background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Ewa Figura  

 

 

 
Sporządzanie rysunku technicznego odzieżowego 
743[01].Z1.01  

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Ewa Samojlik 
mgr inż. Ewa Jachym 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Figura 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z1.01 

„Sporządzanie  rysunku  technicznego  odzieżowego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1.  Podstawowe wiadomości z zakresu rysunku technicznego 

5.1.1.  Ćwiczenia 

5.2.  Pismo stosowane w rysunku odzieżowym 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Rysunek techniczny odzieżowy 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Rysunki instruktażowe 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Graficzne programy komputerowe 

23 

5.5.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

40 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Krawiec 743[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
rozpoczęciem pracy z poradnikiem, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć uczniów, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

wykonywania ćwiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W rozdziale 6 podano również: 

 

klucz odpowiedzi, 

 

instrukcje dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

przykładową kartę odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować zasady współpracy w grupie, 

 

znać zasady ochrony środowiska i rozpoznawać typowe zagrożenia, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia, 

 

posługiwać się komputerem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko kreślarskie, 

 

dobrać materiały i przybory do sporządzania rysunku technicznego, 

 

scharakteryzować proporcje majuskuły, minuskuły, cyfry arabskiej i rzymskiej, 

 

napisać tekst pismem technicznym, 

 

zastosować różne rodzaje pisma i układy liternicze, 

 

dobrać formaty arkuszy rysunkowych i kreślarskich, 

 

przygotować arkusz kreślarski wraz z tabelką opisową, 

 

zastosować różne rodzaje linii w rysunku technicznym, 

 

narysować fragment i całość wyrobu odzieżowego, 

 

zastosować różne skale w rysunku technicznym, 

 

odczytać rysunek techniczny prostego wyrobu odzieżowego, 

 

zastosować zasady wymiarowania rysunku technicznego, 

 

zastosować oznaczenia podczas sporządzania rysunków technicznych odzieżowych, 

 

odczytać rysunki szwów i ściegów, 

 

odczytać rysunek instruktażowy węzłów technologicznych odzieży, 

 

zastosować graficzne programy komputerowe do sporządzania rysunków technicznych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca:    

 

...................................... 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł :  

 

 

 

Podstawy projektowania odzieży 743[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Sporządzanie 

rysunku 

technicznego 

odzieżowego 

743[01].Z1.01 

        Temat:  Program AutoCAD – podstawowe ćwiczenia rysunkowe.

 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności stosowania graficznych programów komputerowych 

do sporządzania rysunków technicznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zdefiniować podstawowe polecenia i operacje w programie AutoCAD, 

  użyć  poleceń  LINIA,  ZAOKRĄGL,  ODSUŃ,  ODZMCECHY,  OKRĄG,  UTNIJ, 

WYMAŻ, 

  użyć funkcji – TRYBY LOKALIZACJI 

  zastosować  właściwą  postawę  przy  pracy  z  komputerem  oraz  właściwe  wykorzystać 

zaplanowany czas. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  komputer, 

  program AutoCAD R14 

 
Przebieg zajęć 
1.  Wprowadzenie do zajęć i sformułowanie tematu i ustalenie planu pracy. 
2.  Przypomnienie wiadomości związanych z obsługą komputera. 
3.  Uruchomienie komputera. 
4.  Omówienie działania programu AutoCAD 

a)  zastosowanie programu 
b) uruchomienie 
c)  podstawowe polecenia 

5.  Wykonywanie ćwiczeń z zastosowaniem poleceń: 

LINIA, ZAOKRĄGL, ODSUŃ, ODZMCECHY, OKRĄG, UTNIJ, WYMAŻ 

6.  Omawianie i korygowanie błędów. Wyjaśnianie wątpliwości. 
7.  Podsumowanie przebiegu zajęć. 
8.  Sprawdzenie i omówienie wykonanych ćwiczeń. 
9.  Ocena pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Praca domowa: 
Przy użyciu edytora tekstu zapisz wszystkie poznane polecenia AutoCAD. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Uczeń wypełnia ankietę ewaluacyjną na zakończenie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca:    

 

……………………...................................... 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł :  

 

 

 

Podstawy projektowania odzieży 743[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Sporządzanie 

rysunku 

technicznego 

odzieżowego 

743[01].Z1.01 

Temat:  Ćwiczenia w pisaniu pismem technicznym.

 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności pisania pismem technicznym. 

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zorganizować stanowisko pracy kreślarza, 

  zgromadzić potrzebne materiały i przybory do pisania pismem technicznym, 

  napisać cały alfabet (majuskułę i minuskułę) pismem technicznym, 

  rozróżnić rodzaje pisma technicznego, 

  określić proporcje w piśmie technicznym. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  wykład informacyjny, 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze ze wzorami pisma technicznego, Polskie Normy dotyczące pisma technicznego 

  foliogramy i rzutnik 

  materiały i przybory kreślarskie 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie do zajęć, sformułowanie tematu i ustalenie planu pracy. 
2.  Przypomnienie wiadomości o liternictwie. 
3.  Omówienie zasad normalizacji w piśmie technicznym. 
4.  Wyjaśnienie ogólnie obowiązujących reguł w pisaniu pismem technicznym. 
5.  Wykonywanie ćwiczeń: 

a)  na kartce papieru milimetrowego napisanie majuskułą i minuskułą alfabetu. 

