background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Jerzy Laskowski 

 

 

 

 
 
 
 
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy 
montażu i obróbce wykańczającej wyrobów 
złotniczo-jubilerskich 
731[06].Z1.01  

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci:  
Jerzy Kubica 
Franciszek Olczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Antoni Korsak 
 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 

 

 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Stosowanie 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu  i  obróbce  wykańczającej  wyrobów 
złotniczo-jubilerskich”  731[06].Z1.01  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu złotnik-jubiler. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.  Zasady bhp przy pracy i magazynowaniu niebezpiecznych związków 

chemicznych. Pierwsza pomoc 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Zasady bhp przy pracach montażowych i eksploatacji butli z gazami 
technicznymi 

13 

          5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zasady bhp przy pracach wykańczających i pracach galwanizerskich 

17 

   5.3.1 Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

19 

7. Literatura 

33 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1. WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy 

uczniów, 

do 

pracy 

zespołowej. 

celu 

przeprowadzenia 

sprawdzianu  

wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 

W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[06].Z1 

„Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich”. 

 

Moduł 731[06].Z1 

Montaż i obróbka wykańczająca 
wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy montażu 

 i obróbce wykańczającej wyrobów 

złotniczo-jubilerskich

731[06].Z1.02 

Montaż wyrobów złotniczych. 

731[06].Z1.06 

Naprawa wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

731[06].Z1.04 

Mechaniczne metody obróbki  

wykańczającej. 

731[06].Z1.05 

Chemiczne i elektrochemiczne 

 metody obróbki wykańczającej. 

731[06].Z1.03 

Oprawianie kamieni jubilerskich. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska, 

–  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 
–  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
–  rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie,  
–  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej. 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

 

określić zasady bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska na poszczególnych 
stanowiskach roboczych przy montażu i obróbce wykańczającej wyrobów,

 

 

określić procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

 

 

odczytać i zinterpretować oznaczenia, znaki, instrukcje bhp, ochrony ppoż.,

 

 

rozpoznać  zagrożenia  związane  z  wykonywaną  pracą,  przeciwdziałać  i  zapobiega 
zagrożeniom,

 

 

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosownie do potrzeb,

 

 

zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  podczas  montażu  i  obróbki

 

wykańczającej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich” 731[06].Z1

 

Jednostka modułowa: „Stosowanie przepisów bhp przy montażu i obróbce wykańczającej 
wyrobów złotniczo-jubilerskich” 731[06].Z1.01 
 
Temat: Opracowanie instrukcji bhp do stanowiska lutowania. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  zagrożeń  związanych  zlutowaniem, 
przeciwdziałaniem  i  zapobieganiem  ich  powstawaniu,  doboru  i  zastosowania  odzieży 
ochronnej i sprzętu ochrony osobistej w procesie lutowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bhp, 

  rozpoznawać zagrożenia związane z lutowaniem, 

  przeciwdziałać i zapobiegać ich powstawaniu, 

  dobrać i zastosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosownie do potrzeb, 

  opracowywać instrukcje bhp dla stanowisk wykonywanych prac. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:
 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp dotyczące lutowania, 

  przybory do pisania, 

  papier lub notatnik. 

Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia: 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń zapoznaje się ze stanowiskiem do lutowania, 

  analizuje, jakie zagrożenia mogą powstać podczas poszczególnych operacji w czasie  

  

lutowania, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonywania zadania, 

  uczeń redaguje instrukcję. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Prezentuje efekt pracy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Napisz instrukcję bhp do stanowiska polerskiego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   „Montaż i obróbka wykańczająca wyrobów złotniczo-jubilerskich” 731[06].Z1

 

Jednostka modułowa: „Stosowanie przepisów bhp przy montażu i obróbce wykańczającej 
wyrobów złotniczo-jubilerskich” 731[06].Z1.01 
 
Temat:  Dobieranie  odzieży  roboczej  i  środków  ochrony  osobistej  niezbędnych  
w procesie polerowania. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  i  zastosowania  odzieży  ochronnej  
i środków ochrony osobistej przy polerowaniu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać zagrożenia związane z polerowaniem, 

  dobrać i zastosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej podczas polerowania. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

 
Czas:
 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy polerowaniu, 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej. 

