malarz tapeciarz 714[01] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ








Monika Galos




Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac
malarskich 714[01].Z1.02







Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Darecka Halina
mgr inż. Kusina Anna

Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Machnik Marek


Konsultacja:
mgr inż. Machnik Marek
mgr inż. Sagan Teresa


Korekta:







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[01].Z1.02

Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu Malarz – tapeciarz 714[01]





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 15

5.1. Składniki farby malarskiej

15

5.1.1. Ćwiczenia 15

5.2. Pigmenty – właściwości, pochodzenie, zastosowanie

18

5.2.1. Ćwiczenia 18

5.3. Rodzaje farb

20

5.3.1. Ćwiczenia 20

5.4. Materiały pomocnicze – właściwości i zastosowanie

22

5.4.1. Ćwiczenia. 22

5.5. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska dotyczące wykonywania robót malarskich

24

5.5.1. Ćwiczenia 24

6. Ewaluacja

osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

36





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujmy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w realizowaniu

modułowego programu nauczania dla zawodu malarz - tapeciarz. Jest to część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do
prac malarskich”. W poradniku zamieszczono:
– zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń przed przystąpieniem do realizacji

programu jednostki modułowej,

– zestaw umiejętności, jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji programu

jednostki modułowej,

– przykładowe scenariusze prowadzonych zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

– propozycje testów osiągnięć edukacyjnych uczniów przeprowadzanych na zakończenie

realizacji programu jednostki modułowej,

– wykaz literatury.

Do propozycji ćwiczeń dołączone są wskazówki dotyczące ich realizacji oraz zalecane

środki dydaktyczne.

Kwalifikacje jakie uczeń ma uzyskać w ramach tej jednostki modułowej, narzucają

wykorzystanie aktywizujących metod nauczania takich jak:
– ćwiczenia praktyczne po przeprowadzeniu instruktażu,
– pogadanka z pokazem,
– metoda tekstu przewodniego,
– dyskusja dydaktyczna.

Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana – praca

samodzielna pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą
egzaminów zewnętrznych, jednakże praca w zespole pozwala usprawnić organizację procesu
kształcenia i skrócić czas wykonywania ćwiczenia co, w razie potrzeby, pozwala na jego
powtórzenie. Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania umiejętności współpracy
w zespole.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej. Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe.
Nauczyciel może tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków
lokalnych, jednakże powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych
w programie jednostki modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale „Sprawdzian postępów”.
Według tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia
X obok słowa:
– TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób

prawidłowy)

– NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób

nieprawidłowy, niepełny).

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, określa się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok zapisu NIE
wskazują luki w wiedzy i umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania
się z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) nie zaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.

Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych

do realizacji modułowego programu nauczania, pracowniach symulacyjnych Centrów
Kształcenia Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach
pozwalających skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować kompletem
podstawowych narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk
ćwiczeniowych, ilość materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni
umożliwić realizację programu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych
































714[01]. Z1

Technologia robót

malarskich

714[01].Z1.01

Dobieranie materiałów, narzędzi

i sprzętu do malowania

714[01].Z1.02

Przygotowywanie farb

i materiałów pomocniczych

do prac malarskich

714[01].Z1.03

Malowanie techniką wapienną i cementową

714[01].Z1.04

Malowanie farbą klejową

714[01].Z1.05

Malowanie farbą emulsyjną

714[01].Z1.06

Malowanie techniką kazeinową i krzemianową

714[01].Z1.09

Wykonywanie malarskich robót naprawczych

i renowacyjnych

714[01].Z1.07

Malowanie farbą olejną

714[01].Z1.08

Wykonywanie powłok lakierniczych

714[01].Z1.10

Wykonywanie zdobień powłok,

ornamentów i napisów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– stosować terminologię budowlaną,
– odróżniać technologie wykonania budynku,
– przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
– stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
– rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
– odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
– posługiwać się dokumentacją budowlaną,
– wykonywać przedmiary i obmiary robót,
– wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
– organizować stanowiska składowania i magazynowania,
– transportować materiały budowlane,
– rozpoznawać i dobierać farby oraz materiały pomocnicze do prac malarskich,
– dobierać rodzaj i kolor farby w zależności od funkcji i charakteru pomieszczenia,

obiektu,

– rozpoznawać oraz dobierać ręczne i mechaniczne narzędzia i sprzęt malarski,
– dobierać drabiny malarskie oraz rusztowania,
– określać szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do przygotowania podłoża,
– określać szacunkowo ilość i rodzaj materiałów potrzebnych do malowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