6.  Omawianie i korygowanie błędów. Wyjaśnianie wątpliwości. 
7.  Sprawdzenie i omówienie wykonanych ćwiczeń. 
8.  Podsumowanie przebiegu zajęć. 
9.  Ocena pracy. 
 
Praca domowa: 
Dokończ pisanie pismem techniczny małych liter alfabetu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Uczeń wypełnia ankietę ewaluacyjną na zakończenie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podstawowe wiadomości z zakresu rysunku technicznego

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Zorganizuj  prawidłowe  stanowisko  kreślarskie  i  nazwij  wszystkie  przybory  i  materiały 

znajdujące się na tym stanowisku. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  ustawić  stolik  i  krzesło  zgodnie  z  wymogami  bezpiecznej  i  higienicznej  pracy  na 

stanowisku kreślarza, 

2)  z przygotowanego magazynu pobrać materiały i przybory kreślarskie, które są niezbędne 

do wykonania rysunku technicznego, 

3)  ułożyć prawidłowo materiały i przybory kreślarskie na stoliku, 
4)  nazwać i opisać na karteczkach wszystkie materiały i przybory znajdujące się na stoliku,  
5)  dokonać analizy wykonania ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę i zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały  i  przybory  kreślarskie  (linijki,  ekierki,  ołówki,  pisaki,  rapidografy,  papier, 
cyrkiel, krzywiki, kątomierz), 

 

małe karteczki, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyznacz arkusze kreślarskie: A1, A2, A3, A4, A5. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zmierzyć arkusz papieru i wyznaczyć arkusz A1 zgodnie z formatem, 
4)  dokonać podziału na mniejsze formaty: A2, A3, A4, A5, 
5)  opisać wykreślone arkusze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

6)  dokonać analizy pracy, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne z zakresu normalizowania formatów arkuszy, literatura, 

 

materiały i przybory kreślarskie, 

 

arkusz szarego papieru formatu A0. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  arkusz  kreślarski  do  wykonania  rysunku  formatu  A4  –  narysuj  obramowanie 

i wykreśl tabliczkę opisową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  przygotować arkusz papieru formatu A4, 
4)  wykonać obramowanie linią ciągłą grubą w odległości 5 mm od krawędzi, 
5)  wykonać tabliczkę informacyjna prostą o wymiarach 140 x 40 mm, 
6)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wyniki pracy. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  z  zakresu  opracowania  arkusza  kreślarskiego,  foliogramy, 
grafoskop, 

 

materiały i przybory kreślarskie, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykreśl linie rysunkowe zgodnie z zasadami normalizacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować arkusz papieru A4, 
4)  wybrać ołówek o twardości H i wykreślić linię ciągłą grubą, 
5)  wybrać ołówek o twardości 2H  i wykreślić  linię ciągłą cienką, dwupunktową, kreskową 

3 mm i kreskową 5 mm, 

6)  wybrać ołówek 3H i wykreślić linię punktową i falistą, 
7)  dokonać analizy ćwiczenia, 
8)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  z  zakresu  linii  rysunkowych,  PN-82/N-01616,  foliogramy, 
grafoskop, 

 

materiały i przybory kreślarskie, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.2. Pismo stosowane w rysunku odzieżowym 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Napisz  na  papierze  milimetrowym  wszystkie  małe  i  duże  litery  alfabetu  oraz  cyfry 

stosując  pismo  techniczne  pochyłe.  Obierz  wysokość  małej  litery  5d,  dużej  7d,  a  szerokość 
liter 4d. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  napisać  na  kartce  papieru  milimetrowego  wszystkie  małe  litery  alfabetu  pismem 

technicznym pochyłym, 

4)  napisać  na  kartce  papieru  milimetrowego  wszystkie  duże  litery  alfabetu  pismem 

technicznym pochyłym, 

5)  napisać na kartce papieru milimetrowego wszystkie cyfry od 0 do 9 pismem technicznym 

pochyłym, 

6)  dokonać analizy pracy, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne z zakresu pisma technicznego, foliogramy, grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, PN-80/N-01606, 

 

materiały i przybory kreślarskie, arkusz papieru milimetrowego. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  zaproszenie  na  swój  autorski  pokaz  mody,  stosując  poznane  kroje  pisma 

i układy liternicze. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  ułożyć treść zaproszenia, 
4)  zaplanować krój liter, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5)  zaplanować układ kompozycji literniczej zaproszenia, 
6)  wykonać zaproszenie, 
7)  dokonać analizy pracy, 
8)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne z wzorami kroju pisma, foliogramy, grafoskop,  

  wzory zaproszeń, literatura z rozdziału 7, 

  materiały i przybory kreślarskie, brystol. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj  i  wykonaj  kompozycję  napisu  na  teczkę  do  przechowywania  wykonanych 

prac  z  rysunku  zawodowego.  Zastosuj  kompozycję  literniczą  asymetryczną,  przy  użyciu 
różnych grubości pisaków kreślarskich. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaprojektować na kartce papieru próbną kompozycję napisu, 
4)  w górnym lewym rogu napisać pismem technicznym adres swojej szkoły, 
5)  na środku kartki napisać pismem technicznym: Rysunek zawodowy – ćwiczenia, 
6)  w  dolnym  prawym  rogu  napisać  pismem  technicznym  swoje  dane:  Imię,  Nazwisko, 

Klasa, 

7)  przenieś projekt na pierwszą stronę tekturowej teczki do przechowywania prac, 
8)  dokonać analizy pracy, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  z  zakresu  pisma  technicznego,  plansze  dydaktyczne  z  zakresu 
układów literniczych, 

