background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 
 

 

 

Małgorzata Latek

 

 
 
 
 
 

 
 

Prowadzenie dokumentacji technologicznej  
744[01].Z2.04 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
dr inż. Tadeusz Sadowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z2.04 
„Prowadzenie  dokumentacji  technologicznej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje i zakres dokumentacji technicznej 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Etapy wykonywania dokumentacji projektowo- konstrukcyjnej

 

15 

   5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Formy organizacyjne procesu produkcji 

19 

   5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania  wstępne  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,  

–  cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 

modułowej,  

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  dyskusji plakatowej,  
–  metody projektów, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
      W tym rozdziale podano również: 
–  plan testu w formie tabelarycznej, 
–  punktacje zadań, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla nauczyciela, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

744[01].Z2 

Proces przygotowania 

produkcji wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z2.04 

Prowadzenie dokumentacji 

technologicznej

 

 

744[01].Z2.01 

Wykonywanie modeli wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z2.03 

Kalkulowanie kosztów produkcji 

wyrobów i usług

 

 

744[01].Z2.02 

Dokonywanie rozkroju materiałów  

i przygotowanie elementów do 

montażu  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

  posługiwać  się  terminologią  dotyczącą  wyrobów,  części  składowych,  półproduktów 

i dodatków kaletniczych, 

  określać techniki montażu i wykończenia wyrobów kaletniczych, 

  dokonywać podziału wyrobów kaletniczych na grupy asortymentowe, 

  określać kryteria podziału wyrobów kaletniczych w aspekcie rozwiązań konstrukcyjnych   

i materiałowych, 

  dokonywać analizy norm dotyczących wyrobów kaletniczych, 

  określać rodzaje rysunków technicznych i zasady ich wykonywania, 

  opisywać pismem technicznym rysunki elementów wyrobów kaletniczych, 

  wymiarować  na  rysunkach  części  składowe  wyrobów  oraz  proste  części  maszyn 

i urządzeń, 

  odczytywać rysunki techniczne złożeniowe wyrobów kaletniczych, 

  wykonywać odręczne rysunki brył i wyrobów kaletniczych, 

  określać wielkości i proporcje wyrobów odpowiednio  do przeznaczenia, 

  stosować techniki projektowania wyrobów kaletniczych, 

  rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w procesach technologicznych, 

  określać podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn, 

  rozróżniać parametry techniczne maszyn, 

  określać zastosowanie mechanizmów maszyn, 

  określać rodzaj garbowania i sposób wykończania skór, 

  określać wymagania technologiczne dla poszczególnych rodzajów  i gatunków skór, 

  dobierać środki wykończalnicze w zależności od rodzaju skóry i sposobu wykończenia, 

  dokonywać  podziału  tworzyw  skóropodobnych  ze  względu  na  rodzaj  podłoża,  sposób 

wytworzenia, rodzaj powłoki, właściwości fizyczne i przydatność, 

  określać przydatność tworzyw skóropodobnych w produkcji wyrobów kaletniczych, 

  charakteryzować sposoby wykończania tworzyw skóropodobnych, 

  rozróżniać półprodukty włókiennicze, 

  rozróżniać surowce włókiennicze naturalne roślinne i zwierzęce, 

  charakteryzować właściwości tkanin, 

  rozróżniać wyroby włókiennicze: laminaty, włókniny, filce, dzianiny, plecionki, taśmy, 

  określać rodzaje nici, numerację nici, skręty nici, wskaźniki jakości nici, 

  rozróżniać  materiały  pomocnicze  stosowane  w  kaletnictwie    do:  łączenia  elementów, 

wypełniania i usztywniania, zdobienia i wykończania wyrobów, 

  charakteryzować wyroby papiernicze stosowane w kaletnictwie, 

  charakteryzować wyroby metalowe stosowane w produkcji wyrobów kaletniczych,  

  charakteryzować wyroby drewniane stosowane w produkcji wyrobów kaletniczych,  

  wyjaśniać pojęcia: klej, połączenie klejowe, powierzchnie klejone,  

  określać jakość i zastosowanie klejów do łączenia elementów wyrobów, 

  charakteryzować rozpuszczalniki organiczne do klejów, 

–  posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 
–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

