background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Grażyna Górniak 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
Użytkowanie  stacji,  urządzeń  stacyjnych  i  przejazdów 
kolejowych 712[05].Z1.06   

 

 

 
 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
inż. Hanna Kozioł 
inż. Andrzej Zieliński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Grażyna Górniak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z1.06 
„Użytkowanie  stacji,  urządzeń  stacyjnych  i  przejazdów  kolejowych”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Grupyfikacja, charakterystyka i plany schematyczne stacji kolejowych 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Tory na stacji 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Budynki i urządzenia do obsługi podróżnych i ruchu towarowego 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Przejazdy kolejowe 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Użytkowanie  stacji,  urządzeń 

stacyjnych  i  przejazdów  kolejowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  przede  wszystkim  metodą 

wykonywania ćwiczeń praktycznych.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  znajduje  się  sprawdzian  postępów,  który 

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska 
pozytywne  wyniki,  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to  wiadomości 
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[05].Z1  

Budowa drogi kolejowej  

712[05].Z1.01  

Wykonywanie prac ślusarskich  

i spawalniczych  

712[05].Z1.02  

Stosowanie maszyn i urządzeń 

do budowy dróg kolejowych 

712[05].Z1.03  

Wykonywanie podtorza 

kolejowego 

712[05].Z1.04  

Dobieranie elementów 
nawierzchni kolejowej 

712[05].Z1.05  

Układanie torów kolejowych 

712[05].Z1.06  

Użytkowanie stacji, urządzeń 

stacyjnych i przejazdów 

kolejowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

określać co to jest regulamin techniczny stacji, 

– 

czytać rysunki techniczne, 

– 

sporządzać proste rysunki techniczne, 

– 

zastosować zasady współpracy w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

oceniać własne możliwości pracy w zawodzie, 

– 

selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić rodzaje stacji kolejowych, 

– 

scharakteryzować poszczególne rodzaje stacji, 

– 

czytać plany schematyczne stacji, 

– 

wymienić rodzaje torów na stacji, 

– 

zastosować zasadę numeracji torów na stacji i rozjazdów kolejowych, 

– 

określić długości torów stacyjnych, 

– 

scharakteryzować budynki i urządzenia na stacjach kolejowych, 

– 

sgrupyfikować przejazdy kolejowe,  

– 

rozpoznać przejazdy kolejowe, 

– 

określić podstawowe różnice pomiędzy kategoriami przejazdów, 

– 

scharakteryzować rodzaje i sposoby zabezpieczenia przejazdów, 

– 

rozpoznać nawierzchnie przejazdów kolejowych, 

– 

zastosować zasady obsługi przejazdów kolejowych, 

– 

scharakteryzować dokumentację przejazdu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  stacji,  urządzeń  stacyjnych  i  przejazdów 
kolejowych 712[05].Z1.06 

Temat: Rodzaje torów stacyjnych i ich przeznaczenie. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania torów stacyjnych i ich przeznaczenia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sgrupyfikować tory stacyjne, 

 

rozpoznać tory stacyjne na schemacie układu torowego stacji, 

 

określić przeznaczenie każdego toru stacyjnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające podział torów stacyjnych, 

 

rysunki schematów układów torowych stacji, 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.   Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z podziałem torów stacyjnych, 

– 

pokazanie poszczególnych rodzajów stacji na schemacie stacji, 

– 

omówienie przeznaczenia torów stacyjnych, 

– 

polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2. 

4.   Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.   Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Opracować schemat podziału torów stacyjnych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  stacji,  urządzeń  stacyjnych  i  przejazdów 
kolejowych 712[05].Z1.06   

Temat: Grupyfikacja przejazdów kolejowych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i grupyfikowania przejazdów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zdefiniować przejazd i przejście kolejowe, 

– 

sgrupyfikować przejazdy kolejowe, 

– 

rozpoznać kategorie przejazdów, 

– 

określić różnice pomiędzy kategoriami przejazdów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

wykład, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

zdjęcia różnych kategorii przejazdów kolejowych, 

– 

tablica poglądowa przedstawiająca podział przejazdów kolejowych, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z definicją przejazdu i przejścia kolejowego, 

– 

sgrupyfikowanie przejazdów kolejowych, 

– 

zaprezentowanie różnych kategorii przejazdów, 

– 

omówienie podstawowych różnic pomiędzy kategoriami przejazdów, 

– 

polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.4. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. 

ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Grupyfikacja, charakterystyka i plany schematyczne stacji 

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Scharakteryzuj punkty eksploatacyjne. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

   

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący punktów eksploatacyjnych, 
2)  sgrupyfikować  posterunki  eksploatacyjne  wypełniając  schemat  przygotowany  przez 

nauczyciela, 

3)  scharakteryzować wszystkie punkty eksploatacyjne, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tablica poglądowa z podziałem punktów eksploatacyjnych, 

 

Posterunek 
następczy 

Punkty 

ekspedycyjne 

 

 

Punkty  

eksploatacyjne 

Posterunek 

ruchu 

 

Ładownia 

 

 

 

Stacja  

(mijanka) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

– 

schemat podziału punktów eksploatacyjnych przygotowany na kartkach papieru, 

– 

kartki papieru A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na poniższych rysunkach przedstawione są układy torowe stacji kolejowych. Rozpoznaj 

stacje kolejowe i dokonaj ich grupyfikacji. 
 

 

 

 

 

Rysunki do ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkami przedstawiającymi układy torowe stacji kolejowych, 
2)  rozpoznać stacje kolejowe przedstawione na rysunkach, 
3)  scharakteryzować wyposażenie i pracę stacji rozpoznanych na rysunkach, 
4)  dokonać  grupyfikacji  stacji  w  zależności  od  umiejscowienia,  powiązania  z  siecią 

kolejową, rodzaju i zakresu wykonywanej pracy techniczno-ruchowej oraz układu torów 
stacyjnych, 

5)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z podziałem stacji kolejowych, 

 

tablice poglądowe z układami torowymi stacji kolejowych, 

 

rysunki układów torowych stacji, 

 

kartki papieru A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Narysuj oznaczenia stosowane na planach schematycznych stacji.  

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć materiał dotyczący planów schematycznych stacji, 
2)  narysować  na  kartce  papieru  A4  oznaczenia:  toru  głównego  dodatkowego,  rozjazdu 

krzyżowego,  oznaczenie  przeznaczenia  toru  w  kierunku  strzałki  dla  pociągów 
towarowych, granicę terenu PKP. 

3)  zaprezentować narysowane oznaczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki papieru A4, 

 

przybory do rysowania 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Odczytaj oznaczenia stosowane na planach schematycznych stacji. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć materiał dotyczący planów schematycznych stacji, 
2)  odczytać  jak  najwięcej  oznaczeń  z  przykładowego  planu  schematycznego  stacji 

przygotowanego przez nauczyciela, 

3)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne 

 

plany schematyczne stacji, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Tory na stacji

  

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  poniższym  rysunku  przedstawiono  schemat  układu  torowego  stacji.  Rozpoznaj 

poszczególne rodzaje torów stacyjnych. 

 

   

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem przedstawiającym schemat układu torowego stacji, 
2)  wypisać wszystkie rodzaje torów, 
3)  napisać obok każdego rodzaju toru jego przeznaczenie,  
4)  przedyskutować jego rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

tablice poglądowe przedstawiające podział torów stacyjnych, 

– 

rysunki schematów układów torowych stacji, 

– 

papier formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na rysunku przedstawiającym schemat układu torowego stacji ponumeruj tory i rozjazdy 

zgodnie z obowiązującą zasadą.  
 

początek linii koniec linii 

 

Rys. do ćwiczenia 2 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem układu torowego stacji, 
2)  przypomnieć zasadę numeracji torów i rozjazdów, 
3)  ponumerować tory zgodnie z obowiązującą zasadą – dokonać zapisów na schemacie, 
4)  ponumerować rozjazdy zgodnie z obowiązującą zasadą – dokonać zapisów na schemacie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tablice poglądowe przedstawiające prawidłowo ponumerowane tory stacyjne i rozjazdy, 

– 

rysunki schematów układów torowych stacji, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wyznacz długości torów stacyjnych i rozstaw torów na stacji.  