 

wzory podpisanych teczek, 

 

materiały i przybory kreślarskie, teczka biurowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj szyld zakładu odzieżowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować nazwę zakładu i treść szyldu, 
4)  dobrać krój liter do przekazywanej treści napisu, 
5)  zaprojektować na kartce papieru układ literniczy szyldu, 
6)  wykonać na brystolu szyld zakładu odzieżowego, 
7)  dokonać analizy pracy, 
8)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne z zakresu kroju pisma i układów literniczych, 

 

wzory szyldów, 

 

materiały i przybory kreślarskie, brystol formatu A1. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Rysunek techniczny odzieżowy 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  przygotowanym  arkuszu  kreślarskim  formatu  A4  narysuj  kieszonkę  i  zwymiaruj  ją. 

Do ćwiczenia jako wzoru kieszonki użyj koszuli męskiej z kieszenią nakładaną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zdjąć wymiary kieszonki z koszuli, 
4)  linią ciągłą grubą narysować kształt kieszonki zgodnie z wymiarami w skali 1:1, 
5)  linią kreskową cienką zaznaczyć obręb w górze kieszonki i linie stębnowania, 
6)  zgodnie z zasadami wymiarowania zwymiarować kieszonkę, 
7)  nanieść liczby wymiarowe nad liniami wymiarowymi, 
8)  dokonać analizy pracy, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne z zakresu rysunku technicznego, foliogramy, grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały  i  przybory  kreślarskie,  arkusz  papieru  formatu  A4,  koszula  męska  z  kieszenią 
nakładaną. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  rysunek  techniczny  kieszonki  w  skali  zmniejszającej  i  powiększającej 

(do wykonania ćwiczenia wykorzystaj kieszonkę z ćwiczenia pierwszego). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  przygotować arkusz papieru (wykonać obramowanie i tabliczkę informacyjną), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

4)  wykonać rysunek techniczny kieszonki w podziałce 1:2, 
5)  wykonać rysunek techniczny kieszonki w podziałce 2:1, 
6)  dokonać analizy ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne z zakresu skali, foliogramy, grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały  i  przybory  kreślarskie,  arkusz  papieru  formatu  A4,  koszula  z  kieszenią 
nakładaną. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  szkic  do  rysunku  technicznego  przodu  i  tyłu  podkoszulki  sportowej  (bez 

rękawa). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  rozłożyć na płasko podkoszulkę, 
4)  przygotować arkusz szarego (pakowego) papieru, 
5)  obrać najwyższy punkt odzieży „O” i przymocować w nim taśmę krawiecką, 
6)  ocenić proporcje wzrokowo, 
7)  narysować  linię  środka  przodu  i  nanieść  na  nią  wszystkie  istotne  punkty  (najwyższy 

punkt odzieży „O”, punkt podkroju szyi, ramienia, pachy, punkt dołu), 

8)  odczytać  odległość  każdego  z  tych  punktów  od  punktu  „O”  na  wzorcu  odzieży  za 

pomocą taśmy krawieckiej i wpisać je (cyfrą) obok punktów zaznaczonych na rysunku, 

9)  odczytać szerokość, mierząc odległości danego punktu od linii środkowej, 
10)  zaznaczyć  na  rysunku  punkty  szerokości  (z  obu  stron  linii  środkowej)  i  wpisać  obok 

odczytane wymiary 

11)  połączyć punkty wykonując szkic do rysunku technicznego, 
12)  analogicznie naszkicować tył podkoszulki, 
13)  przeanalizować wykonane zadanie 
14)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy z wzorami szkiców odzieży, grafoskop, plansze dydaktyczne, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały  i  przybory  kreślarskie,  arkusz  papieru,  model  podkoszulki  sportowej  bez 
rękawów. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  rysunek  techniczny  przodu  i  tyłu  podkoszulki  sportowej  według  szkicu 

sporządzonego w ćwiczeniu 3. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  przygotować arkusz kreślarski, 
4)  ustalić odpowiednią podziałkę (na przykład 1:4), 
5)  wykreślić oś symetrii (przodu i tyłu) i zaznaczyć na niej punkty długości od punktu „O”, 
6)  przeprowadzić linie poziome przez punkty zaznaczone na osi symetrii, 
7)  odczytać  punkty  ze  szkicu  odległe  od  osi  symetrii  i  zaznaczyć  je  na  liniach  poziomych 

(nie wpisywać cyfr), 

8)  połączyć  wyznaczone  punkty  (linie  łuków  wykreślić  konstrukcyjnie  lub  narysować  przy 

użyciu krzywika), 

9)  zaznaczyć stębnówki, (dobrać odpowiednią grubość i rodzaj linii rysunkowej), 
10)  zwymiarować przód i tył podkoszulki, 
11)  wypełnić tabelkę informacyjną, 
12)  przeanalizować wykonane zadanie, 
13)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy z wzorami rysunków technicznych odzieży, grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały  i  przybory  kreślarskie,  arkusz  papieru  formatu  A4,  model  podkoszulki 
sportowej bez rękawów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4. Rysunki instruktażowe 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij znaczenie symbolu. 

 

Lp. 

Symbol 

Określenie symbolu 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  materiały  i  przybory  potrzebne  do  wykonania  ćwiczenia  i  zorganizować  

prawidłowo stanowisko pracy, 

2)  w puste miejsce wkleić wpisane na karteczce znaczenie symbolu rysunkowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

3)  dokonać analizy pracy, 
4)  zaprezentować pracę 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

plakatu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne z symbolami odzieżowymi, foliogramy, grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

małe karteczki. 