Przebieg  zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

   uczniowie analizują proces polerowania, 

   określają zgodnie z przepisami bhp wymogi, jakim powinna odpowiadać odzież   

      robocza i środki ochrony osobistej podczas polerowania, 

   dobierają odpowiednią odzież i środki ochrony osobistej, 

   nauczyciel sprawdza poprawność dokonanego wyboru, 

   uczniowie stosują odzież ochronną i środki ochrony osobistej. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

Praca domowa 
 

Opisz zagrożenia spowodowania wypadku występujące podczas polerowania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA

 

 

 
5.1.  Zasady  bhp  przy  pracy  i  magazynowaniu  niebezpiecznych 

związków chemicznych. Pierwsza pomoc

 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Zredaguj  instrukcję  użytkowania  i  składowania  niebezpiecznych  związków  chemicznych 

zgodnie z zasadami bhp. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres   

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien : 

1)  przeanalizować  zagrożenia  wynikające  z  użytkowania  i  składowania  niebezpiecznych 

związków chemicznych, 

2)  ustalić sposoby zapobiegania ich powstawaniu, 
3)  zredagować instrukcję bhp, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp dotyczące użytkowania i składowania niebezpiecznych związków, 

  notatnik i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zredaguj instrukcję bhp dotyczącą wykonywania roztworów do trawienia i elektrolitów. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zagrożenie wynikające w procesie, 
2)  ustalić sposoby zapobiegania ich powstawaniu, 
3)  zredagować instrukcje bhp, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp dotyczące wykonywania roztwór chemicznych, 

  notatnik i przybory do pisania. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.2. Zasady  bhp  przy  pracach  montażowych  i  eksploatacji  butli  

z gazami technicznymi

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  na  stanowisku do  lutowania  i dobierz  sprzęt  ochrony 

osobistej niezbędny na tym stanowisku. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu lutowania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  na stanowisku do  nitowania  i  dobierz  sprzęt  ochrony 

osobistej niezbędny na tym stanowisku. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu nitowania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Rozpoznaj zagrożenia występujące na stanowisku do zgrzewania i dobierz sprzęt ochrony 

osobistej niezbędny na tym stanowisku. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu zgrzewania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  na  stanowisku  do  gwintowania  i  dobierz  sprzęt 

ochrony osobistej niezbędny na tym stanowisku. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu gwintowania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Sprawdź szczelność przewodów, zaworów i palników. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z urządzeniami potrzebnymi do pracy w czasie lutowania.  
2)  zapoznać  się  ze  sposobem  montażu  poszczególnych  elementów takich  jak  butla gazowa, 

przewód ciśnieniowy, palnik, reduktor,  

3)  przygotować  środek  do  sprawdzenia  szczelności  urządzeń  gazowych;  rozdrobić  

w niewielkiej   ilości wody kawałek mydła,  

4)  pędzelkiem  nanieść  jednorodny  roztwór  na  miejsca  połączeń poszczególnych elementów 

lub spryskać sprayem ze środkiem sprawdzającym szczelność, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  butla turystyczna z gazem propan - butan, 

  przewód ciśnieniowy, 

  palnik na gaz propan – butan, 

  miska z roztworem mydlanym lub spray ze środkiem sprawdzającym szczelność, 

  pędzel do nanoszenia roztworu mydlanego. 