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem układu torowego,  
2)  przypomnieć określenia długości torów stacyjnych, 
3)  przypomnieć wielkości rozstawów torów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

4)  zapisać na schemacie długości: użyteczną, rzeczywistą, budowlaną i ogólną torów, 
5)  wypisać wielkości rozstaw torów stacyjnych, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tablice poglądowe przedstawiające prawidłowo wyznaczone długości torów stacyjnych, 

– 

rysunki schematów układów torowych stacji, 

– 

poradnik dla ucznia. 

  
Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oblicz  długość  toru  głównego  na  stacji  wiedząc,  że  długość  najdłuższego  kursującego 

pociągu towarowego na linii wynosi 600 m, a długość drogi ochronnej 50 metrów.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć w jaki sposób obliczamy długość toru głównego na stacji, 
2)  wypisać wszystkie elementy jakie należy uwzględnić przy obliczaniu długości, 
3)  wykonać obliczenia,  
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tablica poglądowa przedstawiająca sposób obliczania długości toru głównego, 

– 

papier formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Budynki  i  urządzenia  do  obsługi  podróżnych  i  ruchu 

towarowego 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
5.3.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narysuj peron w układzie podłużnym, poprzecznym i sgrupyfikuj perony. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć określenie, przeznaczenie i grupyfikację peronów, 
2)  sgrupyfikować perony, 
3)  scharakteryzować perony, 
4)  narysować peron w układzie podłużnym,  
5)  narysować peron w układzie poprzecznym. 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające różne położenie peronów na stacji, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do rysowania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Scharakteryzuj urządzenia do obsługi ruchu towarowego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać obiekty i urządzenia wymagane na stacjach dokonujących odprawy towarów, 
2)  scharakteryzować  poszczególne  obiekty  podając:  przeznaczenie,  parametry  tj.  długość  

i szerokość, 

3)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające różne obiekty i urządzenia do odprawy towarów, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narysuj rampę czołowo-boczną. 
 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć określenie, przeznaczenie i różne położenie ramp, 
2)  narysować rampę czołowo-boczną, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające różne położenie ramp na stacji, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do rysowania 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Przejazdy kolejowe

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  poniższych  zdjęciach  przedstawione  są  różne  kategorie  przejazdów  kolejowych. 

Rozpoznaj  poszczególne  kategorie  przejazdów  i  określ  podstawowe  różnice  pomiędzy 
kategoriami przejazdów. 

 

 

 

 

 

Rysunki do ćwiczenia 1 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się ze zdjęciami przedstawiającymi różne kategorie przejazdów kolejowych, 
2)  rozpoznać poszczególne kategorie przejazdów, 
3)  opisać wyposażenie rozpoznanych przejazdów, 
4)  określić podstawowe różnice pomiędzy kategoriami przejazdów kolejowych, 
5)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia różnych kategorii przejazdów kolejowych, 

 

poradnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 
 

Na  poniższych  zdjęciach  przedstawione  są  różne  rodzaje  konstrukcji  nawierzchni 

drogowej na przejeździe kolejowym. Rozpoznaj poszczególne rodzaje nawierzchni kolejowej 
i je scharakteryzuj. 

 

 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  zdjęciami  przedstawiającymi  różne  rodzaje  konstrukcji  nawierzchni 

drogowej na przejazdach kolejowych, 

2)  rozpoznać poszczególne rodzaje konstrukcji nawierzchni drogowej, 
3)  scharakteryzować nawierzchnie na rozpoznanych rysunkach. 
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zdjęcia różnych rodzajów konstrukcji nawierzchni drogowej na przejazdach kolejowych, 

– 

zdjęcia różnych kategorii przejazdów kolejowych, 

– 

poradnik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 3 

Pokaż sygnały dawane przez dróżnika przejazdowego. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  sygnały  jakie  podaje  dróżnik  przejazdowy, 

przyrządy służące do podawania sygnałów oraz sposób w jaki te sygnały się podaje, 

