background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 
 
 
Krzysztof Maśliński  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03   

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

           

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 

 

 
 

 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Iwona Domachowska 
mgr inŜ. Lucyna Kubicka  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  Wytwarzanie 
elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03  zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu cukiernik. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS  TREŚCI

                    

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Produkcja wyrobów cukrowych  

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Wytwarzanie elementów dekoracyjnych z marcepana 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.

 

Wytwarzanie wyrobów z kuwertury 

19 

5.2.1. Ćwiczenia 

19 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.

 

Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

           

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  Wytwarzanie  elementów  dekoracyjnych 
w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  umoŜliwią  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  oraz 
umiejętności samokształcenia, 

 

ewaluację osiągnięć uczniów, 

 

wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  nauki  oraz  literaturę 
metodyczną dla nauczyciela. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ć

wiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, uczniowie mogą pracować 

samodzielnie lub w grupach. 
 

Do  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  moŜe  posłuŜyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. W rozdziale tym podano: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

klucz odpowiedzi, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

741[01].Z4 

Technologia 

produkcji ciastkarskiej 

 

741[01].Z4.01 

Przygotowanie  

półproduktów ciastkarskich 

 

741[01].Z4.02 

Wytwarzanie  

wyrobów ciastkarskich 

 

741[01].Z4.03 

Wytwarzanie elementów 

dekoracyjnych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

korzystać z przepisów i norm obowiązujących w produkcji cukierniczej,  

 

dobierać  i  stosować  środki  ochrony  indywidualnej  w  zaleŜności  od  rodzaju 
wykonywanych prac, 

 

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji, 

 

dobierać i obsługiwać maszyny i urządzenia magazynowe oraz do wytwarzania i obróbki 
półproduktów cukierniczych, 

 

rozróŜniać półprodukty cukiernicze, 

 

dobierać i oceniać surowce cukiernicze, 

 

obliczać zapotrzebowanie na surowce, 

 

sporządzać półprodukty cukiernicze, 

 

oceniać jakość półproduktów, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska dotyczących produkcji wyrobów cukierniczych, 

 

stosować  zasady  Dobrej  Praktyki  Produkcyjnej  (GMP)  i  Dobrej  Praktyki  Higienicznej 
(GHP) w procesach produkcji wyrobów cukierniczych, 

 

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić warunki temperowania róŜnej kuwertury, 

 

zaprojektować elementy dekoracyjne z kuwertury, 

 

wykonać ręcznie elementy dekoracyjne z zastosowaniem odlewów oraz przez oblewanie 
wyrobów gotowych, 

 

sporządzić praliny, 

 

odróŜnić marcepan naturalny od mas pokrewnych i marcepanopodobnych, 

 

scharakteryzować metody produkcji marcepana,  

 

uplastycznić i zabarwić marcepan, 

 

uformować elementy dekoracyjne z marcepana, 

 

zastosować marcepan do dekoracji wyrobów ciastkarskich, 

 

określić sposoby formowania wyrobów cukrowych, 

 

dobrać składniki mąki formierskiej, 

 

określić  róŜnice  w  produkcji  wyrobów  cukrowych  z  zastosowaniem  form  gipsowych  
i mąki formierskiej, 

 

zastosować róŜne sposoby i techniki dekorowania, 

 

dobrać opakowania do wyrobów cukrowych, 

 

określić zasady magazynowania wyrobów do dekoracji, 

 

uwzględnić nowe trendy dekorowania wyrobów ciastkarskich. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1                   

 
Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Technologia produkcji ciastkarskiej 741[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03 

Temat: Modelowanie figurek marcepanowych na podstawie wzoru. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności modelowania figurek marcepanowych.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uplastyczniać marcepan, 

 

barwić marcepan, 

 

modelować figurki marcepanowe na podstawie wzoru. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

marcepan, 

 

barwniki spoŜywcze do marcepana, 

 

wzory figurek (rysunki, zdjęcia lub gotowe figurki), 

 

drobny sprzęt do modelowania figurek marcepanowych, 

 

stanowiska do modelowania figurek marcepanowych. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Powtórzenie  lekcji  poprzedniej  uwzględniające  zasady  uplastyczniania  i  barwienia 
marcepana. 

3.

 

Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji. 

4.

 

Wprowadzenie do tematu, sporządzenie notatki. 

5.

 

Wyjaśnienie zasad modelowania figurek. 

6.

 

Indywidualna  praca  uczniów  –  zapoznawanie  się  ze  wzorcem,  planowanie  elementów 
figurki do wykonania, uplastycznianie marcepana, jego barwienie, modelowanie figurek. 

 

Zakończenie zajęć 
1.

 

Zebranie figurek. 

2.

 

Porównanie wykonanych figurek z wzorcami. 

3.

 

Ustalenie ocen. 

4.