  określić rodzaje dokumentacji, 

  scharakteryzować elementy składowe dokumentacji technologicznej, 

  określić zasady opracowywania dokumentacji technicznej i technologicznej, 

  sporządzić  wybrane  elementy  dokumentacji  technicznej  i  technologicznej  gotowego 

wyrobu,  

  scharakteryzować elementy dokumentacji projektowo-konstrukcyjnej, 

  wykonać wzorniki dokumentacyjne, 

  zaplanować proces produkcji w zależności od rodzaju produkowanych wyrobów, 

  ustalić kolejność wykonywania operacji, 

  posłużyć się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną w procesach produkcji, 

  sporządzić plan układu szablonów na materiale przeznaczonym do rozkroju, 

  sporządzić dokumentację wykonawczą wyrobów kaletniczych, 

  skorzystać  z  literatury  zawodowej,  katalogów  i  prospektów  firm  specjalistycznych 

dotyczących organizacji pracy, nowych technologii i nowego wzornictwa. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

 

 

 

 ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Proces  przygotowania  produkcji  wyrobów  kaletniczych 
744[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji technologicznej 744[01].Z2.04 

Temat: 

Sporządzanie dokumentacji pełnej.  

Cel ogólny

Kształtowanie  umiejętności  z  zakresu  korzystania  z  literatury  fachowej, 
sporządzanie elementów dokumentacji pełnej.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  określić elementy dokumentacji pełnej, 
–  sporządzić poszczególne elementy dokumentacji pełnej, 
–  pracować w grupie, 
–  zaprezentować efekty swojej pracy, 
–  podejmować  decyzje.  
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  pogadanka, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne.  
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca w grupach.  
 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:  dostosowany do możliwości uczniów. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej,  
–  dokumentacje techniczne dla różnych wyrobów kaletniczych, 
–  wyroby kaletnicze,  
–  przybory do pisania i rysowania, 
–  zeszyt, blok rysunkowy, papier milimetrowy, arkusz papieru. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór liderów. 
5.  Realizacja zajęć: 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

I.    Wprowadzenie do tematu: 

  nauczyciel omawia rodzaje dokumentacji technicznej,  

  uczniowie dokonuje charakterystyki poszczególnych elementów dokumentacji, 

  uczniowie  zapoznają  się  z  przykładowymi  dokumentacjami  dla  różnych  wzorów 

wyrobów kaletniczych. 

 
II.   Realizacja ćwiczenia: 

  nauczyciel  wskazuje  wyrób  kaletniczy,  dla  którego  należy  sporządzić  dokumentację 

pełną, przydziela zadania do wykonania każdej grupie, wyjaśnia cel ćwiczenia jego zakres           
i sposób wykonania, 

  uczniowie  zapoznaj  się  z  wyrobem  kaletniczym,  dla  którego  mają  wykonać 

dokumentację, 

  uczniowie w grupach opracowują przydzielone im elementy dokumentacji pełnej, 

  nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek. 

 
III.   Podsumowanie zajęć: 

  liderzy  grup  prezentują  sporządzone  elementy  dokumentacji  pełnej,  przedstawiają 

napotkane trudności w trakcie wykonywania ćwiczenia, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy, 

  uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.  

 
Praca domowa 
W oparciu o wykonaną dokumentację pełną sporządź dokumentację skróconą.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 74401]   

Moduł:  

Proces  przygotowania  produkcji  wyrobów  kaletniczych 
744[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji technologicznej 744[01].Z2.04 

Temat:   Charakterystyka procesu produkcyjnego w zakładzie kaletniczym. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  z  zakresu  realizacji  procesów  produkcyjnych            

w zakładach kaletniczych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zdefiniować proces produkcyjny, 
–  dokonać podziału procesu produkcyjnego, 
–  określić pojęcia: faza, operacja, zabieg, czynność, ruch roboczy, 
–  rozpoznać  składniki  procesu  technologicznego  zachodzące  podczas  wytwarzania  wyrobu 

kaletniczego, 

–  pracować w grupie, 
–  podejmować decyzje, 
–  zaprezentować efekt swojej pracy.   