2)  stanąć w odpowiednim miejscu na przejeździe, 
3)  wziąć  odpowiedni  przyrząd  i  podać  sygnał  „stój”  dzienny  i  nocny  oraz  sygnał 

stwierdzający obecność dróżnika na przejeździe (dzienny i nocny). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

makieta  przedstawiająca  odcinek  linii  kolejowej  składający  się  co  najmniej  z  dwóch 
szlaków, na jednym ze szlaków znajduje się przejazd obsługiwany kategorii B, 

– 

tarcza do zatrzymania pojazdów, 

– 

latarka ręczna, 

– 

chorągiewka sygnałowa koloru żółtego, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

Instrukcja obsługi przejazdów kolejowych Ir-7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj czynności dróżnika przejazdowego. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych w jaki sposób obsługuje się przejazdy kolejowe, 
2)  odebrać informację od dyżurnego ruchu, 
3)  dokonać zapisu o powiadomieniu w dzienniku pracy dróżnika przejazdowego, 
4)  po stwierdzeniu, że nie ma przeszkód zamknąć rogatki na czas przejazdu pociągu, 
5)  obserwować przejeżdżający pociąg, 
6)  dokonać zapisów w dzienniku pracy, 
7)  po przejeździe pociągu otworzyć rogatki.  
8)  szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo na przejeździe. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

– 

makieta  przedstawiająca  odcinek  linii  kolejowej  składający  się  co  najmniej  z  dwóch 
szlaków  umożliwiająca  prowadzenie  ruchu  pociągów  wyposażona  w  urządzenia 
łączności  telefonicznej,  na  jednym  ze  szlaków  znajduje  się  przejazd  obsługiwany 
kategorii B, 

– 

przybory sygnałowe, 

– 

dziennik pracy dróżnika przejazdowego, 

– 

odpowiednie wyposażenie przejazdu, 

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

Instrukcja obsługi przejazdów kolejowych Ir-7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Użytkowanie stacji, urządzeń 

stacyjnych i przejazdów kolejowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15,17,18,19,20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 8, 9, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, oraz rozwiązanie 

3 zadań z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań  z  poziomu  podstawowego,  oraz 

rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. c, 5. d, 6. d, 7. d, 8. a, 9. a, 10. b, 11. c,  
12. b, 13. c, 14. a, 15. b, 16. b, 17. b, 18. c, 19. c, 20. c.    

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sgrupyfikować punkty eksploatacyjne 

Rozpoznać punkty eksploatacyjne 

Sgrupyfikować stacje kolejowe 

Scharakteryzować stacje kolejowe 

Rozpoznać stacje kolejowe 

Odczytać 

oznaczenia 

na 

planach 

schematycznych stacji 

PP 

Sgrupyfikować tory stacyjne 

Rozpoznać tory stacyjne 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zastosować  zasadę  numeracji  torów 
stacyjnych 

PP 

10 

Określić długość torów stacyjnych 

11 

Określić rozstaw torów stacyjnych 

12 

Scharakteryzować wyposażenie stacji 

13 

Sgrupyfikować przejazdy kolejowe 

14 

Scharakteryzować 

urządzenia 

do 

zabezpieczenia przejazdów 

15 

Rozpoznać 

konstrukcję 

nawierzchni 

przejazdu 

16 

Zastosować zasady obsługi przejazdu 

PP 

17 

Rozpoznawać przejazdy kolejowe 

18 

Określić 

kto 

obsługuje 

przejazdy 

kolejowe 

19 

Scharakteryzować  plany  schematyczne 
stacji 

20 

Rozpoznać 

urządzenia 

do 

obsługi 

podróżnych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Punkty eksploatacyjne dzielą się na 

a)  punkty ekspedycyjne i posterunki zapowiadawcze. 
b)  posterunki ruchu i punkty ekspedycyjne. 
c)  posterunki ruchu i posterunki odstępowe. 
d)  Posterunki ruchu i posterunki bocznicowe. 

