background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 

Krzysztof Lenkiewicz 
 
 
 
 
 

Nanoszenie  pokryć  ochronnych  i  ochronno-dekoracyjnych 
714[03].Z1.07 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Tadeusz Ługowski 
mgr inż. Andrzej Sadowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].Z1.07: 

Nanoszenie  pokryć  ochronnych  i  ochronno-dekoracyjnych,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu lakiernika. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1. Charakterystyka środków ochronno-dekoracyjnych 

11 

 

   5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

 

5.2. Ochrona czasowa 

15 

 

   5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

 

5.3 Uszczelnianie i wygłuszenie 

18 

 

   5.3.1  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

36 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela:  Nanoszenie  pokryć  ochronnych 

i  ochronno-dekoracyjnych,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie lakiernika 714[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów – do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonymi  w  rozdziale  6  zestawami  zadań  testowych,  zawierającymi 
zadania różnego rodzaju. 

W tym rozdziale podano również: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

714[03].Z1.04 

Wytwarzanie powłok 

malarsko – lakierniczych 

na wyrobach 

powszechnego użytku 

714[03].Z1 

Podstawowe technologie 

lakiernicze 

714[03].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp 

ochrony ppoż. i ochrony 

środowiska przy 

wykonywaniu prac 

lakierniczych 

714[03].Z1.02 

Przygotowanie 

powierzchni wyrobów do 

lakierowania 

714[03].Z1.03 

Nakładanie powłok 

lakierniczych 

714[03].Z1.06 

Wykonywanie napraw 

i renowacji pokryć 

lakierniczych 

714[03].Z1.05 

Znakowanie pokryć 

lakierniczych 

 

714[03].Z1.09 

Organizowanie 

i wyposażenie lakierni 

714[03].Z1.08 

Ocenianie jakości pokryć 

lakierniczych 

714[03].Z1.07 

Nanoszenie pokryć 

ochronnych i ochronno 

-dekoracyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku, 
– 

stosować  przepisy  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  przy  wykonywaniu  prac 
lakierniczych, 

–  stosować i stosować technologie mechaniczne, 
–  eksploatować maszyny, 
–  rozróżniać materiały konstrukcyjne, 
–  wykonywać pomiary laboratoryjne, 
–  rozróżniać materiały lakiernicze i pomocnicze, 
–  posługiwać się podstawowymi pojęciami fizyko-chemicznymi,  
–  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
–  stosować technologię informacyjną, 
–  wykonywać naprawy i renowację pokryć lakierniczych, 
–  przygotowywać powierzchnię do lakierowania, 
–  nakładać powłoki lakiernicze, 
–  obsługiwać maszyny do nanoszenia powłok lakierniczych, 
–  dobierać parametry do procesów, mycia, lakierowania. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA  
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

− 

wykonać  pokrycia  ochronne  i  ochronno-dekoracyjne  zgodnie  z  przepisami  BHP,  ochrony 
ppoż. i ochrony środowiska, 

− 

rozróżniać powłoki dekoracyjne, ochronne i ochronno-dekoracyjne, 

− 

scharakteryzować środki pielęgnująco – dekoracyjne stosowane na pokrycia lakierowe, 

− 

scharakteryzować procesy konserwacji powłok lakierniczych, 

− 

wykonać podstawowe operacje procesu konserwacji pokrycia lakierowego, 

− 

zastosować środki ochrony czasowej w lakierowanych wyrobach przemysłu 
maszynowego, 

− 

wykonać  technikami  ręcznymi  i  mechanicznymi  operacje  uszczelnienia  i  wygłuszania 
powierzchni, 

− 

ocenić jakość powierzchni dekoracyjnych i ochronnych, 

− 

skorzystać z literatury technicznej i innych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca............................................. 
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03] 
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1  
Jednostka modułowa: Nanoszenie pokryć ochronnych i ochronno-dekoracyjnych 714[03].Z1.07 

Temat:  Wykonać  uszczelnienie  i  wygłuszenie  stalowego,  przykręcanego  błotnika 

przedniego samochodu 

 
Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności uszczelnienia i wygłuszania 
 