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  pogadanka, 

  pokaz z objaśnieniem, 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca w grupach. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 

dostosowany do możliwości uczniów. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze przedstawiające podział procesu produkcyjnego, 

  modele wyrobów kaletniczych, 

  plansze  przedstawiające  przebieg  procesu  technologicznego  różnych  wyrobów 

kaletniczych,  

–  blok rysunkowy,  
–  przybory do pisania i rysowania,   
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy i wybór liderów. 
5.  Realizacja zajęć: 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

I.    Wprowadzenie do tematu: 

  nauczyciel  omawia  proces  produkcyjny  i  przedstawia  planszę  obrazująca  składniki 

procesu produkcyjnego,  

  uczniowie  dokonuje  charakterystyki  poszczególnych  pojęć  takich  jak:  faza,  operacja, 

zabieg, czynność, ruch roboczy, 

  uczniowie  zapoznają  się  z  poszczególnymi  składnikami  procesu  produkcyjnego 

wytwarzania różnych wyrobów w zakładach kaletniczych. 

II.   Realizacja ćwiczenia: 

  nauczyciel wskazuje wyrób kaletniczy, dla którego należy przedstawić składniki procesu 

technologicznego, 

  uczniowie zapoznają się z wyrobem kaletniczym,  

  uczniowie dokonują wyboru części składowych procesu technologicznego,  

  uczniowie w grupach rysują schemat podziału procesu technologicznego dla wskazanego 

wyrobu kaletniczego, 

   nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek. 

III.   Podsumowanie zajęć: 

  liderzy grup prezentują sporządzone schematy procesu technologicznego dla wskazanego 

wyrobu, przedstawiają napotkane trudności w trakcie wykonywania ćwiczenia, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy, 

  uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.  

 
Praca domowa 
Podaj  kilka  zabiegów  występujących  w  produkcji  wyrobów  kaletniczych  i  określ  czym  one 
się różnią od czynności.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje i zakres dokumentacji technicznej 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunki  części  składowych  wyrobu  kaletniczego  wskazane  przez  nauczyciela   

zgodnie z wymiarami i w skali 1:2. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady wykonywania rysunków technicznych. 

  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  wykonywania  rysunków 

części składowych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować  zestaw przyrządów do rysowania, 
4)  narysować wzorniki zgodnie z wymiarami, 
5)  narysować wzorniki w skali 1:2, 
6)  wyjaśnić zasadę wykonywania rysunków w skali, 
7)  zapisać obserwacje w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół do rysowania, 
–  zestaw rysunków technicznych dowolnych części składowych,  
–  karton lub arkusz papieru o wymiarach co najmniej A-4, 
–  przyrządy do rysowania ołówek, gumka, linia, cyrkiel, ekierka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Sporządź  kartę  części  składowych  w  oparciu  o  wskazany  przez  nauczyciela    rysunek 

poglądowy i rysunki techniczne części składowych paska do zegarka.   

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady sporządzania karty części składowych. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  sporządzania  karty  części 

składowych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować zestaw przyrządów do pisania i rysowania, 
4)  narysować tabelę części składowych, 
5)  wypełnić kolumny tabeli części składowych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół do rysowania, 
–  zestaw rysunków poglądowych i rysunków technicznych różnych pasków do zegarka,  
–  zeszyt, 
–  przyrządy do rysowania i pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Sporządź charakterystykę wskazanych przez nauczyciela wyrobów kaletniczych.  
  
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady sporządzania charakterystyk wyrobów. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  sporządzania 

charakterystyki wyrobu, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać opis techniczny wyrobu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stół roboczy, 
–  zestaw dowolnych wzorów wyrobów kaletniczych,  
–  przykładowe charakterystyki wyrobów kaletniczych, 
–  zeszyt,   
–  przybory  pisania,  
–  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  pomiaru  wskazanego  przez  nauczyciela  wyrobu  kaletniczego  ciętego  do  kantu 

i jego części składowych. Wyniki zapisz w zeszycie.  

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady wymiarowania wyrobów i ich części składowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  wymiarowania  wyrobu 

i części składowych, 

2)   zapoznać się z rozdziałem materiału nauczania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dokonać pomiaru wyrobu i jego części składowych,    
5)  wymiary zapisać w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do rysowania i pisania, 
–  wyroby kaletnicze cięte do kantu, 
–  narzędzia pomiarowe, 
–  zeszyt,  
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  rysunek  modelowy  przedstawionego  przez  nauczyciela    wyrobu  kaletniczego. 