 
Ćwiczenie 6 
 

Opracuj instrukcję bhp do stanowiska lutowania. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zagrożenia występujące na stanowisku do lutowania, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

2)  ustalić sposoby zapobiegania ich powstawaniu, 
3)  zredagować i napisać instrukcje bhp, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik i przybory do pisania, 

  regulamin i instrukcja obsługi urządzeń, 

  przepisy bhp przy lutowaniu. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

5.3.  Zasady bhp przy pracach wykańczających i pracach 

galwanizerskich 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  na  stanowisku  do  szlifowania  szlifierką  z  wałkiem 

giętkim i dobierz sprzęt ochrony osobistej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu szlifowania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenia 2 
 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  na  stanowisku  do  polerowania  polerką  stołową  do 

polerowania i dobierz sprzęt ochrony osobistej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu polerowania, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje bhp, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Ćwiczenia 3 
 

Opisz  zasady  bhp  przy  sporządzania  kąpieli  do  chemicznej  i  elektrochemicznej  obróbki 

metali. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  
pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  opisać zasady pracy przy sporządzaniu kąpieli, 
2)  opisać ubranie robocze i środki ochrony osobistej, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenia, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik i przybory do pisania. 

  instrukcje bhp. 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów  bhp 
przy montażu i obróbce wykańczającej wyrobów złotniczo-jubilerskich” 

 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

Określić 

działanie 

trujących 

związków 

chemicznych 

na 

organizm człowieka 

…miejscowo…ogólnie… 

Określić stopień poparzenia 

Określić 

zagrożenia 

zdrowia 

podczas lutowania 

Określić  środki  ochrony  osobistej 
podczas pracy na polerce stołowej 

Określić 

przeznaczenie 

butli 

gazowych 

Określić 

skład 

cieczy 

do 

wytrawiania 

…rozcieńczony kwas siarkowy… 

Określić 

miejsce  gromadzenia 

zużytych trucizn 

Określić  sposób  zabezpieczenia 
przewodów gazowych 

…opaskami zabezpieczającymi… 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Określić  miejsce  wybicia  daty 
badania butli z gazem 

10 

Określić kolor butli z tlenem. 

11 

Określić  bezpieczną  temperaturę 
do  jakiej  można  nagrzać  butlę  
z gazem 

12 

Określić,  jak  często  powinno  być 
wymieniane 

powietrze  

w galwanizerni 

13 

Określić 

sposób 

składowania 

środków 

trujących  

w magazynach 

…firmowych… 

14 

Określić  odległość  usytuowania 
butli od centralnego ogrzewania 

15 

Zredagować 

krótką 

instrukcję 

stanowiskową polerki stołowej 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

prawidłowo zredagował instrukcję. 

16 

Opisać 

sposób 

sprawdzenia 

szczelności instalacji gazowej 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

wymieni niezbędne materiały i opisze 
sposób 

sprawdzania 

szczelności 

układu. 

17 

Opisać  sposób  magazynowania 
środków trujących 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeśli  opisał 
prawidłowy  sposób  magazynowania 
środków trujących. 

18 

Opisać  wymogi  bezpieczeństwa 
jakie musi spełniać stanowisko do 
szlifowania szlifierką stołową 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

prawidłowo 

opisał 

wymogi 

bezpieczeństwa. 

19 

Opisać  zagrożenia  w  procesie 
polerowania 

sposób 

zapobiegania ich powstawaniu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

wymienił  zagrożenia  i  opisał  sposób 
zapobiegania ich powstawaniu. 

20 

Wymienić  zagrożenia  i  opisać  z 
czego  mogą  wynikać  w  procesie 
lutowania 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

poprawnie 

wymienił 

zagrożenia  

i opisał z czego mogą wynikać. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  stosowania  przepisów  bhp  przy  montażu  i  obróbce 

wykańczającej wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

5.  Zadania: 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 1, 6, 8, 13 są to zadania z luką, w zadaniach 15, 16, 
17, 18, 19, 20 udziel krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach opisowych udziel krótkiej odpowiedzi. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy- (zadania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Trujące  związki  chemiczne  mogą  działać  …………  lub  …………..  na  organizm 
 

człowieka. 

 
2.  Zapalne zaczerwienienie skóry powstaje przy poparzeniu: 

a)  I stopnia, 
b)  II stopnia, 
c)  III stopnia, 
d)  IV stopnia. 
 