 

Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Praca domowa 

Zaprojektowanie  wzoru  figurki  z  marcepana  na  zadany  temat  w  formie  rysunku  

(z podziałem na proste figury geometryczne ułatwiające odwzorowanie). 
  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

obserwacja uczniów w czasie pracy, 

 

ocena prac uczniów, 

 

sprawdzenie pracy domowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2                   

 
Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Technologia produkcji ciastkarskiej 741[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03 

Temat: Projektowanie stanowiska do produkcji pralin. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności organizowania stanowiska pracy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić rodzaje pralin, 

 

dobrać surowce na praliny, 

 

dobrać sprzęt do produkcji pralin, 

 

opracować sprawozdanie z projektu, 

 

zaprezentować projekt, 

 

obronić własny projekt na forum klasy, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa w zespołach 2÷3 osobowych, niejednolita. 

Uwaga:  Zaleca  się  zorganizowanie  wycieczki  do  zakładów  cukierniczych  produkujących 
praliny. 
 
Czas:  2  godziny  dydaktyczne  na  zawieranie  kontraktu  +  czas  na  pracę  własną  uczniów  
w grupach po zajęciach lekcyjnych, związaną z wykonaniem projektu, czas ten jest zaleŜny od 
tematu projektu dla danej grupy i jakości pracy grupy. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

formularze kontraktu na wykonanie projektu (wg załącznika), 

 

przykład raportu (sprawozdania) z projektu, 

 

film obrazujący produkcję pralin, 

 

literatura fachowa, 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla kaŜdej grupy. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji. 

2.

 

Wprowadzenie na temat pralin. 

3.

 

Prezentacja filmu o produkcji pralin. 

4.

 

Omówienie metody projektów. 

5.

 

Ustalanie  z  uczniami  tematów  projektów  (np.  praliny  bankietowe,  praliny  z  nadzieniem 
stałym, płynnym, z wykorzystaniem gotowych korpusów i inne). 

6.

 

Ustalenie warunków, które musi spełnić projekt i kryteriów oceniania, w tym: 

 

obliczenie zapotrzebowania surowców do sporządzenia wybranych pralin, 

 

wyszczególnienie sprzętu potrzebnego do sporządzenia wybranych pralin. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

7.

 

Ustalenie kryteriów oceniania. 

8.

 

Ustalenie terminów złoŜenia sprawozdań, prezentacji projektów i konsultacji. 

9.

 

Podpisanie  kontraktów  (przykład  kontraktu  załączony  do  scenariusza  zajęć  na  następnej 
stronie). 

 
Zakończenie zajęć 
Zajęcia  90  minutowe  kończą  się  podpisaniem  kontraktów.  Właściwe  zakończenie  tematu 
obejmuje  prezentację  projektów  przygotowanych  w  grupach  i  ich  obronę  na  forum  klasy  
w terminach ustalonych w kontraktach. 
 
Praca domowa 

Zbieranie  informacji  potrzebnych  do  opracowania  tematu  projektu,  wybranego  przez 

grupę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie i ocena wykonanych projektów, 

 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania projektu i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Załącznik do scenariusza 2 

KONTRAKT  

NA WYKONANIE PROJEKTU 

 

W dniu ...................................................................... zawarto kontrakt na wykonanie projektu 
na temat: ....................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
Kontrakt  został  zawarty  pomiędzy  nauczycielem  ..................................................................... 
i uczniem (uczniami) .................................................................................................................... 
                                 ...................................................................................................................... 
Na mocy niniejszego kontraktu strony ustalają, co następuje: 
1.

 

Uczeń przyjmuje temat projektu do wykonania. 

2.

 

W ramach projektu uczeń zobowiązuje się wykonać: .......................................................... 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
.................................................................................................................................................
................................................................................................................................... . 

3.

 

Uczeń  zobowiązuje  się  do  przedstawienia  pisemnego  raportu  (sprawozdania)  
z wykonanego projektu w terminie ......................................  

4.

 

Raport powinien zawierać: 

 

stronę tytułową projektu z nazwiskiem autorów, 

 

spis treści, 

 

wstęp (przedstawiający problem, który jest tematem projektu i cel projektu), 

 

ewentualne podziękowania, 

 

streszczenie projektu, 

 

warunki projektu (wynikające z kontraktu, uzgodnione z opiekunem), 

 

procedury postępowania przy wykonywaniu projektu, 

 

odkrycia i informacje (dotyczące tematu projektu), 

 

wnioski, 

 

bibliografię. 

5.

 

Uczeń  zobowiązuje  się  do  zaprezentowania  i  obronienia  projektu  na  forum  klasy  
w dniu ............................................. . 

6.

 

Nauczyciel zobowiązuje się do opieki merytorycznej nad uczniem i udzielenia konsultacji  
w następujących terminach: 

   I konsultacja ................................................... 
 II konsultacja .................................................... 
III konsultacja ................................................... 
 
 

Podpisy akceptujące treść kontraktu: 
 
 

........................................................................................   

 

 

....................................................... 