Po zakończonych zajęciach edukacyjnych uczeń potrafi

− 

dobrać technologie do uszczelnienia i wygłuszenia, 

− 

wykonać operację uszczelnienia i wygłuszenia, 

− 

zorganizować stanowisko pracy, 

− 

korzystać z literatury technicznej, 

− 

rozwiązywać problemy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu 

 
Formy organizacji pracy uczniów

− 

indywidualna 

 
Czas: 180 min 
 
Środki dydaktyczne

− 

błotnik samochodu, 

− 

pytania prowadzące, 

− 

tabele prowadzące, 

− 

formularze prowadzące, 

− 

środki uszczelniające, 

− 

pistolet wyciskowy, 

− 

pędzle, rozprowadzalniki, 

− 

środki ochrony osobistej, 

− 

narzędzia monterskie, 

− 

literatura techniczna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne 
2.  Nawiązanie do tematu omówionych zajęć 
3.  Omówienie zalet metody przewodniego tekstu 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia 
5.  Realizacja tematu: 

− 

zorganizować stanowisko pracy przy wykonywaniu ćwiczenia, 

− 

wyszukać potrzebne informacji, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

odpowiedzieć na pytania prowadzące, 

− 

wypełnić tabelę z tekstu przewodniego, 

− 

ustalić z nauczycielem poprawki do planu operacji, 

− 

pobrać narzędzia i materiały, 

− 

oczyścić miejsce nakładania środków uszczelniających, 

− 

nałożyć za pomocą pistoletu wyciskowego pastę uszczelniającą, 

− 

wykonać malowania środkami głuszącymi za pomocą pędzla, 

− 

zamontować podkładki z tworzywa sztucznego, 

− 

zakonserwować przestrzenia zamknięte, 

− 

wykonać kontrolę bieżących operacji, 

− 

sprawdzić wyniki za pomocą formularzu, 

− 

prezentuje efekty swojej pracy, 

− 

podać wnioski usprawniające. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 
Odszukanie  w  literaturze  wiadomości  na  temat  naprawy  powłoki  lakierowej  w  samochodach 
osobowych.  Na  podstawie  zebranych  informacji  zapisanie  czynności  przy  renowacji  powłoki 
pojazdów samochodowych. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca............................................. 
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03] 
Moduł: Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1  
Jednostka modułowa: Nanoszenie pokryć ochronnych i ochronno-dekoracyjnych 714[03].Z1.07 

Temat: Wykonać konserwacje profili zamkniętych samochodu w czasie eksploatacji 

 
Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności konserwacji profili zamkniętych 
 
Po zakończonych zajęciach edukacyjnych uczeń potrafi

− 

zorganizować stanowisko do wykonania zadania, 

− 

dobrać materiały i narzędzia, 

− 

nanieść środek zabezpieczający na profile zamknięte, 

− 

przygotować samochód do odbioru. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

Ćwiczenia praktyczne 

 
Formy organizacji pracy uczniów

− 

indywidualna 

 
Czas
: 135 min 
 
Środki dydaktyczne

− 

samochód osobowy, 

− 

podnośnik kołyskowy, 

− 

narzędzia monterskie, 

− 

pistolet do malowania, 

− 

środki ochrony osobistej, 

− 

materiały lakiernicze, 

− 

rozpuszczalniki i pędzle 

− 

literatura techniczna. 

 
Przebieg zajęć: 

− 

sprawy organizacyjne, omówienie celów lekcji 

− 

zorganizowanie stanowiska pracy 

− 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

− 

umyć i wysuszyć samochód, 

− 

przedmuchać samochód sprężonym powietrzem, 

− 

dobrać technologie nanoszenia środka ochronnego, 

− 

wyjąć zaślepki z otworów technologicznych, 

− 

oczyścić otwory technologiczne i odpływowe, 

− 

przedmuchać sprężonym powietrzem, 

− 

dobrać parametry sprężonego powietrza, 

− 

założyć środki ochrony, 

− 

zabezpieczyć profile zamknięte zaczynając od góry, 

− 

zamontować zaślepki otworów, 

− 

dokonać prezentacji efektów pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 
Odszukanie  w  literaturze  wiadomości  o  nakładaniu  mas  głuszących.  Na  podstawie  literatury 
napisać proces technologiczny nakładania mas głuszących na obudowę wentylatora. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

 

Pytania prowadzące 

1)  Jakie funkcje spełnia błotnik samochodowy? 
2)  Z jakich materiałów wykonuje się błotnik? 
3)  Jakie są rodzaje zużycia błotników samochodowych? 
4)  Jakie środki stosujemy zabezpieczania błotników? 
5)  Na czym polega korozja elektrochemiczna? 
6)  Jakich przepisów  BHP należy przestrzegać przy pracach malarskich? 

 

Formularz 

Sporządź listę potrzebnych materiałów, narzędzi i maszyn do wykonania zadania. 
 
