background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

INISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Barbara Dobrek 

 
 
 
 

 
Dobieranie materiałów,  narzędzi i sprzętu do malowania 
714[01].Z1.01 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Darecka Halina 

mgr inż. Kusina Anna 

 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Machnik Marek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Machnik Marek 
mgr inż. Sagan Teresa 
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[01].Z1.01 
Dobieranie  materiałów,  narzędzi  i  sprzętu  do  malowania,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu malarz – tapeciarz 714[01] 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

6 

3. Cele kształcenia  

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

14 

    5.1. Wyroby malarskie 

14 

      5.1.1. Ćwiczenia 

14 

   5.2. Zasady doboru barw 

17 

      5.2.1. Ćwiczenia  

17 

  5.3. Materiały do przygotowania podłoża 

19 

      5.3.1. Ćwiczenia  

19 

  5.4. Ręczne narzędzia i sprzęt – pędzle, wałki oraz sprzęt pomocniczy 

21 

     5.4.1. Ćwiczenia  

21 

  5.5. Aparaty do malowania natryskowego 

24 

     5.5.1. Ćwiczenia  

24 

  5.6. Urządzenia mechaniczne do przygotowania podłoża 

26 

     5.6.1. Ćwiczenia  

26 

5.7. Zasady obmiaru i przedmiaru robót malarskich 

28 

     5.7.1. Ćwiczenia  

28 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

30 

7. Literatura  

41 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE                                     

 

      

 

Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu 

modułowego programu nauczania dla zawodu  malarz - tapeciarzJest to część pakietu 
edukacyjnego dla jednostki modułowej 714[01].Z1.01 „Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu 
do malowania” 

W poradniku zamieszczono: 

 

zestaw  umiejętności,  jakie  powinien  opanować  uczeń  przed  przystąpieniem  do  realizacji 
programu jednostki modułowej,  

 

zestaw  umiejętności,  jakie  powinien  opanować  uczeń  w  wyniku  realizacji  programu 
jednostki modułowej,  

 

przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,  

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,  

 

propozycje  testów  osiągnięć  edukacyjnych  uczniów  przeprowadzanych  na  zakończenie 
realizacji programu jednostki modułowej,  

 

wykaz literatury.  
Do  propozycji  ćwiczeń  dołączone  są  wskazówki  dotyczące  ich  realizacji  oraz  zalecane 

środki dydaktyczne.  

Kwalifikacje  jakie  uczeń  ma  uzyskać  w  ramach  tej  jednostki  modułowej,  narzucają 

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak: 

 

ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,  

 

pogadanka z pokazem,  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

dyskusja dydaktyczna.  

Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  może  również  być  zróżnicowana  –  praca  samodzielna 

pozwala  dokładniej  ocenić  indywidualne  postępy  ucznia  i  jest  zgodna  z  formą  egzaminów 
zewnętrznych,  jednakże  praca  w  zespole  pozwala  usprawnić  organizację  procesu  kształcenia 
i skrócić  czas  wykonywania  ćwiczenia  co,  w  razie  potrzeby,  pozwala  na  jego  powtórzenie. 
Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy w zespole.  

W  każdej  z  podanych  metod  nauczania  istotną  rolę  odgrywa  wykonywanie  ćwiczeń, 

mających  na  celu  ukształtowanie  nowych  umiejętności  i  utrwalenie  tych,  które  zostały  nabyte 
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel 
może  tworzyć  nowe  ćwiczenia,  dostosowane  do  możliwości  i  warunków  lokalnych,  jednakże 
powinny  one  prowadzić  do  osiągnięcia  wszystkich  celów  określonych  w programie  jednostki 
modułowej. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu  swoich 

postępów,  odpowiadając  na  pytania  podane  w  podrozdziale  „Sprawdzian  postępów”.  Według 
tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  osiągnięć  ucznia.  Uczeń  powinien 
samodzielnie  przeczytać  pytania  i  udzielić  na  nie  odpowiedzi.  W  tym  celu  wstawia  X  obok 
słowa: 

 

TAK  –  jeżeli  jego  odpowiedź  na  pytanie  jest  twierdząca  (operacja  wykonana  w  sposób 
prawidłowy)  

 

NIE  –  jeżeli  jego  odpowiedź  na  pytanie  jest  przecząca  (operacja  wykonana  w  sposób 
nieprawidłowy, niepełny).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego pracy. 

Po  dokonaniu  przeglądu  odpowiedzi,  określa  się  pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił 
odpowiedzieć  lub  odpowiedział  przecząco.  Brak  odpowiedzi  lub  zakreślenia  obok  zapisu  NIE 
wskazują  luki  w  wiedzy  i  umiejętnościach.  Zmusza  to  ucznia  do  ponownego  zapoznania  się 
z potrzebnymi  treściami,  powtórzenia ćwiczenia  lub  jego  części.  Podczas oceny  należy  przyjąć 
zasadę,  że  zadanie  (ćwiczenie)  będzie  zaliczone  tylko  wtedy,  kiedy  będzie  wykonane  zgodnie 
z przyjętymi  standardami  i kryteriami.  Można stosować przyjęty  w danej placówce wewnętrzny 
system  oceniania,  można  też  potwierdzać  umiejętności  ucznia  w  skali  dwustopniowej: 
ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.  

Na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  nauczyciel  przeprowadza 

sprawdzian  sumatywny,  którego  wynik  określa  poziom  przyswojonych  wiadomości 
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów 
teoretycznych i praktycznych. 