               (podpis ucznia/uczniów)   

 

 

 

                                            (podpis nauczyciela) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA

                

 

 

5.1.  Produkcja wyrobów cukrowych   
 

               

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oblicz namiar surowców potrzebnych do sporządzenia 3 kg mąki formierskiej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować receptury 

na mąkę formierską. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z recepturą na mąkę formierską umieszczoną w Poradniku dla ucznia, 

2)

 

obliczyć ilość surowców potrzebnych do sporządzenia 3 kg mąki formierskiej, 

3)

 

zapisać obliczenia w zeszycie, 

4)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

receptura na mąkę formierską, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

kalkulator, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wylej syrop do gniazdek w mące formierskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska  do  pracy  uczniów  i  zabezpieczyć  odpowiednią  ilość  surowców  i  skrzynek 
formierskich.  Ćwiczenie  moŜna  ograniczyć  do  samego  wylewania  syropu,  bez  konieczności 
jego sporządzania, jeśli nauczyciel dysponuje gotowym syropem. 

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

Ć

wiczenie moŜe być potraktowane jako wstęp do kolejnego ćwiczenia, które moŜe odbyć 

się  następnego  dnia,  i  w  którym  uczniowie  będą  opróŜniać  gniazdka  formierskie 
 z wykrystalizowanych wyrobów cukrowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować syrop cukrowy, 

2)

 

napełnić skrzynki mąką formierską, 

3)

 

wykonać gniazdka w mące formierskiej przy uŜyciu szablonu (formy), 

4)

 

wylać  syrop  do  gniazdek  zgodnie  z  zasadami  podanymi  w  Poradniku  dla  ucznia  lub 
podręczniku, 

5)

 

zapisać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko  do  wykonywania  wyrobów  cukrowych:  skrzynki  do  mąki  formierskiej 
(karejki),  szablony  (formy)  do  wykonywania  gniazdek  w  mące  formierskiej,  szpachelka 
(łopatka) do nakładania i rozprowadzania mąki, kocioł do gotowania syropu, termometr, 
pędzel, środki utrzymania czystości, 

 

surowce na syrop cukrowy: cukier (najlepiej rafinada), woda, kwas cytrynowy, 

 

mąka formierska, 

 

receptura na syrop cukrowy, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj i wykonaj dekorację wyrobów cukrowych glazurą białkową. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska  do  pracy  uczniów  i  zabezpieczyć  odpowiednią  ilość  surowców  i  półproduktów 
(niedekorowanych figurek cukrowych).  

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przyjąć od nauczyciela figurkę cukrową do dekorowania, 

2)

 

zaprojektować  sposób  dekoracji  wskazanej  figurki  glazurą

 

białkową,  uwzględniając 

miejsca  na  figurce,  które  mają  być  udekorowane  i  rodzaj  potrzebnych  barwników  do 
zabarwienia glazury, 

3)

 

narysować projekt i przedstawić do akceptacji nauczycielowi, 

4)

 

w przypadku uwag nauczyciela wprowadzić poprawki do projektu, 

5)

 

przygotować glazurę białkową (bez barwników), 

6)

 

podzielić glazurę na tyle części, ile zaplanowano barwników, 

7)

 

wykonać dekorację figurki cukrowej za pomocą glazury, 

8)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

figurki cukrowe do dekorowania, 

 

stanowisko  do  dekorowania  wyrobów  cukrowych  glazurą  ze  sprzętem  do  sporządzenia 
glazury (co najmniej miska, sito, łyŜka) i dekorowania (woreczki, zdobniki), 

 

receptura na glazurę białkową, 

 

surowce  na  glazurę  białkową  (cukier  puder,  białka  jaj,  ewentualnie  kwas  cytrynowy  lub 
ocet), 

 

barwniki spoŜywcze, 

 

zeszyt, przybory do rysowania (róŜnokolorowe kredki) i pisania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj wyroby cukrowe z wykorzystaniem form gipsowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska  do  pracy  uczniów  i  zabezpieczyć  odpowiednią  ilość  form  gipsowych.  Ćwiczenie 
moŜna ograniczyć do samego wylewania syropu do form, bez konieczności jego sporządzania, 
jeśli nauczyciel dysponuje gotowym syropem. 

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

Jeśli  czas  na  wykonanie  ćwiczenia,  jakim  dysponuje  nauczyciel,  jest  zbyt  krótki,  to 

ć

wiczenie moŜna podzielić na dwie części – wyjmowanie figurek z form wykonać następnego 

dnia. 

Ć

wiczenie  moŜe  być  wykonane  przed  ćwiczeniem  3;  wówczas  uzyskane  figurki  będą 

wykorzystane do dekorowania glazurą. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować syrop cukrowy, 

2)

 

wyjąć formy gipsowe z wody i zestawić je w całość, 

3)

 

formy wypełnić syropem, 

4)

 

nadmiar syropu wylać z form i oczyścić formy z cukru, 

5)

 

pozostawić formy z syropem do krystalizacji, 

6)

 

po krystalizacji wyjąć odlewy z form, umieścić w pojemnikach i przekazać do suszenia, 

7)

 

zapisać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia w zeszycie, 

8)

 

oddać nauczycielowi pracę do sprawdzenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający ilustrowany filmem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko  do  wykonywania  wyrobów  cukrowych  wyposaŜone  w  potrzebny  sprzęt 