Wypełnij tabelę podstawowych operacji przy uszczelnianiu i wygłuszania 
 
Nr 

Czynność 

Narzędzia 

Uwagi 

 

 

 

 

 
Odpowiedz na pytania 
1)  Jakimi metodami oczyszczamy powierzchnię przed nakładaniem mas uszczelniających? 
2)  Jakimi metodami nanosimy masy uszczelniające? 
3)  Jak przygotowujemy narzędzia do nakładania mas uszczelniających? 
4)  W jaki sposób mocujemy masy głuszące do metalu? 
5)  Jakimi środkami pielęgnujemy powłoki lakiernicze? 
6)  Jaka jest technologia zabezpieczeń przestrzeni zamkniętych? 
7)  Jakie maszyny i narzędzia są stosowane przy zabezpieczaniu kieszeni i kesonów? 
8)  Z jakich materiałów wykonujemy podkładki i listwy głuszące? 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.Charakterystyka środków ochronno-dekoracyjnych 
 

5.1.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  konserwację  pokrywy  stalowej  silnika  samochodu  pokrytej  lakierem 

jednowarstwowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę jego wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się ze stanem technicznym pokryw, 
3)  dobrać technologię mycia, 
4)  umyć pokrywę, 
5)  wysuszyć pokrywę, 
6)  usunąć ewentualne zanieczyszczenia, 
7)  dobrać środki do konserwacji, 
8)  zapoznać się z instrukcją nanoszenia środków, 
9)  rozprowadzić pastę na powierzchni pokrywy, 
10)  wykonać polerowanie pokrywy, 
11)  dokonać prezentacji swojej pracy, 
12)  przedstawić alternatywne metody wykonania pracy. 

 

Zaleca metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

pokrywa komory silnika, 

− 

stojak do mocowania porywy, 

− 

szczotka i woda, 

− 

środek myjący, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

benzyna ekstrakcyjna, 

− 

maska i rękawice ochronne, 

− 

pasta pielęgancyjna-konserwująca, 

− 

gąbka do nakładania pasty, 

− 

szmatki sukienne, 

− 

przybory do pisania, 

− 

arkusz papieru, 

− 

literatura techniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj naprawę porysowanej powierzchni lakierniczej błotnika samochodu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę jego wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  ocenić stan powierzchni lakieru, 
3)  zidentyfikować materiał malarski na błotniku, 
4)  dobrać technologię usuwania wad powierzchni lakieru, 
5)  umyć i wysuszyć błotnik samochodu, 
6)  nałożyć środek czyszcząco-polerujący, 
7)  wykonać polerowanie ręczne do usunięcia wad, 
8)  usunąć resztki środków czyszcąco-polerujących, 
9)  dobrać środek ochronno-hydrofobizujący, 
10) zapoznać się z instrukcją stosowania środka, 
11) nanieść środek ochronno-hydrofobizujący, 
12) wykonać polerowanie za pomocą szmat flanelowych, 
13) zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zaleca metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

samochód osobowy, 

− 

szczotka i woda do mycia, 

− 

detergent, 

− 

gąbka do rozprowadzania, 

− 

środek czyszcząco-polerujący, 

− 

klocek drewniany oklejony filcem, 

− 

środek ochronno-hydrofobizujący, 

− 

szmatki flanelowe, 

− 

przybory do pisania, 

− 

arkusz papieru, 

− 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj konserwacje elementów plastikowych w samochodzie 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę jego wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zabezpieczyć tapicerkę za pomocą mat ochronnych, 
3)  umyć elementy plastikowe, 
4)  wysuszyć za pomocą irchy lub papieru, 
5)  nanieść środek zgodnie z instrukcją, 
6)  polerować zgodnie z instrukcją, 
7)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
8)  usunąć maty zabezpieczające. 

 
Zaleca metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

samochód osobowy, 

− 

maty ochronne, 

− 

woda i środki czyszczące, 

− 

środek konserwujący, 

− 

ircha, ręczniki papierowe, 

− 

szmatki bawełniane. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonać naprawę pokrycia lakierowego obręczy aluminiowej koła samochodu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę jego wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się ze stanem technicznym, 
3)  dobrać proces technologiczny naprawy, 
4)  przeszlifować uszkodzenie, 
5)  przemyć za pomocą rozpuszczalnika, 
6)  zastosować trawienie powierzchni aluminium, 
7)  nałożyć warstwę gruntową, 
8)  przeszlifować warstwę gruntową, 
9)  nanieść warstwę wierzchnią, 
10) wykonać polerowanie powłoki, 
11) nanieść środek ochronno-hydrofobizujący, 
12) wykonać polerowanie środka ochronnego, 
13) zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

