wiktora M. Zawieski, Warszawa, CIOP 2004. 

3.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. (Tekst jedn.). (Dz. U. 1998 nr 21, poz. 

94, z późniejszymi zmianami). 

4.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  26  września  1997  r.  

w sprawie ogólnych przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny pracy. (Tekst  jednolity: Dz. U. 
2003, nr 169, poz. 1650). 

5.  Rozporządzenie  Rady  Ministrów    z  1  grudnia  1990  r.  w  sprawie  prac  wzbronionych 

młodocianym. (Dz. U.  1990, nr 85 poz. 500; zmiany: 2004, nr 200, poz. 2047). 

6.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  28  maja  1996  r.  w  sprawie 

rodzajów  prac  wymagających  szczególnej  sprawności  psychofizycznej  (Dz.  U.  nr  62, 
poz. 287). 

7.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków 

technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 
690). 

8.  Rozporządzeniu  Rady  Ministrów  z  dnia  16  lipca  2002  r.  w  sprawie  urządzeń 

technicznych podlegających dozorowi technicznemu. (Dz. U. Nr 120, poz. 1021). 

9.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  i  Społecznej  z  dnia  14  marca  2000  r.  

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. 
nr 26, poz. 313 ze zm.). 

10.  Rozporządzenie  Rady  Ministrów  z  dnia  30  lipca  2002  r.  w  sprawie  wykazu  chorób 

zawodowych,  szczegółowych  zasad  postępowania  w  sprawach  zgłaszania  podejrzenia, 
rozpoznawania  i  stwierdzania  chorób  zawodowych  oraz  podmiotów  właściwych  
w tych sprawach. 

11.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia

 

z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie 

w  sprawie  karty  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  i  preparatu  niebezpiecznego.

 

(Dz. U. z 2005 r. Nr 2, poz. 8). 

12.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  14  sierpnia  2002  r.  w  sprawie  obowiązku 

dostarczenia  karty  charakterystyki  niektórych  preparatów  niezaklasyfikowanych  jako 
niebezpieczne. (Dz. U. nr 142, poz. 1194). 

13.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  29  listopada  2002  r.  

w  sprawie  najwyższych  dopuszczalnych  stężeń  i  natężeń  czynników  szkodliwych  dla 
zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. nr 217, poz. 1833).

 

14.  Dz.  U.  2005  nr  212  poz.  1769  (obowiązuje  od  dnia  :  2005-11-12)Rozporządzenie 

Ministra  Gospodarki  i  Pracy  z  dnia  10 października  2005  r.  zmieniające  rozporządzenie 
w  sprawie  najwyższych  dopuszczalnych  stężeń  i  natężeń  czynników  szkodliwych  dla 
zdrowia w środowisku pracy. 

15.  Rozporządzenie  Ministra  Środowiska  z  dnia  27  września  2001  r.  w  sprawie  katalogu 

odpadów. (Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.). 

16.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  3  lipca  2002  r.  w  sprawie  wykazu  substancji 

niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. z dnia 14 sierpnia 2002 r.). 

17.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia

 

z  dnia  2  września  2003  r.  w  sprawie  oznakowania 

opakowań  substancji  niebezpiecznych  i  preparatów  niebezpiecznych  (Dz.  U.  z  dnia  6 
października 2003 r.). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

18.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  1  grudnia  1998  r.  w  sprawie 

wprowadzenia  obowiązku  stosowania  niektórych  Polskich  Norm  dotyczących 
bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.). 

19.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki

 

z dnia 22 grudnia 2005  r.  w sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  urządzeń  i  systemów  ochronnych  przeznaczonych  do  użytku 
w przestrzeniach zagrożonych wybuchem

2) 

(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.). 

20.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków 

technicznych,  jakim  powinny odpowiadać  budynki  i  ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 
czerwca 2002 r.). 

21.  Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. (Dz. U. nr 62 , poz. 627). 
22.  Rozporządzenie  Ministra  zdrowia  z  dnia  28  września  2005  r.  w  sprawie  wykazu 

substancji  niebezpiecznych  wraz  z  ich  klasyfikacją  i  oznakowaniem

2)

(Dz.  U.  z  dnia  14 

października 2005 r. Dz.U.05.201.1674). 

23.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  14  sierpnia  2002  r.  w  sprawie  obowiązku 

dostarczenia  karty  charakterystyki  niektórych  preparatów  niezaklasyfikowanych  jako 
niebezpieczne. (Dz. U. nr 142, poz. 1194). 