 
Ćwiczenie 2 

W puste pole tabeli wrysuj symbol szwu. 
  

Lp. 

Nazwa szwu 

oznaczenie 

Symbol rysunkowy 

Charakterystyka szwu 

1. 

łączący zwykły 

1.01.01 

 
 
 

Przeszyte dwie warstwy materiału 

2. 

łączący nakładany 

2.01.02 

 
 
 

Przeszyte dwie warstwy materiału 

3. 

łączący stykowy 

4.01.01 

 
 
 

Zeszycie materiałów w jednej 
płaszczyźnie 

4. 

łączący zakładkowy 

5.02.03 

 
 
 

Przeszyte założenie materiału 

5. 

łączący francuski 

1.06.02 

 
 
 

Dwie warstwy materiału przeszyte, 
odwrócone, przestębnowane 

6. 

łączący bieliźniany 

2.04.09 

 
 
 

Dwie warstwy materiału przeszyte, 
przestębnowane 

7. 

łączący wpuszczany 

2.42.06 

 
 
 

Przeszyte trzy warstwy materiału, 
warstwy wewnętrzne odwrócone 

8. 

łączący szczypankowy 

5.01.03 

 
 

 

Zdobnicze przeszycie materiału 

9. 

brzegowy lamujący 

3.01.01 

 
 
 

Brzeg oblamowany 

10.  brzegowy obrębiający 

6.03.01 

 
 
 

Przestębnowany podwinięty brzeg 
materiału  

11.  brzegowy obrzucający 

1.01.02 

 
 
 

brzegi dwóch warstw materiału 
obrzucone 

12.  klejony 

1.06.k 

 
 
 

Dwie warstwy materiału sklejone 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  materiały  i  przybory  potrzebne  do  wykonania  ćwiczenia  i  zorganizować 

prawidłowo stanowisko pracy, 

2)  w puste miejsce wrysować symbol szwu odzieżowego zgodnie z opisem i oznaczeniem, 
3)  dokonać analizy pracy, 
4)  zaprezentować pracę 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

plakatu. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne z zakresu symboli odzieżowych, foliogramy, grafoskop, 

  tabela z charakterystykami szwów, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj  rysunek  instruktażowy  spódnicy  damskiej  podstawowej,  zaznacz  przekroje 

i rozrysuj węzły technologiczne w spódnicy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  materiały  i  przybory  potrzebne  do  wykonania  ćwiczenia  i  zorganizować 

prawidłowo stanowisko pracy, 

2)  przygotować arkusz kreślarski, 
3)  na podstawie otrzymanej spódnicy podstawowej narysować rysunek instruktażowy, 
4)  zaznaczyć  przekroje  w  miejscach:  wszycia  paska,  zszycia  boków,  wszycia  zamka 

błyskawicznego, wykończenia dołu spódnicy (przekroje zaznacz literami od A do D), 

5)  rozrysować kolejno węzły technologiczne zaznaczonych przekrojów, 
6)  przeanalizować wykonany rysunek, 
7)  dokonać prezentacji pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  z  zakresu  rysunków  instruktażowych  i  symboliki  stosowanej 
w odzieżownictwie, foliogramy, grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały  i  przybory  kreślarskie,  arkusz  papieru  formatu  A4,  model  spódnicy 
podstawowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ćwiczenie 4 
 

Wykonaj  rysunek  przekroju  A-A  kieszeni  nakładanej  z  patką.  Kieszeń  jest  typu: 

nakładana  z  patką,  przyszytą  nad  jej  otworem.  Górna  krawędź  kieszeni  jest  wzmocniona 
wkładem  usztywniającym.  Patka  jest  wzmocniona  wkładem  usztywniającym  i  podszyta 
podszewką. Kieszeń i patka są przestębnowane wzdłuż trzech krawędzi. 
 

 

Rys. 35. Kieszeń nakładana z patką [6, s. 82] 

Przekrój A-A 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  materiały  i  przybory  potrzebne  do  wykonania  ćwiczenia  i  zorganizować 

prawidłowo stanowisko pracy, 

2)  przygotować arkusz kreślarski, 
3)  wykonać przekrój A-A kieszonki z patką według pokazanego widoku, 
4)  wielkość rysunku przekroju dostosować do wielkości rysunku widoku, 
5)  rysunek wykonać zgodnie z zasadami  stosowania linii rysunkowych  i symboli oznaczeń 

obróbki technologicznej, 

6)  przeanalizować wykonane ćwiczenie, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  z  przekrojami  węzłów  w  odzieży,  plansze  dydaktyczne  z  zakresu 
rysunków  instruktażowych  i  symboliki  stosowanej  w  odzieżownictwie,  foliogramy, 
grafoskop, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

materiały i przybory kreślarskie, arkusz papieru formatu A4. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5.5. Graficzne programy komputerowe 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj w edytorze tekstu projekt zaproszenia na wystawę nowej kolekcji ubiorów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zebrać potrzebne materiały i przybory, 
3)  wykonać projekt na kartce papieru, 
4)  przeanalizować projekt z nauczycielem, 
5)  uruchomić edytor tekstu, 
6)  wprowadzić projekt do komputera, 
7)  zastosować grafikę (z gotowych clipartów), 
8)  zapisać plik, 
9)  wydrukować zaproszenie, 
10)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem,   