(wanna  do  moczenia  form, skrzynki na figurki, kocioł do gotowania syropu, naczynia do 
syropu, noŜe, pędzelki, termometr), 

 

formy gipsowe do wyrobów cukrowych, 

 

syrop cukrowy (lub surowce na syrop cukrowy), 

 

film dydaktyczny przedstawiający produkcję wyrobów cukrowych w formach gipsowych, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5.2.  Wytwarzanie elementów dekoracyjnych z marcepana

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź masę marcepanową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska  do  pracy  uczniów  i  zabezpieczyć odpowiednią ilość surowców. W zaleŜności od 
moŜliwości  szkoły  (np.  dostępne  urządzenia)  nauczyciel  wybiera  rodzaj  marcepana,  który 
mają sporządzić uczniowie. 

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy receptury na marcepan, 

2)

 

obliczyć ilość surowców do produkcji zadanej przez nauczyciela ilości marcepana, 

3)

 

sporządzić marcepan wybraną metodą zgodnie z recepturą, 

4)

 

opracować sprawozdanie z ćwiczenia w zeszycie, 

5)

 

przedstawić swoją pracę wraz ze sprawozdaniem do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do produkcji marcepana, 

 

receptura na marcepan, 

 

surowce do produkcji marcepana, 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj uplastycznianie i barwienie marcepana. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość marcepana i barwników.  

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

podzielić masę marcepanową na części odpowiadające liczbie barwników, 

2)

 

uplastycznić marcepan poprzez ugniatanie, 

3)

 

kaŜdą część marcepana przegnieść z innym barwnikiem do uzyskania jednolitej barwy, 

4)

 

przedstawić efekty swojej pracy do oceny nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wykonywania dekoracji z marcepana (stół, drobny sprzęt cukierniczy), 

 

masa marcepanowa, 

 

barwniki spoŜywcze. 

 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uformuj elementy dekoracyjne z marcepana w postaci figurek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość marcepana.  

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zaprojektować element dekoracyjny z marcepana w formie figurki, 

2)

 

sporządzić rysunek projektu w zeszycie, 

3)

 

uplastycznić i zabarwić marcepan potrzebny do wykonania zaprojektowanej figurki, 

4)

 

wykonać części składowe figurki, 

5)

 

połączyć części składowe figurki w całość, 

6)

 

zaprezentować swoją pracę na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wykonywania dekoracji z marcepana (stół, drobny sprzęt cukierniczy), 

 

marcepan, 

 

barwniki spoŜywcze, 

 

przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zaprojektuj dekorację tortu z zastosowaniem marcepana. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość półproduktów. W zaleŜności 
od liczby tortów, którymi dysponuje nauczyciel, uczniów naleŜy podzielić na grupy. 

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

Ć

wiczenie  moŜna  ograniczyć  do  wykonania  elementów  dekoracyjnych,  bez  nakładania 

ich na tort, a nawet do samego projektowania dekoracji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zaprojektować dekorację tortu z wykorzystaniem marcepana, 

2)

 

sporządzić rysunek projektu w zeszycie, 

3)

 

uplastycznić i zabarwić marcepan potrzebny do wykonania zaprojektowanej dekoracji,  

4)

 

wykonać zaplanowane elementy dekoracyjne, 

5)

 

wykonać dekorację tortu, 

6)

 

zaprezentować swoją pracę na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wykonywania dekoracji z marcepana (stół, drobny sprzęt cukierniczy), 

 

tort przeznaczony do dekorowania, 

 

marcepan, 

 

barwniki spoŜywcze, 

 

przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

5.3.  Wytwarzanie wyrobów z kuwertury

 

 

 

5.3.1.

 

Ćwiczenia  

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj elementy dekoracyjne z kuwertury z wykorzystaniem folii lub pergaminu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość kuwertury.  

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

Ć

wiczenie naleŜy poprzedzić pokazem lub filmem dydaktycznym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zaprojektować element dekoracyjny z kuwertury lub pobrać zlecenie od nauczyciela, 

2)

 

zgromadzić potrzebne surowce i sprzęt na stanowisku pracy, 

3)

 

przygotować kuwerturę do produkcji, 

4)

 

wykonać zaprojektowany lub zlecony element dekoracyjny, 

5)

 

po zastygnięciu zdjąć wykonany element z folii, 

6)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wykonywania elementów dekoracyjnych z kuwertury (m.in. podgrzewacz 
do kuwertury lub temperówka, stół marmurowy, termometr), 

 

kuwertura, 

 

folia cukiernicza, pergamin, folia z nadrukiem, 

 

drobny sprzęt cukierniczy, 

 

film  dydaktyczny  przedstawiający  wytwarzanie  elementów  dekoracyjnych  z  kuwertury  
z wykorzystaniem folii, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wylej kuwerturę do form. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość kuwertury.  