Dokonaj jego pomiaru. Nanieś na rysunek uzyskane wymiary.   

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę  zasady 
wykonywania rysunków modelowych i ich wymiarowanie. 

  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  wykonywania  rysunków 

modelowych, 

2)  zapoznać się z  rozdziałem materiału nauczania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać rysunek wyrobu,  
5)  dokonać pomiaru wyrobu (długość, szerokość),    
6)  nanieść wymiary na rysunek.  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do rysowania i pisania, 
–  wyroby kaletnicze,  
–  narzędzia pomiarowe, 
–  blok rysunkowy,   
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. 

Etapy 

wykonywania 

dokumentacji 

projektowo-

konstrukcyjnej 

 
5.2.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  makietę  w  oparciu  o  otrzymany  od  nauczyciela  rysunek  poglądowy  oraz 

wymiary  wyrobu  i  jego  części  składowych.    Oceń  prawidłowość  proporcji  poszczególnych 
elementów  wyrobu. Wnioski zanotuj w zeszycie. 
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę zasady 
wykonywania  makiet  projektowanych  wyrobów.  Ćwiczenie  powinny  być  wykonane 
w pracowni projektowania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania makiety, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wyciąć elementy poszczególnych części,  
4)  wykonać makietę, 
5)  dokonać analizy wzoru w oparciu o wykonaną  makietę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie praktyczne, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunek poglądowy wyrobu,  

− 

wymiary wyrobu i części składowych,  

− 

materiał do wykonania makiety, 

− 

przybory do rozkroju, szycia i pisania, 

− 

zeszyt, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  wzornik  do  rozkroju  i  wzornik  montażowy  elementu  wyrobu  kaletniczego 

wskazanego  przez  nauczyciela  znając  wymiary  elementu  i  miejsca  montażu  ozdób  oraz  
szerokość zawinięcia brzegów elementu. Wskaż różnice między wzornikami. 
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić szczególną uwagę  zasady 
wykonywania wzorników. Ćwiczenie powinny być wykonane w pracowni projektowania . 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować karton, 
4)  narysować  elementy wg podanych wymiarów, 
5)  nanieść oznaczenia na wzorniki, 
6)  wyciąć wzorniki, 
7)  wskazać różnice pomiędzy wzornikami, 
8)  zapisać obserwacje w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  karton, 
–  przybory do pisania, rysowania i rozkroju, 
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  wzornik  do  rozkroju  i  montażowy  ścianki  przedniej  wyrobu  o  brzegach 

zawijanych,  wiedząc  że:  wymiary  ścianki  przedniej    w  gotowym  wyrobie  wynoszą: 
260x160mm,  naddatek  na  zawinięcie  wynosi  5mm,  na  ściance  tej  naszyta  będzie  kieszonka 
zewnętrzna    cięta  do  kantu o  wymiarach 100x140mm.  Kieszonka  będzie  naszyta  w  prawym 
dolnym rogu w odległości 20mm od brzegów ścianki. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady  wykonywania  wzorników  oraz  różnice  między  wzornikami  do  rozkroju 
a montażowymi. Ćwiczenie powinny być wykonane w pracowni projektowania . 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać rysunek techniczny ścianki przedniej według podanych wymiarów,  
4)  wykonać wzornik do rozkroju,  
5)  wykonać wzornik montażowy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

–  stół roboczy, 
–  blok techniczny, karton,  
–  nóż modelarski do wycinania wzorników, 
–  przybory  do rysowania i pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  wzorniki  do  rozkroju  korpusu  i  spodu  torebki  damskiej  w  kształcie  woreczka  

ściąganego, o spodzie okrągłym.   

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady  wykonywania  wzorników.  Ćwiczenie  powinny  być  wykonane  w  pracowni 
projektowania . 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać rysunek techniczny  spodu według dowolnie przyjętych wymiarów, 
4)  wykonać wzornik spodu w oparciu o rysunek techniczny,   
5)  obliczyć  wymiary  korpusu  torebki  dostosowane  do  obwodu  spodu  z  uwzględnieniem 

naddatku na zszycie,  

6)  wykonać rysunek techniczny korpusu torebki,  
7)  wykonać wzornik korpusu torebki w oparciu o rysunek techniczny, 
8)  wykonać makietę,  
9)  dokonaj korekty wzorników jeżeli zauważyłeś błędy w makiecie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem.   