24.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie karty charakterystyki 

substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego. (Dz. U. nr 140, poz. 1171).  

25.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie 

w  sprawie  karty  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  i  preparatu  niebezpiecznego. 
(Dz. U. 2005 nr 2 poz. 8). 

26.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  11  lipca  2002  r.  w  sprawie  kryteriów  

i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych. (Dz. U. nr 140, poz. 1172). 

27.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  11  lipca  2002  r.  w  sprawie  oznakowania 

opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych. (Dz. U. nr 140, poz. 
1173) 

28.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  urządzeń  i  systemów  ochronnych  przeznaczonych  do  użytku  w 
przestrzeniach  zagrożonych  wybuchem  (Dz.  U.  z  dnia  30  grudnia  2005  r.)  (Dz.  U.  z 
2005, nr 263, poz.2203). 

29.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w  sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  prostych  zbiorników  ciśnieniowych  (Dz.  U.  z  dnia  28  grudnia  2005  r.  nr 
259, poz.2171). 

30.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w  sprawie zasadniczych 

wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.). 

31.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  3  lipca  2002  r.  w  sprawie  wykazu  substancji 

niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. nr 129, poz. 1110) 

32.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i 

higieny  pracy  związanej  z  występowaniem  w  miejscu  pracy  czynników  chemicznych. 
(Dz. U. 2005 nr 11, poz. 86). 

33.  Ustawa o  substancjach  i  preparatach chemicznych  z  dnia  11  stycznia 2001  r. (Dz.  U.  nr 

11, poz. 84, zm.: Dz. U. 2001, nr 11, poz. 85). 

34.  Rozporządzenie  Ministra Spraw  Wewnętrznych z 3  listopada 1992 r. dotyczące ochrony 

przeciwpożarowej 

budynków 

oraz 

innych 

obiektów 

budowlanych  

i terenów. 

35.  PN-Z-08053:1988  (PN-88/Z-08053)  Ochrona  pracy.  Środki  ochrony  indywidualnej 

pracowników  przed  niebezpiecznymi  i  szkodliwymi  czynnikami.  Klasyfikacja  
i terminologia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

36.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w  sprawie zasadniczych 

wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z dnia 
30 grudnia 2005 r. 2005, nr 263, poz. 2200) 

37.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w  sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  prostych  zbiorników  ciśnieniowych  (Dz.  U.  z  dnia  28  grudnia  2005  r.  nr 
259, poz. 2171). 

38.  Rozporządzenie  Ministrów:  Pracy  i  Opieki  Społecznej,  Przemysłu  Ciężkiego  oraz 

Zdrowia  z  dnia  13  kwietnia  1951  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa  pracy  przy  sprężarkach 
powietrznych. (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 1951 r.). 

39.  Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia  z dnia 15 maja 1954 

r.  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  użytkowaniu  butli  z  gazami 
sprężonymi,  skroplonymi  i  rozpuszczonymi  pod  ciśnieniem.  (Dz.  U.  z  dnia  29  czerwca 
1954 r.). 

40.  Rozporządzenie  Ministrów:  Pracy  i  Opieki  Społecznej,  Górnictwa  i  Energetyki, 

Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Żeglugi, 
Komunikacji, 

Zdrowia 

oraz 

Budownictwa 

dnia 

12 

września 

1949 

r.  

w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  użyciu  aparatów  natryskowych.  
(Dz. U. z dnia 27 października 1949 r.). 

41.  Ustawa  z  dnia  11  stycznia  2001  r.  o  substancjach  i  preparatach  chemicznych.  (Dz.  U.  

nr 11, poz. 84). 

42.  Ustawa  z  dnia  24  sierpnia  1991  r.  Ochrona  przeciwpożarowa.  (Dz.  U.  z  2002  r.,  

nr 147, poz.1229). 

43.  Rozporządzenie  z  16  czerwca  2003 r. w sprawie  ochrony przeciwpożarowej  budynków, 

innych obiektów budowlanych i terenów. (Dz.U.03.121.1138). 

44.  Ustawa  z  dnia  27  lipca  2001  r.  o  wprowadzeniu  ustawy  -  Prawo  ochrony  środowiska, 

ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Dz. U. nr 100, poz. 1085. ustawa z 
dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. (Dz. U. nr 62, poz. 628).