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

Ć

wiczenie naleŜy poprzedzić pokazem lub filmem dydaktycznym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić potrzebne surowce i sprzęt na stanowisku pracy, 

2)

 

przygotować formy do wylewania kuwertury, 

3)

 

przygotować kuwerturę do produkcji, 

4)

 

wylać kuwerturę do form, 

5)

 

po zastygnięciu czekolady wyjąć otrzymane figurki i ewentualnie je skleić, 

6)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do wykonywania elementów dekoracyjnych z kuwertury (m.in. podgrzewacz 
do kuwertury lub temperówka, stół marmurowy, termometr), 

 

kuwertura, 

 

formy do wylewania czekolady, folia cukiernicza, folia z nadrukiem,  

 

drobny sprzęt cukierniczy, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj praliny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość kuwertury oraz nadzienia do 
pralin.  

Przed  rozpoczęciem  ćwiczenia  uczeń  powinien  zostać  zapoznany  z  zasadami  bhp 

obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne. 

Ć

wiczenie naleŜy poprzedzić pokazem lub filmem dydaktycznym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ustalić  z  nauczycielem  rodzaj  i  ilość  pralin  do  wyprodukowania  oraz  metodę  ich 
sporządzania,  

2)

 

zgromadzić potrzebne surowce i sprzęt na stanowisku pracy, 

3)

 

wykonać praliny uzgodnioną metodą, 

4)

 

opracować sprawozdanie z ćwiczenia, 

5)

 

przedstawić praliny oraz sprawozdanie do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko do produkcji pralin (m.in. temperówka, stół marmurowy, termometr), 

 

kuwertura, 

 

formy do pralin,  

 

korpusy na praliny, 

 

ganasz lub inne nadzienie,  

 

folia z nadrukiem, 

 

drobny sprzęt cukierniczy, 

 

przybory do pisania oraz zeszyt,  

 

film dydaktyczny przedstawiający wytwarzanie pralin, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zaprojektuj

 

elementy  dekoracyjne  i  dekorację  wyrobów  cukierniczych  za  pomocą 

kuwertury. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie moŜe zostać wykonane z wykorzystaniem metody projektów, a wówczas prace 

nad projektem uczeń prowadzi w czasie pozalekcyjnym.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

ustalić z nauczycielem rodzaj wyrobu cukierniczego, dla którego ma być zaprojektowana 
dekoracja, 

2)

 

zaprojektować  dekorację  korzystając  z  dostępnej  literatury,  Internetu  i  innych  źródeł 
informacji, 

3)

 

wykonać szkic dekoracji, 

4)

 

zrobić wykaz elementów dekoracyjnych, które naleŜy przygotować do dekoracji, 

5)

 

zrobić  wykaz  surowców  i  półproduktów  potrzebnych  na  wykonanie  zaprojektowanych 
elementów, 

6)

 

zrobić  wykaz  sprzętu,  który  będzie  potrzebny  do  wykonania  elementów  dekoracyjnych  
i dekoracji wyrobu cukierniczego, 

7)

 

przedstawić projekt do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z Internetem, 

 

przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  elementów 

dekoracyjnych”    

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  14,  15,  16,  17,  18,  19  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 2, 13, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b,

 

2. b,

 

3. d,

 

4. a,

 

5. b,

 

6. b,

 

7. a, 8. a,

 

9. c,

 

10. b,

 

11. c, 

 

12. b,

 

13. d,

 

14. b,

 

15. a,

 

16. c,

 

17. b,

 

18. a,

 

19. a,

 

20. d. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić procesy zachodzące przy 
produkcji wyrobów cukrowych 

Dobrać składniki mąki formierskiej 

PP 

RozróŜnić metody produkcji wyrobów 
cukrowych 

Określić wpływ surowców na jakość 
wyrobów cukrowych 

Dobrać surowce do produkcji wyrobów 
cukrowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przygotować formy gipsowe do 
produkcji 

Dokonać klasyfikacji marcepanów 

Dobrać surowce do produkcji 
marcepana  

RozróŜnić rodzaje marcepanów 

c  

10 

Dobrać proporcje surowców na 
marcepan 

b  

11  Ustalić przyczyny wad migdałów 

12 

Ocenić wpływ surowców na jakość 
marcepana 

13  Wskazać zastosowanie aerografu 

PP 

14 

RozróŜnić surowce do produkcji białej 
czekolady 

15  Zdefiniować proces temperowania 

16  Wskazać zastosowanie ganaszu 

17  Określić temperaturę temperowania 

18 

Wskazać zastosowanie folii 
karotenowej 

19 

Ustalić sposoby sklejania figurek 
czekoladowych 

20 

Ustalić przyczyny wad wyrobów 
czekoladowych 

PP 

 

Przebieg testowania                    

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

  

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem i wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego. 

2.

 

Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie,  zasadami  punktowania, 
kryteriami oceniania oraz podaj czas na rozwiązanie testu. 

4.

 

Przedstaw uczniom sposób udzielania odpowiedzi na karcie odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

5.

 

Rozdaj uczniom „Instrukcję dla ucznia”, zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 

6.

 

Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego. 

8.

 

Nadzoruj przebieg testu. 

9.