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

blok techniczny, karton,  

– 

nóż modelarski  do wycinania wzorników, 

– 

przybory  do rysowania i pisania, 

– 

papier szary do wykonania makiety,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  wzorniki  do  rozkroju  i  montażowe    w  oparciu o wskazaną przez  nauczyciela 

kartę wymiarów części składowych wyrobu kaletniczego.  

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
zasady  wykonywania  wzorników.  Ćwiczenie  powinny  być  wykonane  w  pracowni 
projektowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat wykonywania wzorników, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać rysunek techniczny części składowych wyrobu kaletniczego,  
4)  wykonać wzornik do rozkroju,     
5)  wykonać wzornik montażowy,    
6)  dokonać korekty wzorników jeżeli zauważyłeś błędy w makiecie.   
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem.   

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

karta części składowych dowolnego wyrobu, 

– 

blok techniczny, karton,  

– 

nóż modelarski  do wycinania wzorników, 

– 

przybory  do rysowania i pisania,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Formy organizacyjne procesu produkcji 

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  podziału,  zaproponowanych  w  postaci  wydruku,  przykładowych  procesów 

produkcyjnych, na procesy podstawowe i pomocnicze. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  
strukturę procesu produkcyjnego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  wykonywania  procesów 

produkcyjnych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  pogrupować procesy podstawowe i pomocnicze, 
4)  podać przykłady procesów podstawowych, 
5)  podać przykłady procesów pomocniczych, 
6)  zapisać przykłady w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem.   

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowe procesy produkcyjne w postaci wydruku, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  postawie  informacji  uzyskanych  w  materiale  nauczania  i  zajęć  w  warsztatach 

szkolnych  wyjaśnij,  jaki  jest  cel  prowadzenia  dokumentacji  technicznej  w  zakładzie 
przetwórczym. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę    cel 

     

i rodzaje dokumentacji technicznej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat dokumentacji technicznej, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaproponować cel prowadzenia dokumentacji technicznej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

4)  wziąć  udział  w  dyskusji  na  temat  celowości  prowadzenia  dokumentacji  technicznej         

w zakładzie, 

5)  zapisać swoje spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pokaz z objaśnieniem.  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 

Ćwiczenie 3 

Porównaj  zastosowanie  potokowej  formy  organizacji  produkcji  z  indywidualnym 

systemem organizacji produkcji wyrobów kaletniczych. Sformułuj wnioski. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę    na 
wady i zalety systemu indywidualnego i potokowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  na  temat  form  organizacji  procesu 

produkcyjnego, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  scharakteryzować system indywidualny, 
4)  scharakteryzować system potokowy, 
5)  dokonać porównania wskazanych metodorganizacji produkcji, 
6)  zapisać  spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem.  

 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
technologicznej” 

Test składa się z 20  zadań z wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 7, 8, 9, 12 są z poziomu ponadpodstawowego. 
  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  
–  dobry  –  za  rozwiązanie  od  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego,     

–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  od  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.  

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. b, 5. d, 6. b, 7. c,  8. c, 9. c, 10. d, 11. c, 
12
. c,13. b, 14. c, 15. b,16. a, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać podziału procesu produkcyjnego 

Wyjaśnić czym jest ruch roboczy 

Określić system brygadowy jako formę 
organizacyjną procesu technologicznego  

PP 

Wyjaśnić czym jest makieta 

Wskazać skalę zwiększającą  

Wyjaśnić o czym informuje karta 
wymiarów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wyjaśnić rolę wzorników montażowych  

PP 

Odczytać  wymiary z rysunków 
technicznych złożeniowych 

PP 

Odczytać wymiary z rysunków 
technicznych złożeniowych  

PP 

10 

Odczytać wymiary z rysunków 
technicznych złożeniowych  

11 

Wyjaśnić o czym informuje karta 
technologiczna  

12 

Odczytać i obliczać  wymiary z rysunków 
technicznych złożeniowych  

PP 

13 

Wyjaśnić pojęcie i przeznaczenie rozkładki 
do rozkroju  

14 

Określić zawartość instrukcji wykonania  

15 

Wyjaśnić zasadę wykonywania prototypu  

16 

Wyjaśnić zasady projektowania elementów  

17 

Wyjaśnić zasadę  wykonywania wzorników  

18 

Wyjaśnić zasadę wykonywania wzorników 
montażowych  

19 

Wyjaśnić zasadę oznaczania wzorników  

20 

Określić zawartość karty materiałowej  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  projektowania  wyrobów  skórzanych.  Wszystkie 

pytania są zadaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Proces technologiczny jest częścią  

a)  procesu produkcyjnego. 
b)  procesu pomocniczego. 
c)  procesu wykończenia. 
d)  procesu przygotowania produkcji. 