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzory  zaproszeń  na  różne  okazje,  plansze  z  wzorami  liter  i  układem  kompozycji 
literniczych, literatura z rozdziału 7, 

 

ołówek i kartka papieru, 

 

komputer z oprogramowaniem, drukarka. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj w programie AutoCAD rysunek techniczny kieszeni nakładanej o zaokrąglonej 

linii dołu i wymiarach 15 cm x 10 cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zebrać wszystkie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać szkic do rysunku technicznego części odzieży, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

4)  uruchomić program AutoCAD, 
5)  wybrać Użyj Standardu i wcisnąć OK, 
6)  z menu plik wybrać Nowy i wcisnąć OK, 
7)  utworzyć warstwy i dobrać rodzaj linii według wzoru, 
8)  zastosować polecenia LINIA, ZAOKRĄGL, 
9)  zapisać rysunek na dysku, 
10)  wydrukować rysunek, 
11)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem,   

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z poleceniami AutoCAD, literatura z rozdziału 7,  

 

komputer z oprogramowaniem, drukarka. 

 
Ćwiczenie 3 

Przy  pomocy  programu  AutoCAD  narysuj  i  zwymiaruj  mankiet  koszuli  męskiej 

o wymiarach 25cm x 7cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zebrać wszystkie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  uruchomić program AutoCAD, 
4)  wybrać Użyj Standardu i wcisnąć OK, 
5)  z menu plik kliknąć Otwórz i wybrać rysunek z ustalonymi warstwami, 
6)   zastosować  polecenia  AutoCAD  w  celu  narysowania  i  zwymiarowania  mankietu: 

(LINIA,  ZAOKRĄGL,  ZOOM,  OKRĄG,  ODSUŃ,  UTNIJ,  ODZMCECHY,  LUSTRO, 
WYMIAR, TRYB LOKALIZACJI), 

7)  zapisać rysunek na dysku, 
8)  wydrukować rysunek, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem,   

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z poleceniami AutoCAD, literatura z rozdziału 7, 

 

komputer z oprogramowaniem, drukarka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Ćwiczenie 4 

Narysuj  i  zwymiaruj  przód  i  tył  spódnicy  damskiej  podstawowej.  Rysunek  wykonaj 

w programie AutoCAD na podstawie Tabeli wymiarów elementów konstrukcyjnych. 

 

Oznaczenia na 

rysunku 

technicznym 

 

Wyszczególnienie 

Wymiary 

w cm 

176/74/100 

Dopuszczalne 

odchylenie 

1a 
1b 
1c 
1d 
1e 

1f 

Przód 
Długość mierzona od góry do dołu po prostej 
Długość zaszewki 
Długość paska 
Szerokość w dole 
Szerokość paska 
Odległość zaszewki od boku 

 

50 

37 
49 


 

0,5 

0,5 
0,5 


2a 
2b 
2c 
2d 
2e 

2f 

Tył 
Długość mierzona od góry do dołu po prostej 
Długość zaszewki 
Długość zamka błyskawicznego 
Długość rozcięcia 
Szerokość w dole 
Odległość zaszewki od boku 

 

50 
13 
16 
10 
49 

 

0,5 


0.3 
0,5 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zebrać wszystkie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  uruchomić program AutoCAD, 
4)  wybrać Użyj Standardu i wcisnąć OK, 
5)  z menu plik kliknąć Otwórz i wybrać rysunek z ustalonymi warstwami, 
6)  zastosować  polecenia  AutoCAD  w  celu  narysowania  i  zwymiarowania  przodu  i  tyłu 

spódnicy  podstawowej:  (LINIA,  ZAOKRĄGL,  ZOOM,  OKRĄG,  ODSUŃ,  UTNIJ, 
ODZMCECHY, LUSTRO, WYMIAR, TRYB LOKALIZACJI), 

7)  zapisać rysunek na dysku, 
8)  wydrukować rysunek, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem,   

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze z poleceniami AutoCAD, literatura z rozdziału 7, 

 

komputer z oprogramowaniem, drukarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  połączeń 

elementów odzieży”  

 

 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  7,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  16,  18,  19,  20,  21,24,  25  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 10, 15, 17, 22, 23 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:1.  a,  2.  c,  3.  d,  4.  c,  5.  b,  6.  a,  7.  c,  8.  b,  9.  b,  10.  d,  11.  b,  
12. a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. c, 21. a, 22. b, 23. c, 24. b, 
25. b.  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać przybory i materiały kreślarskie 

Wybrać ołówek z twardym grafitem 

Rozróżnić właściwą odległość 

Wybrać papier do nauki pisma technicznego 

Porównać formaty arkusza 

PP 

Narysować podział arkusza 

PP 

Wybrać rodzaj pisma   

Wymienić rodzaje pisma technicznego 

Zdefiniować pojęcie majuskuła 

10  Scharakteryzować wielkość małych liter 

PP 

11  Rozróżnić litery otwarte i zamknięte 

12  Nazwać układ tekstu 

13 

Wybrać prawidłowe położenie tabliczki na 
arkuszu 

14  Wyjaśnić sposób obramowania arkusza 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

15  Określić zastosowanie linii ciągłej cienkiej 

PP 

16 

Wyjaśnić sposób umieszczania liczby nad 
linią wymiarową 

17  Określić skalę do powiększenia rysunku 

PP 

18  Rozróżnić symbol 

19  Rozróżnić symbol 

20  Rozróżnić symbol  

21  Rozróżnić symbol 

22  Scharakteryzować rysunek instruktażowy 

PP 

23  Scharakteryzować węzeł konstrukcyjny 

PP 

24  Wyjaśnić zastosowanie programu AutoCAD 

25  Wyjaśnić znaczenie polecenia ZOOM 

 
Przebieg testowania  
 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  25  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Do najpotrzebniejszych przyborów i materiałów kreślarskich należą 

a)  linijki, ekierki, cyrkle, kątomierze, krzywiki, ołówki, rapidografy, pisaki kreślarskie, 

papier milimetrowy, kalka, brystol. 