 

5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź  wyniki,  wystaw  oceny  zgodnie  z  podanymi  kryteriami  i  wpisz  do  arkusza 
zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszej  pracy,  w  celu  usunięcia  przyczyn  niepowodzeń 
dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Tylko jedna odpowiedź spośród podanych jest prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

7.

 

Poprawną odpowiedź zakreśl znakiem X

8.

 

W razie pomyłki, błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową. 

9.

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

11.

 

Pracuj samodzielnie. 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

 
1.  Wyroby cukrowe powstają dzięki 

a)

 

karmelizacji cukru. 

b)

 

krystalizacji cukru. 

c)

 

rozkładowi cukru. 

d)

 

inwersji cukru. 

 

2.  Głównym składnikiem mąki formierskiej jest 

a)

 

talk. 

b)

 

skrobia. 

c)

 

gliceryna. 

d)

 

cukier puder. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

3.  Połówki figurek cukrowych otrzymuje się przy produkcji wyrobów 

a)

 

nieostroŜnie transportowanych. 

b)

 

przeznaczonych do dekorowania. 

c)

 

z zastosowaniem form gipsowych. 

d)

 

z zastosowaniem mąki formierskiej. 

 
4.  Wyroby  cukrowe  wyprodukowane  z  syropu  o  nadmiernej  zawartości  cukrów 

redukujących 
a)

 

wilgotnieją. 

b)

 

stają się łamliwe. 

c)

 

łatwiej krystalizują. 

d)

 

uzyskują czystą biel. 

 
5.  Aby zapobiec szarzeniu wyrobów cukrowych, roztwór cukru naleŜy sporządzić z 

a)

 

glazury. 

b)

 

rafinady. 

c)

 

sacharozy. 

d)

 

cukru kryształu. 

 

6.  Formy gipsowe do produkcji wyrobów cukrowych naleŜy 

a)

 

posypać talkiem. 

b)

 

namoczyć w wodzie. 

c)

 

nasmarować tłuszczem. 

d)

 

posypać mąką formierską. 

 
7.  Marcepany zalicza się do 

a)

 

mas. 

b)

 

pralin. 

c)

 

syropów. 

d)

 

kuwertur. 

 

8.  Do produkcji marcepana naturalnego naleŜy uŜyć 

a)

 

migdały. 

b)

 

ciasto parzone. 

c)

 

orzechy arachidowe. 

d)

 

jądra pestek brzoskwini. 

 

9.  Marcepanem pokrewnym jest 

a)

 

marcepan zaparzany. 

b)

 

marcepan surowy. 

c)

 

percepan. 

d)

 

dragant. 

 

10.  W klasycznym marcepanie proporcje migdałów do cukru wynoszą 

a)

 

2:1. 

b)

 

1:1. 

c)

 

1:2. 

d)

 

1:4. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

11.  Migdały Ŝółkną wskutek niewłaściwego 

a)

 

mieszania z cukrem. 

b)

 

obłuskiwania. 

c)

 

blanszowania. 

d)

 

mielenia. 

 

12.  Dodatek syropu ziemniaczanego przy produkcji marcepana zaparzanego ma na celu 

a)

 

poprawienie smaku marcepana. 

b)

 

wydłuŜenie świeŜości marcepana. 

c)

 

przyśpieszenie wysychania marcepana. 

d)

 

zwiększenie kruchości masy marcepanowej. 

 

13.  Aerograf wykorzystuje się przy wytwarzaniu elementów dekoracyjnych w celu 

a)

 

uzyskania odpowiedniego stęŜenia syropu. 

b)

 

modelowania figurek marcepanowych. 

c)

 

temperowania kuwertury. 

d)

 

malowania barwnikami. 

 
14.  Przy produkcji czekolady białej nie wykorzystuje się 

a)

 

cukru pudru. 

b)

 

miazgi kakaowej. 

c)

 

mleka w proszku. 

d)

 

tłuszczu kakaowego. 

 

15.  Ogrzewanie  i  schładzanie  kuwertury  połączone  z  jej  mieszaniem  w  celu  osiągnięcia 

właściwej struktury krystalicznej tłuszczu kakaowego w kuwerturze to  
a)

 

temperowanie. 

b)

 

rozpuszczanie. 

c)

 

konszowanie. 

d)

 

emulgowanie. 

 

16.  Ganasz stosuje się do 

a)

 

nanoszenia nadruków na praliny. 

b)

 

wypełniania foremek na praliny. 

c)

 

nadziewania pralin. 

d)

 

barwienia pralin. 

 

17.  Dobrze temperowana kuwertura posiada temperaturę około 

a)

 

27°C. 

b)

 

31°C. 

c)

 

37°C. 

d)

 

45°C. 

 

18.  Folie karotenowe słuŜą do 

a)

 

nanoszenia nadruku. 

b)

 

pakowania figurek. 

c)

 

wykonania roŜka. 

d)

 

filtrowania masy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

19.  Sklejenia  dwóch  połówek  figurki  czekoladowej  moŜna  dokonać  za  pomocą  płynnej 

kuwertury oraz za pomocą 
a)

 

roztopienia krawędzi połówek figurki. 

b)

 

posmarowania klejem butapren. 

c)

 

połączenia szpilkami. 

d)

 

natrysku aerografem. 