 

2.  Najmniejszą częścią procesu technologicznego jest 

a)  operacja.  
b)  ruch roboczy. 
c)  czynność. 
d)  zabieg. 
 

3.  Asortymentowy podział zadań występuje w 

a)  Systemie indywidualnym.  
b)  Systemie brygadowym.   
c)  Systemie pomocniczym.  
d)  Systemie potokowym.  

 
4.  Makieta jest to 

a)  wyrób poddany badaniom laboratoryjnym.  
b)  wyrób wykonany w wielkościach naturalnych z materiałów zastępczych.  
c)  wyrób wykonany z materiałów właściwych.  
d)  wyrób przeznaczony do sprzedaży.  

 

5.  Rysunki  skomplikowanych  szczegółów  projektu  wykonuje  się  zwykle  w  dużym 

powiększeniu, to znaczy w skali 

a)  1:1.  
b)  1:2. 
c)  1:5. 
d)  5:1. 

 

6.  Karta wymiarów części składowych informuje o 

a)  doborze  i  jakościowych  wymaganiach  materiałowych  dla  określonych  części 

składowych. 

b)  nazwie i liczbie części wchodzących w skład wyrobu.  
c)  nazwie  i liczbie ozdób w wyrobie.  
d)  nazwie i liczbie okuć wchodzących w skład.  

 

7.  Wzorniki montażowe są  

a)  przeznaczone do rozkroju.  
b)  podstawą do sporządzania wycinaków przy mechanicznym rozkroju.  
c)  sprawdzianami przy opracowaniu elementów i łączeniu w gotowy wyrób. 
d)  podstawa do sporządzania  rysunków technicznych.  

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.  Rysunek zamieszczony obok przedstawia schemat montażu torebki damskiej. Dno torebki  ma 

wymiary  

a)  325x700 mm. 
b)  17x100 mm.  

 

  

c)  150x270 mm. 
d)  275x325 mm.  

 
 
 
 
 

9.  Na podstawie rysunku przedstawionego obok określ odległość (w mm) górnych krawędzi 

kieszeni od górnego brzegu ściany przedniej teczki 

a)  20 mm.  
b)  36 mm.    

 

  

c)  40 mm.  
d)  50 mm.  

 
 
 
 
 
 
 
 

10. Odległość położenia antabek od dolnej krawędzi klapy (patrz rysunek złożeniowy klapy) 

wynosi 

a)  90 mm.  
b)  100 mm.  

 

 

 

c)  125 mm.  
d)  140 mm.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

11. Karta technologiczna wyrobu zawiera 

a)  wszystkie materiały podstawowe. 
b)  wszystkie materiały pomocnicze. 
c)  wszystkie czynności, operacje i zabiegi występujące przy określonym elemencie wyrobu.  
d)  wszystkie maszyny i urządzenia potrzebne do wykonania określonego wyrobu.   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

12. Na  podstawie  rysunku  montażowego  kieszeni  zewnętrznej,  określ  wymiary  kieszeni  po 

naszyciu na ścianę przednią wyrobu 

a)  290x146 mm.  
b)  240x127 mm. 

 

 

 

c)  176x127 mm.  
d)  180x127 mm.  

 
 
 
 
 
 
 

13.  Rozkładka do rozkroju jest to  

a)  podstawowy dokument opracowany dla fazy rozkroju.   
b)  odpowiednia  plansza  obrazująca  sposób  rozkroju  materiałów  przeznaczonych  na 

wierzchy wyrobów  i na podszewki.  

c)  rysunek techniczny wszystkich części składowych  wchodzących w skład wyrobu.  
d)  dokument informujący krojczego o ilości pobranego materiału z magazynu. 