– rozpoznać farby i składniki farb malarskich,
– rozpoznać materiały pomocnicze,
– dobrać składniki farb do techniki malarskiej,
– określić właściwości pigmentów,
– określić właściwości oraz przydatność spoiw i wypełniaczy,
– odmierzyć ilość składników farb i wody,
– dokonać ręcznego i mechanicznego mieszania składników farb,
– przygotować farby i materiały pomocnicze do malowania,
– dokonać zmiany zabarwienia farby,
– dostarczyć przygotowane farby i materiały pomocnicze na stanowisko malarskie,
– określić szacunkowo ilość potrzebnej farby i materiałów pomocniczych
– wykonać prace malarskie z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Jednostka modułowa: Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich.
Temat: Przygotowanie do użycia farby klejowej

Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
– przygotować stanowisko pracy,
– dostarczyć potrzebne narzędzia i materiały na stanowisko pracy,
– przygotować farbę klejową według zaleceń producenta,
– odmierzyć ilość składników farby i wody,
– wymieszać farbę ręcznie lub za pomocą mieszadła mechanicznego,
– opisać zastosowanie farby zgodne z instrukcją producenta.


Metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja dydaktyczna,
– ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– w zespołach lub indywidualnie, w zależności od liczby stanowisk.

Organizacja stanowiska dydaktycznego:
– stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.

Środki dydaktyczne:
– sucha mieszanka klejowa w ilości 2 kg na zespół,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich”,
– mieszadło ręczne i mechaniczne -1 sztuka dla zespołu,
– wiaderko - 2 sztuki dla zespołu,
– instrukcja producenta dotycząca suchej mieszanki klejowej.

Czas zajęć: 180min.

Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy, sprawdza obecność,

wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do dzienniczków uczniowskich
(10 minut).

2. Nauczyciel inicjuje dyskusję przed rozpoczęciem pracy, ukierunkowując ją na tematykę

dotyczącą sposobu przygotowania suchej mieszanki klejowej, dobór odpowiednich
narzędzi (15 minut).

3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania

w poradniku dla ucznia – uczniowie wykonuję polecenie (20 minut).

4. Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut).
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe,

a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

6. Każdy zespół określa plan działania (potrzebne narzędzia, materiały i technologię

wykonania) (20 minut).

7. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, organizują stanowisko

pracy (10 minut).

8. Uczniowie mieszają suchą mieszankę klejową z wodą, do uzyskania odpowiedniej

konsystencji, zgodnie z zaleceniem producenta (30 minut).

9. Uczniowie likwidują stanowisko pracy, czyszczą i odnoszą narzędzia do magazynu,

rozliczają materiały (15 minut).

10. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną

nauczyciela (10 minut).

11. Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów

(15 minut).

12. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć

(10 minut).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Jednostka modułowa: Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich.
Temat: Przygotowanie szpachlówek

Cele kształcenia:
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
– przygotować stanowisko pracy,
– dostarczyć na stanowisko potrzebne narzędzia i materiały,
– rozpoznać składniki szpachlówki,
– odmierzyć ilość składników do wykonania szpachlówki,
– przygotować szpachlówkę olejną,
– utrzymać ład i porządek na stanowisku,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pojęcia kluczowe:
– szpachlówka,
– konsystencja.

Metoda: przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich” 714[01].Z1.02,

– tekst przewodni (3 załączniki),
– narzędzia i sprzęt malarski,
– kreda malarska około 1,5kg na zespół,
– pokost lniany około 0.25l na zespół,
– litopon około 0,5kg na zespół,
– lakier olejny 0.3l na zespół,
– rozpuszczalnik uniwersalny 0,25l na zespół,
– naczynie na szpachlówkę,
– waga,
– pojemnik cechowy,
– film z instrukcją wykonywania szpachlówek.

Organizacja stanowiska dydaktycznego:
– miejsce przeznaczone do ćwiczeń,
– stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– Praca w zespołach dwuosobowych.