Zajęcia  mogą  być  prowadzone  w  pracowniach  ćwiczeń  praktycznych,  dostosowanych  do 

realizacji  modułowego  programu  nauczania,  pracowniach  symulacyjnych  Centrów  Kształcenia 
Praktycznego  lub  na  wydzielonych  poligonach  na  placu  budowy,  w  warunkach  pozwalających 
skoncentrować  się  na  szkoleniu.  Nauczyciel  powinien  dysponować  kompletem  podstawowych 
narzędzi  dla  każdego  ucznia.  Wielkość  pracowni,  liczba  stanowisk  ćwiczeniowych,  ilość 
materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni umożliwić realizację programu. 

                          
                          

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

714[01]. Z1 

Technologia robót 

malarskich 

714[01].Z1.01 

Dobieranie materiałów, narzędzi  

i    sprzętu do malowania 

714[01].Z1.02 

Przygotowywanie farb i materiałów                                                                        

pomocniczych do prac malarskich 

714[01].Z1.03 

Malowanie techniką wapienną i cementową 

714[01].Z1.04 

Malowanie farbą klejową 

714[01].Z1.05 

Malowanie farbą emulsyjną 

714[01].Z1.06 

Malowanie techniką kazeinową i krzemianową 

714[01].Z1.09 

Wykonywanie malarskich robót naprawczych  

i    renowacyjnych 

714[01].Z1.07 

Malowanie farbą olejną 

714[01].Z1.08 

Wykonywanie powłok lakierniczych 

714[01].Z1.10 

Wykonywanie zdobień powłok, ornamentów  

i   napisów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  stosować terminologię budowlaną, 
–  odróżniać technologie wykonania budynku, 
–  przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 
–  stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 
–  rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,  
–  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 
–  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 
–  wykonywać przedmiary i obmiary robót, 
–  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 
–  organizować stanowiska składowania i magazynowania, 
–  transportować materiały budowlane. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku  realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

–  rozpoznać i nazwać materiały malarskie, 
–  ocenić jakość materiałów malarskich, 
–  dobrać materiały malarskie w zależności od rodzaju malowania, 
–  określić szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do przygotowania podłoża, 
–  określić szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do malowania, 
–  dobrać rodzaj i kolor farby w zależności od funkcji i charakteru pomieszczenia, obiektu, 
–  rozpoznać i zastosować gotowe wyroby malarskie, 
–  rozpoznać i nazwać ręczne narzędzia i sprzęt malarski, 
–  dobrać narzędzia i sprzęt do malowania, 
–  rozpoznać i nazwać mechaniczne narzędzia malarskie, 
–  dobrać i zastosować aparaty natryskowe, 
–  dobrać  i  zastosować  narzędzia  oraz  sprzęt  do  przygotowania  podłoża  (szczotki,  szlifierki 

oczyszczające), 

–  dobrać i zastosować drabiny malarskie oraz rusztowania, 
–  dobrać materiały, narzędzia i sprzęt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

ochrony przeciwpożarowej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Jednostka modułowa:.

 

Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania 

Temat: Dobieranie narzędzi i sprzętu malarskiego do malowania farbami wodorozcieńczalnymi 

 

Cele kształcenia 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
-  przygotować stanowisko pracy, 
-  dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia i sprzęt, 
-  dobrać odpowiednie pędzle do farb wodnych, 
-  dobrać sprzęt pomocniczy, 
-  sprawdzić stan techniczny sprzętu malarskiego 
-  określić zasady zastosowania narzędzi i sprzętu. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
-    dyskusja, 
-  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
-  w zespołach lub indywidualnie w zależności od liczby stanowisk.

 

 

 

Organizacja stanowiska dydaktycznego: 
-  stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek. 
 
Środki dydaktyczne: 
-  pędzle ławkowce, krzywe, płaskie, angielskie, paskowce, wałki. 
-  poradnik  dla  ucznia  -    rozdział  „Ręczne  narzędzia  i  sprzęt  -  pędzle  wałki  oraz  sprzęt 

pomocniczy”  

-  drabiny, rusztowanie typu „Warszawa” 
-  wiaderka, 
-  kuweta na wałek, 
-  pojemnik cechowany. 
 
Czas zajęć:
 180min. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  dopilnowuje,  aby  uczniowie  zajęli  stanowiska  pracy,  sprawdza  obecność, 

wpisuje  temat  zajęć  na  tablicy  i  poleca  wpisać  go  do  dzienniczków  uczniowskich                   
(10 minut). 

2.  Nauczyciel  inicjuje  dyskusję  przed  rozpoczęciem  pracy,  ukierunkowując  ją  na  tematykę 

dotyczącą  sposobu przygotowania stanowiska oraz doboru odpowiednich narzędzi  i sprzętu 
malarskiego (10minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Nauczyciel  poleca  uczniom  zapoznanie  się  z  właściwym  materiałem  nauczania                        

w poradniku dla ucznia – uczniowie wykonują polecenie (20 minut). 

4.  Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut). 
5.  Nauczyciel  dzieli  grupę  na  zespoły  dwuosobowe,  przydziela  stanowiska  ćwiczeniowe                

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut). 

6.  Każdy  zespół  lub  indywidualnie  określa  plan  działania  (potrzebne  narzędzia,  materiały)           

(20 minut). 

7.  Uczniowie  pobierają  z  magazynu  potrzebne  materiały,  narzędzia,  organizują  stanowisko 

pracy (10 minut). 

8.  Uczniowie  przygotowują  stanowisko,  dobierają  odpowiednie  narzędzia  (pędzle  do  farb 

wodorozcieńczalnych), narzędzia pomocnicze oraz sprzęt malarski (40 minut). 

9.  Uczniowie po kolei opisują przeznaczenie narzędzi i sprzętu (10 minut). 
10.  Uczniowie  dokonują  samooceny  wykonanej  pracy  i  konfrontują  własna  ocenę  z  oceną 

nauczyciela (10 minut). 

11.  Dyskusja  w  grupie  na  temat  uzyskanej  jakości  pracy  i  przyczyn  popełnianych  błędów                  

(15 minut). 