 
2.  Przystanki osobowe, ładownie i bocznice zaliczamy do posterunków 

a)  ruchu. 
b)  zapowiadawczych. 
c)  ekspedycyjnych. 
d)  osłonnych. 

 
3.  Ze względu  na  umiejscowienie  i  powiązanie  z  siecią  kolejową  stacje  kolejowe dzielimy 

na 
a)  czołowe i przechodnie.  
b)  pośrednie i krańcowe. 
c)  osobowe i towarowe. 
d)  rozrządowe i manewrowe. 
 

4.  Obsługa składów pociągów pasażerskich odbywa się na stacjach 

a)  rozrządowych. 
b)  towarowych. 
c)  postojowych. 
d)  osobowych. 
 

5.  Na rysunku przedstawiono schemat stacji 

 

a)  mijanki. 
b)  małej. 
c)  średniej. 
d)  rozrządowej. 
 

6.  Przedstawione na rysunku oznaczenie stosowane na planach schematycznych oznacza 
 

 

a)  przeznaczenie toru. 
b)  skrzyżowanie torów. 
c)  rozjazd. 
d)  granice terenu PKP.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7.  Tory stanowiące w granicach stacji przedłużenie torów głównych szlakowych nazywamy 

torami 
a)  bocznymi. 
b)  dodatkowymi. 
c)  głównymi dodatkowymi. 
d)  głównymi zasadniczymi. 

 
8.  Na rysunku przedstawiono schemat stacji, tor numer 3 jest torem 

 

a)  głównym dodatkowym. 
b)  specjalnego przeznaczenia. 
c)  dodatkowym. 
d)  głównym zasadniczym. 

 
9.  Na rysunku przedstawiono układ torowy stacji. Tory leżące po lewej stronie toru numer 1 

otrzymują kolejne numery 

 

a)  2, 4. 
b)  3, 5. 
c)  2, 5. 
d)  3, 2. 

 
10.  Część  toru,  na  której  powinien  zmieścić  się  pociąg  lub  grupa  pojazdów  szynowych  

to długość toru 
a)  ogólna. 
b)  użyteczna. 
c)  budowlana. 
d)  rzeczywista.  

 
11.  Ustawienie  słupów  trakcyjnych  wymaga  zachowania  minimalnego  rozstawu  torów 

równego 
a)  4,50 m. 
b)  5,10 m. 
c)  4,90 m. 
d)  6,00 m.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

12.  Do wykonywania czynności handlowych stacja powinna być wyposażona w 

a)  górki rozrządowe. 
b)  perony. 
c)  urządzenia trakcyjne. 
d)  hamulce torowe. 

 
13.  Przejazdy  użytku  publicznego  z  samoczynną  sygnalizacją  świetlną  zaliczamy  

do kategorii 
a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  F. 
 

14.  Na rysunku przedstawiono znak G3, który oznacza 

 

 

a)  przejazd niestrzeżony jednotorowy. 
b)  stop. 
c)  przejazd niestrzeżony wielotorowy. 
d)  przejazd niestrzeżony. 
 

15.  Na rysunku przedstawiono konstrukcję nawierzchni przejazdu 

 

a)  betonową wielkogabarytową CBP. 
b)  betonową małogabarytową Mirosław. 
c)  gumową KOL – DROG. 
d)  gumową STRAIL. 

 
16.  O odjeździe pociągu dróżnika przejazdowego zawiadamia  

a)  toromistrz. 
b)  dyżurny ruchu. 
c)  nastawniczy. 
d)  instruktor. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17.  Na rysunku przedstawiono przejazd kategorii  
 

 

 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
18.  Obsługa przejazdów należy do obowiązków 

a)  nastawniczego. 
b)  obchodowego. 
c)  dróżnika przejazdowego. 
d)  toromistrza. 

 

19.  Plany schematyczne stacji wykonywane są w podziałce dla długości torów 

a)  1:4000. 
b)  1:1000. 
c)  1:5000. 
d)  1:2000. 
 