− 

uszkodzona obręcz aluminiowa, 

− 

papier ścierny, 

− 

rozpuszczalnik, 

− 

środek do trawienia tzw.  owinie, 

− 

zestaw lakierów, 

− 

pędzelki, gąbki, szmatki, 

− 

środek konserwujący, 

− 

przybory do pisania, 

− 

arkusz papieru, 

− 

literatura techniczna. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Ochrona czasowa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonać ochronę czasową przęsła bramy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę jego wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się ze stanem powierzchni bramy, 
3)  przeszlifować miejsca niedopiaskowane, 
4)  odtłuścić bramę za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, 
5)  przygotować farbę gruntową, 
6)  przygotować pistolet do gruntowania, 
7)  dobrać parametry lakierowania, 
8)  przygotować kabinę lakierniczą, 
9)  osuszyć część przed lakierowaniem, 
10) zastosować środki ochrony osobistej, 
11) wykonać lakierowanie, 
12) ocenić jakość pracy i naprawić błędy, 
13) zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

półwyrób w postaci przęsła bramy, 

− 

papier ścierny, 

− 

benzyna ekstrakcyjna, 

− 

pędzle, szmatki, 

− 

środki ochrony osobistej, 

− 

kabina lakiernicza, 

− 

pistolet lakierniczy, 

− 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonać konserwacje pługa 2-skibowego po sezonowej eksploatacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  umyć pług myjką parową , 
3)  wysuszyć pług, 
4)  dobrać środek konserwujący, 
5)  usunąć ślady korozji, 
6)  usunąć trudno zmywalne zanieczyszczenia, 
7)  ustawić pług na podkładki drewniane, 
8)  zabezpieczyć lakierowane elementy za pomocą pasty woskowej, 
9)  pomalować metalowe elementy robocze środkiem do ochrony czasowej, 
10) zabezpieczyć mechanizmy pługa wazeliną techniczna, 
11) zaprezentować efekty swojej pracy, 
12) podać alternatywne metody wykonania zadania. 
 

Zalecane metoda nauczania–uczenia się  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia rolnicze, 

− 

myjka parowa, 

− 

odzież ochronna, 

− 

papier ścierny, 

− 

pędzle, szmatki, 

− 

materiały malarskie, ochronne i rozpuszczalniki, 

− 

podkładki drewniane, 

− 

przybory do pisania, 

− 

arkusz papieru, 

− 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonać konserwacje profili zamkniętych samochodu w czasie eksploatacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  umyć i wysuszyć samochód, 
3)  przedmuchać samochód sprężonym powietrzem, 
4)  dobrać technologie nanoszenia środka ochronnego, 
5)  wyjąć zaślepki z otworów technologicznych, 
6)  oczyścić otwory technologiczne i odpływowe, 
7)  przedmuchać sprężonym powietrzem, 
8)  dobrać parametry sprężonego powietrza, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

9)  założyć środki ochrony, 
10) zabezpieczyć profile zamknięte zaczynając od góry, 
11) zamontować zaślepki otworów, 
12) dokonać prezentacji efektów pracy. 
 

Zalecane metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

samochód osobowy, 

− 

podnośnik kołyskowy, 

− 

narzędzia monterskie, 

− 

pistolet do konserwacji, 

− 

środki ochrony osobistej, 

− 

materiały lakiernicze, 

− 

rozpuszczalniki i pędzle 

− 

literatura techniczna. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Uszczelnianie i wygłuszenie 

 
5.2.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  uszczelnienie  i  wygłuszenie  stalowego,  przykręcanego  błotnika  przedniego 

samochodu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  wyszukać potrzebne informacji, 
3)  odpowiedzieć na pytania prowadzące, 
4)  wypełnić tabelę z tekstu przewodniego, 
5)  ustalić z nauczycielem poprawki do planu operacji, 
6)  pobrać narzędzia i materiały, 
7)  oczyścić miejsce nakładania środków uszczelniających, 
8)  nałożyć za pomocą pistoletu wyciskowego pastę uszczelniającą, 
9)  wykonać malowania środkami głuszącymi za pomocą pędzla, 
10) zamontować podkładki z tworzywa sztucznego, 
11) zakonserwować przestrzenia zamknięte, 
12) wykonać kontrolę bieżących operacji, 
13) sprawdzić wyniki za pomocą formularzu, 
14) prezentuje efekty swojej pracy, 
15) podać wnioski usprawniające. 
 