Czas zajęć: 180 min

Przebieg zajęć:
Faza 1 – Informacje

Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać i oglądają film,

przeglądają książki, czasopisma fachowe, prospekty wyrobów malarskich. Udzielają

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

odpowiedzi na pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia (załącznik 1)
(czas około 30 minut).

Faza 2 – Planowanie

Uczniowie przygotowują proces realizacji zadania praktycznego. Otrzymują formularze

(załącznik 2), zapisują w nich ustaloną kolejność wykonywanych czynności oraz dobierają
narzędzia i sprzęt (czas około 10 minut).

Faza 3 – Ustalenie

Nauczyciel sprawdza odpowiedzi i obliczenia uczniów a następnie rozpoznaje i koryguje

błędy w procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób
przeprowadzenia kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają
materiały, narzędzia oraz sprzęt z magazynu (czas około 20 minut).

Faza 4– Realizacja

Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym

przebiegiem procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa higieny pracy (czas
około 80 minut).

Faza 5 – Sprawdzenie

Kontrolę wykonują uczniowie podczas przygotowywania szpachlówki oraz po jej

wykonaniu. Uczniowie sprawdzają efekty swojej pracy według przygotowanego arkusza
kontroli jakości (załącznik 3) i dokonują oceny w skali od 0 do 1 punktu. Nauczyciel
kontroluje pracę uczniów według takiego samego arkusza (czas około 10 minut).

Faza 6 – Analiza

Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał

jeszcze raz?

Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności, jakie zostały nabyte.

Następnie omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia
i wyjaśnia jak ich uniknąć w przyszłości (czas około 30 minut).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Załącznik 1

Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia:

1) Jakie znasz rodzaje szpachlówek?

2) Jakie zastosowanie ma szpachlówka olejna?

3) Jakie są składniki szpachlówki olejnej?

4) Jak przygotujesz stanowisko do wykonania ćwiczenia?

5) W jaki sposób odmierzysz składniki szpachlówki?

6) Za pomocą jakich narzędzi przygotujesz szpachlówkę?

7) Jaka ma być konsystencja szpachlówki olejnej?









Obliczenia:
Ilość poszczególnych składników szpachlówki olejnej:

.................................................

.................................................

.................................................

.................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Załącznik 2
Planowanie czynności.

Lp.

Czynności technologiczne

Sprzęt i narzędzia





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Załącznik 3
Kontrola międzyoperacyjna i końcowa (ocena w skali od 0 do 1 punktu)

Kontrola międzyoperacyjna

Ilość

punktów

Kontrola końcowa

Ilość

punktów







Suma punktów kontroli

międzyoperacyjnej

Suma punktów kontroli

końcowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5. ĆWICZENIA


5.1.

Składniki farby malarskiej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród składników farby wybierz spoiwa, omów ich zastosowanie i właściwości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wybrać spoiwa farb,
3) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– pigmenty, w ilości 0,5 kg na zespół,
– wypełniacze (kreda malarska, talk) 0,5 kg na zespół,
– klej kazeinowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– klej kostny w postaci gotowego wyrobu ,w ilości jedno opakowanie na zespół,
– oleje w ilości 0.5 litra na zespół,
– pokost lniany w ilości 0.5 litra na zespół,
– rozpuszczalnik (benzyna), w ilości 0.5 litra na zespół,
– gips szpachlowy 0,5 kg na zespół,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich” 714[01].Z1.02.


Ćwiczenie 2

Spośród różnych składników farb wybierz wypełniacze, omów ich zastosowanie

i właściwości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wybrać wypełniacze farb,
3) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– pigmenty, w ilości 0,5kg na zespół,
– kreda malarska, w ilości 0,5kg na zespół,
– talk, w ilości 0,5kg na zespół,
– ciasto wapienne
– glinka malarska, w ilości 0,5kg na zespół,
– klej kazeinowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– klej kostny w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– oleje w ilości 0,5l na zespół,
– pokost lniany w ilości 0,5l na zespół,
– rozpuszczalnik (benzyna), w ilości 0,5l na zespół,
– gips szpachlowy, w ilości 0,5kg na zespół,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich” 714[01].Z1.02.