12.  Nauczyciel  podsumowuje  dyskusję,  zwraca  uwagę  na  najważniejsze  elementy  zajęć                    

(10 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania 
Temat: Wykonywanie przedmiaru robót w pomieszczeniu. 

 

Cele kształcenia, 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
-  przygotować stanowisko pracy, 
-  przygotować odpowiednie narzędzia miernicze, 
-  narysować szkic pomieszczenia, 
-  zmierzyć powierzchnie podłogi, 
-  zmierzyć powierzchnię ścian, 
-  odliczyć otwory mniejsze od 1 m

2,

 

-  dokonać obliczeń powierzchni do pomalowania i potrzebnej ilości farby. 
 
Pojęcia kluczowe: 
-  przedmiar robót, 
-  powierzchnia ścian i sufitu. 
 
Metoda
: przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 
-  poradnik dla ucznia „Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania” 
-  tekst przewodni (2 załączniki), 
-  taśma miernicza, po jednej na zespół, 
-  Poradnik majstra budowlanego, 
-  dokumentacja budynku jednorodzinnego, 
-  kalkulator. 

 

Organizacja stanowiska dydaktycznego 
-  pomieszczeniem może być klasa lub pracownia malarska bądź kabina ćwiczeniowa, 
-  stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
-  w zespołach, najlepiej dwu osobowych. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza 1 – Informacje 
Uczniowie  zapoznają  się  z  tematem  ćwiczenia,  które  mają  wykonać.  Udzielają  odpowiedzi  na 
pytania  sprawdzające  wiedzę  potrzebną  do  wykonania  ćwiczenia  (załącznik  1,  czas  około 
20 minut). 
 
Faza 2 – Planowanie 
Uczniowie  przygotowują  proces  realizacji  zadania  praktycznego.  Otrzymują  formularze 
(załącznik  2),  zapisują  w  nich  ustaloną  kolejność  wykonywanych  czynności  oraz  dobierają 
narzędzia i sprzęt (czas około 10 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza 3 – Ustalenie 
Nauczyciel  sprawdza odpowiedzi  i  obliczenia  uczniów  a  następnie rozpoznaje  i koryguje  błędy 
w procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób przeprowadzenia 
kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają materiały, narzędzia oraz 
sprzęt z magazynu (czas około 20 minut). 

  

Faza 4– Realizacja 
Uczniowie  samodzielnie  wykonują  zadanie.  Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem 
procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (czas około 90  minut). 
 
Faza 5 – Sprawdzenie 
Kontrolę  wykonują  uczniowie  podczas  wykonywania  ćwiczenia  oraz  po  jego  wykonaniu. 
Uczniowie sprawdzają swoją pracę i dokonują oceny. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów (czas 
około 10 minut). 
 
Faza 6 – Analiza 
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym  lepiej gdybym to zadanie wykonywał  jeszcze 
raz? Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności, jakie zostały nabyte. Następnie 
omawia  nieprawidłowości,  jakie  wystąpiły  w  procesie  realizacji  ćwiczenia  i  wyjaśnia  jak  ich 
uniknąć w przyszłości (czas 

około

 30minut). 

 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Załącznik 1 
Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia: 
 
 
1)  W jakim celu wykonuje się przedmiar robót? 
 
 
2)  Jakich narzędzi użyjesz do wykonania pomiaru? 
 
 
3)  Jak należy zmierzyć powierzchnię sufitu? 
 
 
4)  Jak należy zmierzyć powierzchnię ścian? 
 
 
5)  Jaką powierzchnię powinien mieć otwór w ścianie, aby odliczyć ją od powierzchni ściany? 
 
 
6)  Jak dokonasz obliczeń ? 
 
 
7)  Jak wykonasz szkic pomieszczenia? 
 
 

Obliczenia:  

Ile m

2

 ma powierzchnia sufitu   

 

     Ile m

2

 ma powierzchnia ścian 

.................................................                   ..................................................... 
.................................................  

          ....................................................... 

.................................................  

          ....................................................... 

.................................................  

          ....................................................... 

 
 
 
Całkowita powierzchnia do pomalowania wynosi 
 
................................................................. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Załącznik 2

 

Planowanie czynności. 
 

 

Lp. 

 

Czynności technologiczne 

 

 

Sprzęt i narzędzia 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Wyroby malarskie  

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Pobierz  z  magazynu  wszystkie  rodzaje  farb  rozcieńczalnikowych  (puszki  1  litrowe). 

Przeczytaj  etykiety  producenta  i  opisz  jakie  są    różnice  w  ich  zastosowaniu.  Jakich  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy należy przestrzegać przy ich stosowaniu? 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać farby z magazynu, 
2)  przeczytać instrukcje producenta, 
3)  opisać  zastosowanie farb, 
4)  określić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu takich farb, 
5)  przedstawić nauczycielowi swoje notatki. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

opakowania wyrobów malarskich rozcieńczalnikowych, 

 

film dydaktyczny „Wyroby malarskie” 

 

magnetowid, 

 

telewizor. 

 
Ćwiczenie 2 

Pobierz  z  magazynu  wszystkie  farby  wodorozcieńczalne  (puszki  1  litrowe).  Przeczytaj 

etykiety producenta i omów jakie są  różnice w zastosowaniu tych farb. Oceń jakość farb. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać farby z magazynu, 
2)  przeczytać instrukcje producenta, 
3)  opisać  zastosowanie farb, 
4)  ocenić jakość farb, 
5)  przedstawić nauczycielowi swoje notatki. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

opakowania wyrobów malarskich wodorozcieńczalnych, 

 

film dydaktyczny „Wyroby malarskie” 

 

magnetowid, 

 

telewizor. 