Zalecane metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

błotnik samochodu, 

− 

pytania prowadzące, 

− 

tabele prowadzące, 

− 

formularze prowadzące, 

− 

środki uszczelniające, 

− 

pistolet wyciskowy, 

− 

pędzle, rozprowadzalniki, 

− 

środki ochrony osobistej, 

− 

narzędzia monterskie, 

− 

literatura techniczna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj uszczelnienie i wygłuszenie drzwi samochodu po naprawie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z wymogami stawianymi drzwiom pojazdu określonej klasy, 
3)  ocenić stan drzwi i usunąć ewentualne niedoskonałości, 
4)  zaplanować przebieg operacji, 
5)  uszczelnić złącza blacharki za pomocą kitu, 
6)  nanieść powłokę plastizolu za boczną, wewnętrzną część drzwi, 
7)  uszczelnić łącznie zewnętrzne drzwi za pomocą żywicy epoksydowej, 
8)  nakleić masę głuszącą od środka drzwi, 
9)  zabezpieczyć kesony drzwi za pomocą Fluidolu, 
10) ocenić jakość wykonania poszczególnych operacji, 
11) zaprezentować efekty swojej pracy, 
12) przedstawić modyfikację i usprawnienia. 
 

Zalecane metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

drzwi samochodu po naprawie blacharskiej, 

− 

środki głuszące i uszczelniające, 

− 

pistolet wyciskowy ręczny, 

− 

pędzle, rozpuszczalniki, 

− 

pistolet do nanoszenia Fluidolu, 

− 

instrukcje stosowania kleju epoksydowego, 

− 

narzędzia ślusarskie, 

− 

przybory do pisania, 

− 

arkusz papieru, 

− 

środki ochrony osobistej, 

− 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 3 

Zabezpiecz podwozie samochodu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  umyć podwozie za pomocą myjki parowej, 
3)  wysuszyć podwozie sprężonym powietrzem i ręcznikami papierowymi, 
4)  usunąć odpadającą powłokę, 
5)  oczyścić mechanicznie szczotkami stalowymi i papierem ściernym, 
6)  odrdzewić wżery za pomocą preparatu fosforowego, 
7)  przeszlifować miejsca odrdzewione, 
8)  zabezpieczyć elementy gumowe, 
9)  nanieść farbę gruntową, 
10) nanieść środek zabezpieczający na podwozie, 
11) zakonserwować przestrzenie zamknięte, 
12) nanieść warstwę zabezpieczającą na progi i elementy zawieszenia, 
13) usunąć zabezpieczenia przewodów gumowych i elektrycznych, 
14) zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metoda nauczania–uczenia się  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

samochód i podnośnik uchylny, 

− 

wiertarka ze szczotką stalową, 

− 

papier ścierny, odrdzewiacz, 

− 

farba gruntowa, pistolet pneumatyczny, 

− 

środek zabezpieczający, rozpuszczalnik, 

− 

fluidol i pistolet do przestrzeni zamkniętych, 

− 

środek woskowy do zabezpieczeń zewnętrznych. 

− 

środki ochrony osobistej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Nanoszenie  pokryć 
ochronnych i ochronno-dekoracyjnych 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zada z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

  

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Określić grubość powłoki 

Dobierać technologie czyszczenia 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

Scharakteryzować budowę powłok 
zabezpieczających 

Wyjaśnić budowę teflonu 

Zastosować technologie usuwania 
zanieczyszczeń 

Wybrać sposób konserwacji 
 

Zaprojektować proces 
technologiczny zabiegów 
pielęgnacyjno-konserwujacych 
 

Wymienić co najmniej 5 
operacji 

Rozróżniać i dobrać narzędzia 

a)pistolet 
b)dysza elastyczna 
c)dysza wygięta 
d)dysza do natrysku 
wstecznego 
e)prosta przedłużona 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Scharakteryzować technologię 
łączenia 

10 

Wyjaśnić budowę i skład środków 
zabezpieczających 

11 

Dobrać narzędzia do kitowania 

12 

Wyjaśnić proces utwardzania 

...żywicy... 
...utwardzacza... 

13 

Wyjaśnić przeznaczenie 
składników w środkach 
uszczelniających 

14 

Scharakteryzować plastizole 

...rozpuszczalników... 
...przyczepność... 