 

20.  Białe plamki na wyrobach czekoladowych mogą być efektem krystalizacji 

a)

 

kakao. 

b)

 

miazgi kakaowej. 

c)

 

mleka w proszku. 

d)

 

tłuszczu kakaowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko..............................................................................................  

 
Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej 
„Wytwarzanie elementów dekoracyjnych”   
 

ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

 

Wykonaj  partię  pralin  nadziewanych  ganaszem  przy  wykorzystaniu  temperówki 

i profesjonalnej  formy  do  pralin,  korzystając  z  przygotowanych  na  stanowisku  pracy  porcji 
czekolady i ganaszu. 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności 

 

Sprawdzić stan techniczny urządzeń i sprzętu 
kontrolno-pomiarowego  

 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 

 

Ogrzać i rozpuścić czekoladę w górnej 
temperaturze temperowania 

PP 

 

Ustalić dolną temperaturę temperowania i schłodzić 
czekoladę 

PP 

 

Ustalić temperaturę pracy i utrzymywać w niej 
czekoladę  

PP 

Nalać czekoladę do formy i równomiernie w niej 
rozprowadzić 

 

Usunąć nadmiar czekolady z formy 

 

Odstawić formę z czekoladą do ocieknięcia 
nadmiaru czekolady i jej zastygnięcia 

10 

 

Usunąć nadmiar zastygniętej czekolady  
z formy 

11 

 

NałoŜyć ganasz do otrzymanych korpusów 
w formach 

PP 

12 

 

Zamknąć korpusy czekoladą i odstawić do 
zastygnięcia 

PP 

13 

 

Wyjąć praliny z formy 

14 

 

Utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy 

15 

 

Zaprezentować wykonane zadanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Za uzyskanie co najmniej: 

  7 punktów –  dopuszczający 
  9 punktów –  dostateczny 
11 punktów –  dobry 
13 punktów –  bardzo dobry 
15 punktów –  celujący. 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego,  z  co  najmniej 
jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.

 

Wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania praktycznego, zasadami punktowania i kryteriami 
oceniania oraz podaj czas na wykonanie zadania. 

5.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadania.  

6.

 

Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 

7.

 

Nadzoruj  przebieg  próby  pracy  wypełniając  kartę  obserwacji  ucznia.  W  przypadku 
nieprzestrzegania  przez  ucznia  zasad  bhp  i  ochrony  przeciwpoŜarowej  przerwij  test  – 
próbę pracy. 

8.

 

Po zakończeniu pracy zbierz od uczniów karty „Plan działania”. 

9.

 

Wystaw oceny zgodnie z podanymi kryteriami.  

10.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które  
sprawiły  uczniom  największe  trudności.  Ustal  przyczyny  trudności  uczniów 
w opanowaniu  umiejętności.  Opracuj  wnioski  do  dalszej  pracy,  w  celu  usunięcia 
przyczyn niepowodzeń dydaktycznych. 

 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy dla 1 ucznia: 
 

Lp.  WyposaŜenie stanowiska 

Ilość 

Temperówka 

1 szt. 

Instrukcja obsługi temperówki 

1 szt. 

Forma do pralin 

1 szt. 

NóŜ do wyrównywania powierzchni czekolady w formie 

1 szt. 

Stół cukierniczy 

1 szt. 

Sprzęt do utrzymania czystości na stanowisku pracy 

1 kpl. 

Czekolada 

1 porcja* 

Ganasz 

1 porcja* 

* porcja czekolady i ganaszu powinna być dostosowana do wielkości formy 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

Planowanie  

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał, według kolejności, co 
najmniej następujące 
czynności: temperowanie 
czekolady, wylewanie 
czekolady do formy, 
nakładanie nadzienia, 
zamykanie korpusów 
czekoladą, wyjmowanie pralin 
z formy. 

 

 

2. Sprawdzenie stanu 
technicznego urządzeń  
i sprzętu kontrolno- 
-pomiarowego 

Sprawdził stan techniczny 
temperówki 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

3. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania 
ubrał się w fartuch ochronny, 
czepek zasłaniający włosy, 
buty ochronne oraz 
przygotował rękawice gumowe 

 

4. Ogrzanie i rozpuszczenie 
czekolady w górnej 
temperaturze temperowania 

Ogrzał i rozpuścił czekoladę  
w 45÷50°C 

 

5. Ustalenie dolnej 
temperatury temperowania  
i schłodzenie czekolady 

Ochłodził czekoladę do 
27÷29°C 

 

6. Ustalenie temperatury 
pracy i utrzymywanie w niej 
czekolady 

Ogrzał czekoladę do 30÷31°C  
i utrzymywał tę temperaturę 

 

7. Nalanie czekolady do 
formy i równomierne jej 
rozprowadzenie 

 

Nalał czekoladę do formy  
i wstrząsnął, aby równomiernie 
ją rozprowadzić 

 