20.  Perony,  których  tylko  jedna  krawędź  jest  przeznaczona  do  obsługi  podróżnych 

nazywamy peronami  
a)  przyjazdowymi.  
b)  czołowymi. 
c)  jednostronnymi. 
d)  dwustronnymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Użytkowanie stacji, urządzeń stacyjnych i przejazdów kolejowych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test II 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Użytkowanie stacji, urządzeń 

stacyjnych i przejazdów kolejowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15,17,18,19,20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 8, 9, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, oraz rozwiązanie 

3 zadań z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań  z  poziomu  podstawowego,  oraz 

rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. a,  
12. d, 13. c, 14. a, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a.    

 

Plan testu    

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować posterunki ruchu 

Rozpoznać punkty eksploatacyjne 

Sgrupyfikować stacje kolejowe 

Scharakteryzować stacje 

Rozpoznać schemat stacji 

PP 

Rozpoznać  oznaczenia  stosowane  na 
planach schematycznych stacji 

Sgrupyfikować tory stacyjne 

Rozpoznać tory na stacji  

PP 

Zastosować  zasady  numeracji  torów 
stacyjnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

10 

Określić długość toru stacyjnego 

11 

Określić rozstaw torów stacyjnych 

12 

Scharakteryzować stacje kolejowe 

13 

Rozpoznać  urządzenia  na  przejazdach 
kolejowych 

14 

Rozpoznać 

konstrukcję 

nawierzchni 

przejazdów kolejowych 

15 

Określić 

sposób 

powiadamiania 

dróżnika przejazdowego 

16 

Sgrupyfikować przejazdy kolejowe 

17 

Zastosować zasady obsługi przejazdów  

PP 

18 

Rozpoznać 

kategorie 

przejazdów 

kolejowych 

19 

Scharakteryzować urządzenia na stacji 

20 

Sgrupyfikować perony 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.   Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.   Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.   Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.   Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Posterunek  mający  możliwość  zmiany  kolejności  jazdy  pociągów  wyprawianych  na  tor 

szlakowy to posterunek 
a)  bocznicowy. 
b)  ekspedycyjny. 
c)  osłonny. 
d)  zapowiadawczy. 

 
2.  Punkt  ekspedycyjny  umożliwiający  zatrzymywanie  się  pociągów  w  celu  wsiadania  

i wysiadania podróżnych to 
a)  przystanek osobowy. 
b)  bocznica. 
c)  ładownia. 
d)  stacja. 

 
3.  Ze względu na doprowadzenie linii do stacji dzielimy je na 

a)  pośrednie i krańcowe.  
b)  osobowe i towarowe.. 
c)  ładunkowe i przeładunkowe. 
d)  czołowe i przechodnie. 

 
4.  Obsługa ładunków oraz ruchu pociągów towarowych odbywa się na stacjach 

a)  towarowych. 
b)  osobowych.  
c)  postojowych. 
d)  czołowych.  
 

5.  Na rysunku przedstawiono schemat stacji 

 

a)  małej. 
b)  rozrządowej. 
c)  osobowej 
d)  ładunkowej 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

6.  Na rysunku przestawiono oznaczenie stosowane na planach schematycznych stacji 

 

a)  wagi wagonowej. 
b)  wiaduktu kolejowego. 
c)  granice terenu PKP. 
d)  przeznaczenie toru.  
 

7.  Tory i żeberka ochronne zaliczamy do torów 

a)  bocznych. 
b)  specjalnego przeznaczenia. 
c)  głównych zasadniczych. 
d)  głównych dodatkowych. 

 
8.  Na rysunku przedstawiono układ torowy stacji, tor numer 4 jest torem 

 

a)  głównym dodatkowym. 
b)  głównym zasadniczym. 
c)  specjalnego przeznaczenia. 
d)  bocznym. 

 
9.  Na  rysunku  przedstawiono  schemat  stacji.  Tory  leżące  po  prawej  stronie  toru  numer  1 

otrzymują kolejne numery 

 

a)  3, 5. 
b)  2, 6. 
c)  4, 5. 
d)  2, 4.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

10.  Długość budowlana zwiększona o długość rozjazdów, którymi tor się zaczyna i kończy to 

długość toru 
a)  użytkowa. 
b)  budowlana. 
c)  ogólna. 
d)  rzeczywista. 