 
Ćwiczenie 3 

Wybierz gotową farbę emulsyjną do wnętrz i omów jej recepturę. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać emulsję do wnętrz, 
2)  przeczytać informacje od producenta, 
3)  sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

farba emulsyjna stosowana na zewnątrz budynków,  

 

farba emulsyjna do wnętrz, 

 

farba olejna, 

 

farba klejowa, w postaci suchej mieszanki. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 

W magazynie zgromadzono dużo różnych rodzajów farb. Wybierz farbę wodorozcieńczalną, 

która nadaje się do pomalowania ścian w pokoju. Na podstawie instrukcji  producenta oblicz ile 
farby potrzebujesz do wymalowania powierzchni 50 m

, przy dwukrotnym malowaniu. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  rozpoznać farbę wodorozcieńczalną  do wnętrz, 
2)  przeczytać informacje od producenta, 
3)  obliczyć szacunkowo potrzebną ilość farby, 
4)  sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie obliczeniowe 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

farba emulsyjna stosowana na zewnątrz budynków,  

 

farba emulsyjna do wnętrz, 

 

farba olejna, 

 

farba klejowa w postaci suchej mieszanki. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2. Zasady doboru barw 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  przedstawionym  pomieszczeniu,  dobierz  rodzaj  farby  i  kolor  jakie  użyłbyś  do  jego 

pomalowania.  Zastosuj  zasadę  doboru  kolorystycznego  powierzchni  tak,  aby  pomieszczenie 
optycznie się obniżyło. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się, z zasadami doboru koloru, 
2)  wykonać projekt kolorystyczny, 
3)  dobrać odpowiedni rodzaj i kolor farby, 
4)  przedstawić nauczycielowi swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ilustracje i fotografie rozwiązań kolorystycznych wnętrz. 

 
 
Ćwiczenie 2 

Dobierz kolor i rodzaj farby do pomalowania pokoju dziennego. Uzasadnij swój wybór. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się, z zasadami doboru koloru, 
2)  zapoznać się z farbami w magazynie, 
3)  dobrać odpowiedni rodzaj i kolor farby, 
4)  przedstawić nauczycielowi swoje wnioski. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ilustracje i fotografie rozwiązań kolorystycznych wnętrz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Materiały do przygotowania podłoża 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  czasie  wycieczki  z  nauczycielem  do  sklepu  z  materiałami    malarskimi,  zapoznaj  się                  

z co najmniej 20 produktami do przygotowania podłoża. Przeczytaj instrukcje, zapisz w zeszycie 
nazwę,  cenę,  wydajność  oraz  zastosowanie  tych  materiałów.  Przedstaw  nauczycielowi  swoje

 

notatki. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać produkty z którymi chce się zapoznać, 
2)  przeczytać instrukcje na wybranych materiałach, 
3)  wykonać notatki, 
4)  przedstawić nauczycielowi efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

wycieczka zawodowa, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi firm produkujących materiały do przygotowania podłoża. 

 
Ćwiczenie 2 

W  pomieszczeniu  kuchennym,  na  jednej  ze  ścian  widoczne  są  tłuste  plamy,  grzyb  oraz  

wystające  metalowe  (zardzewiałe  elementy).  Wybierz  materiały,  które  będą  Ci  niezbędne  przy 
przygotowywaniu  tego  podłoża  pod  malowanie  emulsyjne.  W  trakcie  ćwiczenia  przestrzegaj 
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ocenić podłoże które należy wymalować, 
2)  wybrać odpowiedni środek do odtłuszczenia podłoża, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

3)  przeczytać instrukcję tego środka, 
4)  dobrać odpowiedni środek do usuwania pleśni, 
5)  przeczytać instrukcję jego użycia, 
6)  dobrać materiały przydatne do przygotowania zardzewiałych elementów, 
7)  omówić z nauczycielem efekty ćwiczenia, 
8)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały do neutralizowania podłoża, 

 

materiały do odtłuszczania podłoża, 

 

materiały do odrdzewiania podłoża, 

 

materiały do usuwania starych powłok, 

 

materiały ścierne różne impregnaty, bejce do drewna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.  Ręczne  narzędzia  i  sprzęt  –  pędzle,  wałki  oraz  sprzęt 

pomocniczy  

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  pomieszczeniu  o  wysokości  2,5  metra  należy  przygotować  stanowisko  do  malowania 

ściany farbą emulsyjną. Pobierz z magazynu odpowiednie narzędzia i przygotuj je do pracy.  
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z podłożem, 
2)  dobrać  z magazynu odpowiednie narzędzia do przygotowania podłoża, 
3)  dobrać z magazynu odpowiednie pędzle lub wałki do malowania podłoża, 
4)  przygotować narzędzia i sprzęt do pracy, 
5)  uzasadnić swój dobór narzędzi,  
6)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

pędzle: ławkowiec, płaski, kątowy, angielski,  

 

wałek malarski, 

 

kuweta, 

 

siatka ociekowa, 

 

szpachla, 

 

paca, 

 

poziomnica, 

 

taśma miernicza, 

 

drabina malarska, 

 

folia zabezpieczająca, 

 

taśma maskująca. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj do pracy i zastosuj: 

a)  szczotkę druciana i papier ścierny w uchwycie do przetarcia podłoża, 
b) różne  rodzaje pędzli i  wałków malarskich do pomalowania podłoża  -  zamiast farby użyj 

wody. 

 

 
Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dostarczyć z magazynu  potrzebne narzędzia, 
2)  ocenić ich jakość i stan techniczny, 
3)  przygotować narzędzia do pracy, 
4)  wykorzystać narzędzia pomocnicze do przygotowania podłoża, 
5)  wykorzystać narzędzia malarskie do naniesienia na podłoże czystej wody, 
6)  po zakończeniu pracy zabezpieczyć narzędzia i odnieść je do magazynu,  
7)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pędzli malarskich, 

 

zestaw wałków malarskich, 

 

szczotka druciana, 

 

papier ścierny w uchwycie, 

 

kuwety, 

 

siatki ociekowe. 