8. Usunięcie nadmiaru 
czekolady z formy 

Wylał nadmiar czekolady  
z gniazd formy i zebrał 
nadmiar z powierzchni formy 

 

9. Odstawienie formy  
z czekoladą do ocieknięcia 
nadmiaru czekolady i jej 
zastygnięcia 

Odstawił formę z czekoladą do 
ocieknięcia nadmiaru 
czekolady i jej zastygnięcia 

 

10. Usunięcie nadmiaru 
zastygniętej czekolady  
z formy 

Zebrał nadmiar zastygniętej 
czekolady z formy 

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 
 
 
 
 
 

11. NałoŜenie ganaszu do 
otrzymanych korpusów 
w formie 

 

NałoŜył  ganasz  do  korpusów  
w formie 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

12. Zamknięcie korpusów 
czekoladą i odstawienie do 
zastygnięcia 
 

NałoŜył czekoladę na korpusy 
w formach i odstawił całość do 
zastygnięcia 

 

13. Wyjęcie pralin z formy 

Wyjął praliny z formy 

 

 

14. Utrzymanie ładu  
i porządku na stanowisku 
pracy  

Utrzymał ład i porządek na 
stanowisku pracy w trakcie  
i po skończeniu pracy  

 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

15. Zaprezentowanie 
wykonanego zadania  

Omówił przebieg zadania 
i ocenił jakość pralin 

 

RAZEM   

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

karta Plan działania, 

 

zadanie praktyczne do wykonania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 

3.

 

W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 

4.

 

Na wykonanie zadania masz 3 godziny lekcyjne. 

5.

 

Pracuj samodzielnie. 

6.

 

Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania kolejność wykonywanych czynności. 

7.

 

Sprawdź stan techniczny temperówki. 

8.

 

Dobierz środki ochrony indywidualnej. 

9.

 

Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpoŜarowej.

 

W  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów  bhp  lub  ochrony 

przeciwpoŜarowej nauczyciel moŜe przerwać wykonywanie zadania. 

10.

 

Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 

11.

 

Zaprezentuj i oceń sposób wykonania zadania. 

 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

 

Wykonaj  partię  pralin  nadziewanych  ganaszem  przy  wykorzystaniu  temperówki 

i profesjonalnej formy do pralin, korzystając z przygotowanych porcji czekolady i ganaszu. 
 

W  czasie  wykonywania  czynności  będziesz  obserwowany  i  oceniany.  Będą  oceniane 

następujące czynności: 

 

zaplanowanie kolejności wykonywanych czynności, 

 

dobranie środków ochrony indywidualnej, 

 

sprawdzenie stanu technicznego temperówki, 

 

ustalenie  temperatury  temperowania:  górnej  (45÷50°C)  i  dolnej  (27÷29°C)  oraz 
temperatury pracy (30÷31°C), 

 

nalanie czekolady do formy i równomierne jej rozprowadzenie, 

 

usunięcie nadmiaru czekolady z formy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

odstawienie formy z czekoladą do ocieknięcia nadmiaru czekolady i jej zastygnięcia, 

 

usunięcie nadmiaru zastygniętej czekolady z formy, 

 

nałoŜenie ganaszu do otrzymanych korpusów w formach,  

 

zamknięcie korpusów czekoladą i odstawienie do zastygnięcia, 

 

wyjęcie pralin z formy, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

ustne omówienie wykonanego zadania. 

 

Plan działania 

Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA

               

  

 

1.

 

Ambroziak Z. (red.): Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa 1988 

2.

 

Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  1.  Podręcznik  dla  technikum. 
WSiP, Warszawa 2004 

3.

 

Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  2.  Podręcznik  dla  technikum. 
WSiP, Warszawa 2004 

4.

 

Chuchlowa J.: Materiały pomocnicze i dodatki do Ŝywności. WSiP, Warszawa 1996 

5.

 

Cukiernictwo i Piekarstwo. Miesięcznik. Wydawnictwo Elamed 

6.

 

Deschamps  B.,  Deschaintre  J-C.:  Ciastkarstwo.  Podręcznik  do  nauki  zawodu  cukiernik. 
Wydawnictwo Rea  

7.

 

Dojutrek Cz., Pietrzyk A.: Ciaskarstwo. WSiP, Warszawa 2000 

8.

 

Drewniak E., Drewniak T.: Mikrobiologia Ŝywności. WSiP, Warszawa 1999 

9.

 

Gioffre R.: Czekolada. Nowa harmonia smaku. Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2006 

10.

 

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 

11.

 

Przegląd Piekarski i Cukierniczy. Miesięcznik. Wydawnictwo Sigma-NOT 

12.

 

Schünemann  C.,  Treu  G.:  Technologia  produkcji  wyrobów  piekarsko-cukierniczych. 
Wydawnictwo fachowe Gilde Sp. z o.o., Warszawa 1997 

13.

 

Wyczański S.: Cukiernictwo. WSiP, Warszawa 1994 

14.

 

Wyczański S.: Surowce i materiały pomocnicze w cukiernictwie. WSiP, Warszawa 1999 

 
Literatura metodyczna 
 
1.

 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000