 

11.  Ustawienie  na  międzytorzu  sygnalizatora  wymaga  zachowania  minimalnego  rozstawu  

torów stacyjnych równego  
a)  4,5 m. 
b)  6 m. 
c)  5 m. 
d)  4, 75 m.  
 

12.  Stacje kolejowe wykonują czynności 

a)  eksploatacyjne. 
b)  manewrowe. 
c)  bagażowe i handlowe. 
d)  handlowe i techniczno-ruchowe. 

 

13.  Na rysunku przedstawiono znak G3, który oznacza 

 

a)  Stop. 
b)  przejazd strzeżony. 
c)  przejazd niestrzeżony wielotorowy. 
d)  przejazd niestrzeżony jednotorowy. 

 

14.  Na rysunku przedstawiono konstrukcję nawierzchni przejazdu 

 

a)  gumową STRAIL. 
b)  betonową małogabarytową. 
c)  betonową wielkogabarytową CBP. 
d)  gumową KOL – DROG. 

 

15.  O odjeździe pociągu dróżnika przejazdowego zawiadamia się za pomocą 

a)  telefonu. 
b)  pisma. 
c)  radiotelefonu. 
d)  łączności strażnicowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

16.  Przejazdy  użytku  publicznego  z  samoczynną  sygnalizacją  świetlną  z  półrogatkami 

zaliczamy do kategorii 
a)  E. 
b)  B. 
c)  D. 
d)  C. 

 
17.  Podstawowym dokumentem prowadzonym przez dróżnika przejazdowego jest 

a)  dziennik pracy dróżnika przejazdowego. 
b)  instrukcja sygnalizacji. 
c)  dziennik uszkodzeń. 
d)  dziennik łączności.  
 

18.  Na rysunku przedstawiono przejazd kategorii 

 

a)  D. 
b)  F. 
c)  A. 
d)  C. 
 

19.  Do przeładunku i czasowego składowania towarów służą 

a)  urządzenia składowe. 
b)  rampy. 
c)  pas bezpieczeństwa. 
d)  wiadukt. 

 

20.  Perony odjazdowe, przyjazdowe i przyjazdowo-odjazdowe to podział ze względu na 

a)  spełniane funkcje. 
b)  sposób dostępu do peronu. 
c)  liczbę krawędzi użytkowych. 
d)  wzajemne położenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Użytkowanie stacji, urządzeń stacyjnych i przejazdów kolejowych

  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA  

 
1.   Basiewicz  T.,  Gołaszewski  A.,  Rudziński  L.:  Infrastruktura  transportu.  OWPW,  

Warszawa 2002 

2.   Basiewicz T., Rudziński L., Jacyna M.: Linie kolejowe. OWPW, Warszawa 2002 
3.   Batko M.: Drogi kolejowe. WKiŁ, Warszawa 1986 
4.   Towpik K.: Infrastruktura transportu kolejowego. OWPL, Warszawa 2004  
5.   Zalewski  P.,  Siedlecki  P.,  Drewnowski  A.:  Technologia  transportu  kolejowego.  WKiŁ,  

Warszawa 2004 

6.   Instrukcja sygnalizacji Ie-1(E-1). PKP Polskie Linie Kolejowe, Warszawa 2007 
7.   Instrukcja obsługi przejazdów kolejowych – Ir 7, Warszawa  
8.   Warunki  techniczne  utrzymania  nawierzchni  na  liniach  kolejowych  –  Id  1,  Warszawa 

2002 

9.   www.il.pw.cdu.pl 
10.  www.transportszynowy.ndl.pl 
 
Literatura uzupełniająca 

 

Rozporządzenie  Ministra  Transportu  i  Gospodarki  Morskiej  z  dnia  10.09.1998  r.  
w  sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich 
usytuowanie. Dz.U.RP nr 151 z 15.12.1998 r.