 
Ćwiczenie 3 

W  magazynie  zgromadzono  wszystkie  narzędzia  i  sprzęt pomocniczy.  Nazwij  każde z nich                     

i  omów  ich  przeznaczenie.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  przestrzegaj  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z narzędziami malarskimi, znajdującymi w magazynie 
2)  zapoznać się z sprzętem pomocniczym do robót malarskich, znajdującym się w magazynie, 
3)  nazwać każde narzędzie i sprzęt pomocniczy, 
4)  omówić przeznaczenie narzędzi i sprzętu pomocniczego, 
5)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

pędzle: ławkowiec, płaski, kątowy, angielski, 

 

wałek malarski, 

 

kuweta, siatka ociekowa, 

 

szpachla, paca, 

 

poziomnica, taśma miernicza, 

 

folia zabezpieczająca, 

 

taśma maskująca, 

 

drabina , 

 

rusztowanie warszawskie. 

 

Ćwiczenie 4 

Rozstaw drabinę malarską i zmontuj rusztowanie typu „Warszawa” do wysokości 3 metrów. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pod drabinę i rusztowanie, 
2)  zapoznać się z instrukcją drabiny i montażu rusztowania, 
3)  pobrać z magazynu drabinę części rusztowania, 
4)  rozstawić drabinę i zmontować rusztowanie zgodnie z instrukcją, 
5)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rusztowanie typu „Warszawa”, 

 

instrukcja montażu i eksploatacji  rusztowania, 

 

drabina malarska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.5. Aparaty do malowania natryskowego 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Z  magazynu  przyniesiono  różne  rodzaje  aparatów  malarskich.  Po  zapoznaniu  się  z  nimi 

określ  ich  zastosowanie.  Przygotuj  aparat  do natrysku pneumatycznego  do  pracy,  napełnij  jego 
zbiornik wodą i wykonaj symulowane malowanie. Przed użyciem przygotuj i wykorzystaj środki 
ochrony indywidualnej. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z aparatami malarskimi, 
2)  przeczytać instrukcję producenta, 
3)  dobrać aparaty w zależności od ilości robót, 
4)  uzasadnić swój dobór, 
5)  wybrać aparat do natrysku pneumatycznego, 
6)  przygotować aparat do pracy, 
7)  dobrać i zastosować właściwy sprzęt ochrony indywidualnej, 
8)  wykonać symulację malowania natryskowego, 
9)  po zakończeniu pracy zabezpieczyć narzędzia i odnieść je do magazynu, 
10) przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

aparat do natrysku hydrodynamicznego, 

 

aparat do natrysku mechanicznego, 

 

aparat do natrysku pneumatycznego. 

 
 

Ćwiczenie 2 

Dobierz aparat natryskowy do wykonania malowania przygotowanych drzwi wejściowych.  

Uzasadnij swój wybór. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z aparatami malarskimi, 
2)  przeczytać instrukcję producenta, 
3)  dobrać odpowiedni aparat, 
4)  uzasadnić wybór i omówić go z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

aparat do natrysku hydrodynamicznego, 

 

aparat do natrysku mechanicznego, 

 

aparat do natrysku pneumatycznego. 

 
  
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.6. Urządzenia mechaniczne do przygotowywania podłoża 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W narzędziowni zgromadzono urządzenia i zmechanizowane narzędzia do robót malarskich. 

Rozpoznaj  i  wybierz  te,  które  pomogą  Ci  w  pracach  przygotowujących  podłoże.  Opisz  w  jaki 
sposób i do jakich prac ich użyjesz. Użyj do oczyszczenia fragmentu podłoża szlifierki i szczotki 
mechanicznej.  Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej.  Pamiętaj  o  przestrzeganiu  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z urządzeniami i zmechanizowanymi narzędziami, 
2)  zapoznać się z  instrukcjami producentów, 
3)  wybrać  urządzenia  i  zmechanizowane  narzędzia,  które  można  użyć  do  przygotowania 

podłoża do robót malarskich, 

4)  omówić ich zastosowanie, sporządzić notatkę i przekazać ja nauczycielowi, 
5)  przygotować do pracy i zastosować do oczyszczenie fragmentu  podłoża szlifierkę i szczotkę 

mechaniczną, stosując środki ochrony indywidualnej, 

6)   przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

szlifierka mechaniczna, 

 

szczotki (różne rodzaje), 

 

młotek pneumatyczny, 

 

oczyszczarka pneumatyczna, 

 

palnik do czyszczenia płomieniowego, 

 

szlifierka oscylacyjna, 

 

maska przeciwpyłowa, 

 

rękawice ochronne. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Ćwiczenie 2 

Na  stanowisku  roboczym  przygotowano  do  czyszczenia  drzwi  drewniane.  Warstwa  farby 

została usunięta ale niestety, powierzchnia drzwi jest nierówna. Dobierz odpowiednie narzędzie 
zmechanizowane,  które  pozwoliłyby  Ci  na  wygładzenie  podłoża.  Następnie  uzasadnij  swój 
wybór.  
 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z urządzeniami i zmechanizowanymi narzędziami, 
2)  wybrać właściwe narzędzie zmechanizowane, 
3)  zapoznać się z  instrukcją producenta, 
4)  uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

szlifierka mechaniczna, 

 

szczotki (różne rodzaje), 

 

młotek pneumatyczny, 

 

oczyszczarka pneumatyczna, 

 

palnik do czyszczenia płomieniowego, 

 

szlifierka oscylacyjna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

5.7. Zasady obmiaru i przedmiaru robót malarskich

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

W  pomieszczeniu,  w  którym  odbywają  się  zajęcia  praktyczne  oblicz  powierzchnię  ścian 

i sufitu, które zostały pomalowane farbą emulsyjną oraz drzwi i okien, które zostały pomalowane 
farbą  olejną  (ftalową).  Na  tej  podstawie  oblicz  ilość zużytej  farby,  zakładając,  że na  malowane 
elementy  nałożono  dwie  powłoki,  średnie  zużycie  farby  emulsyjnej  wyniosło  6  l/m