 

14.  Instrukcja wykonania jest to 

a)  norma czasu ustalona dla wszystkich operacji czynności. 
b)  norma czasu wynikająca z norm średnich. 
c)  syntetyczny  opis  zgrupowanych  jednorodnych  czynności  technologicznych,  oparty 

na karcie technologicznej. 

d)  karta informująca o zasadach bezpiecznej prac. 

 
15. Prototyp wykonuje się w oparciu o 

a)  makietę. 
b)  wzorniki. 
c)  wycinek z żurnalu. 
d)  instrukcję wykonania. 

 

16. Przy projektowaniu elementów wyrobu należy pamiętać aby wykroje wierzchu były 

a)  większe od wykrojów usztywniających wyrób. 
b)  mniejsze od wykrojów usztywniających wyrób. 
c)  dwukrotnie mniejsze od wykrojów usztywniających wyrób. 
d)  trzykrotnie mniejsze od wykrojów usztywniających wyrób. 

 

17. Wzorniki części składowych wzoru  wykonuje się w skali: 

a)  1:2. 
b)  1:1. 
c)  2:1. 
d)  1:5. 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

18. Miejsca załamań i połączeń poszczególnych części wzoru umieszcza się na 

a)  wzornikach do rozkroju. 
b)  wzornikach montażowych.  
c)  rysunku modelowym.  
d)  makiecie wyrobu.  

 

19. Na każdym wzorniku należy umieścić m.in. następujące symbole słowne i cyfrowe  

a)  sposobu łączenia. 
b)  nazwę wyrobu, elementu i rodzaj wzornika. 
c)  nazwę maszyn stosowanych do rozkroju i obróbki. 
d)  rodzaj linii oznaczających miejsca naszyć. 

 
20. Karta materiałowa wyrobu zawiera m.in. następujące informacje: 

a)  nazwę maszyn i urządzeń niezbędnych przy montażu wyrobu.  
b)  nazwę, liczbę części składowych wyrobu i ich wymiary.  
c)  nazwę  materiału  dla  określonych  części  z  jakościowymi  wymaganiami  i  normami 

zużycia.  

d)  nazwę czynności przy wykonywaniu określonego elementu.  
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Prowadzenie dokumentacji technologicznej 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
 
Test  praktyczny  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie 
dokumentacji technologicznej” 
 

Treść zadania 
 
        Opracuj  rozstawienie  stanowisk  pracy  maszynowych  i  ręcznych  przy  przenośniku 
taśmowym w oparciu o kartę technologiczną wskazanego wyrobu.    
 
Instrukcja dla nauczyciela 

  W  badaniach osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych 

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie    jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności związanych organizacją procesu produkcji systemem taśmowym.   

  Uczniowie powinni  wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych. 

  Zadaniem  nauczyciela  jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie 

zadania  zgodnie  z  zasadami  bhp  i  ergonomii  oraz  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć 
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonania zadania: 
–  zorganizowania stanowiska pracy, 
–  doboru odpowiednich materiałów, przyborów,  
–  wykazania się umiejętnością odczytywania dokumentacji technologicznej oraz organizacji 

procesu produkcji różnymi systemami. 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

–  stanowisko pracy umożliwiające wykonanie zadania,  
–  blok rysunkowy,  
–  przybory do rysowania. 

Przed rozpoczęciem  wykonania zadania nauczyciel powinien: 

1.  zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy,  
2.  zabezpieczyć materiały niezbędne do wykonania zadania,  
3.  przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 

przestrzeganie, 

4.  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 
5.  przydzielić uczniom niezbędne materiały i przybory, 
6.  zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

− 

sprawdzić przydzielone materiały, 

− 

wykonać schemat przenośnika taśmowego o obwodzie zamkniętym, 

− 

dokonać analizy karty technologicznej,  

− 

wypisać stanowiska maszynowe, 

− 

wypisać stanowiska ręczne,  

− 

umieścić  na  schemacie  przenośnika  taśmowego  stanowiska  maszynowe  i  ręczne 
wymienione w karcie technologicznej uwzględniając pracochłonność operacji,  