3.   Podczas lutowania może nastąpić: 

a)  wyziębienie, 
b)  zgniecenie, 
c)  oparzenie, 
d)  stłuczenie. 
 

4.   Do wykonywania prac na polerce stołowej będą potrzebne: 

a)  hełm, 
b)  palce ochronne, 
c)  półbuty, 
d)  nauszniki. 
 

5.  Butle gazowe służą do:  

a)  wyrównywania ciśnienia, 
b)  przechowywania cieczy, 
c)  magazynowania sprężonego gazu, 
d)  obniżania ciśnienia. 
 

6.  Do  wytrawiania  wyrobów  po  lutowaniu,  używamy  .........................................................      

 

podgrzany do 80ºC 

 
7.  Gdzie zbieramy zużyte roztwory robocze trucizn? 

a)  w wiadrach, 
b)  w wykopanych dołach, 
c)  w szklanych butlach, 
d)  wylewamy do kanalizacji. 
 

8.  Przewody butli z gazami muszą być zabezpieczone ………………. ……………… i mieć 

długość zapewniającą swobodę ruchów w czasie pracy. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

9.  Datę badania butli z gazem umieszczamy: 

a)  na szyjce butli, 
b)  na zaworze, 
c)  na dnie butli, 
d)  na boku butli. 
 

10. Jakim kolorem malujemy butle napełnione tlenem?  

a)  czarnym, 
b)  czerwonym, 
c)  niebieskim, 
d)  białym. 
 

11. Butle gazowe chronimy przed nagrzewaniem do temperatury: 

a)    –5ºC, 
b)    +35ºC, 
c)    +20ºC, 
d)    0ºC. 
 

12. Wentylacja galwanizerni powinna zapewnić wymianę w ciągu godziny: 

a)  pięciokrotną, 
b)  dziesięciokrotną, 
c)  piętnastokrotną, 
d)  dwudziestokrotną. 
 

13. W pomieszczeniach składowych, w pojemnikach ........................... powinny być  

 

 przechowywane środki szkodliwe i trucizny. 

 
14. Odległość ustawienia butli od centralnego ogrzewania powinna wynosić: 

a)  1 m, 
b)  2 m, 
c)  3 m, 
d)  4 m. 
 

15. Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową polerki stołowej. 
 
16. Opisz, w jaki sposób będziesz sprawdzał szczelność przewodów, zaworów i palnika. 
 
17. Opisz, w jaki sposób magazynujemy środki trujące. 
 
18 Opisz, jakie wymogi bezpieczeństwa musi spełniać stanowisko do szlifowania na szlifierce
 

stołowej. 

 
19. Opisz zagrożenia, jakie mogą wystąpić w trakcie polerowania i sposoby zapobiegania ich 
    powstawaniu. 
 
20. Wymień zagrożenia w procesie lutowania i opisz z czego mogą wynikać. 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu  
i obróbce wykańczającej wyrobów złotniczo-jubilerskich” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

 

14 

 

15 

 
 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 
 

 

18 

 
 
 
 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

19 

 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 
 

 

Razem:   

 

   

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów  bhp 
przy montażu i obróbce wykańczającej wyrobów złotniczo-jubilerskich” 
 

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z  których: 

  zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

ni

a

 

 
 

Cel operacyjny 

K

at

ego

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

Określić 

kolejność 

wlewania 

cieczy 

przy 

sporządzaniu 

roztworów. 

…kwas do wody… 

Określić stopień poparzenia 

Określić 

zagrożenia 

mogące 

występować podczas polerowania 

Określić  środek  ochrony  osobistej 
stosowany podczas lutowania 

Określić 

przeznaczenie 

butli 

gazowych. 

Określić  gaz  wydzielający  się 
podczas elektrolizy 

... wodór... 