2

,  a  farby 

olejnej (ftalowej) 10 l/m

2

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  pobrać z narzędziowni przymiar taśmowy oraz odpowiednią drabinę, 
2)  obliczyć powierzchnię pomalowanych ścian i sufitu, 
3)  obliczyć ilość wykorzystanej farby emulsyjnej, 
4)  obliczyć powierzchnię pomalowanych drzwi i okien, 
5)  obliczyć ilość wykorzystanej farby olejnej (ftalowej), 
6)  przedstawić nauczycielowi wyniki obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar taśmowy, 

 

drabina malarska, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  projektu  domu  jednorodzinnego  wykonaj  przedmiar  robót  malarskich  na 

ścianach  i  sufitach,  we  wszystkich  pokojach.  W projekcie  przewidziano  dwukrotne  malowanie 
farbami wodorozcieńczalnymi. Przyjmij, że średnie zużycie farby wynosi 5 l/m

2

 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować odpowiednią 

liczbę dokumentacji budynków jednorodzinnych i tekstów przewodnich, a następnie omówić cel 
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z tematem ćwiczenia, odpowiedzieć na pytania sprawdzające (załącznik 1), 
2)  zapoznać się z projektem domu jednorodzinnego, 
3)  zaplanować wykonanie ćwiczenia (załącznik 2), 
4)  uzgodnić plan wykonania ćwiczenia z nauczycielem, wprowadzić ewentualne poprawki, 
5)  wykonać szkice pomieszczeń przeznaczonych do malowania 
6)  wyliczyć powierzchnię ścian i sufitów przeznaczonych do malowania, 
7)  obliczyć przewidywaną ilość farby do pomalowania wyznaczonych pomieszczeń,  
8)  kontrolować swoją pracę na wszystkich jej etapach, 
9)  przedstawić nauczycielowi wykonane obliczenia, 
10) wspólnie z nauczycielem przeanalizować sposób wykonania ćwiczenia i jego efekty. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

tekst przewodni. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar taśmowy, 

 

drabina malarska, 

 

kalkulator, 

 

dokumentacja budynku jednorodzinnego, 

 

tekst przewodni. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 (pisemny)

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie materiałów  narzędzi 
i sprzętu do malowania” 
  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym: 
-  z poziomu podstawowego zadania: 1, 2, 3, 5, 6,  8, 9, 11, 13, 16, 17, 18,19. 
-  z poziomu ponad podstawowego: 4, 7, 10, 12, 14, 15, 20. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

-  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 
-  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  
-  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
-  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego 
 

Klucz odpowiedzi: 1.d, 2.a, 3.a, 4.c, 5.b, 6.a, 7.a, 8.b, 9.d, 10.b, 11.b, 12.c, 13.a, 
14.a, 15.a, 16.d, 17. a, 18.c, 19.a, 20.c . 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) – uczeń potrafi 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Rozpoznać gruntownik 

2. 

Rozpoznać technikę malowania,           
w zależności od rodzaju farby  

 

 

 

3. 

Wybrać farbę do malowania ścian 
narażonych na zabrudzenie 

 

 

 

4. 

Obliczyć powierzchnie ścian 
przeznaczonych do malowania 

 

 

PP 

 

5. 

Dobrać odpowiednie narzędzie do 
malowania 

 

 

 

6.  Wyjaśnić przyczynę bejcowania 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  Zidentyfikować proces fluatowania 

 

 

PP 

 

8.  Dobrać materiał do naprawy podłoża 

 

 

 

9. 

Wyjaśnić przyczynę stosowania 
piaskownicy 

 

 

 

10.  Określić działanie aparatów malarskich 

 

 

PP 

 

11. 

Zidentyfikować substancję do zmiany 
zabarwienia drewna 

 

 

 

12.  Określić działanie aparatów malarskich 

 

 

PP 

 

13. 

Rozpoznaje sprzęt pomocniczy           
w pracach malarskich 

 

 

 

14. 

Określić wpływ kolorów na pozorną 
zmianę proporcji pomieszczeń 

 

 

PP 

 

15.  Rozpoznać właściwości emalii 

 

 

PP 

 

16.  Rozpoznać pędzle  malarskie 

 

 

 

17. 

Określić sposób postępowania               
z nowymi pędzlami i szczotkami  

 

 

 

18.  Rozpoznać wałki malarskie  

 

 

 

 

19. 

Dobrać odpowiednie drabiny do prac 
malarskich  

 

 

 

20. 

Określić wpływ kolorów na pozorną 
zmianę proporcji pomieszczeń  

 

 

PP 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

PRZEBIEG TESTOWANIA  

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
3.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
4.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas                     

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

5.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru                  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

6.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

7.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
8.  Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
9.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
11. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Test  składa  się  z  zadań  reprezentujących  dwa  poziomy  wymagań:  podstawowy  (p)                 

i ponadpodstawowy (pp). 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  tego 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 35 min.  

      Powodzenia 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Mieszanina przeznaczona do wygładzania podłoża, składająca się ze spoiwa, wypełniaczy 
    i pigmentu to 

a) kit. 
b) zaprawa. 
c) gruntownik. 
d) szpachlówka. 

 
2. Jeżeli w opisie technicznym określono wykończenie elewacji farbami silikatowymi, oznacza 
    to, że należy zastosować technikę 

a) krzemianową. 
b) cementową. 
c) wapienną. 
d) olejną. 