− 

dokonać oceny jakościowej wykonanego zadania, 

7.  określić kryteria oceny wykonanego zadania, 
8.  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
9.  dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Instrukcja dla ucznia 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 
–  dobrać i założyć odzież ochronną, 
–  zapoznać się z założeniami zadania, 
–  sprawdzić  przydzielone  materiały  oraz  zapisać  plan  działania  oraz  kolejność 

wykonywania  czynności  na  przykład:  sprawdzić  przydzielone  materiały,  wykonać 
schemat  przenośnika  taśmowego  o  obwodzie  zamkniętym,  dokonać  analizy  karty 
technologicznej,  umieścić  na  schemacie  przenośnika  taśmowego  stanowiska  maszynowe 
i ręczne  wymienione  w  karcie  technologicznej  uwzględniając  pracochłonność  operacji, 
dokonać  oceny  jakościowej  wykonanego  zadania.  Plan  przedstawić  nauczycielowi  do 
zatwierdzenia, 

–  przejrzeć przydzielone  materiały i przyrządy,  
–  przygotować stanowisko pracy względem:  

a.  bezpieczeństwa i higieny pracy, 
b.  uporządkowania  i łatwego dostępu do materiałów i przyborów, 

–  wykonać schemat rozmieszczenia stanowisk, 
–  dokonać oceny wykonanego zadania, 
–  zaprezentować i omówić wykonanie zadania, przedstawić nauczycielowi do oceny. 
 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

 

Lp

 

Czynności wykonywane przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobieranie odzieży ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejności czynności 

10 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

-  czystość i porządek miejsca pracy, 
-  sprawdzenie 

zabezpieczenie 

pod 

względem 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

-  przygotowanie potrzebnych materiałów i przyrządów, 

 
 

15 

 

 

4. 

Wykonanie zadania: 
a)  wykonanie schematu przenośnika taśmowego o obwodzie 

zamkniętym, 

b)  dokonać analizy karty technologicznej,  
c)  wypisać stanowiska maszynowe, 
d)  wypisać stanowiska ręczne,  
e)  umieścić 

na 

schemacie 

przenośnika 

taśmowego 

stanowiska  maszynowe  i  ręczne  wymienione  w  karcie 
technologicznej uwzględniając pracochłonność operacji,  

f)  ustalenie wymiarów poszczególnych części składowych 

saszetki, 

g)  dokonać oceny jakościowej wykonanego zadania 

50 

 

5. 

Ocena wykonania pracy. 

10 

 

6. 

Zaprezentowanie wykonania zadania, uporządkowanie 
stanowiska pracy 

10 

 

 

                                                                   Razem 

100 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. LITERATURA 

 
1.  Borzeszkowski  A.,  Borzeszkowski  W.,  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  I. 

WSiP, Warszawa 1989  

2.  Brzozowski  Cz.,  Kałuża  B.,  Kosior  Z.:  Technologia  kierunek  skórzany.  Podstawowe 

studium zawodowe. WSiP, Warszawa 1993   

3.  Christ J.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991 
4.  Epsztejn M.: Rękawicznictwo. WPLiS, Warszawa 1960 
5.  Grabkowski  M.,  Olszewski  A.,  Kościów  S.:  Projektowanie  obuwia.  Skrypt  WSI,  

Radom 1982 

6.  Korczak  K., Szymańska  J.: Rysunek  zawodowy dla  szkół przemysłu  skórzanego. WSiP, 

Warszawa 1998 

7.  Moda skórzana – kwartalnik Wyd. TWiL Warszawa 
8.  Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych. WPLiS, Warszawa 1962 
9.  Olszewski  A.:  Kompozycje  plastyczne  w  projektowaniu  obuwia.  Skrypt  WSI, 

Radom 1993 

10.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warsawa 1997 
11.  Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część II . WSiP, Warszawa 1986 
12.  Rerutkiewicz J., Tobiszewski A.: Rymarstwo. WPLiS, Warszawa 1956 
13.  Odzież – miesięcznik Wyd. SIGMA-NOT, Warszawa 
14.  Przegląd Skórzany – miesięcznik, egzemplarze archiwalne, Wyd. Skórimpex, Łódz 
15.  Przegląd włókienniczy. Włókno. Odzież. Skóra. Wyd. SIGMA – NOT, Warszawa. 
16.  Żurnale wyrobów kaletniczych i rękawiczniczych polskie i zagraniczne 

 

Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000