b)  linijki, ekierki, teczki rysunkowe, literatura z zakresu kreślarstwa. 
c)  nożyczki, miarka, papier, nici. 
d)  skalówka, brystol, pismo techniczne, tabelka opisowa, ołówki. 

 
2.  Wybierz, które z poniższych oznaczeń określa ołówek o najbardziej twardym graficie 

a)  H. 
b)  2H. 
c)  5H. 
d)  5A.  

 

3.  Prawidłowa odległość oczu od rysunku powinna wynosić 

a)  10 do 20 cm. 
b)  20 do 30 cm. 
c)  70 do 80 cm. 
d)  40 do 50 cm. 

 

4.  Aby nauczyć się dobrze kreślić litery pisma technicznego użyjesz papieru 

a)  kalki technicznej. 
b)  brystolu. 
c)  papieru milimetrowego. 
d)  papieru technicznego. 

 
5.  Format arkusza A4 ma wymiary 

a)  297 x 420 mm. 
b)  210 x 297 mm. 
c)  148 x 210 mm. 
d)  210 x 420 mm. 

 
6.  Z arkusza A3 otrzymasz 

a)  dwa arkusze A4. 
b)  jeden arkusz A2. 
c)  cztery arkusze A4. 
d)  dwa arkusze A5. 

 

7.  Rysunek techniczny opisujemy  

a)  pismem ozdobnym. 
b)  pismem odręcznym. 
c)  pismem technicznym. 
d)  literami rzymskimi. 

 
8.  Rozróżniamy pismo techniczne 

a)  pochyłe i ozdobne. 
b)  pochyłe i proste. 
c)  proste i ozdobne. 
d)  blokowe i proste 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

9.  Majuskuła to 

a)  małe litery alfabetu. 
b)  duże litery alfabetu. 
c)  małe i duże litery alfabetu. 
d)  cyfry. 

 

10.  Wskaż wysokość małych liter alfabetu pisma technicznego 

a)  1d. 
b)  2d. 
c)  10d. 
d)  7d. 

 

11.  Zaznacz, które z liter są typu otwartego 

a)  O, U, G. 
b)  I, J, L. 
c)  W, M, D. 
d)  Q, B, D. 

 

12.  Rysunek przedstawia układ tekstu 

                               

 

a)  symetryczny. 
b)  asymetryczny. 
c)  otwarty. 
d)  zamknięty. 

 

13.  Tabliczka opisowa w rysunku technicznym znajduje się 

a)  w lewym dolnym rogu. 
b)  w prawym dolnym rogu. 
c)  w prawym górnym rogu. 
d)  w lewym górnym rogu. 

 
14.  Obramowanie arkusza kreślarskiego wykonuje się 

a)  10 mm od krawędzi arkusza. 
b)  15 mm od krawędzi arkusza. 
c)  5 mm od krawędzi arkusza. 
d)  2,5 mm od krawędzi arkusza. 

 

15.  Linią ciągłą cienką wykonuje się 

a)  osie przedmiotów. 
b)  niewidoczne krawędzie. 
c)  wszelkie  linie  pomocnicze,  linie  wymiarowe,  kreskowanie  przekrojów,  oznaczanie 

symboli na rysunku instruktażowym. 

d)  urwania i wyrwania przedmiotu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

16.  Liczbę wymiarową umieszcza się 

a)  pod linią wymiarową. 
b)  nad linią wymiarową. 
c)  z boku linii wymiarowej. 
d)  na środku pod linią wymiarową. 

 

17.  Do powiększenia rysunku zastosujesz skalę 

a)  1:1. 
b)  2:1. 
c)  1:2. 
d)  1:6. 

 
18.  Przedstawiony symbol określa  

 

a)  ścieg obrzucający. 
b)  ścieg czółenkowy. 
c)  dziurkę bieliźnianą. 
d)  prawą stronę materiału. 

 

19.  Wskazany symbol określa  

 

 

 

 

 

a)  ścieg czółenkowy. 
b)  ścieg obrzucający. 
c)  prawą stronę materiału. 
d)  dziurkę bieliźnianą. 

 
20.  Za pomocą tego symbolu przedstawiany jest szew  

 

a)  łączący francuski. 
b)  łączący nakładany. 
c)  łączący zwykły. 
d)  brzegowy obrębiający. 

 

21.  Symbol ten wskazuje szew 

 

 

a) 

brzegowy obrębiający. 

b)  łączący zwykły. 
c) 

łączący francuski. 

d)  łączący nakładany. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

22.  Na rysunkach instruktażowych wykonawczych przedstawia się 

a) 

zwymiarowany rysunek wyrobu odzieżowego. 

b)  kolejne etapy powstawania wyrobu odzieżowego. 
c) 

naszkicowany wyrób odzieżowy. 

d)  pierwszy i ostatni etap powstawania wyrobu odzieżowego. 