Ćwiczenie 3

Rozcieńcz 0.5 litra farby olejnej odpowiednim rozcieńczalnikiem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia i materiały do wykona ćwiczenia,
3) odmierzyć ilość farby olejnej,
4) wybrać odpowiedni rozcieńczalnik,
5) wymieszać farbę olejną ręcznie i rozcieńczyć ją,
6) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

– farba olejna w ilości 0,5 l na zespół,
– mieszadło,
– rozcieńczalnik uniwersalny w ilości 0,5 l na zespół,
– rozcieńczalnik do wyrobów nitrocelulozowych w ilości 0,5 l na zespół,
– pojemnik na farbę,
– rękawice ochronne,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich” 714[01].Z1.02.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.2. Pigmenty – właściwości, pochodzenie, zastosowanie

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zabarw 2 litry farby białej:

a) emulsyjnej, pigmentem pomarańczowym,
b) klejowej, pigmentem żółtym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) dobrać narzędzia,
2) dobrać farby i pigmenty,
3) dostarczyć materiały i narzędzia na stanowisko pracy,
4) odmierzyć potrzebną ilość farby i rozcieńczyć ją rozcieńczalnikiem w odpowiedniej

proporcji, zalecanej przez producenta,

5) dokonać ręcznego mieszania farby,
6) przygotować pigmenty,
7) wymieszać mechanicznie pigmenty z farbą,
8) ocenić zabarwienie farby, przedstawić wnioski nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– gotowa farba emulsyjna w kolorze białym, w ilości 2 l na zespół,
– gotowa farba klejowa w kolorze białym, w ilości 3 kg na zespół,
– sito,
– wiadra,
– naczynie miarowe,
– mieszadło ręczne i mechaniczne,
– pigmenty żółte, pomarańczowe i czerwone w ilości około 0,1 l na zespół,
– wzornik kolorów w ilości 1 na zespół,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich” 714[01].Z1.02.


Ćwiczenie 2

Spośród pigmentów wybierz umbrę naturalną, ultramarynę, cynober określ ich kolor,

widoczne właściwości i zastosowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) dostarczyć pigmenty na stanowisko pracy,
2) rozpoznać pigmenty,
3) określić kolor pigmentów,
4) określić ich pochodzenie,
5) określić ich zastosowanie,
6) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– dyskusja,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich” materiał nauczania 4.2.1,

– próbki pigmentów - umbra, ultramaryna, cynober, sadza, czerwień żelazowa, biel

cynkowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.3. Rodzaje farb

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz z magazynu farby wodne i określ, w jakich technikach malarskich mogą być

zastosowane.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać farby wodne z magazynu i dostarczyć je na stanowisko,
3) przyporządkować wybrane farby do określonych technik malarskich,
4) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja dydaktyczna,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– farba olejna, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
– farba klejowa, gotowy wyrób, w ilości 1kg,
– lakier, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
– farba emulsyjna olejna, gotowy wyrób, w ilości 1 l,
– farba wapienna olejna, gotowy wyrób, w ilości 1 l,

Ćwiczenie 2

Spośród składników farb malarskich dobierz składniki do farby klejowej, krzemianowej,

kazeinowej, emulsyjnej, olejnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) rozpoznać składniki farb w magazynie,
3) pobrać składniki farb z magazynu i dostarczyć je na stanowisko,
4) przyporządkować wybrane składniki do określonych farb,
5) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Środki dydaktyczne:

– kreda pławiona, w ilości 0,5 kg na zespół,
– glinka kredowa, w ilości 0,5 kg na zespół,
– rozpuszczalnik uniwersalny, w ilości 0,5 l na zespół,
– klej celulozowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– pokost lniany, w ilości 0,5 l na zespół,
– cement portlandzki, w ilości 0,5 kg na zespół,
– masa szpachlowa w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– wapno gaszone, w ilości 0,5 kg na zespół,
– pigmenty, w ilości 0,5 kg na zespół,
– szkło wodne potasowe w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na

zespół,

– Poradnik majstra budowlanego,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich”


Ćwiczenie 3

Przygotuj farbę klejową z 1 kg suchej mieszanki. Określ, czy przygotowana porcja

wystarczy do jednokrotnego pomalowania powierzchni 20 m

2

podłoża?