15 

Narysować element konstrukcyjny 
i dobrać zabezpieczenie i 
uszczelnienie 

PP 

Wykonać rys. nazwać 
warstwy wygłuszające 

16 

Zanalizować własności mas 
ochronnych 

PP 

Wymienić co najmniej 5 
własności 

17 

Scharakteryzować nową 
technologie zabezpieczeń 

PP 

Opisać proces 
technologiczny 

18 

Wyjaśnić budowę plastizoli 

PP 

19 

Porównać metody i wyciągnąć 
wnioski 

PP 

Wymienić różnice, wady 
i zalety oraz obszary 
zastosowania 

20 

Sklasyfikować metody badania 
mas antykorozyjno-głuszących 

PP 

Wymienić co najmniej 5 
metod 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Klika  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  nakładania  powłok  lakierniczych. Zadania: 1,  2,  3,  4, 

7,  8,  9,  10,  11,  13,  18  są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  pytania:  12  i  14  to zadania  z luką,  w  pytaniach:  5,  6,  16,  17,  19  i  20  należy 
udzielić krótkiej odpowiedzi, zadanie 15 to zadania rysunkowe. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

–  w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  

(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

–  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 
–  w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 
–  w zadaniu 15, narysuj rysunek wyznaczonym polu. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć 
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

 
Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 1 

 
1.  Powłoki zabezpieczające mające półstały układ koloidalny to: 

a)  emulsje, 
b)  pasty, 
c)  żele, 
d)  mastyki. 
 

2.  Teflon jest pochodna węglowodorów i: 

a)  chlorowców, 
b)  wosków, 
c)  stearynianów, 
d)  fosforanów. 

 
3.  Zanieczyszczenia od smoły usuwamy z lakierów za pomocą: 

a)  kwasu fosforowego, 
b)  terpentyny, 
c)  toluenu, 
d)  denaturatu. 

 
4.  Prowadnice obrabiarek zabezpieczamy: 

a)  gruntem dwuskładnikowym, 
b)  lakierem epoksydowym, 
c)  gruntoszpachlówką, 
d)  lanolina z naftą. 

 
5.  Przy  stosowaniu  środków  pielęgnacyjno-konserwujących  należy  wykonać  następujące 

operacje: 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  Nazwij dysze do konserwacji hydrodynamicznej: 

 

 
 
a)................................... b)........................................... c).................................... 
d)...........................................e)................................................ 
 
7.  Grubość gruntów do ochrony czasowej wynosi: 

a)  20 

µ

m, 

b)  50 

µ

m, 

c)  100 

µ

m, 

d)  150 

µ

m. 

 

8.  Do czyszczenia kształtowników z zendry hutniczej stosujemy najczęściej: 

a)  szlifowanie, 
b)  piaskowanie, 
c)  frezowania, 
d)  polerowanie, 

 
9.  Głównym sposobem łączenia blach w pojazdach samochodowych jest: 

a)  spawanie, 
b)  lutowanie, 
c)  nitowanie, 
d)  zgrzewanie. 

 
10. Głównym składnikiem środków do zabezpieczania przestrzeni zamkniętych jest: 

a)  minia ołowiana, 
b)  kwas fosforowy, 
c)  lanolina, 
d)  wosk. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

11.  Kity szpachlowe nanoszone są przez: 

a)  pistolet pneumatyczny, 
b) pistolet wyciskowy, 
c)  pistolet hydrauliczny, 
d) elektroforezę. 

 
12.  Masy 

uszczelniające 

epoksydowe 

składają 

się 

............................................ 

i ................................... 

 
13.  Czynniki tiksotropowe stosowane są w środkach uszczelniających w celu: 

a)  zapobiegania ścierania, 
b)  poprawy przyczepności, 
c)  zwiększenia wytrzymałości, 
d)  zwiększenia odporności na temperaturę. 

 
14.  Kity  oparte  na  plastizolach  nie  zawierają.....................................  i  wykazują 

dobrą...................................... 

 
 
15. Narysuj przekrój progu samochodu i nazwij elementy zabezpieczające i uszczelniające 
 
 
16.  Masy do ochrony podwozia muszą mieć następujące własności: 

− 

.............................................................................................. 

− 

............................................................................................. 

− 

............................................................................................. 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................ 

− 

............................................................................................. 

 
17.  Opisz technologię zabezpieczania profili zamkniętych metodą RUST 
 
18.  Głównym składnikiem plastizolu jest: 

a)  teflon, 
b)  wosk karnauba, 
c)  polichlorek winylu, 
d)  epichlorohydryna. 

 
19.  Porównaj 

metody 

nakładania 

środków 

konserwujących 

hydrodynamiczną 

i  pneumatyczną i opisz różnicę. 

 
20.  Badanie mas antykorozyjno-głuszących polega na: 

− 

................................................................................................... 

− 

................................................................................................... 

− 

................................................................................................... 

− 

................................................................................................... 

− 

................................................................................................... 

− 

.................................................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………... 
 

Nanoszenie pokryć ochronnych i ochronno-dekoracyjnych. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 
 
 
 
 
 
 

 

6. 

 

 
 
a) …………………………………………. 
b) …………………………………………. 
c) …………………………………………. 

 

7. 

 

 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

 
 
 
 
 

 

13. 