Określić  sposób  magazynowania 
zużytych elektrolitów i roztworów 
chemicznych 

Określić 

rodzaj 

wentylacji 

stosowany  na  stanowisku  do 
lutowania 

…wywiewną… 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

Określić  materiał  stosowany  do 
sprawdzania  szczelności  instalacji 
gazowej 

10 

Określić 

oznakowanie 

butli 

tlenowej 

11 

Określić  temperaturę  do  której 
można  bez  ryzyka  nagrzewać 
butle z gazami 

…35˚C… 

12 

Określić 

materiał 

którego 

powinna  być  wykonana  podłoga 
w galwanizerni 

…nienasiąkliwych… 

13 

Określić  sposób  prawidłowego 
oznakowania  wanien  z  kąpielami 
żrącymi w galwanizerni 

…napisami ostrzegawczymi… 

14 

Określić rodzaje środków ochrony 
osobistej przy pracach z kwasami 

15 

Zredagować 

krótką 

instrukcję 

bezpieczeństwa  obsługi  palnika 
gazowego 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

prawidłowo zredagował instrukcję. 

16 

Opisać  wymogi,  jakie  powinno 
spełniać 

pomieszczenie 

do 

przechowywania butli z gazami 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

wymienił 8 wymogów. 

17 

Opisać 

zagrożenia 

bezpieczeństwa, 

jakie 

mogą 

wystąpić  podczas  szlifowania  i 
podać  sposoby  zapobiegania  ich 
wystąpieniu 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

wymienił  zagrożenia    podał  sposoby 
zapobiegania ich wystąpieniu. 

18 

Opisać  wymogi  bezpieczeństwa 
na  stanowisku  do  polerowania 
polerką stołową 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

wymienił  warunki  bezpieczeństwa 
jakie powinno spełniać stanowisko do 
polerowani polerką stołową. 
 

19 

Zredagować 

krótką 

instrukcję 

bezpieczeństwa  obchodzenia  się  z 
kwasami i substancjami trującymi 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

prawidłowo zredagował instrukcję. 

20 

Opisać 

wymogi 

bhp 

jakie, 

powinno  spełniać  pomieszczenie 
galwanizerni 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeśli 

wymienił  warunki  bezpieczeństwa 
jakie 

powinno 

spełniać 

pomieszczenie galwanizerni. 

 
 

 

 

 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  stosowania  przepisów  bhp  przy  montażu  i  obróbce 

wykańczającej wyrobów złotniczo-jubilerskich. 

5.  Zadania: 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 14 są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 1, 6, 8, 13 są to zadania z luką, w zadaniach 15, 16, 
17, 18, 19, 20 udziel krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach opisowych udziel krótkiej odpowiedzi. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – poziom podstawowy – (zadania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy- (zadania 15–20). 

9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Sporządzając roztwory kwasów wlewamy ………… ….. ………….. a nigdy odwrotnie. 
 
2.  Martwica tkanek występuje przy poparzeniu:  

a)  I stopnia, 
b)  II stopnia, 
c)  III stopnia, 
d)  IV stopnia. 
 

3.  Z jakim zagrożeniem możemy mieć do czynienia podczas polerowania: 

a)  z olśnieniem, 
b)  z oziębieniem, 
c)  z zakurzeniem i zapyleniem, 
d)  ze wzrostem ciśnienia. 
 

4.  Jakie środki ochrony osobistej będą używane podczas lutowania: 

a)  maska spawalnicza, 
b)  rękawice, 
c)  buty ochronne,  
d)  hełm. 
 

5.  Sprężony gaz przechowujemy w: 

a)  wiadrach, 
b)  pojemnikach, 
c)  butlach gazowych,  
d)  naczyniach szklanych. 
 

6.  W czasie elektrolizy wydziela się ....................... gaz szkodliwy dla zdrowia człowieka. 
 
7.  Zużyte elektrolity i roztwory chemiczne zlewamy do: 

a)  wiadra, 
b)  kanalizacji, 
c)  szklanych butli, 
d)  naczyń ołowianych. 
 