Wskazówki do realizacji

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko do ćwiczeń,
2) wybrać z magazynu suchą farbę klejową,
3) dobrać narzędzia,
4) przeczytać recepturę mieszanki klejowej,
5) odmierzyć potrzebną ilość wody do pobranej ilości farby, według instrukcji producenta,
6) wymieszać ręcznie składniki farby z wodą do odpowiedniej konsystencji,
7) określić, jaką powierzchnię podłoża można wymalować uzyskaną ilością farby, przy

jednokrotnym malowaniu i odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie ćwiczenia,

8) wykonać próbę krycia farby na fragmencie ściany,
9) sformułować wnioski i przedstawić je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– sucha farba klejowa,
– wiaderko,
– naczynie miarowe,
– mieszadło,
– receptura producenta.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Materiały pomocnicze – właściwości i zastosowanie

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj, w ilości 2 kg, szpachlówkę:

– klejową,
– olejną,
– emulsyjną.

Wskazówki do realizacji

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać narzędzia i materiały,
3) odmierzyć ilość potrzebnych składników do wykonania szpachlówki,
4) wymieszać składniki szpachlówki,
5) zaprezentować wykonaną szpachlówkę nauczycielowi, określić właściwości

szpachlówek, podać ich zastosowanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– przewodniego tekstu,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– klej kostny w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– klej celulozowy w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– kreda malarska, w ilości 0,5 kg na zespół,
– gips szpachlowy, w ilości 0,5 kg na zespół,
– pigment w postaci gotowego wyrobu, w ilości jedno opakowanie na zespół,
– pokost lniany, w ilości 0,5 l na zespół,
– emulsja w postaci gotowego wyrobu, w ilości 1l na zespół,
– pojemnik miarowy,
– rozpuszczalnik uniwersalny, w ilości 0,5 l na zespół,
– waga,
– szpachelka,
– mieszadło,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Przygotuj porcję gruntownika pokostowego.

Wskazówki do realizacji

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy a następnie podzielić
uczniów na zespoły dwuosobowe.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko,
2) pobrać narzędzia i materiały,
3) przygotować gruntownik o odpowiedniej konsystencji,
4) wykonać próbę gruntowania na podłożu drewnianym,
5) zaprezentować wykonany gruntownik i podać jego zastosowanie nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– pokost lniany, w ilości 0,5 l na zespół,
– rozpuszczalnik (benzyna lakowa lub uniwersalny), w ilości 0,5l na zespół,
– mieszadło,
– pojemnik miarowy,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich”.

Ćwiczenie 3

Rozpoznaj materiały pomocnicze do malowania i określ ich zastosowanie. Z opakowań

odczytaj ich zużycie, określone przez producenta.

Wskazówki do realizacji

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zidentyfikować przygotowane przez nauczyciela pomocnicze materiały malarskie,
2) określić ich przeznaczenie,
3) określić ich średnie zużycie,
4) zapisać notatkę i przekazać ją nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja dydaktyczna,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– próbki pomocniczych materiałów malarskich,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.5. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska dotyczące
wykonywania robót malarskich


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj przeglądu pomieszczenia, w którym wykonywane są prace malarskie, związane

z malowaniem farbami wodnymi i olejnymi zawierającymi substancje lotne. Dobierz
odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Wskazówki do realizacji

Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) sprawdzić czy pomieszczenie ma odpowiednią wentylację,
2) sprawdzić czy na ścianach nie są zainstalowane przewody energetyczne,
3) sprawdzić drabiny malarskie (stabilność, certyfikat),
4) sprawdzić stan techniczny narzędzi,
5) dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej,
6) sformułować wnioski i podać je nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– dyskusja dydaktyczna,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– okulary ochronne,
– rękawice,
– maseczki ochronne,
– kaski ochronne
– nakrycie głowy,
– nakolanniki,
– drabiny,
– narzędzia malarskie,
– poradnik dla ucznia „Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac

malarskich”

– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).