 
3. Do malowania ścian narażonych na zbrudzenie i ścieranie stosuje się farbę  

a) olejną. 
b) klejową. 
c) wapienną. 
d) kazeinową. 

 
4. Całkowita powierzchnia malowania ścian i sufitu w pomieszczeniu o długości 5 m, szerokości 
    4 m i wysokości 3 m, podana w metrach kwadratowych wynosi 

a) 20 m². 
b) 54 m². 
c) 74 m². 
d) 108 m². 

 
5. Do malowania grzejników żeberkowych najbardziej przydatny jest pędzel 

a) płaski. 
b) kątowy. 
c) gładzik. 
d) pierścieniowy. 

 
6. Bejcowanie drewna ma na celu 

a) uzyskanie atrakcyjnej barwy drewna. 
b) wybielanie drewna. 
c) podwyższenie odporności ogniowej. 
d) zabezpieczanie drewna przed nadmiernym wysychaniem. 

 
7.Proces neutralizowania alkalicznych podłoży nazywamy 

a) fluatowaniem. 
b) gruntowaniem. 
c) impregnowaniem. 
d) tepowaniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8. Do naprawy dużych uszkodzeń tynków wapiennych stosujemy 

a) zaprawę gliniana. 
b) zaprawę wapienną. 
c) zaczyn gipsowy. 
d) zaprawę gipsową. 

 
9. Urządzenia pneumatyczne, tak zwane piaskownice służą do 

a) usuwania starych powłok z powierzchni ściany murowanej. 
b) szlifowania powierzchni drewnianych przed malowaniem. 
c) uzyskania lepszej przyczepności powłoki malarskiej. 
d) oczyszczania powierzchni stalowej z rdzy i zgorzeliny. 

 
10.Rozpylanie farby polegające na tym, że strumień sprężonego powietrza uchodzący przez 
     dyszę porywa dochodzącą tam farbę, zachodzi w trakcie 

a) natrysku hydraulicznego. 
b) natrysku pneumatycznego. 
c) natrysku elektrostatycznego. 
d) natrysku elektrodynamicznego. 

 
11. Substancje barwiące, stosowane w celu zmiany naturalnego zabarwienia drewna nazywamy 

a) gruntownikami 
b) bejcami. 
c) korektorami. 
d) flautami. 

 
12. Jedna z metod hot spray natrysku dynamicznego polega na 

a)  doprowadzeniu farby pod ciśnieniem do dyszy i rozpyleniu jej. 
b)  podaniu  farby  strumieniem  sprężonego  powietrza  i  rozpyleniu  w  momencie  rozprężenia 

powietrza. 

c)  podgrzaniu farby tuż przed jej naniesieniem na malowaną powierzchnię. 
d)  podaniu farby pod wysokim ciśnieniem. 

  
13. Sprzęt pomocniczy w pracach malarskich to 

a) drabiny. 
b) pędzle. 
c) wałki. 
d) szpachle. 

 
14. Intensywne, ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się 
   a) mniejsze. 
   b) niższe. 
   c) wyższe. 

e) węższe. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

15.Emalia to  

a) materiał malarski pigmentowany, tworzący powłokę o wysokich walorach dekoracyjnych. 
b)  materiał malarski bez pigmentów, tworzący prześwity. 
c)  wyrób lakierowany o dużej zawartości pigmentów, który stanowi międzywarstwę nakładaną 

na grunt. 

   d) materiał  malarski o dużej zawartości pigmentów, tworzący powłokę  mocno kryjącą, która    

spełnia przede wszystkim funkcję ochronną. 

 
16. Największym pędzlem malarskim jest 

a) pędzel pierścieniowy. 
b) pędzel angielski. 
c) pędzel kątowy. 
d) pędzel ławkowiec. 

 
17. Nowe pędzle i szczotki przeznaczone do robót farbami wodorozcieńczalnymi powinno się 
      przed użyciem 

a)  zanurzyć w wodzie, tak aby drewno opraw nasiąkało wodą. 
b)  zanurzyć  na  dwa  do  trzech  dni  w  oleju  lnianym,  po  czym  olej  powinno  się  usunąć 

rozcieńczalnikiem do farb olejnych. 

c)  zostawić w rozcieńczalniku na trzy dni. 
d)  zanurzyć na dwa dni w gruntowniku pokostowym, po czym umyć bieżącą wodą. 

 
18. Wałków  malarskich z krótkim włosem używa się do malowania farbą  

a)  emulsyjną. 
b)  klejową. 
c)  olejną. 
d)  wapienną 

 
19.  Do wewnętrznych robót malarskich najczęściej używa się  

a)  drabiny kozłowej. 
b)  drabiny przystawnej. 
c)  drabiny niesymetrycznej. 
d)  drabiny sznurowej. 

 
20. Ciemny sufit i ciemna podłoga powodują, że pokój wydaje się  

a) mniejszy. 
b) szerszy. 
c) niższy. 
d) wyższy. 

 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do malowania 714[01].Z1.01  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Test 2 (praktyczny)

 

 
Test  praktyczny  niskosymulowany do jednostki modułowej.                                    

.  

Przygotowywanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich.  
 
Test sprawdza umiejętności z zakresu: 

-  planowania pracy, 
-  organizowania stanowiska roboczego, 
-  wykonywania pracy, 
-  prezentowania efektów wykonania zadania. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje 

jeden punkt, za czynność źle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania 
lub za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.    
 

Informacja dla zdającego 

1.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją  do  jego  wykonania,  stanowiskiem  pracy  i  jego              

wyposażeniem.  Masz  na  to  czas  –  20  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  trwania 
wykonywania zadania. 

2.  Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania. 
3.  Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek. 
Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.