 

14. 

 
 
 
 

 

 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 
 
 
 
 
 

 

 

16. 

 
 
 
 
 
 

 

17. 

 
 
 
 
 

 

18. 

 

19. 

 
 
 
 
 
 
 

 

20. 

 
 
 
 
 
 
 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test II  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Nanoszenie  pokryć 
ochronnych i ochronno-dekoracyjnych 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zada z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

  

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

 

10 

Rozwiązać problem techniczny 

11 

Wyjaśnić proces żelowania 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

Zidentyfikować przeznaczenie 
środków ochronnych 

Nazwać skale twardości 

Wyjaśnić budowę emulsji 

Wybrać sposób konserwacji 
 

Określić warunki ochrony 
czasowej 
 

Wymienić co najmniej 4 

Sklasyfikować narzędzia 

a)pistolet 
b)dysza elastyczna 
c)dysza wygięta 
d)dysza do natrysku 
wstecznego 
e)prosta przedłużona 

Określić parametry pracy 

Dobrać materiały do konserwacji 

Dobrać materiały na podkładki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

12 

Wybrać sposób wygłuszania 

...maty głuszące... 
...zatrzasków... 

13 

Określić grubość powłoki 

14 

Wybrać metody wygłuszania 

...absorpcyjne... 
...tłumiące... 

15 

Narysować pistolet wyciskowy 

PP 

Wykonać rysunek 

16 

Zanalizować własności mas 
ochronnych 

PP 

Wymienić co najmniej 3 

17 

Zaproponować technologię 
zabezpieczenia 

PP 

Opisać technologię 
zabezpieczenia 

18 

Zanalizować proces schnięcia 

PP 

19 

Porównać metody i wyciągnąć 
wnioski 

PP 

Wymienić różnice, wady 
i zalety oraz obszary 
zastosowania 

20 

Wybrać sposób smarowania 

PP 

Wymienić co najmniej 3 
czynności 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Środki ochronno-hydrofobizujące stosujemy do zabezpieczania: 

a)  maski silnika, 
b)  drzwi samochodów, 
c)  elementów podwozia, 
d)  dachu samochodu. 

 
2.  W jakiej skali oznaczamy twardość środków ściernych w środkach polerujących: 

a)  Mohsa, 
b)  Brinella, 
c)  Rockwela, 
d)  Vickersa. 

 
3.  Głównym składnikiem emulsji jest układ: 

a)  wosk + benzyna, 
b)  woda + olej, 
c)  krzemionka +stearynian, 
d)  parafina + terpentyna. 

 
4.  Uchwyty obrabiarek należy konserwować za pomocą: 

a)  smaru łożyskowego, 
b)  lakieru asfaltowego, 
c)  lakieru chloro kauczukowego, 
d)  wazeliny technicznej. 

 
5.  Ochrona czasowa powinna spełniać następujące warunki: 

− 

........................................................................................... 

− 

........................................................................................... 

− 

........................................................................................... 

− 

........................................................................................... 

− 

........................................................................................... 

− 

........................................................................................... 

 
6.  Nazwij części pistoletu do konserwacji natryskiem pneumatycznym 

 

 

a).......................................... b).............................................. c)......................................... 
d)................................................ e)................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  Jakie  ciśnienie  powietrza  należy  stosować  przy  pneumatycznym  zabezpieczaniu 

przestrzeni zamkniętych: 

a)  0,4 M Pa, 
b)  0,8 M Pa, 
c)  1,2 M Pa, 
d)  1,6 M Pa. 

 
8.  Jakie olej stosujemy przy zabezpieczaniu profili metodą RUST: 

a)  maszynowe, 
b)  bezkwasowe, 
c)  silnikowe, 
d)  hydrauliczne. 

 
9.  Jaki materiał zastępuje kauczuk w przekładkach izolujących: 

a)  epoksyd, 
b)  polichlorek winylu, 
c)  poliester, 
d)  poliuretan. 

 
10.  Czym należy konserwować uszczelki gumowe w maszynach: 

a)  wazelina techniczną, 
b)  naftą, 
c)  woskiem, 
d)  olejem silikonowym. 

 
11.  W jakiej temperaturze zachodzi zelowanie plastizolów: 

a)  60

°

 C, 

b)  160

°

 C, 

c)  260

°

 C, 

d)  360

°

 C. 

 
12.  Do 

wygłuszania 

ścian  działowych  stosujemy...................................,  które  są 

przymocowane za pomocą............................... . 

 
13.  Grubość warstw antykorozyjno-głuszących opartych na asfaltach wynosi: 

a)  1 mm, 
b)  2 mm, 
c)  10 mm, 
d)  100 mm. 