– film dydaktyczny „Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas robót wykończeniowych”,
– magnetowid,
– telewizor.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1 (pisemny)
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie farb
i materiałów pomocniczych do prac malarskich”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym:
– z poziomu podstawowego zadania: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12,13, 17, 19, 20,
– z poziomu ponadpodstawowego: 1, 8, 9, 14, 15,16, 18.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponad

podstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.b, 3.a, 4.c, 5.c, 6.c, 7.a, 8.b, 9.b, 10.c, 11.a, 12.a, 13.d,
14.a, 15.a, 16.d, 17c, 18.d, 19.b, 20.c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia) – uczeń potrafi

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić charakter spoiw wodnych

C PP a

2. Wymienić spoiwa olejne

A

P

b

3.

Określić do czego służą spoiwa
w farbie

C P a

4.

Rozpoznać, jakie spoiwa stosuje się
w farbach malarskich

A P c

5.

Wymienić rodzaje wypełniaczy
w farbie malarskiej

A P c

6. Rozpoznać spoiwo w farbie wapiennej

A

P

c

7. Rozpoznać spoiwo w farbie wapiennej

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8.

Określić materiał powłokowy
w technice klejowej

C PP b

9.

Określić materiał powłokowy
w technice lakierniczej

C PP b

10. Rozpoznać spoiwo w farbie kazeinowej

A

P

c

11.

Rozpoznać spoiwo w farbie
krzemianowej

A P a

12.

Wymienić liczbę składników
tworzących farbę epoksydową

A P a

13. Rozpoznać materiały pomocnicze

B

P

d

14. Określić właściwości pigmentów

C

PP

a

15. Określić właściwości barwnika

C

PP

a

16.

Wyjaśnić cel stosowania kitu
malarskiego

B PP d

17.

Wymienić bezpieczną odległość
otwartego ognia od prac z materiałami
łatwopalnymi

A

P

c

18.

Wymienić, po jakim czasie należy
przerwać prace w pomieszczeniu
w którym stosuje się farby zawierające
rozpuszczalniki

A

PP

d

19.

Rozpoznać znak bezpieczeństwa drabin
malarskich

A P b

20.

Określ warunki wykonania robót na
wysokości

C P c


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

8. Określ wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

9. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (p)

i ponadpodstawowy (pp).

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 35 min.


Powodzenia

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do spoiw wodnych zaliczamy takie, które

a) rozpuszczają się w wodzie.
b) nie rozpuszczają się w wodzie.
c) są połączeniem pigmentów i wypełniaczy, tworzących zawiesinę w farbie.
d) są połączeniem spoiw wodnych i bezwodnych.

2. Spoiwa olejne to:

a) ciasto wapienne, roztwory klejów roślinnych, zwierzęcych.
b) przetwory (pokosty), żywice i ich przetwory( lakiery), asfalty, tworzywa sztuczne.
c) kazeina, szkło wodne potasowe.
d) kreda, pigmenty, barwniki.

3. Do czego służą spoiwa w farbie?

a) Do spajania ziarenek pigmentu ze sobą i podłożem.
b) Do rozcieńczenia pigmentów.
c) Do wypełnienia farby.
d) Do poprawienia właściwości pigmentów.

4. Spoiwem farby może być

a) klej wikol.
b) polioctan winylu.
c) klej celulozowy.
d) klej butapren.

5. Wypełniaczem w farbie może być

a) klej kostny.
b) klej roślinny.
c) kreda malarska.
d) fiksatywy.

6. Spoiwem w farbie wapiennej jest

a) kreda.
b) klej roślinny.
c) mleko wapienne.
d) dyspersja.

7. Spoiwem w farbie olejnej jest

a) pokost.
b) kreda.
c) wapno.
d) cement.

8. W technice klejowej materiałem powłokowym jest farba

a) emulsyjna.
b) klejowa.
c) olejna.
d) cementowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9. W technice lakierniczej materiałem powłokowym jest

a) farba olejna.
b) lakier.
c) farba emulsja.
d) farba kazeinowa.

10. W technice kazeinowej spoiwem jest

a) olej.
b) emulsja.
c) kazeina.
d) ciasto wapienne.

11. W technice krzemianowej spoiwem jest

a) szkło wodne potasowe.
b) kreda.
c) wapno.
d) polichlorek winylu.

12. Farby epoksydowe są farbami typu

a) dwuskładnikowego.
b) trójskładnikowego.
c) jednoskładnikowego.
d) czteroskładnikowego.