8.  Stanowisko do lutowania musi mieć wentylację……………….. zamontowaną w okapie. 
 
9.  Szczelność instalacji gazowej sprawdzamy używając: 

a)  zapalniczki, 
b)  roztworów kwasów, 
c)  roztworu mydła, 
d)  czujników dymu. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

10. Butla gazowa pomalowana na niebiesko to butla z: 

a)  azotem, 
b)  propanem i butanem, 
c)  tlenem, 
d)  acetylenem. 
 

11. Butle gazowe mogą być nagrzewane do temperatury ………………… bez ryzyka    

  

 

spowodowania wypadku.  

 
12. Podłogi  w  galwanizerni  powinny  być  wykonane  z  materiałów  ………………….  
 

i łatwych do zmywania na mokro. 

 
13. Wanny z kąpielami żrącymi w galwanizerni powinny być oznakowane ………….    
 

…………. i wykonane z materiałów odpornych na działanie kąpieli. 

 
14. Pracując ze stężonymi kwasami, chronimy oczy: 

a)  okularami gazo i pyłoszczelnymi, 
b)  okularami przeciwsłonecznymi, 
c)  okularami spawalniczymi, 
d)  soczewkami. 
 

15. Zredaguj krótką instrukcję bezpieczeństwa obsługi palnika gazowego. 
 
16. Opisz, jakie wymogi powinno spełniać pomieszczenie do przechowywania butli z gazami. 
 
17. Opisz  zagrożenia  bezpieczeństwa  jakie  mogą  wystąpić  podczas  procesu  szlifowania  
 

 i sposoby w jaki możemy zapobiegać ich wystąpieniu. 

 
18. Opisz, jakie wymogi bezpieczeństwa musi spełniać stanowisko do polerowania na polerce 
 

 stołowej. 

 
19. Zredaguj  krótką  instrukcję  dotyczącą  bezpieczeństwa  obchodzenia  się  z  kwasami  
 

i substancjami trującymi. 

 
20. Opisz, jakie wymogi bhp  powinno spełniać pomieszczenie galwanizerni. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu  
i obróbce wykańczającej wyrobów złotniczo-jubilerskich” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

wpisz brakujące części zdania 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 
 

 

13 

 
 

 

14 

 

15 

 
 
 
 

 

16 

 
 
 
 

 

17 

 
 
 
 
 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

18 

 
 
 
 
 
 

 

19 

 
 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 
 
 

 

Razem:   

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

7. LITERATURA

 

 

 

1.  Baranowicz W.: Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz wzór instrukcji 
      bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół. MEN, Warszawa 1997 
2.  Gerula  L.:  Bhp  w  jubilerstwie.  Wydawnictwo  Rynku  Wewnętrznego  „Libra”  Warszawa 

1988 

3.  Jopkiewicz M., Kubica J.: Metale szlachetne. Wyd. Libra, Warszawa 1983 
4.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
5.  Czasopismo o tematyce jubilerskiej: Serwis jubilerski 
6.  Mac  S.,  Leonowski  J.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy.  Podręcznik  dla  szkół 

zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999  

7.  Zastawniak F.: Złotnictwo i probiernictwo. WPLiS, Warszawa 1957 
8.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  26.09.1997  r.  w  sprawie 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Dz.U. Nr 129, poz 844 

9.  Rozporządzenie  Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 03.11.1992 r. W sprawie ochrony 

przeciwpożarowej  budynków  i  innych  obiektów  budowlanych  i  terenów.  Dz.  U.  Nr  92, 
poz. 460; Dz. U.  Nr 102/95 poz. 507  

10. Rozporządzenie  Rady  Ministrów  z  dnia  28.07.1998  r.  W  sprawie  ustalenia  okoliczności 

i przyczyn  wypadków  przy  pracy  oraz  sposobu  ich  dokumentowania,  a  także  zakresu 
informacji zamieszczonych w rejestrze wypadków przy pracy. Dz. U. Nr 115, poz. 744 

 
Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.