 

23.  Węzłem konstrukcyjnym nazywamy 

a) 

symbol graficzny. 

b)  rysunek instruktażowy. 
c) 

przecięcie dwóch linii konstrukcyjnych w wyrobie odzieżowym. 

d)  graficzny zapis wyrobu. 

 

24.  Program AutoCAD to 

a) 

edytor tekstu. 

b)  profesjonalny program wspomagający projektowanie. 
c) 

arkusz kalkulacyjny. 

d)  program do tworzenia prezentacji. 

 
25.  Polecenie ZOOM z programu AutoCAD 

a)  zmniejsza widziany na ekranie rysunek. 
b)  zwiększa widziany na ekranie rysunek. 
c)  wykonuje lustrzane odbicie rysowanego elementu. 
d)  rysuje okręgi poprzez określenie środka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Sporządzanie rysunku technicznego odzieżowego   

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

21.  

 

22.  

 

23.  

 

24.  

 

25.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Test II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  połączeń 

elementów odzieży”  

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  4,  5,  6,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  17,  18,  19,  20,  21,  22,  23,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 10, 16, 24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 d,  2. a, 3. c, 4. c, 5. a, 6. c, 7. c, 8. d, 9. a, 10. c, 11.  b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. c, 21. c, 22. c, 23. a, 24. c
 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać ołówek do rysowania cienkich linii 

Zastosować podział arkusza 

Określić sposób kata padania światła 

PP 

Nazwać karton kreślarski 

Porównać formaty arkusza 

Wyjaśnić sposób obramowania arkusza 

Wybrać sposób wykonania tabliczki 
opisowej  

PP 

Określić zastosowanie linii falistej 

Zdefiniować pojęcie minuskuła 

10  Scharakteryzować wielkość dużych liter 

PP 

11  Zdefiniować kąt pochylenia liter 

12  Nazwać układ tekstu 

13  Rozróżnić rodzaj pisma 

14 

Wyjaśnić sposób rysowania linii 
wymiarowych 

15 

Wyjaśnić sposób umieszczania liczb 
wymiarowych 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

16  Wybrać skalę do pomniejszania rysunku 

PP 

17  Rozróżnić symbol 

18  Określić sposób postępowania 

19  Rozróżnić symbol 

20  Rozróżnić symbol  

21  Zdefiniować rysunek instruktażowy 

22  Zdefiniować węzeł konstrukcyjny 

23  Wyjaśnić zastosowanie edytora tekstu 

24  Wyjaśnić znaczenie polecenia LUSTRO 

PP 

 
Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.   Bardzo cienką linię uzyskasz ołówkiem o twardości 

a) 

H. 

b) 

2H. 

c) 

5A. 

d) 

5H. 

 
2.  Z arkusza A2 otrzymasz 

a) 

dwa arkusze A3. 

b) 

dwa arkusze A4. 

c) 

arkusz A0. 

d) 

dwa arkusze A5. 

 

3.  Na dobrze przygotowanym stanowisku kreślarskim światło na rysunek powinno padać 

a) 

prosto z boku z prawej strony. 

b) 

obojętnie. 

c) 

skośnie z góry, od lewej strony. 

d) 

skośnie z góry, z prawej strony. 

 

4.  Karton kreślarski to 

a)  kalka techniczna. 
b)  papier milimetrowy. 
c)  brystol. 
d)  pergamin. 

 
5.  Format arkusza A3 ma wymiary 

a)  297 x 420 mm. 
b)  210 x 297 mm. 
c)  148 x 210 mm. 
d)  210 x 420 mm. 

 
6.  Obramowanie arkusza kreślarskiego wykonujemy 

a)  linią ciągłą grubą w odległości 1cm od krawędzi. 
b)  linią ciągłą cienką w odległości 1cm od krawędzi. 
c)  linią ciągłą grubą w odległości 0,5 cm od krawędzi. 
d)  linią przerywaną grubą w odległości 0,5 cm od krawędzi. 

 

7.  Tabliczkę opisową wykonujemy 

a)  linią ciągłą grubą i wrysowujemy ją w lewym dolnym rogu. 
b)  linią ciągłą cienką i wrysowujemy ją w lewym dolnym rogu. 
c)  linią ciągłą grubą i wrysowujemy ją w prawym dolnym rogu. 
d)  linią ciągłą cienką i wrysowujemy ją w prawym dolnym rogu. 

 
8.  Linię falistą stosujemy do 

a)  przedstawiania krawędzi przedmiotów. 
b)  rysowania osi symetrii. 
c)  do rysowania osi kół. 
d)  rysowania oznaczeń miejsc urwania i wyrwania przedmiotu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

9.  Minuskuła to 

a)  małe litery alfabetu. 
b)  duże litery alfabetu. 
c)  małe i duże litery alfabetu. 
d)  cyfry. 

 

10.  Wskaż wysokość dużych liter alfabetu pisma technicznego 

a)  1d. 
b)  2d. 
c)  10d. 
d)  7d. 

  

11.  Litery pochyłe pisma technicznego piszemy pod kątem 

a)  30°. 
b)  75°. 
c)  60°. 
d)  45°. 

 

12.  Rysunek przedstawia układ tekstu 

 

a)  symetryczny. 
b)  asymetryczny. 
c)  otwarty. 
d)  zamknięty. 

 
13.  Rysunek przedstawia 

 

a)  pismo techniczne. 
b)  pismo secesyjne. 
c)  pismo barokowe. 
d)  pismo jednoelementowe. 