13. Materiały pomocnicze malarskie to:

a) kreda malarska, ciasto wapienne, cement.
b) pigmenty.
c) klej kostny, celulozowe, kazeinowy.
d) szpachlówki, kity, gruntowniki, impregnaty.


14. Pigmenty są to

a) sproszkowane suche ciała barwne, które zmieszane z wodą lub inną cieczą,

nie rozpuszczają się w nich, lecz tworzą zawiesinę.

b) substancje, które zmieszane z farbami rozpuszczają się w nich, tworząc kolor.
c) materiały rozpuszczalne w wodzie, nadające farbie odpowiednie właściwości.
d) substancje, które dodane do farby, powodują jej lepszą przyczepność do podłoża.

15. Barwnik jest substancją

a) przepuszczającą światło i zabarwiającą sobą ciecz, w której jest rozpuszczony.
b) tworzącą nierozpuszczalną w wodzie zawiesinę w farbach.
c) podnoszącą przyczepność farby do podłoża.
d) nieprzepuszczalną dla światła, tworzącą zawiesinę.

16. Kity są to

a) substancje do barwienia farb.
b) wodniste kleje do wypełniania rys.
c) masy do szpachlowania podłoży.
d) gęste plastyczne masy do wypełniania wgłębień.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

17. W czasie wykonywania prac, przy których używa materiałów zawierających łatwo palne

rozpuszczalniki, należy na czas wykonywania robót i wyparowania rozpuszczalników
usunąć otwarte źródła ognia, na odległość co najmniej
a) 10 m od tych pomieszczeń.
b) 15 m od tych pomieszczeń.
c) 30 m od tych pomieszczeń.
d) 5 m od tych pomieszczeń.

18. Niedozwolone jest przebywanie ludzi w pomieszczeniu malowanym farbami

zawierającymi lotne rozpuszczalniki dłużej niż
a) 8 godzin.
b) 10 godzin.
c) 15 godzin.
d) 4 godziny.


19. Jaki znak bezpieczeństwa stosuje się do oznakowania drabin?

a) „D”
b) „B”
c) „A”
d) „E”

20. Wykonywanie robót z użyciem drabin rozstawnych jest dozwolone do wysokości

a) 9 m od podłogi.
b) 7 m od podłogi.
c) 4 m od podłogi.
d) 6 m od podłogi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich
714[01].Z1.02


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1.

a b c d

2.

a b c d

3.

a b c d

4.

a b c d

5.

a b c d

6.

a b c d

7.

a b c d

8.

a b c d

9.

a b c d

10.

a b c d

11.

a b c d

12.

a b c d

13.

a b c d

14.

a b c d

15.

a b c d

16.

a b c d

17.

a b c d

18.

a b c d

19.

a b c d

20.

a b c d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test 2 (praktyczny)


Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej
Przygotowanie farb i materiałów pomocniczych do prac malarskich

Test sprawdza umiejętności z zakresu:

– planowania pracy,
– organizowania stanowiska roboczego,
– wykonywania pracy,
– prezentowania efektów wykonania zadania.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje jeden

punkt, za czynność źle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania lub
za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

poniżej 12 punktów – niedostateczny,
od 12 do 14 punktów – dopuszczający,
od 15 do 17 punktów – dostateczny,
od 18 do 20 punktów – dobry,
od 21 do 23 punktów – bardzo dobry.

Informacja dla zdającego

1. Zapoznaj się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem pracy i jego

wyposażeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania
wykonywania zadania.

2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Wypełnij „Plan działania”.
4. Zorganizuj stanowisko pracy.
5. Wykonaj zadanie.
6. Zaprezentuj efekt wykonania zadania:

a) omów sposób wykonania zabarwienia farby emulsyjnej,
b) oceń zgodność otrzymanych kolorów z tematem zadania.

7.

Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku
przerwać wykonywanie zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Temat zadania:

Wykonaj zabarwienie farby emulsyjnej, za pomocą gotowych pigmentów, w trzech

kolorach: niebieskim, żółtym, pomarańczowym. Każdy porcję farby przygotuj w ilości około
1 litra.

Plan działania:

1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

2. Wymień materiały potrzebne do wykonania zadania


.....................................................................................................................................................................................