 
14.  Do 

zwalczania 

hałasu  w  pojazdach  samochodowych  stosuje  się  materiały 

.............................  np.  podkładki  gumowe  pod  silniki  i  materiały  ................................... 
np. maty filcowe lub piankowe. 

 
15.  Narysuj schemat pistoletu wyciskowego. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Masy  do  ochrony  podwozia  w  stanie  wysuszonym  lub  zżelowanym  powinny  mieć 

następujące własności: 

− 

.......................................................................................... 

− 

.......................................................................................... 

− 

.......................................................................................... 

− 

.......................................................................................... 

 
17.  Dobierz technologie zabezpieczania obrabiarki do transportu i magazynowania. 
 
 
 
18. Schnięcie materiałów uszczelniających poliuretanowych odbywa się przez: 

a)  odparowanie rozpuszczalnika, 
b)  odparowanie wody , 
c)  poliaddycji, 
d)  reakcję z tlenem. 

 
19.  Porównaj  ochronę  przed  hałasem  za  pomocą  izolacji  i  absorpcji,  podaj  przykłady 

zastosowań. 

 
20.  Opisz technologie smarowania pistoletu pneumatycznego: 

− 

................................................................................................ 

− 

................................................................................................ 

− 

................................................................................................ 

− 

................................................................................................ 

− 

................................................................................................ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………... 
 

Nanoszenie pokryć ochronnych i ochronno-dekoracyjnych. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 
 
 
 
 
 
 

 

6. 

 

 
 
a) …………………………………………. 
b) …………………………………………. 
c) …………………………………………. 

 

7. 

 

 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

 
 
 
 
 

 

13. 

 

14. 

 
 
 
 

 

 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 
 
 
 
 
 

 

 

16. 

 
 
 
 
 
 

 

17. 

 
 
 
 
 

 

18. 

 

19. 

 
 
 
 
 
 
 

 

20. 

 
 
 
 
 
 
 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  LITERATURA 

 
1.  Francuz  W.  M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  rzemiośle.  WSiP, 

Warszawa 1996 

2.  Dobosz K.: Podstawy obróbki malarsko-lakierniczej metali. ZDDZ., Warszawa 1973 
3.  Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Klownowski  Z.,  Knopf  M.,  Lichecki  J.:  Przeciwrdzewna  ochrona  malarska  konstrukcji 

stalowych. Poradnik. WNT, Warszawa 1983 

5.  Kordek M., Raczyński M.: Suszarnie i piece ceramiczne. WSiP, Warszawa 1982 
6.  Kwiatkowski  M.:  Wprowadzenie  do  eksploatacji  urządzeń  technicznych.  WSiP, 

Warszawa 1990 

7.  Miesięcznik. Ochrona przed korozją. 
8.  Praca zbiorowa. Technika przeciwkorozyjna. Część I. WSiP, Warszawa 1977 
9.  Praca zbiorowa. Pokrycia ochronne i dekoracyjne. Poradnik. WNT, Warszawa 1967 
10. Praca zbiorowa. Korozja samochodów i jej zapobieganie. Poradnik. WNT, Warszawa 1983 
11. Praca zbiorowa. Nowoczesne metody malowania. WNT, Warszawa 1977 
12. Praca zbiorowa. Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1999 
13. Praca zbiorowa. Powłoki malarsko-lakiernicze. Poradnik. WNT, Warszawa 1983 
14. Praca zbiorowa. Pracowania techniki przeciwkorozyjnej. WSiP, Warszawa 1985 
15. Praca zbiorowa. Poradnik ceramiczny. Arkady, Warszawa 1963 
16. Polskie Normy 
17. Tomcia Z., Zapytkowski B.: Technologia przemysłu emalierskiego. WGH, Katowice 1960 
18. Czasopisma techniczne 
19. Informator techniczny farb i lakierów (wraz z uzupełnieniem I i II). Plastofarb, Gliwice 1971 
20. Informator  techniczno-handlowy.  Urządzenia  do  nakładania  powłok  ochronnych. 

Technozbyt, Łódź 1972 

 
Katalogi firm produkujących sprzęt (ZUGiL–Wieluń, WAN–Gdynia, Adol–Warszawa) 
 
Literatura metodyczna 
1.  Kruszewski K. (red.), Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, 1991 Warszawa, PWN. 
2.  Niemierko B., Pomiar sprawdzający w dydaktyce, 1990 Warszawa, PWN. 
3.  Serwa  Z.,  Konstrukcja  testów  dydaktycznych,  1994  Warszawa,  OWRZN  Kuratorium 

Oświaty.