 

 

Temat zadania: 
  

Przygotuj  stanowisko  pracy  do  wykonania  malowania  pędzlem  ścian  o  powierzchni  5m

2

.                

Do malowania użyta będzie farba emulsyjna. 
 

Instrukcja dla zdającego do wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:  
1.  Przed przystąpieniem do wykonania malowania ściany przeanalizuj treść zadania.  
2.  Zaplanuj  przygotowanie  podłoża  oraz  wykonanie  malowania  ściany  i  zapisz  PLAN 

DZIAŁANIA:  

a.  wypisz czynności niezbędne do wykonania zadania, 
b.   sporządź  wykaz  niezbędnych  narzędzi,  sprzętu  oraz  materiałów  pomocniczych, 

potrzebnych do wykonania zadania,  

c.  oblicz powierzchnię ściany do malowania,  
d.  oblicz  ilość farby potrzebnej do malowania.  

3.  Zgłoś ukończenie sporządzania planu działania  
4.  Zabezpiecz posadzkę przed zabrudzeniem.  
5.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy. 
6.  Określ potrzebną ilość farby. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.  
8.  Opisz przeznaczenie narzędzi i sprzętu. 
9.  W czasie prezentacji: 

a.  uzasadnij wybór:  

-  narzędzi, 
-  sprzętu. 

b.  oceń jakość wykonania zadania, odnosząc się do następujących kryteriów: 

-      sposobu zabezpieczenia stanowiska przed zabrudzeniem,  

stanu technicznego narzędzi i sprzętu, 

sposobu ułożenia narzędzi i sprzętu na stanowisku pracy. 

 

Plan działania: 

1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania  

 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

 

2. Wymień narzędzia potrzebne do wykonania zadania 

 
..................................................................................................................................................................................... 
 
 

3. Wymień sprzęt potrzebny do wykonania zadania 

 

....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
....................................................................................................................................................... 
 
3.  Wymień materiały pomocnicze 
..................................................................................................................................... 
 
 
4.  oblicz ilość potrzebnej farby do dwukrotnego malowania, jeżeli jej zużycie wynosi 

1 litr na 7 m

 
 
 
 
.................................................................. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

Kryteria wykonania pracy przez zdającego 

I. 

Planowanie 

Nr 

Czynności i kryteria wykonania 

Punktacja 

1-0 

1. 

Zapisał  przynajmniej  5  czynności  związanych  z  wykonywaniem  prac 
(wyznaczyć  powierzchnię  do  pomalowania,  zabezpieczyć  podłogę  przed 
zabrudzeniem,  dobrać  narzędzia  i  sprzęt    z  magazynu,  sprawdzić  stan 
techniczny  narzędzi  i  sprzętu,  ustawić  drabinę  lub  rusztowanie,    określić 
potrzebną ilość farby). 

 

2. 

Zapisał następujące narzędzia:  
pędzle ławkowiec, płaski, krzywy, angielski. 

 

3. 

Zapisał następujący sprzęt: 
mieszadło  ręczne  lub  mechaniczne,  drabiny,  rusztowanie,  wiaderka, 
pojemnik cechowy, środki do utrzymania czystości na stanowisku.  

 

Wymienił  materiały  pomocnicze:  taśma  miernicza,  szpachle,  ołówek, 
sznur malarski. 

 

II. 

 Organizowanie: 

5. 

Zgrom Zgromadził na stanowisku narzędzia, sprzęt malarski i materiały 

pomocnicze. 

 

6. 

Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nie utrudniający 
prowadzenia pracy. 

 

7. 

Sprawdził stan techniczny narzędzi i sprzętu przed ich zastosowaniem. 

 

III. Wykonanie: 

8. 

Zamiótł stanowisko. 

 

9. 

Rozłożył folię na podłodze. 

 

10.  Rozstawił drabiny lub zmontował rusztowanie. 

 

11.  Wyznaczył miejsce do malowania. 

 

12.  Obliczył potrzebną ilość farby. 

 

13.  Wykonał wszystkie czynności związane z przygotowaniem stanowiska. 

 

IV. Prezentacja. 

14.  Uzasadnił wybór narzędzi.  

 

15.  Uzasadnił wybór sprzętu. 

 

16.  Uzasadnił konieczność zastosowania folii malarskiej. 

 

17.  Opisał stan techniczny narzędzi i sprzętu. 

 

18.  Uzasadnił sposób ułożenia narzędzi i sprzętu na stanowisku pracy. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

poniżej  9 punktów – niedostateczny, 
od  9 do  11 punktów – dopuszczający, 
od  12 do  14 punktów – dostateczny, 
od  15 do  16 punktów – dobry, 
od  17 do  18 punktów – bardzo dobry.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7. LITERATURA 

 
1.  Cassell J., Parham P.: Malowanie domu Arkady, Warszawa 1997 
2.  Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02, wyd. V, Warszawa 1998 
3.  Ratsa S.: Malowanie i tapetowanie. Pagina, Wrocław 1999 
4.   Praca zbiorowa pod red. Panasa J.: Nowy poradnik majstra budowlanego Arkady, Warszawa 

2003, 2004, 2005

 

5.   Wolski Z.: Roboty malarskie WSiP, Warszawa, 2000

 

 

Normy  
1.  Katalog  Polskich  Norm  2000.  Wybór  norm  budowlanych  cz.  1-3.  Polski  Komitet       

Normalizacyjny, Warszawa 2000. 

 
Akty prawne: 
1.  Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207. poz. 2016 z późniejszymi 

zmianami). 

2.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury    z  6  lutego  2003  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa    

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41). 

3.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  20  września  2001  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa          

i higieny  pracy  podczas  eksploatacji  maszyn  i  innych  urządzeń  technicznych  do  robót 
ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. Nr 118, poz. 1263).