3. Wymień narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

4. Określ pigmenty, jakie użyjesz w celu uzyskania koloru pomarańczowego

.......................................................................................................................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Wskazówki dla nauczyciela

Do wykonania zadania należy przygotować narzędzia, sprzęt i materiały w ilości: 3 litry

farby emulsyjnej białej oraz pigmenty: niebieski, żółty, czerwony w ilości jednego
opakowania dla każdego zdającego. Materiały i narzędzia należy zgromadzić na wyraźnie
oznakowanych stanowiskach. Wymagane są również pojemniki na odpady oraz sprzęt
do uprzątnięcia stanowiska pracy. Dla każdego zdającego należy przygotować wzornik
kolorów. Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli.


Kryteria wykonania pracy przez zdającego

I. Planowanie

Nr Czynności i kryteria wykonania

Punktacja

1-0

1. Zapisał przynajmniej 6 czynności związane z wykonywaniem prac,

we właściwej kolejności (przygotować stanowisko, pobrać materiały,
przygotować narzędzia i sprzęt , sprawdzić instrukcje producenta na
gotowym wyrobie (farbie emulsyjnej i pigmentach), wymieszać farbę
emulsyjną, odmierzyć ilość farby potrzebnej do zabarwienia, wymieszać
pigmenty, wymieszać pigment czerwony z żółtym w celu uzyskania koloru
pomarańczowego, przygotować farbę w kolorze niebieski, żółtym,
pomarańczowym).

2. Zapisał następujące materiały:

Farba emulsyjna, pigmenty żółty, niebieski, czerwony.

3. Zapisał następujące narzędzia:

Mieszadło ręczne lub mechaniczne, wiaderka, pojemnik miarowy, środki
czystości.

4 Wymienił zestawianie kolorów w celu uzyskania koloru pomarańczowego.

II. Organizowanie:

5, Zgromadził na stanowisku rękawice ochronne, mieszadło ręczne lub

mechaniczne, wiaderka, pojemnik miarowy, środki czystości.

6. Odmierzył ilość potrzebnej farby emulsyjnej.

7. Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nie utrudniający

prowadzenia pracy

8. Sprawdził stan techniczny narzędzi przed ich zastosowaniem


III. Wykonanie:

9. Przeczytał instrukcje producenta farby emulsyjnej.

10. Odlał po 1 litrze farby do 3 pojemników na farbę.
11. Wymieszał farbę emulsyjną.
12. Wymieszał pigmenty.

13. Zabarwił farbę w kolorze niebieskim.

14. Zabarwił farbę w kolorze żółtym.
15.

Wymieszał pigment żółty z czerwonym w celu uzyskania koloru

pomarańczowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16. Zabarwił emulsję w kolorze pomarańczowym.
17. Posłużył się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem.

18. Uzyskał kolory zgodne z tematem zadania.

19. Oczyścił narzędzia i odniósł je na miejsce przechowywania.

20. Wyniósł odpady do przeznaczonych do tego celu pojemników.

21. Wykonał zadanie czysto i estetycznie.

IV. Prezentacja.

22. Omówił sposób wykonania zabarwienia farby emulsyjnej.

23. Ocenił zgodność otrzymanych kolorów z tematem zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Niemierko B. i M.K. Szmigel (red.): Teoria i praktyka oceniania zewnętrznego.

Kraków 2001, PANDIT

2. Roj – Chodacka A: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, Krajowy Ośrodek wspierania Edukacji
Zawodowej, Warszawa 2002

3. Wolski Z.: Technologia robót malarskich, WSiP, Warszawa 2000
4. Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego, WSiP, Warszawa 1994

Serwisy internetowe:
5. www.dziennik.budowy.pl
6. www.Murator.dom.pl
7. www.ciop.pl. Roboty malarskie informacje ogólne. Centralny Instytut Ochrony Pracy –

Państwowy Instytut pracy.

Normy i katalogi:
1. Katalog Nakładów Rzeczowych nr 2-02. „Orgbud” Spółka z o.o. Warszawa 2003
2. Katalog Polskich Norm 2000. Wybór norm budowlanych cz. 1-3. Polski Komitet

Normalizacyjny, Warszawa 2000.


Akty prawne:
1. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207. poz. 2016

z późniejszymi zmianami).

2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 41).