 
14.  Linię wymiarową rysuje się 

a)  linią ciągłą cienką i zakańcza z obu stron wąskimi strzałkami. 
b)  linią ciągłą grubą i zakańcza z obu stron wąskimi strzałkami. 
c)  linią kreskową i zakańcza się z obu stron wąskimi strzałkami. 
d)  linią ciągłą cienką i zakańcza z jednej strony strzałką. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

15.  Liczbę wymiarową umieszcza się 

a)  pod linią wymiarową. 
b)  nad linią wymiarową. 
c)  z boku linii wymiarowej. 
d)  na środku pod linią wymiarową. 

 
16.  Do zmniejszenia rysunku zastosujesz skalę 

a)  1:1. 
b)  2:1. 
c)  1:4. 
d)  5:1. 

 
17.  Symbol przedstawia 

 

a)  ścieg obrzucający trzynitkowy. 
b)  ścieg czółenkowy. 
c)  dziurkę bieliźnianą. 
d)  prawą stronę materiału. 

 

18.  Przed przystąpieniem do narysowania rysunku technicznego odzieży wykonujemy    

a) 

szkic gotowej sztuki odzieży. 

b)  projekt odzieży. 
c) 

opis odzieży. 

d)  rysunek modelowy. 

 
19.  Rysunek przedstawia graficzny zapis szwu 

 

a)  łączącego francuskiego. 
b)  łączącego nakładanego. 
c)  łączącego zwykłego. 
d)  brzegowego obrębiającego. 

 

20.  Rysunek przedstawia graficzny zapis szwu 

 

a)  brzegowego obrębiającego. 
b)  łączącego zwykłego. 
c)  bieliźnianego. 
d)  łączącego nakładanego. 

 
21.  Kolejne etapy powstawania wyrobu odzieżowego przedstawia się na 

a) 

rysunku technicznym. 

b)  szkicu do rysunku technicznego. 
c) 

rysunku instruktażowym wykonawczym. 

d)  etapowym graficznym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

22.  Przecięcie dwóch linii konstrukcyjnych w wyrobie odzieżowym nazywamy 

a) 

symbolem graficznym. 

b)  rysunkiem instruktażowym. 
c) 

węzłem konstrukcyjnym. 

d)  rysunkiem technicznym wyrobu. 

 
23.  Na komputerze tekst można redagować za pomocą 

a)  edytor tekstu. 

b)  AutoCAD-a. 
c)  arkusza kalkulacyjnego. 
d)  strony internetowej. 

 
24.  Polecenie LUSTRO z programu AutoCAD 

a)  zmniejsza widziany na ekranie rysunek. 
b)  zwiększa widziany na ekranie rysunek. 
c)  wykonuje lustrzane odbicie rysowanego elementu względem osi. 
d)  rysuje okręgi poprzez określenie środka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Sporządzanie rysunku technicznego odzieżowego   

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

21.  

 

22.  

 

23.  

 

24.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

7. LITERATURA 

 

1.  AutoCAD  13  PL;  Obsługa  programu  i  podstawy  tworzenia  dokumentacji  technicznej, 

Autoryzowane Centrum Szkolenia, Politechnika Łódzka, Instytut Automatyki, 1996 

2.  AutoCAD R14; Podręcznik użytkownika, Autodesk, Inc. lipiec 1997 
3.  AutoCAD dla modułu ogólnego Użytkowanie komputera. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr w Warszawie, Łódź 1995 

4.  Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa 1999

 

5.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1997

 

6.  Czapnik E.: Zestaw ćwiczeń z zakresu komputerowego wspomagania projektowania  
7.  Czurkowa  M.H.,  Ulawska-Bryszewska  J.:  Rysunek  zawodowy  dla  szkół  odzieżowych. 

WSiP, Warszawa 1996

 

8.  Czyżewski H., Stasiak E., Zieliński J.: Technologia odzieżyWNT, Warszawa 1979 
9.  Easy PC; redakcja: Łański J., Gnitecki R., wydawca Vogel International GmbH, London 

1997

 

10.  Fałkowska – Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
11.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
12.  Instrukcja:  Rysunek  techniczny  dla  przemysłu  odzieżowego.  Podstawowe  symbole 

stosowane do opisu rysunków węzłów konstrukcyjnych odzieży. Politechnika Łódzka 

13.  Koludo  A.,  Skotnicki  St.,  Wróbel  J.:  Komputerowe  wspomaganie  projektowania, 

podręcznik  dla  liceum  technicznego.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne,  Warszawa 
1996

 

14.  Praca dyplomowa inżynierska wykonana na Politechnice Łódzkiej przez Annę Wolską  
15.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1998 
16.  PN-80/N-01612 – Rysunek techniczny, format arkuszy 
17.  PN-80/N-01610 – Rysunek techniczny, podziałki 
18.  PN-80/N-01606 – Rysunek techniczny, pismo 
19.  PN-80/N-01616 – Rysunek techniczny, linie rysunkowe 
20.  PN-85/M-01119 – Dokumentacja konstrukcyjna, tabliczki rysunkowe 
21.  PN-80/N-01608 –  Rysunek techniczny, rzutowanie prostokątne 
22.  PN-80/N-01619 –  Rysunek techniczny, rzutowanie aksonometryczne 
23.  PN-79/M-01124 – Widoki, przekroje, kłady 
24.  PN-82/N-01614 –  Rysunek techniczny, wymiarowanie, zasady ogólne